Sağlık.net

Hastalıklar

Orta Kulak İltihabı: Belirtileri, nedenleri, tanısı, tedavisi ve korunma

 • Delicious

ORTA KULAK İLTİHABI (OTİTİS MEDİA)

Orta kulak, kulak zarından sonra gelen kısımdır. İçinde sesin iletimini sağlayan çekiç, örs, üzengi kemikleri bulunur. Bu bölümde, geniz boşluğuna açılan bir kanal bulunur. Bu kanala östaki borusu denir. Bu boru, orta kulağa hava geçişini sağlar ve böylece hava basıncı dengelenir.

Çocuklarda çok sık karşılaşılan bir hastalık olan orta kulak iltihabına bakteriler neden olur. Akut ve kronik orta kulak iltihabı olmak üzere ikiye ayrılır. Akut iltihap; soğuk algınlığı, boğaz enfeksiyonu gibi rahatsızlıklardan sonra, östaki borusunun şişip kapanması sonucu bakterilerin orta kulakta birikip çoğalmasıyla meydana gelir. Kronik iltihap ise; uzun süren ve zaman zaman tekrarlayan bir rahatsızlıktır. Altı ayda 3 defadan fazla orta kulak iltihabı geçirilmesi hastalığın kronikleştiğini göstermektedir. Diğer hastalıkların (sinüzit, geniz eti, yarık damak gibi) olduğunu düşündüren bir durumdur. Seröz orta kulak iltihabında ise östaki borusu tıkanır ve orta kulakta sıvı toplanır. Basınç artışına neden olur.

Çocuklarda sıklıkla görülmesi östaki borusunun yatay bir şekilde ve kısa olmasından kaynaklanmaktadır. Bu yüzden bakterilerin orta kulağa geçişi kolaylaşır. Çocukların büyük bölümü 5 yaşına kadar bu enfeksiyona bir kaç defa yakalanmaktadır.

ORTA KULAK İLTİHABININ BELİRTİLERİ

Orta kulak iltihabında, çocuklarda daha belirgin olmak üzere, ağrı vardır. Diğer belirtileri işitme kaybı ve ateş yükselmesidir. Basınç artışı olduğundan, kulakta dolgunluk hissi uyanır. Ayrıca bebklerde huzursuz olma, beslenme zorluğu gibi problemler ortaya çıkar.

Ağrı hissi, eğilirken ya da otururken değişir. Eğildikçe basınç artışına bağlı olarak ağrı da artar. Dik otururken bu ağrı azalır. Basınç artışı sonucu kulak zarı delinirse, basınç dengelendiğinde ağrı azalır. Bu durumda kanlı ya da yeşilimsi renkte akıntı meydana gelir.

NASIL TANI KONUR?

Yapılan ilk muayene sonrası tanı konabilir. Otoskop adı verilen bir aletle kulak zarı incelenir. Orta kulak iltihabının tipine göre değişen belirtiler görülür. Bakteri sonucu oluşmuş iltihap varsa kulak zarı kızarmıştır ve şişmiştir. Kulak zarı bazı vakalarda deliktir ve akıntı görülebilir. Gerekirse bu akıntının kültürü yapılır. Bakterinin neden olmadığı, östaki borusunun tıkanması sonucu oluşan iltihapta, zar içe doğru çökmüş bir haldedir.

Kronik orta kulak iltihaplarında tanı koymak için bazı tetkikler gerekebilir. Bunun için işitme testleri yapılır ve işitme kaybının derecesi belirlenir. Orta kulaktaki basınç arttığı durumlarda, (seröz orta kulak iltihabı denir) basınç ölçümü yapılır. Bilgisayarlı tomografi, film çekimi hastalığın şiddetini ve ameliyat durumunu belirlemek için kullanılır.

ORTA KULAK İLTİHABI TEDAVİSİ


Tedavinin şekli orta kulaktaki iltihabın akut, kronik ya da seröz olmasına göre değişmektedir.

Akut iltihabın tedavisinde ağrı kesici ve bakterileri yok edecek penisilin türü antibiyotikler kullanılır. Bu tedavi süresi 2 hafta kadardır. Kulak zarı akut iltihapta çizilmez. Çok nadir durumlarda yapılır. Akut iltihap, yeterli tedavi yapıldığında, herhangi bir soruna yol açmaz.

Seröz iltihapta da ilaç tedavisi kullanılır. Eğer bu tedaviye yanıt alınamazsa, basıncı azaltmak için yapılacak küçük bir ameliyatla, orta kulaktaki sıvı dışarı çıkarılır. Alerjinin yol açtığı iltihap varsa, doktorunuz bazı besinleri almamanızı önerebilir. Mutlaka tedavi edilmelidir. Çünkü işitme kaybına ya da orta kulaktaki keimlerde erimeye neden olabilir.

Kronik orta kulak iltihabının tedavisinde ilaç kullanımının yanında ameliyat gerekir. İltihap diğer dokulara yayılabilir ve kulak kemiklerini eritebilir. İşitme kaybına yol açabilir. Yayılma sonucu beyinde abse ya da beyin zarlarının iltihabı sonucu menenjit oluşabilir.

Orta kulak iltihabı ameliyatlarında kulak zarı çizilir ya da tüp takılır. Kulak zarının delinmesiyle içerideki sıvı boşaltılır. Bazı durumlarda sıvının çok yapışkan olmasından dolayı, sıvı boşaltılamaz ve bu durumda kulak zarında delinen yere tüp takılır. Bu tüple orta kulağa hava geçmesi sağlanır. Kronik orta kulak iltihapları için yapılan ameliyatlar genel anestezi altında kulak arkasından kesik açılarak yapılır. Sıvı boşaltılır ve kulak zarındaki delik kapatılır.

Ameliyat yapılmazsa işitme kaybı artar ve günlük yaşamaı zorlaştırır. Akıntının fazla olmadığı, işitme kaybının çok azolduğu bazı vakalarda hemen ameliyata gerek yoktur. Fakat tersi bir durumda mutlaka ameliyat gereklidir.

Şunu unutmamak gerekir ki, ameliyatın yapılması hastalığın tekrarlamayacağı anlamına gelmez. Hatta iltihap devam edebilir.

ORTA KULAK İLTİHABINDAN KORUNMAK İÇİN

Bebeklerin anne sütüyle beslendiği andaki pozisyonu, biberonla beslenmeye göre hastalığı önlemede daha etkindir. Yapılan araştımalarda oturarak beslenen bebeklerin, orta kulak iltihabına daha az yakalandığı görülmüştür. Ayrıca anne sütündeki maddeler, bağışıklık sağlar ve hastalığa yakalanma riskini azaltır.

Ayrıca bebeğin temizlik koşullarına dikkat edilmelidir. Bulunduğu ortamın hijyenik olmasıan özen gösterilmelidir. Kulak ağrısı çeken çocukların doktora götürülmesi hastalığın ilerlemeden tedavisi için gereklidir. Kulak yolunun tahrip edilmesi, kulak çöpünün yanlış kulanılması, diş çıkarmak kulak ağrısına neden olabilir.

Soğuk algınlığını önlemek için yapılan aşılar bakterielrin de üremesini engeller ve hastalığa yakalanma ihtimalini azaltır.
Yapılacak düzenli kontrollerle, tedavinin nasıl devam edeceğine karar verilir. Kulaktaki sıvının boşalıp boşalmadığına bakılır. Kulağa sık sık su kaçmasını önlemek, üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak orta kulak iltihabından korunmak veya şiddetlenmesini önlemek için gereklidir.

Related Posts

68 thoughts on “Orta Kulak İltihabı: Belirtileri, nedenleri, tanısı, tedavisi ve korunma”

 1. nazlı dedi ki:

  Merhaba. Ben 14 yaşındayım. Önce boğazım ağrımaya başladı. Bir gün sonra da kulağım ağrımaya başladı. Şu anda ne yutkunabiliyorum ne de nefes alabiliyorum. Benim gibi olan var mı? Varsa lütfen cevaplasın. Ne yapabilirim ağrıyı geçirmek için?

 2. Can dedi ki:

  17 yaşındayım. 3 gündür bu ağrıyla uğraşıyorum. Yazılan yorumları okuyunca korkmaya başladım. İnşallah hastalık peşimi erken bırakır.

 3. Merve dedi ki:

  Bende 17 yaşındayım her yıl bu hastalığa yakalanıyorum ama bu sefer farklı oldu akşam rahatça yattım saat 5 gibi uyandım ve kulağım çok kötü ağrıyordu sonraki gün kulağımdan kanlı akıntı gelmeye başladı. KBB’ye gittim içini vakum ile temizledi zarın zedelenmiş dedi ve antibiyotik verdi şu an 1.günüm inşallah iyileşirim. Sizlere de Allah şifa versin.

 4. zeynep dedi ki:

  15 yaşındayım ilk kez orta kulak iltihabı oluyorum ve cidden o kadar ağrılı ki bazen dayanılmaz oluyor. Bende uğultu da var kulakta, ağrı da eğer ağrısı cidden benimki gibiyse çekeceğiniz var demektir. Kimse yaşamasın şu durumu ya o kadar berbat bi durum ki. Tekrardan geçmiş olsun.

 5. eyüp can kardaş dedi ki:

  15 yaşındayım. Benim de sol kulağım ağrıyordu ve fazla duyamıyordum. Doktora gittim. Orta kulak iltihabı varmış. İlaç yazdı. İnşallah geçer. Herkese acil şifalar.

 6. Turan dedi ki:

  Ben de önce farenjit oldum. Antibiyotik tedavisi gördüm. Farenjit iyileşti ancak sonradan sağ kulağım müthiş ağrımaya başladı ve benim sinüzitim de var. Öyle ki kulak ağrısı başa da vurmaya başladı ve dayanılmaz hal aldı. Doktor burun spreyi ve ağrı kesici verdi. Kulak zarının arkasında birikme olmuş. Ben her gün aksatmadan yüzüyorum. Doktor devam edebilirsin ama üşütme dedi. Ayrıca akşamları 45 dk. sakız çiğnememi söyledi. Herkese geçmiş olsun. Allah sabır ve şifa eylesin.

 7. Gizem dedi ki:

  Merhaba. 15 yaşındayım. Bende de bu hastalık 6 yıldır var. 4 kere ameliyat oldum. Çok acı çektim ameliyatlarda. Bir süreliğine geçti ama her zaman tekrar başladı. Duyma problemim de var sağ kulağım çok az duyuyor. Allah hepinize acil şifalar versin.

 8. Fatih dedi ki:

  Ya Rab sen yardım eyle. 21 yaşındayım ve ilk defa böyle bir hastalık başıma geldi. Bütün vücud organlarım işlevini yitirdi, gücüm kalmadı. Öyle ki yemek yiyemez hale geldim. Şimdiye kadar çok hastalık geçirdim ancak böylesini hiç hissetmedim. Allah kimsenin başına vermesin. Toplu yerlerdeki havuzlara mümkünse girmeyin, girseniz bile kulak tıkacı mutlaka takın. Bana ordan bulaştı. Allah herkese şifa versin.

 9. Bulut dedi ki:

  Dayanacak gücüm kalmadı artık. Allah herkese şifa versin.

 10. ayse dedi ki:

  Benim yaşım 16. İki üç senedir kulağımın ağrısını çekiyorum. Kulak memesinden tutup aşağı doğru çektiğimde bir şey akıyormuş gibi oluyor ve bu da beni çok rahatsız ediyor. Bu nedir acaba?

 11. Gnca dedi ki:

  Size tek önerim sakın su kaçırmayın. Tekrar ediyor bu hastalık çünkü. Allah yardımcımız olsun.

 12. Aybüke dedi ki:

  12 yaşındayım. Kulak ağrısı nedeniyle gittim doktora fakat iltihaplanmış. Tedavi verdi ve geçmedi. Kontrole gittim. İki haftada iki paket ilaç geçirmediyse bir haftada hiç geçmez diye düşünüyorum. Eğer iyileşmezse de ameliyatla geniz etim alınacak ve kulak tüpü takılacak. Gerçekten çok korkuyorum. Allah herkese acil şifalar versin.

 13. Nergis dedi ki:

  Ben 12 yaşındayım. Geçen gün akşam yatağa yattığımda hiçbir şeyim yoktu ama saat 4’de kulağımda çok kötü bir ağrı vardı ve tıkanmıştı. Sabaha kadar uykusuz kaldım. Öbür gün kulağımdan su geldi gibi oldu. Baktım sarı bir şey kuruydu. İltihap hastalığı olanlarda oldu mu böyle bir şey? Lütfen cevap verin. İltihap mı sizce? Bu arada herkese Allah acil şifalar versin.

  1. Gonca dedi ki:

   Ben 16 yaşındayım. Aynı şey bana da oldu. Hiçbir ağrım yoktu birden bire başladı. O akan sıvı iltihap kulak içinde biriken kirler yani en yakın zamanda doktora gitmelisin. Orta kulak iltihabı vs.re çıkabilir. Geçmiş olsun.

 14. rukiye dedi ki:

  Merhaba. Ben 23 yaşındayım. Sürekli baş dönmesi yaşıyorum. Üstelik yatarken, sağdan sola dönüşlerde başlayan bir baş dönmesi var. Kulakla ilgili bir sorun mu yoksa beyinle mi ilgili bilemiyorum. Ne yapmalıyım?

  1. Sedat dedi ki:

   Aynı şikayet bende de başladı. Bir sonuç aldınız mı acaba?

  2. cansu dedi ki:

   Benim de öyle bir rahatsızlığım var. Beyin tomografisi çekildi. Bir şey yok migrenim var ama hala baş dönmelerim ve sersem hissetme durumu oluyor. Sanırım başka nedenler de var. Korkmayın siz de.

  3. yunus dedi ki:

   Bende de aynı sorun var. Sordum araştırdım orta kulak iltihabı diyorlar. Geçmiş olsun. İlaç tedavisi var ama önce doktora git.

 15. yaren dedi ki:

  Merhabalar ben 12 yaşındayım. Önce grip oldum sonra geçti ama bu sefer sol kulağımda sorun var. Uyandığımda kulağımın dışı ıslaktı ve tıkalı hissediyorum. 2 gündür böyle ne yapmalıyım?

 16. tugrul dedi ki:

  Sağ kulağımı temizlerken midem bulanıyor. Sebebi nedir?

 17. Göksuaydın dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar. Bu hastalığa ben de yakalandım . Kulağım şu an akıyor. Doktor damla verdi kuruması gerek sonra ameliyat dedi ama kulağım bir türlü kurumadı. Ne yapmalıyım? Başka doktora mı gideyim? Yardımcı olursanız sevinirim. Allah herkese şifa versin.

 18. Gürsoy dedi ki:

  Kulağınızdaki en ufak bir problemde hemen doktora gidin. Asla ihmal etmeyin. Kulağında aşırı kir birikenler kulak içinde kaşıntı hissi ve sıvı hissedenler banyoda kulağına su kaçırmasınlar. Kulak içi tıkaç veya bir pamuğa vazelin sürülebilir. Şiddetli ağrı hissedenler hemen doktora gitsin. Ağrı kesici ile eczaneden alınan damlayla geçmez. Tecrübe ile sabit. Mutlaka kbb uzmanına gidin. Rabbim hepinize yardımcı olsun. Allaha emanet olunuz.

 19. Hazal Yurduseven dedi ki:

  Kulağımda dolgunluk hissi, basınç hissi var. Sakız çiğneyerek geçer mi? Ne yapmalıyım? Nasıl geçer?

 20. Selin dedi ki:

  Merhaba. Yaklaşık 2 sene önce timpanoplasti ameliyatı oldum. Ameliyattan sonra dönem dönem kulağımda hafif ağrılar oluyor ve haftalarca devam ediyor. Aynı sorunu yaşayan arkadaşların bir önerisi var mıdır? Teşekkürler.

 21. ERDAL KOCA dedi ki:

  Merhaba 5 yaşında kızım var kulak agrısı var. İki hafta önce tekrar agrıdı. Aile hekimi antibiyotik ve agrı kesici verdi. Şimdi tekrar aynı şikayetle hasteneye götürdüm. Kulagında kızaıklar oldugunu söyledi doktor ve antibiyotik, agrı kesici, bagışıklık sistemi güçlenmesi için bir ilaç bir de akşam yatmadan önce çigneme hapı verdi. Bunlar bittikten sonra tekrarlamasından endişeliyim. Bu konuda ne yapmalıyız?

 22. Yoocu dedi ki:

  Allah’ın selamı üzerinize olsun kardeşler. Hastalığa ben de yakalandım ve buna bir imtihan gözüyle bakmaktayım Elhamdulillah. 21 yaşındayım ve daha önce böyle şiddetli ağrılarla karşılaştığımı hatırlamıyorum. Sabır ediyorum ve ecrini sonsuz merhamet sahibinden bekliyorum. Hastahaneye de gittim bu arada doktor ilaç verdi ve kullanıyorum. Samimi dua etmeyi ihmal etmeyelim kardeşler, zira Allah Semi’dir. Yani her şeyi işitendir.

  1. Göktuğ dedi ki:

   13 yaşındayım. Kulağımın içinde sanki küçük bir top var. Çok ağrıyor. Havuzda oldu. Ne yapmam gerek?

 23. Defne kordağ dedi ki:

  Merhaba. 25 yaşındayım ve grip sonrası kulağım çok ağrıyor. Sürekli kulağımı tutup ağlıyorum. Viral sebepten kaynaklıysa boşuna antibiyotik vücuduma alıp karaciğerimi perişan etmek ve vücudumda yabancı madde birikmesini istemiyorum. İki arada bir derede kaldım. 2 gün daha bekliyeceğim ve babama doktora gitmemizi rica edeceğim sanırım. Bi oftalmoskop olsa aynalarla bakıcak düzeni kuracağım ama bizimkiler pek anlamaz o işten nerden bulucaklar şimdi. Bir de ilk defa oldu. İlerleyen yaşlarda tekrarlarsa yandık. Teşekkür ederim.

 24. Bihter dedi ki:

  Öncelikle merhaba ve acil şifalar diliyorum. 14 yaşındayım ve 4 yaşından beri bu ağrıyı çekiyorum. Bir hafta önce tekrar başladı ama bu sefer çok kötü oldu. Uyuyamıyorum hatta şu an sabah 05.31 ve saat 3’den beri canım inanılmaz acıyor. Ameliyat olmaktan korkuyorum. Uykusuzluktan gözlerim kıpkırmızı oldu, kulağım da şişti. İçi iltihap dolu. Yardım edin lütfen.

 25. kahraman dedi ki:

  Ben 14 yaşındayım. 4 gün önce kulak ağrım başladı. Sabah okula gittim. Öğlen eve zor geldim. Biraz yattım. Hastaneye gittim. Orta kulak iltihabı olduğumu öğrendim. Ama hala kulağım ağrıyor hem de çok. İlaç da kullanıyorum. Bir işe yaramıyor. Ne yapmalıyım? Lütfen yardım edin, derslerden hep geç kaldım.

 26. gökhan dedi ki:

  15 yaşında yakalandım bu hastalığa. Aylarca antibiyotik tedavisi gördüm. En son doktor daha ne vereceğiz hep antibiyotik olmuş bu dedi. Son iki gün hep akıntı olan kulağımdan kan akmaya başladı. Baş dönmem öyle bir hal aldı ki Allah kimseye vermesin. Etrafımdaki cisimler, her şey saniyede 2-3 defa çok şiddetli tam dönüş yapıyordu etrafımda. 15-20 saniyede şiddetli bir kusma hissi oluyordu. Apar topar hastaneye yattım. Bir aylık hastanede tedavi ve ameliyat. Şimdi Allah’a şükür ediyorum. Menenjitten dönmüşüm o zamanlar. Öleceğimi düşünüyordum çok ciddi bir şekilde. Allah’a şükür etkisi tamamen kaybolmadı ama bu hiç sorun olmuyor. Asla hafife almayın. Sonuna kadar tedavi için bıkmadan uğraşın. Asla ihmal etmeyin. Herkese geçmiş olsun.

 27. yiğitcan dedi ki:

  Arkadaşlar 16 yaşındayım 1 sene önce yazın bu acıyı bende çektim. Allah herkesin yardımcısı olsun, çok ağrısı oluyor. Ben bu hastalığı geçirirken kulağımın arkası şişmişti ve bugün yine şişmeye başladı. Bu hastalığı hep görücek miyim? Doktor kulağımı temizledi, ilaç verdi bitti. Aynı acıyı 2. kez yaşamak istemiyorum

 28. beyza dedi ki:

  Meraba, ben 12 yaşındayım ve 1 haftadır kulağımda ağrı var. Resmen çınlıyor ve yemek de yiyemiyorum. Doktor antibiyotik verdi ve 3 gün rapor verdi. Bazı geceler gözüm kararıyor. Geçmesi için ne yapabilirim önerisi olan var mı acaba 🙁

 29. Taner dedi ki:

  Ben de iki kez operasyon geçirdim sağ kulağımdan. 4-5 sene önce ama şimdi yine tekrarladı. 1 aydır çekiyorum ağrıları ve akıntıyı. Hekime gittim yine kulak zarı açılmış dedi. Bazı ilaçlar verdi. Ne yapacam bilmiyorum tekrar ameliyat olmak istemiyorum. İlaç kullandıkça daha kötü hale geliyor. Ameliyat olun derim ama ne kadar sürer bilmiyorum çünkü ameliyat sonrası bayağı rahatlamıştım. İyi korumak gerekiyor. Herkese acil şifalar.

  1. Furkan dedi ki:

   Ameliyat acıtıyor mu peki?

 30. özlem dedi ki:

  Allah herkese acil şifalar versin. Benim dışımda böyle acı çeken insanların olması kendimi yalnız hissetmemi sağlıyor. Gerçekten çok zor bir durum hele benim için, daha 13 yaşındayım. İnsanların kulağım hakkında yorum yapması benim çok zoruma gidiyor. Arkadaşlar bugün bu ağrıyı çeken herkes için dua edicem. Lütfen siz de edin. Bize yardım edecek sadece Allah’ tır. Onun dışında kimse yardım edemez bize.

 31. hilal dedi ki:

  Şu an bu hastalığın ağrısını çekiyorum. Çok fazla dayanılmayacak şekilde ağrıyor. Allah hasta olan herkese şifa versin.

 32. rehm dedi ki:

  Birden başıma ağrı giriyor ve sürekli kulağım çınlıyor. Bir çözüm yolu gösterin lütfen.

 33. Tavsiyeci__ dedi ki:

  Ben de 1-2 yıl önce orta kulak iltihabı geçirdim. Doktora gittim. Bana 2 tane ilaç verdi. İlaçları kullandım. Çok şükür rahatsızlığımdan 1-2 hafta sonra kurtuldum. Yaşadığım problemler ise; yere eğilirken kulak ağrısının artması, yutkununca kulağıma ağrı girmesiydi. Bu tür rahatsızlıklarınız varsa hemen doktora gidin.

 34. asya dedi ki:

  Benim artık dayanacak gücüm kalmadı. Bu kulakla ne yapacağımı bilemiyorum:(

 35. asya dedi ki:

  Bende de arkadaşlarımın söylediği belirtiler var. Su kaçınca da çok kötü acıyor. Ben daha 12 yaşındayım ama gene de duyma tehlikesi var:(

 36. ceycey dedi ki:

  Allah yardım etsin.

 37. zeynep dedi ki:

  Ben okulda küpe takmak yasak olduğu için küpemi çıkartmıştım ama 1 ay falan olduktan sonra kulağım çok kötü acıyordu. Sonraki gün kulağımdan iltahap ve kan geldi. Uzun süredir de geçmiyor. Ezcanede bir sprey falan satılıyor mudur ?

 38. E. S. dedi ki:

  Merhaba 26 yaşındayım. Kulak temizleme çubuklarıyla çok oynayınca önce akıntı geldi. Bir-iki gün ve daha sonra ağrılar başladı. Bir gece lavaboya kalktığımda yastıkta biraz kan olduğunu görünce kulağımdan kan veya kırmızı renkte bir sıvı geldiğini farkettim. Sabah doktora gittim. Ağrı kesici ve damla verdi. Yoğun ağrı 2-3 gün sonra gitti ancak tekrar akıntı başladı. Tekrar aynı doktora gittim antibiyotiğe başladık ve damlalar da sıklaştı. Bir hafta sonunda tekrar gittim, bu sefer farklı bir marka antibiyotiğe başladım ancak doktorum ameliyat olmam gerektiğini söyledi. Aksi halde bunun yayılacağını söyledi. Ameliyattaki risklerden de bahsedince moralim çok bozuldu ve başka bir doktora daha gittim. Ona da gösterdim. O da ameliyat olmam gerektiğini söyledi ancak iltihabımda bir azalma var. 2. aldığım antibiyotiğin bitmesini bekliyeceğim ve bittikten sonra 2-3 farklı doktor ve ilk teşhis koyan doktora gideceğim. Eğer yine ameliyat derlerse, tekrar araştıracağım. Allah hepimize yardım etsin. Gerçekten çok zor bir hastalık. Yüz gelci geçirme olayı ameliyattaki en büyük risk. Ayrıca işitme kaybı da olabiliyor. Allah korusun yüz felci gerçekten üzücü bir şey.

 39. k.b. dedi ki:

  Ben de 26 yaşındayım. 13 yıldır senede bi kaç kere yaşıyorum bu rahatsızlığı özellikle sağ kulağımda hastalık evrelerinde duymamda bir azalma ve uğultu oluyor. Sanıyorum bu hastalık yerleşiyor ve soğuk-su kaçırma gibi etkenlerden sonra hortluyor. Bazı arkadaşlar özellikle kokulu akıntıdan ve şiddetli kaşıntıdan bahsetmişler aman dikkat mantar olabilir. Deneyimli bi doktorla konuşun.

 40. taşkın akcay dedi ki:

  Lütfen bana bir cevap verin. 38 yaşındayım ve 4 yıldır bu rahatsızlığı çekiyorum, gitmediğim hastane kalmadı. Baş dönmesi, mide bulantısı ve maalesef her hafta hastaneye kaldırılıyorum. Sağ kulağımda yüzde 75 işitme kaybım var. Çoğu zaman yataktan kalkamıyorum. Baş dönmesi, mide bulantısı ve ateş ile hastaneye gidiyorum. 1 serum takıp gönderiyorlar. Hastalığım için ne yapmak gerekiyor?

  1. Resul aydın dedi ki:

   Merhaba. Öncelikle geçmiş olsun. 7 yaşındaki oğluma orta kulak sıvı birikmesi teşhisi konuldu. Özel bir klinikten doktor tavsiyesi üzerine yönlendirmiş olduğu çağrı işitme merkezine gittik. Ölçüm sonucu -400 sağ kulak, -400 sol kulak hemen tedaviye başlandı. 1 aylık süre içerisinde ikinci bir testten daha geçti. Sağ kulak -266, sol kulak -344 çıktı. Sizi de çağrı işitme merkezine yönlendiren oldu mu?

 41. nuray dedi ki:

  Merhaba. Bende de yaklaşık 15 gündür ortakulak iltihabı rahatsızlığını çekiyorum. Doktora gittim antibiyotik verdi. Ayrıca sinüzit varmış. Burun için sprey verdi ve 10 gün içinde geçmezse tekrar gel dedi. 10 gün kullandım, biraz geçer gibi de olsa sağ kulağım kadar rahat değil. Uğultu, ağrı, tıkanıklık ve bütün saydığınız belirtiler bende de var. Yarin tekrar doktora gideceğim. Çok korkuyorum ameliyatlık olursam diye:( Umarım işitme kaybı olmaz:(

 42. aybuse dedi ki:

  Merhaba. 12 yaşındayım ve sizler gibi yıllarca bu sorunu çekmedim ama 1 haftadan beri ne uyuyabiliyorum ne de yemek yiyebiliyorum. Ayağa kalktığım gibi başım dönüyor ve yere yığılıyorum. Tedavi için doktora gittim muayene sonucu 3 güne geçer diyerek bana kullanmam için doktor bir ilaç verdi. Fakat 1 haftadır aynıyım, değişen birşey olmadı. Ayrıca çok az duyuyorum, duyabildiğim ise ancak tiz sesler. Lütfen yardım edin. Kulağımda herhangi bir akıntı yok, ne yapmalıyım?

  1. mustafa dedi ki:

   Bence doktora tekrar görünmen gerekiyor.

   1. özlem dedi ki:

    Küçük yaşta bu iş çok zor oluyor. Bir de doktorların ilgilenmesi çok zor. Bence uzman bir doktora görünmen gerek illa özel hastane olması gerekmez. Devlet hastanesi doktorları da çok iyiler. Ben de yarin tedaviye gidicem, şifa bulursam size de tavsiye ederim. Yarin hastaneden gelince sizlere söylerim. Acil şifalar dilerim.

 43. mustafa dedi ki:

  25 yaşındayım. 2007’den beri kulak çınlaması, baş dönmesi, baş ağrısı çekiyorum. Ne olur bir yol gösterin bana. Dayanamıyorum artık!

  1. taşkın akcay dedi ki:

   Allah yardımcın olsun arkadaşım. Aynı hastalık bende de var ama bir çaresini bulamadılar. Allah kimsenin başına vermesin.

 44. bilinmeyen dedi ki:

  Yani hastahaneye gidilmesi gereken bişeymi? Lütfen cevap verin.

 45. bilinmeyen dedi ki:

  Kulak ağrıması veya iltahap kapması kötü birşey midir?

 46. semih dedi ki:

  Akşam hiçbir şeyim yoktu, gece çok fena bir ağrıyla uyandım. Kulağımın içi ve dışı ağrıyordu. Yerimde duramadım, doktora gittim hemen, iltihap dedi ve ağrı kesici hapla antibiyotik ve burun içi sprey verdi. Antibiyotiği 7-10 gün kullanacağım, inşallah iyi gelir. Dayanılmaz bir ağrısı var çünkü.

 47. İrem dedi ki:

  14 yaşındayım ve 8 yıldır profesyonel olarak yüzüyorum.Kulaklarım çok hassaslaştı. Orta kulak veya yüzücü kulağı sorununu yaşıyorum ve 2-3 günlüğüne bile olsa antreman kaçırmak istemiyorum. Ne yapalirim?

 48. halil(acil yardım) dedi ki:

  İşitme kaybı var.

 49. halil(acil yardım) dedi ki:

  Merhaba 14 yaşındayım. Kulağım bazen kanıyor, 4 gün boyunca ağrıdı sol kulağım ve kafamı sola yatırınca çınlıyordu. Doktor bademcik dedi ama kulağa hiç birşey demedim. Ne yapsam bilmiyorum, 14 yaşındayım ve bu ağrı dayanılmaz geliyor.

 50. yaren dedi ki:

  Merhaba. Ben 22 yaşındayım ve yaklaşık 3-4 haftadır duymuyorum. KBB doktoruna gittim, kulağımda kir olduğunu ondan duymadığımı ve kulağımın yıkanması gerektiğini söyledi. Kulağımı yıkattım ama hiçbir değişiklik olmadı, ben yine duymuyorum. Kulağımda sürekli bir uğultu var.Ne yapmam gerekir? Teşekkür ederim.

  1. Volkan Ege Ceyhan dedi ki:

   Aynı sorun bende de var. İnanılmaz bir ağrı, hiçbir ağrı kesici işe yaramıyor. Tonla hap yutuyorum fakat nafile su gibi kan akıyor. Annemin hastanesine gittiğimde 5. evrenin 2. bölümünde bir orta kulak iltihabı olduğunu öğrendik. 2 gündür ise dayanılmaz ağrı artarak devam ediyor. Bunun üstüne bir de kulağım tıkandı ödemden dolayı, sağır bir vaziyette dolanıyorum. Çarşı pazar gezdim koca karı ilaçları da işe yaramıyor. Badem yağı ile filan ov diyorlar. Yapıyorum fakat yine işe yaramıyor. Şu yaşımda ağrı ve kulak zarına olan baskı ağlatıyor. Acil yardım lütfen.

 51. emine akyuz dedi ki:

  İyi günler. Bundan 4 yıl önce işitme kaybı geçirdim. 2 gündür kulağımda hafif bir ağrı ve çınlama söz konusu. Şiddetli bir baş dönmesi ve kusma problemiyle karşı karşıyayım. Acaba orta kulak iltihabı söz konusu mu? Nasıl tedavi edilebilir? Yurtdışında yaşıyorum ve geçen sene de hafif bir ağrım vardı. Doktorumun verdiği kremi kullanmam yeterli olur mu sizce?

 52. ÇAĞIN MANAY dedi ki:

  20 yaşıma kadar orta kulak iltahabı rahatsızlığım vardı. 21 yaşımda ameliyat oldum. İltahap kemiği çürütmüş ve ilerlemişti. Başarılı bir ameliyat geçirdim. Şu an 29 yaşındayım. Yaklaşık 2.5-3 yıl sonra rahatsızlığım tekrarladı. Ameliyat eden doktorum bulunduğum şehirden gidince başka bir doktarada güvenip gidemedim. Sağ kulağımda şu anda kokulu akıntı ve kaşınma var. Ayrıca sağ kulağımda dolgunluk hissi ve çınlamalar oluyor. Ne yapmam gerektiğine dair bana yardımcı olur musunuz?

 53. huseyin dedi ki:

  2004’den beri orta kulak iltihabiyi cekiyorum. Doktorum bu sefer durumumun uzun sürmesi ve üstüne de duyma sorunu olunca yakacağını söyledi. Sizden ricam bu yakma konusunda beni bilgilendirmeniz. Teşekkürler.

 54. Nusret Çamcı dedi ki:

  Ben 13 yaşındayım, hala bu sıkıntıyı çekiyorum. Bir çaresi var mı?

 55. orhan yıldırım dedi ki:

  Ben çocukluğumda aşırı derecede yılarca sıvı akıntısı ve kulak ağrısıyla yaşadım; şimdi 46 yaşındayım ve 8 senedir de gittikçe işitme kaybı… Yapılan testlerde her iki kulakta yüzde 38 kayıp var, ve bununla beraber unutkanlık, ve 8 senedir başımda sarsıntıyla yaşıyorum. Sarsıntı ise elektrik kesintisinde nasıl ampul can çekişerek söner ya; aynen öyle. En az 10 tane kbb doktoru pro dahil en az beş tane nöroloji druna gittim ama çare bulamadım. Tomoğrafi emar çektirdim, ama benim sorunum orta kulak sorunu olduğunu biliyorum ama tedavisi nasıl olacak bilmiyorum? Antibiyotik kullandığımda daha ağırlaşıyor. Bademciklerimi aldıydım. Gençlikte aşırı derecede boğaz enfeksiyonu ve yüksek ateş geçirdim, çare lütfen…

  1. merve dedi ki:

   Allah kolaylık versin.

  2. fatma dedi ki:

   Merhaba. Sizdeki hastalığın aynısı bende de var. Bu hastalığın çaresini buldunuz mu acaba? Çok rica ediyorum cevap verirseniz çok sevinirim. Teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir