Sağlık.net

Hastalıklar

Panik Atak: Nedir, nedeni, belirtileri, tetikleyicileri ,tedavisi

 • Delicious

PANİK ATAK NEDİR? HASTA PANİK ATAK SIRASINDA NASILDIR?

Panik atak endişe, korku, (ölüm korkusu gibi) sıkıntı duygularını içinde bulunduran, nöbetler şeklinde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Psikolojik sorunlarla ya da bazı hastalıklarla birlikte görülebilir. Hasta ani bir nöbette tamamen korku içindedir. Öleceğini, kalbinde bir sorun olduğunu, kalp krizi geçireceğini düşünür. Atak 10 dakika içinde en şiddetli halini alır. Hasta panik içinde doktora başvurur. Bayılacağını, çok kötü şeyler olacağını düşünür. Yarım saat kadar sonra atak geçmeye başlar. Kişi kendini çok yorgun ve bitkin hisseder. Hiç bir şey yapmak istemez. Tahammülü kalmamıştır, yalnız kalmak istemez. Birinin yanında kendini güvende hisseder.

PANİK ATAĞIN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Panik atağın 13 tane belirtisi vardır. Bunlardan en az 4 tanesi varsa panik ataklı olma ihtimali fazladır.

 • Çarpıntı, kalbin sert ve fırlayacakmış gibi atması,
 • Terleme (ateş basması, üşüme),
 • Titreme,
 • Nefes almada güçlük, boğulma korkusu, tıkanma,
 • Baş dönmesi, bayılacağını düşünme,
 • Bulantı, geğirme, karın ağrısı çekme,
 • Nefesi kesilmek, aldığı havanın yetmediğini düşünerek derin nefes alma,
 • Göğüs sıkışması, ağrı,
 • Kendini hissedememe,kendine yabancılaşma, algılama güçlüğü (depersonalizasyon),
 • Çevrenin gerçek olmadığını düşünme (derealizasyon),
 • Ölmekten korkmak,
 • Çıldıracağını düşünmek, başkasına zarar verme korkusu,
 • Vücutta uyuşma, karıncalanma.

PANİK ATAK NERDEN ORTAYA ÇIKAR? TETİKLEYİCİLERİ NELERDİR?

Çoğunlukla nedensiz bir şekilde ortaya çıkar. Beyindeki kimyasal maddelerden ya da beynin yan kısmının fonksiyonunu yitirmesi sonucu ortaya çıktığı düşünülmektedir. Tek başına ya da çeşitli hastalıklarla birlikte ortaya çıkabilir. Hastada belirtiler görülmeye başlar. Stresli bir hayat sürme panik atağı tetiklemektedir.

Bunlar dışında şu durumlar panik atağın ortaya çıkmasına neden olabilir:

 • Sara hastalığı (epilepsi), akciğer- kalp hastalıkları,
 • Vitamin eksikliği, kafeinli besinlerle beslenme,
 • Tiroid bezindeki sorunlar, fazla adrenalin salgılanması,
 • Kan şekeri düşmesi, kansızlık, beyinde oluşan tümör,
 • İlaçların yan etkisi sonucu,
 • Kapalı yerlerde bulunma, kalabalık yerler,
 • Depresyon, sinirsel bozukluklar,
 • Uyarıcı madde kullanımı ve bu maddenin aniden kesilmesi sonucu ortaya çıkabilir.

PANİK ATAK KİMLERDE GÖRÜLÜR? KİMLER RİSK ALTINDA?

Toplumda görülme sıklığı yüzde 1-3 arasında değişmektedir. Genelde yirmili yaşlarda olmak üzere her yaşta ortaya çıkabilir. Kadınlarda görülme ihtimali biraz daha fazladır. Genetik özellikler de etkilidir. Yakın akrabalarında panik bozukluk olanlarda görülme sıklığı daha çoktur.

Bazı insanlar kendilerini toplumda ifade etmekten çekinirler. Sürekli baskı altında yaşayanlar, içine kapanık, sorunlarını kimseyle paylaşmayanlar asosyal bir hayat süren kişilerde görülebilir. İnsanın kendi dürtülerini baskılaması yanlıştır. Öfkesini, üzüntüsünü, cinselliğini dışa vurmak zorundadır. Bunların baskılanması ya da başkaları tarafınfan engellenmesi panik bozukluğa neden olur.

Bağımlılık yapan maddeleri kullanan kişiler, kendini suçlu hissedenler, sorunları kafasına çok takan kişiler, mükemmeliyetçi bir yapıya sahip olanlarda panik bozukluk görülebilir.

PANİK ATAKLA PANİK BOZUKLUK AYNI MIDIR?

Panik atakla panik bozukluk aynı değildir. Panik bozukluk kalp krizi geçireceğini, öleceğini, atakların tekrar olacağını, felç geçireceğini düşünerek sürekli endişe, korku içinde bulunma şeklindedir. Başka bir rahatsızlığa bağlı olarak ortaya çıkmaz. Bu bozukluk iki şekilde bulunabilir: agorafobili ya da agorafobisiz. Agorafobi yalnız kalma korkusudur. Kapalı yerlerden kalabalık yerlerden uzak durma, evde tek başına kalmak istememe gibi durumlar görülür. Dışarıya yalnız çıkmaktan korkar ve sosyal olmaktan çıkar.

PANİK ATAK TEDAVİSİ NASILDIR?


Öncelikle muayene ve testler yapılıp herhangi bir kalp- damar ya da solunum rahatsızlığı olup olmadığı araştırılır. Fakat bu hastalıkların olması panik atak olmadığını göstermez. Panik atak bunlarla birlikte de olabilir. Tedavideki amaç panik atağı yok etmek, hastanın endişe korku duygularını kontrol altına almak, sosyal hale getirmek ve bu hastalık sonucu oluşan psikolojik sorunları önlemektir. Bunun için ilaç tedavisi yanında hastaya terapi de uygulanmalıdır. Hastayı rahatlatmak gerekirse egzersiz yaptırmak gerekebilir.

Tedavi için depresyonu engelleyici (antidepresan) ilaçlar kullanılır. Bunun yanında yatıştırıcı, gevşetici, sakinleştiriciler de kullanılabilir. İlaç yeni kullanılmaya başlandığında sorunlar gözükse de, bunlar zamanla azalır. İlacı bırakmamak gerekir. Hastalık geçse bile tekrarlamaması için bir müddet daha ilaca devam edilmelidir. İlacın dozunu ve kullanım zamanını doktorun önerdiği şekilde gerçekleştirmelisiniz. Atak sırasında alınan ilaç işe yaramaz.

ATAK SIRASINDA HASTA NELER YAPABİLİR?

Bir yere oturmalı ya da uzanmalısınız. Kendi kendinize bunun sadece bir atak olduğunu, korkulacak bir durum olmadığını söyleyin ve atağın geçmesini bekleyin. Atak sırasında üzücü, heyecanlandırıcı tartışmalardan kaçmak gerekir. Kafeinli içecekler, sigara ve alkol kullanımından uzak durmalısınız. Kendinizi kontrol etmeye çalışın. Atak sırasında derin nefes almayın, çünkü şikayetler artar. Nöbet geçene kadar bir torbaya soluk alıp verilebilir.

Related Posts

138 thoughts on “Panik Atak: Nedir, nedeni, belirtileri, tetikleyicileri ,tedavisi”

 1. Selma dedi ki:

  Ben de 3 aydır zor günlerden geçiorum. 3 ay önce kalp ile alakalı sıkıntım olduğunu söylediler. Kardiyolojiye gittim. Kalpte delik olduğunu fakat korkulacak, sağlığıma zarar verecek bir şey olmadığını söylediler. Sonra daha farklı bölümlere gitmemi söylediler. 3 aydır gitmediğim bölüm kalmadı. Hemen hemen her gece acildeyim. En sonunda panik atak olduğumu ve ileri derecede olduğunu söylediler. Son iki haftadır çok kötü oluyorum. Kalbim duracakmış gibi geceleri uykumdan uyanıyorum. Anlatılamaz bir his bu. Rabbim kimseye yaşatmasın. İnşallah zor durumda olanlara Rabbim şifa verir. Ne yapmam gerektiğini de bilmiyorum. Bol bol dua ediyor ve Rabbime sığınıyorum.

  1. Hatice dedi ki:

   Bende de var bu hastalık. Sanki ölecekmiş gibi hissediyorum. O an ne yapıyorsunuz?

 2. Ecem dedi ki:

  Selam arkadaşlar. Ben de 23 yaşındayım ve panik atak başlangıcı dedi doktor ama o kadar kötü oluyorum ki. Kelimelerle ifade edemem. Bir günde 3 sakinleştirici yapılıyor. Ölüyorum sanıyorum. Kalbimde ağrı, kolunma uyuşma, nefes darlığı ve titreme oluyor. O kadar çok doktora gittim ki. Kalpten bir şey yok. Her şey temiz ama bu hastalık çok kötü. Benim rahatsızlık stres ve sıkıntıdan oluyor dedi doktor. Evliyim ve iki çocuk annesiyim. Ailevi sorunlarım var. Her şeyim çok sorun ediliyor. Ben de stres yapınca ataklar geçiriyorum ve çok kötü oluyorum. Ne yapmam gerek? Ruh halim berbat durumda. Lütfen yardımcı olun.

 3. Hazal dedi ki:

  Selam arkadaşlar. Ben Hazal. 23 yaşındayım. 6 aydır panik atak hastasıyım ve kendimi her gün biraz daha kötü hissediyorum sanki. Baş dönmesi, kulaklarda tıkanma, sanki göğüsü delecekmiş gibi kalbin hızlı atması , titreme, bayılacakmış gibi olmak, mide bulantısı, kusma, ölüm korkusu. Yalnız dışarı çıkamıyorum ve yalnız evde kalamıyorum ve işin tuhaf tarafı yani panik atak mideme vuruyor sanırım çünkü nefes alamıyorum. Oturduğum zaman biraz daha iyiyim ama yürüdüğüm zaman iki büklüm oluyorum sanki nefesim kesiliyor. Kendimi eve hapsettim. Hiçbir şey yapmak istemiyorum ve beynimde binbir türlü düşünceler. Birçok doktora ve hastaneye gittim. Kan aldılar ve her şeyim temiz çıktı. Nefes alamama hissi var ama oksijen her zaman %100. Panik atak olduğumu söylüyorlar ama bir türlü inanamıyorum sanki başka bir hastalığım varmış gibi. İlaç kullanmaya başladım ve sanki daha kötü oldum. Kimlerin durumu benim gibi?

  1. suat dedi ki:

   Geçmiş olsun Hazal ben. 4 yıldır aynı hastalıkla mücadele ediyorum ama inanki hayatta sadece bu hastalıktan kurtulmanın tek yolu ondan korkmamak ve savaşmak onunla. Nasıl mı? Heyacan yapma. Stres kesinlikle yasak. Beynindeki o saçma sapan düşünceler. Anlat, konuş arkadaşlarınla ve ailenle. İlaç tedavisi en az 1 ay. Yan etkileri geçince belirtilerini gösterecek ama korkmayacaksın. O panik geldiği aman sadece ölmüyorum ve korkmuyorum diyeceksin geçene kadar.

 4. Derin aci dedi ki:

  Lütfen yardımcı olun. Üzgün olduğum zaman ya da aniden korktuğum zaman bayılıyorum. Herkesi duyuyorum ama kımıldayamıyorum. Felç olacağım diye korkuyorum. Bunun sebebi nedir?

 5. Sinem dedi ki:

  Bugün tam olarak bunların hepsini yaşadım. Ben 15 yaşındayım daha önce bir çok kez yaşamıştım fakat bunun panik atak olacağı hiç aklıma gelmemişti. Bugün atak geçirirken bir psikoloğun yanındaydım bana panik atak olabilirsin belirtileri var dedi. Hemen internetten araştırdım bunu keşke bilmeseydim diyorum şu an.

 6. Ömer dedi ki:

  Ben bunu 8 aydır çekiyorum. Allah kimsenin başına vermesin. Aklımı oynatacağım sandım bir ara. O kadar kötü oldum ki dünya ile alakam yoktu ama bu hayatta her şeyin çözümü var. İyi bir doktora gidin ve tedavi olun. Yoksa atlatmak imkansız bu hastalığı. Allah herkesin yardımcısı olsun.

 7. Mehmet dedi ki:

  Merhaba 31 yaşındayım, yorumları okudum. Bu belirtiler 5 gündür bende de var. 3-4 saat sürüyor. Nefes alamıyorum, sol bölgemde uyuşma, kalp krizi geçirecekmişim gibi, derin nefes alamama, ölüm korkusu, korkudan uyuyamıyorum. 5 gündür işe gitmiyorum. Panik atak mı daha bilmiyorum ve henüz doktora gitmedim. Ne yapmak lazım? Yardımcı olabilir misiniz?

 8. Hamza Gürel dedi ki:

  “Nöbet geçene kadar bir torbaya soluk alıp verilebilir” önerisinde bulunmuşsunuz, kaynağınız ne? Bu yöntem sonucunda karbondioksit seviyesi yükselip, oksijen seviyesi düşebilir. Oksijenin azalmasına tepki olarak solunum hızı artar ve bu kimi insanlarda paniğe sebep olur. Eğer bu noktada bir yanlışlık varsa düzeltmenizi rica ediyorum.

 9. ismail dedi ki:

  Merhaba ben ismail 23 yaşındayım. İki seneye yakındır panik atak hastasıyım gerçekten çok zor bir durum. Gerçek hayattan koptum artık zevk alamıyorum, içimden bir şey yapmak gelmiyor. Çok zor bir durum ve süreçteyim. Ne yapacağımı bilmiyorum. İçinde bulunduğum ruhsal bozukluğu kelimelerle ifade edemiyorum. Ağlıyorum geceleri gitmediğim doktor kalmadı. Lütfen bana bir akıl fikir verin. Allah hepimize şifa versin. İyi geceler.

  1. Ertuğ dedi ki:

   İsmail bey ben de 17 yaşındayım. 1 sene ilaç kullandım. Ardından rahatladım ama arada böyle ataklar olabiliyor. Yeri ve zamanı asla belli olmuyor. Aslında çözümü kolay; ilaç takviyesi alıyorsanız doktorunuzun söylediği şekilde kullanın ve atak geldiği anda kafanızdaki korkuyu ben hasta değilim bu sadece atağın etkisi derseniz ve dua ederseniz kesinlikle toparlanırsınız.

  2. Hüseyin dedi ki:

   Psikoloğa gitmeniz gerekiyor, gerekirse psikiyatrist ile psikoloğun ortak çalışması sonucu panik atağı bozukluklarınız çözülebilir.

 10. beyza dedi ki:

  Merhaba ben 15 yaşındayım. Sürekli karamsar ve endişeliyim. Zaten bunun bir sorun olduğunu farketmiştim. Geçen göğsüm sıkıştı nefes alamadım. Titremeye başladım. Vücudum uyuşup kasıldı. Apar topar acile gittik. Doktor bir şey bulamadı. Psikolojik olduğunu panik atak geçirmiş olabileceğimi söyledi ve ben bu olayı yaşadığım günden beri daha stresli kaygılı ve sinirliyim. Sürekli düşünüp duruyorum. Bir psikoloğa gitmek istiyorum ve yeniden atak geçirmekten çok kaygılanıyorum. İnsanların panik atak geçirdiğimi bilmesini istemiyorum çünkü çevremdeki insanlar çok dedikoducular. Hayırlı geceler. Allah herkese şifa versin.

 11. Hakan dedi ki:

  Merhaba. Benim kocamda da panik atak var. Panik olduğunda evde bir anda kaos yaşanır. Ölüm korkusu, terleme ve stres yaşarız. Kendimizi saat kaç olursa olsun dışarıya atar dolaşırız. Çok berbat bir illet. Allah yardımcınız olsun. Çeken bilir bunu.

  1. Caanan dedi ki:

   Benim kocam da panik atak. Çok zor bir durum. Kocamla konuşamıyorum, beni dinlemiyor. Bir yıl oldu hala aynı durumda.

 12. ali dedi ki:

  Abiler,ablalar son 2 haftadır ölümü düşünüyorum sanki her an annem, ben veya babam ölecek gibi hissediyorum. Diken üstündeyim. Uyuşuk oldum. Hiçbir şey bana zevk vermemeye başladı acaba panik atak belirtisi mi bunlar? Acil cevap verirseniz sevinirim.

 13. Nazlı dedi ki:

  Bu panik atak illetinin altında yatan sebeplerden birisi; acaba insanlar benim hakkımda ne düşünüyor? Toplum içinde kusarsam, bayılırsam, bindiğim otobüsü durdurmak istersem durdururlar mı gibi ve daha fazlası yüzünden sanırım daha fazla tetikleniyor.

 14. Nihal dedi ki:

  Bundan bir hafta önce gece kalktım. Birden baş dönmesi, elimde ve ayağımda titreme oldu. Ölüyorum dedim sonra geçti ama özellikle gece yatarken elimde, ayağımda hatta vücudumda uyuşma hissi, baş dönmesi, titreme ve kalbim yerinden çıkacakmış gibi oluyorum. Bu panik atak mı oluyor?

 15. Gülşan dedi ki:

  Bundan tam bir yıl önce başımda bir uyuşma hissettim. Yorgunluktan olacağını düşündüm fakat iki gün boyunca sürdü. Bu bende sıkıntı yaratmaya başladı. Nörolojiye gittim. Bir şey olmadığını söyledi. Birkaç gün sonra mide bulantısı ve kusma başladı. Tamamen çöküşteydim, öleceğimi düşünüyordum. Artık kabıma sığmıyordum. Sürekli dışarı çıkmak istiyordum. Evde boğuluyordum adeta ağlayamıyorum sürekli bir korku hali vardı. Her gün acillere gidiyorduk sonunda psikiyatriye gittim. Panik atak ve yaygın anksiyete teşhisi koyuldu. Verilen ilaçlarla yaklaşık 3 hafta sonra kendime geldim ve hala ilaç kullanıyorum. Rabbim beterinden saklasın cümlemizi. Önemli olan her şeyi çok problem edip kafaya takmamak. Geçmiş olsun.

 16. Ahmet dedi ki:

  Merhaba. Ben 20 yaşındayım ve amatör futbolcuyum. Yani bu hastalık çıkana kadar futbolcuydum. Hastalık bir halı saha maçı sonrası ortaya çıktı. Maçtan sonra eve dönerken bir anda arabanın içinde nefesim kesildi. Ellerim kasıldı ve tamamen vücudum kitlendi. Ambulansla hastaneye kaldırıldım. Biraz hava ve bir serumla kendime geldim. Daha sonra göğüs ve kalp doktorlarına gittim. Sonuçlar temiz çıktı. Sezon başladığında antremandan sonra yine aynı şeyler oldu ve kulubü bırakmak zorunda kaldım. Dün uzun zaman sonra ilk kez halı saha maçına gittim ve maç bittikten sonra yine aynı şekilde kitlendim. Bu hastalık yorgunlukla ve düşünceyle çok etkili ataklar halinde geliyor. Her gece kalp krizi geçirme korkusu yaşıyorum.

 17. Fatma dedi ki:

  Merhaba. Ben 20 yaşındayım. Yaşadığım şey tam olarak atak mı bilmiyorum. Çok gergin olduğum bir dönemdeydim ve aniden odada boğulacağımı hissettim. Balkona çıkıp nefes almaya çalıştım, ağlama krizi başladı, elim ayağım titriyordu. Kendimi bayağı sıkmışım ki bacaklarımda karıncalanma hissettim. Ayakta duramıyordum sonra hastaneye gittim. Sakinleştirici vurdular. O gün rahatladım ama farklı zamanlarda aynı hisleri yine yaşadım. Tünelden geçerken arabanın camları kapalı olduğunda daralıyorum. Sizce atak mı geçiriyorum?

 18. Cem ali dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar. Ben de yaklaşık 2 aydan beri panik atak hastasıyım. Allah’dan başka hiç kimsem yok. Ailem beni terk etti. Kalp krizi geçiyormuş gibi hissediyorum. Her gün öleceğim korkusu yaşıyorum. Hiç uyuyamıyorum. Günde birkaç saat uyuyorum. Ne doktora götürecek bir yakınım ya da başka biri var. Evlat sahibi olamayıp da sonra Allah çocuk verip de çocuklarına bunu yaşatanları Allah’a havale ediyorum. Bence size bu olayları yaşatan insanlardan uzaklaşın. Şehir hatta ülke değiştirin. Ortam değişikliği faydalı oluyor. Uzun tatillere çıkın. Telefonunuzu kapatın. Kimsenin sizi üzmesine izin vermeyin. Ne kadar doktora da gitsek her şey sizde bitiyor. Herkese Allah şifa versin.

  1. Emk dedi ki:

   Ahh be kardeş ben de aynıyım. Yanımda ailem var çok şükür ancak ne uyku var ne huzur. Günde bir kaç kere kalp krizi geçiriyorum. Her gece ölüyorum gibi. Ne doğru nefes alabiliyorum. Ne de yaşayabiliyorum.

  2. Onur dedi ki:

   Allah yardımcın olsun kardeşim. O kimsesizlerin kimsesi.

 19. zeynep dedi ki:

  Arkadaşlar ben de 18 yaşındayım ve panik atak olduğumu bugün öğrendim. 5 kere panik atak krizi geçirdim. Dün akşam da atak geçirdim serum verdiler ve sakinleştirici yaptılar. Biraz iyi geldi ama kalbimdeki o sıkışma bir türlü geçmek bilmiyor. Ne yapmalıyım? Bugün Ruh sağlığına gittim bana 3 tane hap verdi doktor. Hap kullanan arkadaşlarım size faydası oluyor mu acaba?

  1. Vural dedi ki:

   Zeynep hanım hastalığınız geçti mi?

 20. Nihal dedi ki:

  Selam, çok geçmiş olsun herkese. Şunu söyleyebilirim ki Rabbime sığındığın zaman her şey geçiyor. Panik atak diye bir şey yok. Sadece manevi yoksunluğa giriyor insan. Dua ettikten sonra Rabbim öyle yardımcı oluyor ki ve öyle rahatlatıyor ki anlatamam. Lütfen kendinize bu ızdırabı çektirmeyin.

 21. seda dedi ki:

  Merhabalar. Bende de bu belirtilerin çoğu var. 1 yıla yakındır böyleyim. Sürekli korkuyorum. Evden dışarı çıkamıyorum artık.

 22. Aslı dedi ki:

  Merhaba. Ben 14 yaşındayım. Panik ataklar geçiriyorum bunu araştırdım ve biliyorum. Aslında panik atağımı fark etmem 2 ay felan önce oldu. Gece hava çok sıcaktı ve ben de kapı ile penceremi açmış uyumaya çalışıyordum. Daha sonra birden kapı havadan dolayı gıcırtıyla hareket etti. Esen rüzgardan olduğunu bilmeme rağmen ölme korkusu ile o sıcakta pikeyi üzerime çektim ama gıcırtı devam ettikçe ellerim uyuştu kalbim bütün vücudum da arttı ve felaket halde terlemeye başladım. Daha sonra bayıldığımı hatırlıyorum. Annemgile hala söylemeye çekiniyorum. Resmen hiçbir şey anlatamaz oldum. Artık nereden bir ses gelse elim uyuşuyor titriyorum ve kalbim durmadan atıyor. Bu sene sınava gireceğim ve inşAllah başıma gelmez.

  1. Rana dedi ki:

   Bende bundan 2 ay önce yakalandım hemen doktora gittim birşey çıkmadı. Panik atak dedi. İlk 1 ay çok kötüydüm ama bu son ay düşüncelerden dolayı kafayı yiyecek gibi oluyorum. Kızım var 3 yaşında ona sarılıp ağlıyorum. Her an ölecek gibiyim sanki yaptığım her şey son gibi geliyor. Bir türlü atlatamıyorum.

  2. Melek dedi ki:

   Merhaba Aslı. İlk olarak sınav için kesinlikle endişelenme. Emin ol TEOG ortamı çok rahat çünkü aynı sınava ben de girdim hatta ilk sene girdim. Ayrıca ailene anlatmalısın durumunu çünkü onlar sana yardım edebilirler. Bunda utanılacak ya da üzülecek bir durum yok. Korktuğunu hissettiğin zaman nefes egzersizleri yap. Çok iyi geliyor bizzat kendim denedim. Sevgilerimle.

  3. Sev dedi ki:

   Güzel kardeşim. Yaşın daha çok küçük. Açıkçası üzüldüm senin adına. Bende de var panik atak. Bununla yaşamak ilk baştan çok zor oluyor ama sonradan alışıyor insan. Doğru nefes alıp vermek çok önemli ve elinden geldikçe o an sakin kalmaya çalış ve kötü düşünceleri kafandan uzak tutmaya bak. İyi şeyler düşün ve bildiğin duaları oku. Benden sana tavsiye; annene ve babana durumunu söylemelisin. O kadar korkunç değil. Her şey beynimizde olan bir şey. Hayatında başarılar.

 23. Nermin dedi ki:

  Arkadaşlar 2 yıl oldu bu hastalıkla uğraşalı. Çok zor durumdayım. Gece uykuda nefesim kesiliyor, başım dönüyor. Sanki beynim bir teker altında kalmış ve ben çırpınıyorum. Kollarımda uyuşma, kalbimde kriz geçiriyormuş hissi. Saçlarım diken diken oluyor. İlaç kullandım ama tekrarladı ve geçmedi. Dualarınızı bekliyorum. Rabbim cümlemize acil şifalar versin.

 24. Beth dedi ki:

  Benim midem ve karnım çok ağrıyordu. Hastaneye gitmek için hazırlanacaktım. Midemde ve karnımda çok fazla ağrı hissettim o kadar fazlaydı ki ellerim ve ayaklarım karıncalanıp uyuşmaya başladı. Nefesim hızlandı. Ellerimi ve ayaklarımı hareket ettiremeden öleceğimi düşündüm. Hep böyle kalacağım hissi oluştu. Ben panik atak mı geçirdim?

 25. arzu dedi ki:

  Arkadaşlar merhaba. Bende de aynı sorunlar var. 27 yaşındayım. 16 yaşında yakalandım bu hastalığa. Sürekli ölüm korkusu, kalp krizi geçireceğimi düşünüyorum. Sokakta yürürken korkuyorum her an bir şey olacakmış gibi. Ağzım kuruyor. Takılıp kalıyorum sanki. Sürekli endişe içindeyim. Huzurum yok.

 26. Ece dedi ki:

  Merhaba. Benim sol kolumda uyuşma oluyor daha sonra kalbim ağrıyor ya da avucumun içi terliyor. Bir ara geçiyordu. Tam bitti diyorum tekrar başlıyor. Önceden yatarken oluyordu artık bu şekilde oluyor. Panik atak mıyım? Kalp krizi geçireceğim sanıyorum ama ölüm korkusu olmasa da aslında aklımda hep ölüm düşüncesi var. Nedense aklımdan çıkaramıyorum. Her gün panik atak olur mu insan?

  1. Berkay dedi ki:

   Gecmis olsun kardeşim. Bende de var aynı düşünceler. Allah yardımcımız olsun. Psikoloğa başvurmalısın bence. Ben de başvurdum. İnşallah iyileşeceğiz.

 27. ilker dedi ki:

  Arkadaşlar uzun yıllardır panik atak hastasıyım. Bu hastalığı düşündükçe ve kendinizi dinledikçe panik atağı beslersiniz. Özellikle atak geldiğinde ne hissederseniz hissedin, o an öldüğünüzü bile düşünseniz kendinizi dinlemeyin. Yapılması gerekenleri uygulamaya çalışın. Nefesinizi düzenlemeye çalışın (doğru nefes tekniği ile) ve en önemlisi, ne hissediyorsanız hissedin bütün belirtilerin panik ataktan kaynaklandığını unutmayın. Biliyorum o an zor ama bunları yaparsanız geçmeme ihtimali yok. Güvenin bana . Yıllardır bütün belirtilerini yaşadım, hep ölüyorum, deliriyorum sandım ama sonucunda hiç bir şey olmuyor. 20-30 dakika içinde kendiliğinden geçiyor. Korksanız dahi günlük işlerinizden de ya atak gelirse diye asla kaçmayın. Gün içinde nefes egzersizi yapın. Mutlaka psikolog ve psikiyatriye giderek size destek olmalarına izin verin. Gerekliyse ilaç tedavisine başlayın. Süreç biraz uzun olsa da kendinize güvenin, umudunuzu kaybetmeyin tamamen geçecek göreceksiniz. Yalnız değilsiniz ve çaresiz bir hastalığa kapılmadınız çok şükür bunu unutmayın. Araştırırsanız bir çok başarılı ünlü ismin de panik atak hastası olduğunu görebilirsiniz. Kendinize güzel hobiler bulun ve boşa zaman geçirmeyin. Mutlaka geçecektir. Allah’ım şifa versin hepimize.

 28. Yasemin tzlr dedi ki:

  Her türlü belirtileri taşıyorum, hayatımı kabusa çevirdi. İlaç da kullandım ama en ufak bir heyecanda, öfkede, streste, üzüntüde tekrarlıyor. Gitmediğim doktor kalmadı. Kalp temiz çıksa akciğerde bir şey var diyordum. Akciğer temiz çıksa beyin kanaması geçiriyorum diyorum. Berbat bir ruh hali kimse yaşamasın bu illeti inşallah.

  1. Guluz dedi ki:

   Aynı sorunlar bende de var. Allah hepimizin yardımcısı olsun.

 29. eda dedi ki:

  Arkadaşlar ben de 9 aydır uğraşıyorum. İnsan kendi hissettikleri gibi hissedenler olduğunu duyunca rahatlıyor. Yazılanları okudum rahatladım. Yalnız değilmişim ama en büyük gerçek Rabbimizimin sevdiği kuluyuz. Ona ibadet etmemizi istiyor. Rabbim imanımızı güçlendirip bizi bu sıkıntıdan kurtarsın.

 30. Enes dedi ki:

  Ben de 2 gün önce öğrendim panik atak olduğumu her şeyden çok korkuyorum. Sürekli ölüm korkum var. Allah(C.C) yardımcımız olsun.

 31. mehmet dedi ki:

  Arkadaşlar ben de aynı dertten şikayetçiyim. Bu hastalığın unutulmasındaki en temel uygulama her şeyinizi özgürce konuşup dertleşebileceğiniz birisi. En kısa zamanda sizi her halinizle dinleyecek birini bulun. Cinsiyet fark etmez. Önemli olan sizi dinleyen biri olması. Hepinize rabbim acil şifalar versin

 32. Nese dedi ki:

  Merhaba. Ben de panik atak hastasıyım. Geçen gece acile gitmek zorunda kaldım. Uyuyordum uykuda yakaladı beni sanki. Bedenim ruhumdan çıkıyordu. Birden titreme, ellerimde uyuşma, buz gibi kesildim. Boğazım kurudu. Sürekli su içme isteği duydum. Allah herkese şifa versin.

 33. Taner dedi ki:

  Merhaba. Ben 18 yaşındayım. Adım Taner. Yaklaşık 7-8 aydır bu olayı yaşıyorum. Göğüs kafesimde bir ağrı var ve bununla birlikte kolumda da var. Sol elime de bıçak saplanıyormuş hissi oluyor. Kalp grafiği çekildi temiz çıktı. Bir çok psikiyatriste gittim. Verilen ilaçlar bayağı sorun çıkardı. Bıraktım, geçti zannederken yeniden olmaya başladı ve bu sefer daha şiddetli şekilde oluyor. Ne yapmam gerek?

 34. Gamze dedi ki:

  2011 yılından beri hepsini yaşıyorum. 24 yaşındayım ve artık dayanacak gücüm kalmadı o kadar çok doktora gittim. Psikolojik deyip geri yolladılar. Psikolojik olduğunun farkındayım zaten ama geçmiyor ve ben ömrümün sonuna kadar böyle yaşamaktan çok korkuyorum. Bir günüm bile iyi geçmiyor neredeyse hep bir korku kalp krizi geçiriyormuşum hissi beynimin içinde hiç çıkmayan her an ölecekmişim hissi diğer insanlar gibi eskisi gibi olmak istiyorum artık ne yapacağımı şaşırdım. Lütfen bi akıl verin.

  1. Athena dedi ki:

   Allah-u Teâla’m yâr ve yardımcın olsun Gamze Hanım. İnanın hislerinizi en derinden anlayabiliyorum. Lütfen tedavide inanç çok önemli. Herşey bizde bitiyor. Biliyorum kolay değil. Karamsar olmamaya azdan aza çoktan çoğa deneyin. Zor onu da biliyorum ama deneyin ümitsiz olmamayı. Ağlama krizi bile gelse ağlamamaya çalışıyorum. Ve 23 yaşındayım kabullenemesem de mücadele edeceğim.

 35. Öznur dedi ki:

  Selam. Ben hamileyim. 3 gün sonra sezeryan doğumuna gireceğim. Ondan mıdır bilmiyorum ilk defa bu sabah nefes alamıyorum hissi ile yataktan fırladım. Balkona attım kendimi ölecek korkusu nefes alıyorum ama yetmiyor korkusu yaşadım. Panik oldum bu nedir? Bugün 3 oldu bu durum. Panik atak mı acaba?

 36. FERHAT KÖMÜRCÜ dedi ki:

  Allah’ım buradaki tüm hastalara acil şifalar versin. Ben de galiba panik atak hastasıyım. Devamlı kalp krizi geçireceğimi veya öleceğimi düşünüyorum. Daha yeni vardım bu hastalığın farkına. Terapiste ve psikiyatriste gideceğim. Allah yar ve yardımcım olsun. Dualarınızı bekliyorum.

  1. Burak dedi ki:

   Nasıl oldun kardeşim? İyisin inşallah.

 37. Hacer dedi ki:

  Arkadaşlar merhaba. Ben Hacer. Bende de panik bozukluk var. İlaç tedavisi görüyorum iyi geliyor. Bende de ellerimde uyuşma, halsizlik, yabancılaşma, kalp çırpıntısı. Ölüm korkusu derseniz hissi nefes darlığı oluyor ama alıştım. Kısa sürede geçiyor. İlacını zamanında alamıyorum bazen içiyorum ama düzenli bir tedaviyle düzelme gösteriyor. Size tavsiyem korkmayın. Allah hepimize şifa versin.

 38. derya dedi ki:

  Bende 2 aydır bütün belirtiler var. Yoruldum artık. Önceden çok hayat dolu biriydim şimdi çocuğumla bile ilgilenemez oldum. Çok üzülüyorum bu halime. Gitmediğim bölüm kalmadı ama yok bir şey dediler. Psikiyatriste de gittim. Verdiği ilaç çok uyutuyor. İşe gidemiyorum diye bırakmak zorunda kaldım. Kalp krizi ve ölüm korkusu hayatımı mahvetti. Ne gece ne gündüz uyuyamaz oldum. Gece terlemeler ardından titreme nöbetleri, his kaybı, hayattan zevk alamama sinirlilik yorgun ve bitkin olma, yalnız kalma korkusu hepsi bende var maalesef. Eşim işe gitse her an ya bana ya çocuğuma ya da evde bir şey olacak gibi hissediyorum ve uyuyamıyorum. O an başlıyor atak. Anaokulu öğretmeniyim. Çocuklara bir şey olacak korkusuyla işime bile odaklanamıyorum. Ne olur bir yol gösterin. Allah herkese şifa versin.

 39. Fatma dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar. Ben iki sene öncesine kadar hayat dolu bir insandım. Şimdiki değişimimi dahi düşündükçe ağlayasım geliyor. Ben çok aşırı kaygılı bir insan haline geldim. En ufak bir problemde binbir türlü ayrıntıyı düşünmekten kendi hayatıma odaklanamıyorum. Şu an dahi bunu yazarken beynimin uyuştuğunu hissediyorum ve nefes alamıyorum. Kalbim yerinden çıkacakmış gibi her şeyden şüphe ediyorum. Bu beni çok korkutuyor. 2 sene depresyon tedavisi aldım. Depresyondan çıkamadım hala ama bir sene öncesinde bir atak geçirdim. Aslında o panik atak değildi tamamen sinir kriziydi ama artık kendimi öyle de ifade edemiyorum. Bir sorunla karşılaşınca hemen titreme geliyor. Ne yapmalıyım bilemiyorum. Lütfen yardımcı olun.

 40. Efsa dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar. Ben 1 yıl önce amcamı kalp krizinden kaybettim ve çok üzüldüm. Neredeyse her gün ağlıyorum ve aylar geçti evlendim. Daha doğrusu kaçarak evlendim ve çok stresliydim. Çok üzülüyordum. Yeni evlendiğim sıralarda her üzüldüğümde nefes nefese kalıyorum ve kalbim ağrıyor, ölecekmiş gibi hissediyordum. Gerçekten çok kötü bir hastalık. Doktor doktor gezdim ama hiçbir şey bulamadılar ama stresden üzüntüden uzak durduğum sürece ağrılarım olmuyor. Rabbim hepimize acil şifalar versin.

 41. Ayşe dedi ki:

  Merhaba ben bu yaz tatilinin başında kusmuştum. Yani arabadan iner inmez kusmuştum. O günden sonra kusmaktan çok korktum. Bu olaydan bir kaç ay sonra midem bulandı. Yine kusacağım diye korktum ve kalbim hızlı hızlı atmaya başladı daha sonra bayıldım. Şimdi bu korkum arada bir geliyor ama her zaman bir şeyden korkuyorum. Örneğin dişim ağrıyacak diye sonra böyle olaylarda yalnız kalmaktan korkuyorum. Her şeyi kafama takıyorum. Sağlık sorunu yaşamaktan korkuyorum. Sizce ben panik atak mıyım? Doktora gitmeli miyim? Lütfen yardımcı olun lütfen.

 42. Fizyoterapist dedi ki:

  Ben de çevremdeki en ufak sesten ürperip, kalp çarpıntısı hissediyorum. İçimde bir korku oluyor. Bu da panik atağa ya da panik bozukluğa girer mi?

 43. Murat dedi ki:

  Namaz kılın, türkçe mealli Kur’an-ı Kerim okuyun. İbadetlerinizi yerine getirin. Şifanızı Allah verir, hiç şüpheniz olmasın.

 44. Sera dedi ki:

  Ellerim titriyor ve sürekli deprem hisseder gibi sallanıyor hissi var. Ne yapacağımı bilmiyorum nedeni panik atak olabilir mi?

 45. Özdemir dedi ki:

  Zamana yayılmış sabır birinci şart. İlaç tedavisi elzem ikinci şart. Psikoterapi olmazsa olmaz üçüncü şart. Aynı zamanda tefekkür ve tevekkül. Allah(C.C.) yardımcınız olsun. Rabbim en kısa zamanda Şafi ismini üzerinize tecelli ettirir inşallah.

 46. Özge dedi ki:

  Arkadaşlar sizce panik atakta duyduğu her hastalığın kendinde olacağını düşünme durumu var mıdır?

 47. kadir dedi ki:

  Selam arkadaşlar. Bende de panik atak var. Kalbim çok kötü çarpıntı yapıyor. O sırada tansiyonum da yüksek oluyor. Panik atak yüksek tansiyon yapar mı? Yaşım 37.

 48. erdal dedi ki:

  İlaç kullanıp da faydasını gören var mı aranızda?

  1. Sinem dedi ki:

   Merhaba, ben ortalama bir yıldır ilaç kullanıyorum. Evden dışarı adım atamıyordum hem ilaç hem de psikoterapi alıyorum. Faydası inanılmaz fakat ben düzenli bir hayata sahip olmadığım için çok nadir olmak şartıyla atakları şiddetli yaşıyorum.

 49. Senay dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar. Ben 36 yaşındayım ve 10 yıldır panik atakla yaşıyorum. En önemlisi kendi kendinin doktoru olmak ve çalışmak. Meşgul edici işler yapmak. Kendinizi dinleyin. Rabbim şifa versin.

 50. sude dedi ki:

  14 yaşındayım ve dünden beri tam 8 panik atak geçirdim. Nefes alıştırmaları işe yaramıyor. Başka ne yapabilirim?

 51. Cemal dedi ki:

  Arkadaşlar gerçekten çok zor bir durum. Her an bir şey olacakmış gibi hissetmekten bıktım artık. Rabbim hepimizin yardımcısı olsun. Hayattan zevk almayı bıraktım. Sosyal olmayı bıraktım. Benimki panik atağı geçti kaygı bozukluğuna döndü artık. Her zaman şükür edin çünkü her şeyi veren Allah’tır. O her zaman yanımızdadır. Herkese çok geçmiş olsun.

 52. Sude Yaşar dedi ki:

  Arkadaşlar bir gün odamda otururken bir şeyin bana doğru geldiğini gördüm böcek olduğunu fark ettim. Korkmamam gerektiğini düşünüp tam peçeteyle atacaktım ki elime geldi. Büyük olduğundan dolayı birden bağırıp çağırmaya ve ağlamaya başladım. Annem sende panik atak mı var dedi ve o günden beri her gün kalbim fırlayacakmış gibi geliyor. Nefes nefese kalıyorum ve yerimde oturamıyorum. İstemsiz ağlıyorum. Çok kötü bir şey.

  1. mehmet dedi ki:

   Korkma korkularının üstüne git. Hiçbir şeyin kalmaz. Benim özellikle geceleri çok kötü oluyor sanki kalbim duracakmış gibi oluyor.

 53. esra dedi ki:

  Arkadaşlar merhaba. Bende de yeni başladı. Ölecekmiş gibi hissediyorum. Ufak bir ses duymamda ürperiyorum. Gece korkudan uyuyamıyorum. Çok kötü bir durum.

 54. ahmed dedi ki:

  Panik atak hastalığı en kısa ne kadar sürede geçer?

 55. hülya dedi ki:

  Merhaba ben de aynı şikayeti 7 senedir çekiyorum. Gitmediğim doktor kalmadı. En son acillik olduğumda çok göğüs ağrısı çekiyorum ve çarpıntı oluyor diye kalbime anjiyo ile baktılar bir şey çıkmadı. Beni nöroloji bölümüne gönderdiler. İlaca başladım ama halen ağrı çekiyorum ve çok kötüyüm. Allah yardımcımız olsun.

 56. deniz dedi ki:

  Ben 17 yıl önce bütün belirtileriyle çok ağır yaşadım bu hastalığı ama o zamanlar pek bilinmiyordu. Doktora da gitmedim. Sabaha kadar kalbimin sesini dinler durmasından korkardım. Korktukça da daha hızlı atar bende ha durdu ha duracak derken sabahlardım. 2 yıl kadar sürdü. Kendi kendime telkinlerle yendim ama 3 ay önce direksiyon derslerine girip de araba kullanmaya başladığımda tekrar başladı. Şimdi de birine zarar vermekten çok korkuyorum. Zamanında fren yapamıyacağım ve kaza yapacağım gibi hissediyorum. Böyle zor yaşanıyor arkadaş. Herkese geçmiş olsun.

  1. Halid dedi ki:

   Merhabalar gecmis olsun herkese. Ben de tipik bir panik atak hastasıydım. 1,5 yıl önce evlendiğim gün başladı. Çok sefer acile gittim. Rabbim kimseye vermesin. Ölmekten beter oluyor insan. Her seferinde kalp krizi geçirdiğimi sanıyordum. Yaklaşık 1 ay çok yoğun yasadım. Sonrasında düzeldim. Şu aralar tekrar başladı ama sanırım tecrübeden olsa gerek hafif atlatıyorum. Tavsiyelerim; kesinlikle psikiyatriste görünün, ilaçları doktorunuzun söylediği şekilde ve sürede kullanın. Kendinizi rahatlatacak şeyler yapın. Sizi rahatsız eden ve kasan ne kadar insan varsa ( kim olursa olsun ) hayatınızdan çıkartın. En önemlisi ölmekten korkmanızı gerektirecek sebepleri yok edin.

 57. izmirli dedi ki:

  Dün hiçbir şey yok iken banyoda tüp sesi artmaya başlayınca heyecan yaptım acaba patlayacak mı diye. Sonra kalp atışlarım hızlandı ve sonrası acilde sedye. Ölecekmişim gibi hissetmekten bıktım. Peki bunun ilaçlı da olsa tedavisi yok mudur? Çaresi nedir?

 58. Özge dedi ki:

  7 aydır bu hastalıkla mücadele ediyorum. O kadar kötü bir durum ki anlatamam. Hayatımı mahvetti bu hastalık ve ilaçlar. Ne yapsam bitmiyor bırakmıyor peşimi. Rabbim bu hastalığı yaşayan herkesin yardımcısı olsun.

  1. Kenan dedi ki:

   11 yıldır en ağır atakları yaşadım ve hala da devam ediyor. 2 gün önce acile kaldırıldım gene geçmedi. Allah düşmanımın başına vermesin bu hastalığı.

 59. özlem dedi ki:

  Merhaba. 25 yaşındayım. Yaklaşık 4-5 aydır her gün rahatsızım. Gitmediğim doktor ve hastane kalmadı. Midemde reflü var. Her gece ağrılarım oluyor. Bedenimde sanki ruh yokmuş gibi oluyorum. Ölüm sarıyor sanki bütün bedenimi ve her an ölecekmiş gibi hissediyorum kendimi. Nefes nefese kalıyorum ateşler içinde yutkunamıyorum. O an yalnız kalmaktan çok korkuyorum. Yanımda hep birini istiyorum. Sabahlara kadar uyuyamıyorum. Düşünmekten beynim yoruldu. Öyle zor bir durum ki o an ölmek istiyorsun o kadar acıyı çekmektense. Belli bir süreden sonra her şeyi bütüm yaşamı etkiliyor hatta kimseyle konuşamaz hale geliyor insan. Gittikçe çevresinden uzaklaşıyor çünkü bir yerden sonra anne, baba ve evdeki kardeşler bile bu durumdan oldukça rahatsız oluyorlar. Yani diyeceğim o ki Rabbim şifa versin hepimize. Çok ama çok zor bir durum. Ben çok fazla çekiyorum. Artık ne yapacağımı bilemiyorum.

 60. Pinar dedi ki:

  Merhaba. Herkese geçmiş olsun. Ben de panik atak hastasıyım. 7 aydır psikiyatriste gidiyorum. İyiyim ama arada ataklarım geliyor. Sanki ölecekmişim gibi sırtım ağrıyor, kalp krizi geçiriyorum sanıyorum. Başım dönüyor, midem bulanıyor hemen ilacımı içip yatıyorum. Yarım saat sürüyor ama beni çok zorluyor. İnşallah bu illetten kurtulurum. Allah’ım kimseye vermesin.

 61. nermin dedi ki:

  Yurt dışında yaşıyorum. Gitmediğim doktor hastane kalmadı. İlaç da kullanıyorum yine değişen bir şey yok. Hatta ilaçlar beni daha da kötü yaptı diyebilirim. Ne yapmam gerekiyor onu da bilmiyorum. Çok zor bir durum. İnsanın en yakınları da destek olmayınca daha da zor. Ben dışarıda bir yerde ansızın ölmekten başka bir şey düşünemez oldum.

  1. Davut dedi ki:

   İlaçlara devam et ilaçlar hemen etkisini göstermez. Antidepresanlar etkilerini 2 ve 4 hafta içinde göstermeye başlarlar.

  2. mehmet dedi ki:

   Korkmayın Nermin hanım. Emin olun iyileşen bir hastalık. Psikiyatriye gidip doktora muayene olun. Derdinizi, atak sırasında neler yaşadığınızı anlatın. Derdinizi dinleyen doktor teşhisine göre size ilaç reçete edecektir. İlaçlar en az 6 ay gibi bir süre verilerek kullanılıyor. İnanın iyileşme başlıyor.

  3. Mujgan dedi ki:

   Nermin Hanım, öncelikle geçmiş olsun. Destek beklemektense en büyük desteği kendinize yine siz verebilirsiniz. Beş yıldır panik atak hastasıyım. Tamamen iyileşme olmadı. Zamanla panik atakla beraber yaşamayı öğreniyor insan. Ama ilk zamanlara göre şükürler olsun daha iyiyim. İlaç iyi gelmediyse doktorunuza başvurun değiştirir. Çünkü bu tedavi için çok ilaç var. Doğru ilacı bulacağınıza eminim. Gercekten ilaç çok fayda veriyor. Uyku en iyi tedavi. Kendinizi çok kötü hissettiğinizde uyumaya çalışın. Ben eski yeşilçam filmleri açıp öyle uyuyorum. Çünkü bu durumda hiç bir şey düşünmüyor insan. Namazınızı kılın bol bol dua edin. Allah yar ve yardımcınız olsun.

 62. Mehmet09 dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar. Ben de 1.5 yıllık panik atak hastasıyım. Bende beyin kanaması geçirecekmis hissi var. Sizde de oluyor mu?

  1. EslemErgün dedi ki:

   Bende de beyin kanaması hissi oluyor ve kalp çarpıntısı. Aniden biri yanımda varmış gibi korkunç bir durum ve çok korkuyorum Allah kimseye vermesin. Yeni başladı bu ve en kısa zamanda doktora gideceğim.

 63. Mehmet GUNDUZ dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar. Panik atak hastalığından anlaşılıyor ki hepimiz şikayetciyiz. Bende 2-3 senedir ataklar devam ediyor ama bundan kimsenin haberi yok. İlac da almadım. Doktora da gitmedim. En uzun süreni 1 saat sürüyor artik alıştım diyebilirim ama şu an eşim aynı hastalığa yakalandı ve çaresizim. Her gece acildeyim. Ne yapacağımı bilmiyorum ve şu an bile atak bende devam ediyor.

 64. Didem dedi ki:

  Arkadaşlar merhaba ben 19 yaşındayım ve bir gece ansızın otururken bir titreme geldi ardından böyle ağlamakla ağlamamak arasında kaldım sonrasında ise kendimi delirecekmişim gibi hissettim. Acile gittim iğne vurdular fakat fayda etmedi. İlaç yazdılar, acilde yattım şimdide ara ara aklıma geldikçe beynimi böyle çok dolu sanki kafama fazlaymış gibi hissediyorum. Sizce neler yapabilirim? Kalıcı bir hastalık mıdır?

 65. Gülay Baytar dedi ki:

  Ben 6 yıldır panik atak hastasıyım. Mükemmeliyetçi kişiliklerde sık görülen bir psikolojik hastalık. Yoğun stres, endişe ve korku ise tetikçisi. Geçiyor mu asla tedavisi var mı ilaç ve kişinin kendi iradesinde maalesef. Üzüntü baş düşmanı, yaklaşık 1 saat önce yaşadım. Uyuşma, korku, endişe ve sonuç bitkinlik ile bir şey yapmama isteği. Zor fakat aşılmayacak bir rahatsızlık değil sadece alışmak ve telkin gerekiyor. Rabbim yardımcımız olsun beterinden korusun.

 66. SUPHİ dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar. Bundan 7 ay öncesi kadar ben de yaşadım bu durumu fakat kesinlikle hiçbir sakıncası yok. Tam tersine daha zeki ve sağlıklı insanlarda karşılaşılıyormuş panik atak. Panik atağı gidermek için yapılacak şeyler: Spor, sağlıklı beslenme ve kesinlikle ama kesinlikle stresten uzak kalmak. İyi günler.

 67. İsmail dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar ilk önce herkese geçmiş olsun diyorum. Bu olay başıma 3 gün önce geldi. Bir geceyarısı aniden bir sıkıntı bastı ayaklarım titremeye başladı. Kendimi ölecekmiş gibi hissettim hastaneye zor attım kendimi. Doktor bir iğne vurdu ve reçete yazarak beni gönderdi. Hala da ara sıra sıkıntı geliyor, kalbim ritimsiz atıyor. Her an kalp krizi geçirecekmiş gibi hissediyorum kendimi. Sizce bu panik atak mı?

  1. Mutlu dedi ki:

   İsmail kardeş sıkıntı yapma. Allah’a dua et. Bu herkes için geçerli bende de var ve ben de daha çok yeni 1 aydır yaklaşık sürekli kalple alakalı şeyler oku, araştır. Kendini rahatlat. İyiyim de sürekli ve dışarıya kulak verme. Herkes bir şey söyler. Unutmayalım ki arkadaşlar, Allah’tan başka kimse bilemez.

 68. murat dedi ki:

  Arkadaşlar ben 28 yaşındayım. 2011 yılından bu yana panik atak hastasıyım. Stresli ve çok koşturucu bir işe sahibim. Benim de sizin gibi görmediğim doktor kalmadı. İlaç tedavileri bile etki etmiyordu. Kendimi aşırı kalp çarpıntısıyla acilde buluyordum ve zamanla bişey olmadığını gördüm. Ataklar her gün geliyordu. Şimdi hepsinden kurtuldum. Olanlar aklıma geldikçe gülüyorum. Zamanla siz de alışırsınız kesinlikle korkmayın. Hiç bir şey olmuyor ama kesinlikle bir pskiyatriye görünün.

 69. Gamze dedi ki:

  Arkadaşlar 21 yaşında panik atağı sık yaşamış biri olarak şunu söylüyorum mutlaka destek alın özellikle ilaç tedavisi. Rahatlatacaktır. 6 aydır ilaç kullanıyorum ve çok gelişme var. Evden tek başıma çıkamaz haldeydim acaba dışarıda ölür müyüm, bayılır mıyım diye deliriyormuşum. 6 aydır ilaç kullanıyorum ve çok gelişme var. Terapi de gördüm o da lazım. Nefes egsersizleri çok önemli. Başka bir şeye odaklanın ve nefesinizi 2 saniye tutun sonra yavaşça verin. Kendizi güçlü hissedince çalışın mutlaka.

 70. Nur dedi ki:

  Arkadaşlar merhaba. Öncelikle herkese geçmiş olsun ben liseye gidiyorum ve hayatımın her alanında stres halindeyim özellikle sinavlara girerken ve sınavlar açıklanırken midem bulanıyor buz gibi kesiliyorum. Kalbim sanki yerinden çıkacak gibi oluyor sadece sınavlarda da değil sürekli yaşıyorum bunu. Panik atak olabilir miyim ?

 71. isimsiz dedi ki:

  Merhaba ben liseye gidiyorum. Sınavlar açıklanırken ya da sınav olmaya yakın bir şekilde şöyle şeyler başıma geliyor. Kalbim fırlayacakmış gibi oluyor. Vücudum bir anda buz gibi oluyor ve titriyorum. Karnım ağrıyor. Bir arkadaşım sende panik atak var dedi. Zaten epilepsi hastalığım da var. Panik atağım olabilir mi?

 72. Mahmut dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar. Buna benzer sorunlar nişanlımda da var. Lakin biraz farklı. Bazen kendi kendine küçücük sorunları çok büyütüyor. Kendini sürekli yanlız gibi görüyor. Mesela bugün elini kesmiş birden korkmaya başladı ne yapacağını şaşırıp titremeye başladı. Üniversitede ve orada yapamadığını söylüyor. Evine gelince de atak geçirip okula dönmek istiyor. Anlayacağınız durum biraz karışık yardımcı olursanız sevinirim arkadaşlar.

 73. Serdar dedi ki:

  Arkadaslar öncelikle herkese acil şifalar diliyorum. Annemde de bu zalim hastalıktan var. Özellikle gece yatağa yattığı zaman geliyor
  ve sabaha kadar uyuyamıyor. Psikiyatriye gittik 2 tane ilaç verdi onları kullanıyor şu an. Benim sorum olacak sizlere; görüyorum ki bu hastalıkta en önemli şey destek, anneme nasıl yaklaşmam gerekiyor? Neler yaparsak iyileşme durumu söz konusu olur?

 74. Yasemin dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar. Ben en ilerlemişinden panik atak hastasıyım. Evlendikten sonra yakalandım. Tabi ilk başta bunun rahatsızlık olduğunu bilmeden 3 yıl ağır acılar tükenmişlikler yaşadım. Oğlum doğunca onun 6 aylık doğması ve sağlık sıkıntıları yaşamasıyla bir kaç derece daha ilerledi hastalığım ama ben hala farkında değildim. En sonunda teşhis kondu ve ben gerçekte bitmiş durumdaydım. İlaç kullandım yıllarca fakat ne zaman kullanmazsam intihar fikri yerleşiyor içime ve diyorum ki bunu yaşayacağına git at kendini öldür diyorum. Bu düşünce beni içten içe yiyiyor. Neyse demem o ki, ben kabir azabını bilir Allah’tan korkarım. Ona göre de yaşarım. Evet öldürmüyor beni ama inanın bana yaşayan ölüden farkınız kalmıyor eğer güçlü iseniz terapilerle atlatın. Yok yapamayacaksınız hemen destek alın.

 75. melike dedi ki:

  Sağlık memuruyum. Mesleki deformasyon olarak bizlerde bu durum çok gelişiyor. Kriz, çalışma esnasında hasta ve yakınlarının vermiş olduğu saldırgan ve bilmişlik davranışlara tahammüliyetsizlikle ortaya çıkıyor. Oturup geçeceğini düşünüyorum ve sağlık memuru olduğum halde o anı zor atlatıyorum. Biliyorum geçecek. Kısa süreli bir kriz ama o an olan oluyor. Çok genç yaştayım. Mesleğin daha başındayım ama beni bu hale getiren hasta ve yakınlarını kesinlikle affetmeyeceğim. Zor bir durum umarım hepimiz daha ileri seviyeye gelmeden atlatırız.

 76. fatma80 dedi ki:

  Arkadaşlar cümletten geçmiş olsun. Herkesin derdi birbirinden biraz farklı. Eşimde aynı buna benzer sıkıntılar yaşıyor. Lakin herşey kafada bitiyor. Allah inancı olan kişi her işini tevekkül eder gelene razı olur. Sabreder. Rabbim şifa versin inşallah.

  1. Samet peker dedi ki:

   Kafada bitiyor demekle olmuyor. Lütfen bu şekilde kimse yazmasın. Hepsi birbirine bağlı bunların. Tok açın halinden anlamadığı gibi hasta olmayan da hasta olanın halinden anlamıyor ve anlayamaz da. Çok zor bir hastalık. Ben de dua ediyorum. Allah yardımcımız olsun.

 77. Ahmet dedi ki:

  Merhaba arkadaslar. Bende 8 yıllık panik atak hastasıyım. Bende çıkması sıkıntıları içime atmamdan dolayı oldu. Bu illet sıkıntıya strese gelmez ortaya çıkar. İlaç tedavisinden çok üstüne gidin. Siz üstüne gittiğinizde geri vites yapıp gidiyor. Ben alıştım yaşamaya arada bir yoklar en sinirli anınızda yanınızda oturur söylenir de söylenir. Yok şöyle öleceksin böyle öleceksin sonra bayılacaksın. İnanın bir şey olmuyor. Gaybı bilen Allah’dır dediğimde çekip gidiyor. Öyle çünkü insan geleceği bilemez arkadaşlar. Allah hepimize şifa versin kardeşlerim.

 78. burcu dedi ki:

  Merhaba. 4 ay önce bir trafik kazası geçirdim. Araba çarptı bana. Kafatasım ve bacağım kırıldı. Platin ameliyatı geçirdim ve 4 aydır evdeyim. Bu kaza sonrası yaklaşık 2 aydır ölüm korkusu, göğüs sıkışması, yalnız kalamama, terleme, kendini iyi hissetmeme duygularını yaşıyorum. Kim haklı? İlaç tedavisi diyenler mi yoksa kendinde ara tedavini diyenler mi? Çok kararsız kaldım. Lütfen gerçekte hangisinin doğru olduğunu söylesin biri. Şimdiden teşekkürler.

 79. asenat güll dedi ki:

  Selam arkadaşlar. Ben de iki ay önce uykudan çığlıklarla uyandırıldım. Uyandığımda kafayı yiyeceğimi düşündüm. Bir ay boyunca insanlardan kaçtım, evden çıkamadım. Sürekli öleceğimi düşündüm ağzım kuruyordu çarpıntım oluyordu. Kolumu hissedemiyordum. Yemek yemeyi bile bırakmıştım. Öğretmenim. Okuluma servisle gidiyordum. Arabaya bindiğim dakika o yol bana işkence gibi geliyordu. Araba hareket eder etmez kötü oluyordum. İçim geçiyordu. Hastanede uğramadığım bölüm kalmadı. Bir şey yok dediler. En son bendeki belirtileri nete yazdım ve panik atak olduğumu fark ettim. Şimdi biraz daha iyiyim ama bu rahatsızlık gerçekten illet bir şey.

 80. seçil dedi ki:

  Merhaba ben de panik atak hastasıyım. Bende bütün belirtiler var ama doktora gitmedim. Kendi kendime yenmeye çalışıyorum. Bayağı da başardım ama arada bir yokluyor beni. Allah herkese şifa versin inşallah.

 81. elif dedi ki:

  Arkadaşlar ben kendimi ve çevremdeki şeyleri hissetmiyorum. Ara sıra sonra bunlar gerçek gibi terimlerle kendime gelmeye çalışıyorum ama olmuyor. Arada sırada nefesim sıkışıyor ama hemen geçiyor. Suyun altını düşününce boğuluyor hissine kapılıyorum. Arada sırada kalbim çok hızlı çarpıyor onu hissediyorum. Panik atak mıyım? Bir de her an bir yerden bir şey çıkacakmış gibi korkuyorum. Özellikle geceleri illa arkama bakıyorum.

 82. Çağrı dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar. Ben 1,5 senedir bu illet hastalığı çekiyorum . Hayatımın her anı her dakikası bunun yüzünden yaşanılmaz hale geldi. Kaç kere hastaneye kaldırıldım ya da acillik oldum . Bu hastalığı bilen bilir ölecekmiş korkusu bu illetin en büyük özelliği. Çarpıntı yapar, nefesiniz kesilir, elleriniz ayaklarınız hatta dilinize kadar her yeriniz uyuşup karıncalanır (çok kötü bir durumdur.). Kalp krizi geçiriyorum diye hastanenin kapılarını defalarca çalarsınız. Hatta başınız dönse beyin kanaması mı geçiriyorum diye büyük bir korkuya kapılırsınız. Ne yalan söyleyeyim geçmiyor. Yaz tatilinde bir sıkıntı yaşamadım ama yaz tatili bittiğinden beri tekrar başladı. Bence en önemli ilacı; canınız ne yapmak istiyorsa onu yapın, en sevdiklerinizle birlikte zaman geçirin. Hepinize Geçmiş Olsun.

 83. fatma dedi ki:

  Gece 3’de yattım ve yorgundum. 1 saat sonra çığlık atarak uyandım. Çığlık atmaya devam ettim susmak istedim ama susamadım. Daha sonra üşüme hissi geldi. Sanki saçlarımın diplerini sanki çekiyorlar hissine kapıldım. O gece uyuyamadım korkudan. Şimdi de içimdeki sıkıntı tahammülsüzlük. Çığlık atarım korkusuyla uyuyamıyorum. Ben de mi acaba panik atağım?

 84. mehmet türkoğlu dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar. Benim de şöyle bir sıkıntım var. Bir kapı kilitlesem acaba kilitledim mi? Kilitlemedim mi diye tekrar tekrar kontrol ediyorum. Abdest alsam besmele çektim mi diye defalarca tekrar tekrar besmele çekiyorum. Böyle olunca da yaşadıklarım hayatımı olumsuz etkiliyor. Bu durumdan kurtulmak için Allah’a çok yalvarıyorum. Her defasında inşallah geçecek diyorum ama kendime yetmiyor ve başaramıyorum. Bu bir hastalık mı? Bana yardımcı olabilir misiniz? Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Kaptan dedi ki:

   Aynı sorun bende de var kardeşim. Kitledim mi diye defalarca bakıyorum. 2 saniye önce söylediğim veya yaptığım bişeyi yaptım mı yapmadım mı diye tedirginleşiyorum, emin olamıyorum. Bu bir hastalık mıdır? Nedir bu ?

  2. Hüseyin Hilmi dedi ki:

   Abdestle ilgili söylediğinize göre sizdeki vesvese. Dua ve inanç desteği yapmalısınız kendinize. Felak ve Nas surelerini okuyun.

 85. onur dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar. Bu rahatsızlıkla tanışalı 3 ay oldu. Bir akşam deprem olduktan sonra çevremin hep bu konu üzerinde konuşmasıyla başladı bende. Yatıyordum bir anda bir sıcaklık, kalbimin yerinden fırlayacak gibi atması bana ölüm korkusunu getirdi. Ölüm haberleri alamıyorum, kaza haberleri alamıyorum. Yanımda biri bir yerinin ağrıdığını söylesin sanki benim de ağrıyormuş gibi hissediyorum. Kalp üzerine doktora gittim tahliller yaptırdım birşey çıkmadı. Çareyi psikoloğa gitmekte buldum. Şu an ilaç tedavisi oluyorum. İlk 3 hafta çok zorluk çekiyorsunuz ama bıkmadan devam etmenizi diliyorum. Allah’a yakın olun, dua edin. Eğlenmeyi seven hayatı umursamaz biriydim. Şu an ne eğlenebiliyorum ne de başka birşey. Hayatım çok değişti. Umarım bu rahatsızlığı atlatırız. Sadece yapmak gereken atak geldiğinde üstüne gidin güzel şeyler düşünün. Göreceksiniz kendiliğinden gidecek. Allah şifalar versin herkese.

 86. Necmeddin K. dedi ki:

  Ben yaklaşık 9 aydan bu yana bu hastalıktan yakınıyorum. Her türlü şeyi yapmama rağmen tek sorunum en ufak herhangi bir yerimde ağrı hissettiğim zaman bunu kalp krizi geçireceğim anlamına yorumluyorum. Cidden bıktım artık gündüzleri hiç bir şeyim yok, en ufak bi fobim yok, alkolüm yok, sigaram yok. Reflü hastası olduğum için yediğim içtiğim hiçbir şey yok ama bıktım. İsyankarlık değil ama baş edemiyorum. En ufak bi baş dönmesini en ufak vücutta bi sorunumu kalp krizine yorumluyorum. Allah rızası için yardım edin. Bir yol çıkar bir kapı söyleyin.

  1. mehmet dedi ki:

   Bende bu problem ani tansiyon yükselmesiyle başladı. Tansiyon için dahiliye ve de kardiyoloğa gittim. Tahlil ve de ekg sonuçlarımda hiçbir sağlıkla ilgili problem görülmedi, temiz. Dahiliyecinin yönlendirmesiyle psikologa gittim. 1 adet ilaç verdi bazı ataklarda, atağı saf dışı bırakmak için nefes alma teknikleri gösterdi. İlacımı kullanıyor teknikleri uyguluyarak şimdi her gün en az 5 ila 8 km yalnız başıma yürüyüş yapıyorum. Emin olun cesaretle giderseniz bu dert bu sefer sizden kaçıyor. Düzenli egzersiz ilaç tedavisi cesaret 3’ü bir araya gelirse kurtulunuyor. Şifalar versin Rabbim.

 87. mustafa dedi ki:

  Selam arkadaşlar. Bende de 1 aydır var bu hastalık. İnsan kendini çok kötü bulanımda hissediyor. İlk başta kalbimden başladı hızlı çarpıntılar ve yaklaşık 3 hafta sürdü. Öleceğim korkusu resmen beni sardı. Böyle kalp atışlarım geçtikten sonra yaklaşık 1 hafta birşey olmadı. Arkasından ense tarafından ağrı ve boğazımda düğümlenmeler başladı. Doktora gittim o kadar iğne ve tahlil yapıldı temiz çıktı hepsi. Üzerimden bazen atmakta zorlanıyorum, ne yapacağımı bilemiyorum gerçekten. Kafam rahatlığında üzerimden büyük bir yük kalkmış gibi oluyor. Dua ediyorum hep.

 88. mukaddes dedi ki:

  Merhaba bende de bu belirtiler doktor ve kan konusu açıldığında oluyor. Sanki bayılacakmışım gibi kalp krizi geçiriyormuşum gibi sol kolum uyuşuyor, kalbim ağrıyor sıkışıyor. Ölecekmişim gibi geliyor. Soğuk soğuk terliyorum korkudan. Sizce panik atak mıyım?

 89. akif yıldırım dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar. Ben bu panik atakla tanışalı 13 sene kadar oluyor. Bazen uykuda geliyor sabahlara kadar uyutmuyor, bazen de uyanıkken geliyor. Kısacası yaşamayı öğrendim onunla. İlk başlarda o beni kullanıyordu ama artık ben onu kullanmaya başladım. Nasıl derseniz, insanların bir sürü paralar, emek ve zaman harcayarak elde edebileceği adrenalin hissini size masrafsız olarak veren bir hastalık. Tabi bu hastalıkla baş edebilenler anlayacaktır beni ama sizin de öğrenmeniz gereken birşey. Onun için öğreteyim kardeşlerim. Bu öyle bir hastalık ki size ölüm korkusuyla blöf çeker eğer yerseniz blöfünü sizin kasanızdaki bütün yaşam isteğini siler süpürür posanızı çıkarır gider ama blöfünü yemeyip onunla ne kadar heyecan yaşamak isterseniz de o kadar zevkli hal almaya başlar. Bu sefer siz onunla oynamaktan zevk almaya başlayınca o sizden zevk alamaz hale gelir ve yanınıza uğramaz olur. Eğer bu inceliği kavrayabilirseniz hayatınızda dert olmaktan çıkar. Hatta bunu lehinize kullanabilirsiniz insan özlüyor verdiği heyecanı. Keşke sizin ataklarınızdan alabilsem. Neyse hadi kolay gelsin diyorum, takmayın kafanıza.

 90. sakura61 dedi ki:

  İlk öncelikle herkese geçmiş olsun. Rabbim’ den acil şifalar dilerim. Unutmayalım ki hastalığı da şifayı veren de Allah. Ben de 3,5 yıldır panik atakla savaşıyorum. İlk defa boğazımda düğüm hissi nefes alamamayla başlamıştı. İlerleyen saniyeler de titreme vücudumda karıncalanma ayaklarımdan can çıkıyor hissi, terleme, aklımı yitirip ve en kötüsü ölüm korkusu. Soluğu acilde aldım, muayene sonucu her şey elhamdülillah temiz çıkmıştı. Panik atak bozukluğu geçirdiğimi demişlerdi sakinleştirici verip eve yolladılar. Kendimi yorgun ve bitkin hissediyordum. Bu hastalık zamanla sosyal hayatımı etkileyip çevremden uzak kalmama hayattan zevk alamama ve her an ölecek korkusuna neden olmuştu. Annem ve babamda da var panik atak onların belirtileri benimkinin aynısı ve kendimi teselli etmeyi başardım. Zamanla halsizlikler başladı kalp ağrıları her gün diyecek kadar. Kalp ağrısını atlattım zaman sonra mide ağrısı sardı beni onu da atlatınca baş ağrısı başladı. Başımın ağrısı değişik bir ağrıydı beynimin içi resmen yanıyor gibiydi midem bulantısı bayılma hissi her şey aynı anda oluyordu. Doktora gittim bir şey olmadığını söylediler. Ufak tatil sonucu geçti. İnat ettim ilaç almamaya. İlaca bağımlı olmak annem ve babam gibi uyumak istemiyordum. Direndim ve öğrendim bazen yoklama yapıyor panik 3 ayda bir yada 6 ayda bir. Bu hastalık yorgunluğa strese üzüntüye gelmiyor. Allah’a sığının dualar edin, pes etmeyin. Sosyal olun içinize asla atmayın, sizi dinleyen kişilerle beraber olun. Panik atak olduğunuza şükür edin ölümcül hastalıktan iyidir. Bunları düşünüp kendinizi teselli edin. Bu hastalık sizi öldürmez atak sonrası bunu sizde görüyorsunuz ama elde olmayan bir durum biliyorum. Uzun oldu yazdıklarım ama daha açık olup içinizi rahatlatmak istedim. Kendinizi yalnız hissetmeyin. Allah şifamızı versin.

 91. Can dedi ki:

  Merhabalar. Gece geç saatlerde mistik şeylerden konuştuk. Çocukluğumdan beri korku kaplar içimi bu tip muhabbetlerden sonra. Daha sonra eve geldiğimde gene aynı korku vardı. Gecenin ilerleyen saatlerinde kuzenim karşımda sesli bir şekilde bir şey okurken algım kapandı. Vücudumda uyuşmalar olmaya basladı, bayılacak gibi oldum. 30 saniye kadar bu durum devam etti. Böyle bir şey ilk kez başıma geliyor. Bazen de sert kalp atışlarım olduğunu düşünerek rahatsız oluyorum. Ben bu olay sonrası gerçekten ne olduğunu merak ettim, mistik bir durum mu diye düşündüm ve araştırdım ve tanımlar bir nevi panik atakla birbirine uyuyor. Sizlerin yorumu nedir? Ne yapmam gerekir? Saygılar.

 92. özgür dedi ki:

  Arkadaşlar aynı olaylar bende de gerçekleşiyor. Ölmekten ve yakınlarımı kaybetmekten korkuyorum. Nefes alamıyor gibi oluyorum. Kendimi halsiz hissediyorum. Kalbim çok hızlı çarpıyor dışarı çıkmak gelmiyor içimden. İnsanlarla muhabbet bile etmek istemiyorum bu durumlar sosyal hayatımı da çok etkiledi. Doktor ve ilaç tedavisine de başladım. Bu durumu atlatabilen bana yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim. Umarım atlatırız herkese acil şifalar dilerim.

 93. Görkem Necdet dedi ki:

  Belki bir kişiye de olsa bir faydası olur zannıyla yazıyorum. Öncelikle bu hastalığı yaşayan herkese çok geçmiş olsun. Ben de 2010 yılında bir panik atak geçirdim. Herşey gece uyandığımda 1 saniye içerisinde oldu. Çok ağır bir panik atak ve panik bozukluk geçirdim. Yemek yiyemiyor ve uyuyamıyordum. Sürekli titriyor ve kusuyordum. Sanki hayatım boyunca böyle yaşayacaktım. Dışarı çıkamıyor ve otobüse binemiyor diğer odaya bile gidemiyordum. Sonra ilaç tedavisine başladım ve kendime hedefler koydum. Bu hastalığı atlatmam gerekti. 23 yaşındaydım ama 2 yaşındaki bir çocuk gibiydim. Sonra ilk olarak ailemle yürüyüşe başladım. Daha sonra yakında bir bakkala tek başıma gitmeye başladım. Artık daha uzakta olan bir arkadaşıma yürüyerek gidebiliyordum ve en sonunda hiç arkama bakmadan cesaretimi toplayıp tek başıma otobüse binip çarşıya gittim. O gün miladım oldu. Bende ağırlaşmış depresyon da vardı. Bu hastalığı yaşayan arkadaşlarıma tavsiyem ne olursa olsun bu sadece bir hastalık ve üzerine gidin. Korkmayın gerçekten çok işe yarıyor. Öleceğiniz aklınıza geldikçe siz inadına bir adım daha atın göreceksiniz hiçbir şey olmuyor ve emin olun hastalık geçiyor. Önemli olan doktorunuzu dinlemeniz ve ilaçlarınızı almanız. Herkese acil şifalar diliyorum.

 94. elif dedi ki:

  Merhaba. Ben 14 yaşındayım ve yaklaşık 5 aydır panik atak hastasıyım. Artık o kadar tuhaf bir hale geldi ki en ufak bir karın ağrısında veya baş ağrısında hemen kötü birşey olucak diyorum ve büyük bir korku fırtınasına kapılıyorum. Sınavlardan önce, bir yolculuk esnasında vs. her zaman olabiliyor. Çevrenin desteği çok önemli bence. Mutlaka bilinçli bir kişinin size destek olması gerekiyor. Bu hastalıkla en önemli şey (ilaç tedavisi dışında) sevdiğiniz birinin size destek olması. Ben henüz küçük yaşta başladım bu hastalığa fakat çok kötü şeyler yaşadım ve unutamıyorum. Sürekli derin nefes almak zorunda hissediyorum ve aşırı derecede korkuyorum. Şükürler olsun ki teşhis erken koyuldu ve biran önce tedaviye başladım. İlk zamanlara göre tabii ki daha iyiyim ama geçmeyecek korkusu gitmek bilmiyor. Allah hepinize şifa versin.

 95. pinar dedi ki:

  Çocukluğumda ateşli hastalıktan dolayı halüsinasyona benzer çok ilginç bir olay yaşadım. Etrafımdaki her şey hızlanmaya başladı. Sesler ve hareketler kendi konuşmalarım bile yavaş olsa da sanki hızlıca akıyordu. Tabi korkmuş olmalıyım ki etkisi 25 yaşıma geldim hala devam etmekte ve hala stresli olduğum zamanlarda özellikle aynı atakları yaşıyorum. Bu durum yaklaşık 30 saniye sürüyor bazen ise daha fazla. Gece uykumda nefes alamadığımı hissediyor ve çığlıklarla uyanıyordum. Bu neredeyse her gece tekrarlanıyordu. Doktorumun teşhisi Panik atak oldu ve tedaviye başladım. Tabi kendimi telkin etmeyi de öğrendim. Bize kötü şeyler anımsatan ne varsa hayatımızdan atmalıyız. En önemlisi ne yaşarsak yaşayalım bu bizim hayatımız. İyisi ve kötüsü ile kendimizi olduğu gibi kabullenmeli. Bedenimize ve ruhumuza işkence etmeyi bir an önce bırakmalıyız. Hayat devam ettiği müddetçe güçlü olmalı ve umursamamayı da öğrenmeliyiz.

 96. asena dedi ki:

  Bir sene okulum uzak diye servisle gittim. Servis hızlanınca ya da birden yükselip hızla aşağı doğru inme durumları olduğu zaman kendimi kaybediyordum. Bir yeri sıkma ihtiyacı oluyor, başım öne eğiliyor. Sanki ruhum bedenimden çıkıyormuş gibi değişik duygular içinde oluyordum. Dahiliye ve kulak burun boğaza gittim. Bir sorunum olmadığını söylediler. Daha sonra panik atak olduğumu söylediler. Bu sene otobüsle okula gitmeyi tercih ettim. Otobüs çok kalabalık ve havasız oluyor. Yolda en az 1 saat sürüyor zaten. Önce nefes alamıyormuş gibi hissediyor, derin nefesler almaya çalışıyorum. Bu da beni daha çok strese sokuyor; terlemeye başlıyorum ve başım dönüyormuş gibi oluyor. Kendimi farklı hissediyorum. Bazen kontrol altına alıp sakinleşiyorum, bazen de olmuyor ve otobüsten inmek zorunda kalıyorum. Psikolojik yardım almayı düşündüm, ama kararsızım. Malum toplumda kötü bir yargı var, psikolog yardımı almak kötü birşeymiş gibi gösteriliyor. Tedirginlik oluyor insanda. Sizce panik atak mı geçirdim?

  1. mehmet saim parlak dedi ki:

   Evet kardeş kesinlikle psikoloğa git ve ilaç al. Hepsi geçecek gerçek hayata döneceksin.

 97. cvdt dedi ki:

  Arkadaşlar ben de panik atak hastasıyım. Kişiye göre belirtileri değişiyor. Bende aklımı kaybedecek duygusu, hızlı kalp atışları vs oldu ve ilaç tedavisine başladım. Oldukça ilerleme kaydettim çok şükür. Panik atak hastasına kafana birşey takma, geçer şimdi deniyor. Fakat hasta bu gücü bulamıyor, ilaçlarda bu gücü sağlıyor işte. Ben çok evhamlıyımdır; şunu söyleyeyim: bu ilaçlara başlandı mı bırakılmamalı. Ilaçlar 1-2-3 ay geçse de panik olabilir. Doktora danaışmadan birşey yapmayın. Ilacı kullanırken aile veya arkadaş gözetiminde olmakta fayda var. Fakat duayı da eksik etmeyin. Bende insanlarla konuşacak bile cesaret kalmamıştı. Göz göze gelince dövüşecekmiş gibi oluyordum ama şimdi ilaçlar düzeltti çok şükür. Allah başka dert vermesin.

 98. caner turan dedi ki:

  Arkadaşlar. Ben bir hasteneye gitmeden size danışmak istedim. Bu belirtiler sık sık meydana geliyor. Acaba bende var mıdır panik atak yorumlarınızı bekliyorum (:

 99. ceren dedi ki:

  Bende panik atak belirtilerinden bazıları gerçekten var ve bunu saklıyorum. En son sbs’de yaşadığım bu olayın sonradan araştırdım ve panik atak olduğunu öğrendim. Yani ben şu an panik atak hastası mıyım? Evet sorunları kafama da takıyorum, aslında takıntılı diyebilirim kendime…

 100. ayşe genç dedi ki:

  Bende korku, endişe, her an kötü birşey duyacakmışım gibi, bana birşey olacakmış gibi, kalp krizi, felç, beyin kanaması olacakmis gibi hissediyorum. Aşırı heyecan oluyor, ve nabız atışı artıyor. Titreme ve bayılma hissi basliyor; en ufak bir heyecanda nabız artışı yaşıyorum. Sosyal yaşamımı çok etkiliyor. Endişelerim var, sevdiklerim ve kendim için. Ayrıca atak geldiğinde kasılma oluyor, sıcak basması oluyor. Sanirim bir doktora gitmem lazim.

 101. CİHAN ELÇİ dedi ki:

  Geçmiş olsun Keman bey. Ben de 10 yıldan beri panik atakla mücadele ediyorum. En iyi iyileşme yöntemi tabii ki ilaç tedavisidir. Ancak panik atak hastalığının üzerine gitmek de ilaç kullanmak kadar etkili bir yöntemdir. Üzerine gitmek demek; korktuğun ve yapamadığın şeyleri yavaş yavaş yaparak hastalığın beyninde büyümesine engel olursun.

 102. PINAR dedi ki:

  Geçmiş olsun arkadaşlar.

 103. Merhaba. Panik Atak yüzünden 4 aydır dışarı çıkamıyorum ve ne yapıcam bilemiyorum. Çok üzülüyorum.

 104. ece dedi ki:

  Merhaba. Bende daha farklı şeyler oluyor. Midemde aşırı kasılmalar sebebi ile 4 hastaneye gittim. Endoskopi yapıldı temiz çıktı ama daha fazlası da olmaya başladı. 1 ayda 20 kilo verdim hala da vermeye devam ediyorum. Titreme, el ve ayak parmaklarımda uyuşma ve his kaybı oluyor. Nefes almakta zorlanıyorum. Kalp atışım çok hızlı oluyor. Bende migren var. Nörolojiye gittim bir şey yok dediler. İlaç veremiyorlar ben de ne yapacağımı şaşırdım. Nereye başvurmam gerekiyor? Neler yapmam gerekiyor? Bana yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkür ederim.

 105. Aydin dedi ki:

  Merhabalar. Ben bazen yataktan sıçrayarak uyanıyorum sanki nefes alamıyormuşum gibi. Karanlık bir odaya yalnız giremiyorum, yalnız bir evde kalamıyorum. Mesela geceleri dışarıda sanki bir el beni tutacakmış gibi hissediyorum. Banyoda da oluyor. Elimi yüzümü sabunlayınca sanki biri dokunacakmış gibi oluyor ve hemen durulanmak istiyorum. Önceden kendime özgüvenim kuvvetliydi. Şimdi bir işe gireceğim zaman sanki ben yapamayacakmışım gibi kendime güvenemiyorum. Sizce bende Panik Atak mı var?

 106. yardım lütfen dedi ki:

  İçimi büyük bir korku sarmış durumda, nefes almakta zorlanıyorum, boynum ağrıyor. Bunun sebebi ne olabilir? Lütfen yardım edin.

 107. panik atak dedi ki:

  Merhaba Emrah. Hastalık ilerlemeden destek alın derim.

 108. emsal yıldız dedi ki:

  Ben de panik atak oldum. Halen ilaç kullanıyorum. İlacı bırakmak istiyorum maalesef çok kilo aldım.

 109. Emrah dedi ki:

  Merhaba ben Emrah.Bir gece hiçbir şeyim yokken yatakta aniden titremeye başladım. Ardından nefes almakta zorluk çektim ve 1 saat boyunca istemsiz vücudum titredi. Ardından titreme geçti, bu sefer de yüksek ateş çıktı ve vücudum kasılmaya başladı. Sürekli olarak ağzım kurudu ve devamlı su içtim. Ardından yüksek ateşle birlikte bütün geceyi başağrısı ile geçirdim. Ne yapmam gerekir hocam? Panik atak mı geçirdim yoksa?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir