Sağlık.net

En Çok Paylaşılanlar

Kolon Kanseri: Nedenleri, Belirtileri, Tanısı, Tedavisi ve Korunma Yöntemleri

 • Delicious

KOLON KANSERİ

Kolon diye adlandırdığımız kalın bağırsak, yaklaşık 2 metre uzunluğundaki sindirim sisteminin ince bağırsaktan sonra gelen kısmıdır. Özellikle batılı ülkelerde sık karşılaşılan kolon kanseri oldukça büyük bir öneme sahiptir. Toplumda görülme sıklığı 10000 de 5 dolayındadır. Erkekte ve kadında eşit oranda görülen kolon kanseri bütün kanserler içinde görülme sıklığı bakımından 3. sırada yer alır.

NEDENLERİ

Kolon kanserinin nedeni kesin olarak bilinmemektedir fakat oluşumunda etkili olan bazı çevresel ve genetik nedenler vardır. Kalıtsal etkenler bu konuda büyük öneme sahiptir. Ailesinde kolon kanseri olan kişilerde kansere yakalanma ihtimali normalden daha yüksektir. Ayrıca daha önceden meme ve yumurtalık kanserini geçirmiş kişilerde ve ailelerinde kolon kanseri sıklığı daha fazladır. Gardner Sendromu ve Ailesel Polipozis hastalığı kalıtsal hastalıklardır ve sıklıkla kolon kanserine neden olmaktadır. Bunların dışında ülseratif kolit ve crohn hastalığı da kolon kanseri ihtimalini arttırır.

Beslenme, kolon kanserinde önemli bir yere sahiptir. Özellikle Batı tipi diyet kanser ihtimalini arttırır. Kolon kanserinin oluşmasında hayvansal yağların tüketiminin etkili olduğu araştırmalar sonucu saptanmıştır.

Ayrıca bazı kimyasal maddeler kanser nedenleri arasındadır. Sanayi işçilerinde, bazı fabrikalarda çalışanlarda kolon kanseri görülmesi kimyasal maddelerin etkisini ortaya koymaktadır.

BELİRTİLERİ

Kolon kanserinin başlangıç evresinde karında dolgunluk hissi, hafif ağrı, iştah kaybı, kilo kaybı, çabuk yorulma ve ishal ortaya çıkar. Ayrıca kabızlık olabilir. Kullanılan ilaçlara rağmen kabızlık devam edebilir. Bu evrede bağırsak henüz daralmamıştır ve belirtiler bağırsak kanseri tanısı koymak için yeterli değildir. Fakat hastada bu tip şikayetlerin olması hastanın mutlaka incelenmesini gerektirir. Görüntüleme yöntemleri kalın bağırsaktaki herhangi bir anormalliği ortaya

koyar. Böylece herhangi bir hastalık varsa erken tanı konmuş olur ve hastaların geleceği açısından çok önemlidir.

Başlangıç evresinde tespit edilmeyen kolon kanseri –ki sıklıkla ülkemizde bu evrede doktora başvurulmadığından saptanamaz- ilerler ve kalın bağırsak daralmaya başlar. Daralma ortaya çıkarsa bağırsaktan dışkı geçişi zorlaşır. Bağırsaktaki maddeler burada birikmeye başlar ve atılamaz. Bağırsak kokuşması ortaya çıkar. Bağırsak içeriği, bağırsağın kasılma sonucu ilerlemek ister fakat kanser kitlesi yüzünden bu işlem çok zordur. Bu yüzden hastada önce kabızlık daha sonra ağrı atakları başlar.

Kolon kanseri tedavi edilmez ve daha da ilerlerse belirtiler ağırlaşır. Yorgunluk, kilo ve iştah kaybı belirginleşir. Hasta hiçbir şey yemek istemez. Kansızlık ortaya çıkar ve hastanın rengi atar. Bağırsak tamamen kapanır. Birkaç gün bu şekilde sürer. Daha sonra kanser kitlesi biraz delinir ve bağırsak içeriği atılabilir. Fakat bu olay her zaman böyle sürmez. Bir-iki defadan sonra bağırsak hiç açılmamak üzere kapanır. Hastanın durumu oldukça ağırlaşır. Kana zehirli maddelerin geçişi başlar. Bu dönemde başvuran hastaların karınları açılır ve tümörün ameliyatla alınıp alınamayacağı kararlaştırılır. Sıklıkla bu evrede tümörün çıkarılması çok zordur.

TANISI

Hastalığın tanısı günümüzde oldukça kolaydır. Kolonoskopi ile hastanın bütün kalın bağırsağı görüntülenir. Bu sırada, polip varsa alınır ve incelenir. Risk altındaki kişiler ve polip alınan kişiler kolonoskopi ile takip edilir. Doktorun gerekli gördüğü sıklıkta bu işlem tekrarlanır.

Diğer bir yöntem video görüntüleme ile yapılan sigmoidoskopidir. Kolonun alt bölgesinin incelenmesinde kullanılır. Ayrıca gaitada gizli kan araştırılır. Yani dışkıda kan arama yöntemi ile dışkıda saptanması zor olan az miktardaki kanamalar saptanır. Bunların dışında gerekirse bağırsaktan parça alınır ve incelenir.

KOLON KANSERİ TEDAVİSİ


Kolon kanserinin tedavisi cerrahidir. Tümörlü olan kısım cerrahi yöntemlerle çıkarılır. Daha sonra bağırsağın çıkarılan yerinin alt ve üst tarafı birbirine bağlanır. Eğer kanser anüse yakın bir yere yerleşmişse bu bölgenin kısa olması ameliyatın şeklini değiştirir. Bu ameliyatta anüs tümüyle çıkarılır ve kolon, karın duvarına bağlanır.

Işın tedavisi kolon kanserinde kullanılmaz. Fakat kemoterapi (ilaç tedavisi) hastalara ameliyattan sonra uygulanabilir.

KOLON KANSERİNDEN KORUNMA

Fazla lifli gıdalarla beslenme kolon kanserine karşı koruyucudur. Yapılan deneylerle bu durum ispatlanmıştır. İnsanlarda bol miktarda lifli besinlerin tercih edilmesi kolon kanseri görülme sıklığını azaltmaktadır. Çünkü bu maddeler, kanserojen maddelerin yoğunluğunu azaltmaktadır.

Yağlı besinlerle kolon kanseri arasında doğrudan ilişki vardır. Yağ oranı az besinlerin tüketilmesi gerekir. Kırmızı et ve yağlı besinler kolon kanseri ihtimalini arttırmaktadır. Bu nedenle bu besinlerin az miktarlarda tüketilmesinde fayda vardır.

Kolon kanserinden korunmanın bir diğer yolu ise düzenli kontroller yaptırmaktır. Yapılan muayene ve kolon görüntüleme yöntemleri hastalığı önlemek veya erken tanı koymak için gereklidir. Özellikle ailesinde kolon kanseri olanların ve risk altındaki kişilerin yaptırması gerekir.

Bunların dışında egzersiz yapmak, yeşil çay tüketmek bağırsak düzenini sağladığından dolayı koruyucudur. Yeşil çayda bulunan bir maddenin kanser gelişimini önlemede etkili olduğu belirtilmektedir.

Related Posts

129 thoughts on “Kolon Kanseri: Nedenleri, Belirtileri, Tanısı, Tedavisi ve Korunma Yöntemleri”

 1. Duygu dedi ki:

  Merhabalar. Babam kolon kanseri. Ameliyat oldu ve kemoterapiye başladı. İlk seansta sıkıntı yaşanmadı ancak ikinci seansla birlikte çok yoğun ishal, mide bulantısı ve karın ağrısı oldu. 1 haftada 6 kilo verdi. Doktoruna gittik serum verdiler ama düzelme olmadı. Doktor kemoterapi ilaçlarını kesti ve ishal ilacı verdi ancak yine değişiklik olmadı. Sizce neden oluyor bu ?

 2. Ilkay dedi ki:

  Arkadaşlar önce hepinize geçmiş olsun. Allah’tan acil şifalar diliyorum. Ben annemi 2 yıl önce kolon kanseri sonucu bağırsak delinmesinden kaynaklı sepsisten kaybettim. Her şey bir anda oldu. Annemin sadece 2 gün karın ağrısı oldu ve 3.gün acil hastaneye kaldırıldı. O yüzden bu hastalık çok sinsi. Geç kalmadan doktora başvurun yaşınız kaç olursa olsun.

 3. seren dedi ki:

  Arkadaşlar bende bu belirtilerin hepsi var. Sizce ne yapmalıyım? Daha 17 yaşındayım. Bu hastalığı kaldıramam.

  1. Elif dedi ki:

   Ben de aynen senin gibiyim.

 4. Mehmet dedi ki:

  Kolon kanseri ameliyatı oldum. Tedavi gördüm geçti. Sürekli gazım geliyor. Ne yapmalıyım?

 5. Özlem Ç. dedi ki:

  Öncelikle herkese geçmiş olsun ve Rabbimden acil şifalar dilerim. Sıkıntılarım, sürekli bağırsaklarımdan sesler geliyor. Kimi zaman sıkışmalar oluyor sanki ve bununla beraber, Yaklaşık 1 aydır büyük tuvaletimi yaptıktan sonra karnımın sağ ve sol taraflarında ağrılarım oluyor. Karnımda şişlik var özellikle yemeklerden sonra. Ne yapmam gerek? İlk olarak yardımcı olabilir misiniz? Acaba kolon kanseri miyim ? Teşekkür ederim.

 6. Yasar Yilmaz dedi ki:

  Arkadaşlar. Yarın inşallah kolonoskopi yapılacak. 35 yaşındayım. 2 aydır geçmeyen karın ağrısı var. Almanya’da yaşıyorum. Bakalım ne çıkacak. İnşallah bir şey çıkmaz. Allah’ım yardım ve yardımcımız olsun. Erken teşhis çok önemli onun için korkmayın hemen başvurun bir hekime. Kilo kaybım yok, bulantı yok sadece ağrı var. İlk evredeki kanser teşhisi çok önemli. Hepinize acil şifalar. Genetik, ailede olanlar veya yiyecek kilo sorunu en önemli faktörlerden oluyormuş bu illet. Rabbim herkesi ailesine bağışlasın. Amin.

 7. angel dedi ki:

  1 haftayı aşkın süredir tuvalete çıkamıyorum. Küçüklüğümden beri kabızlık sorunum vardı. Şu an basur sorunum var. Ne yapmalıyım?

 8. dilek dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar, ben Dilek. 33 yaşındayım. İki yıl önce kolon kanserine yakalandım. Tümör dört santim olmuştu ben doktora gittiğimde ve bu hastalık benim sol tarafımda, bağırsağımın dönen kısmında oldu. Neyse ki ameliyat oldum ve geçti. Kemoterapi almadım. Çok şükür iyiyim o yüzden korkmayın kesip alıyorlar. Bir yıl sürüyor normal hale dönmeniz bir de kilonuzun olmaması faydanıza olacaktır. Ben 55 kiloydum ameliyat olduğumda. O yüzden çok başarılı ameliyat yapabildiler. Korkmayın ve kolonoskopi yaptırın. Sevgilerimle.

 9. Meral Haccak dedi ki:

  Merhaba eşim 20 gündür tuvalete zor çıkıyordu. Doktora gittik bugün. Kolonoskopi yapıldı, polip varmış. Biyopsi alındı acaba kanser olabilir mi? Sonuç 45 gün sonra alınacak.

 10. Aslıhan dedi ki:

  Merhaba. Ben 15 yaşındayım. Tuvaletimi yaptıktan sonra karnım kasılıyor ve kan geliyor bir iki damla. Anneme söylediğimde su içmediğinden dedi. Sizce ne yapmalıyım? Korkuyorum.

  1. Yudum dedi ki:

   Korkma basurun olmuş olabilir ama bir an önce dahiliyeye başvur. Bir doktora görünmen iyi olacaktır. Bol su iç, sağlıklı beslen, yağ ve abur cubur vücuda ciddi zarar veriyor. Bağırsaklarını sev. Onlara iyi bak ve mutlaka doktora görün.

  2. Haziran dedi ki:

   Bende de aynı şeyler var. Sen cesur davranıp söylemişsin ama ben söyleyemiyorum. Her dışkı sonrası kan geliyor. Ben çok su içen biriyim. Umarım kötü bir şey yoktur. Allah hepimize yardım etsin. Acil şifalar versin.

 11. Secilkis dedi ki:

  Merhaba. Herkese geçmiş olsun. Ben 34 yaşındayım. Doktora halsizlik şikayeti ile gittim. Kan tahlili yapalım dedi. Yapılan sonuçta aşırı kansızlık olduğu ve sebebinin araştırılması gerektiğini söyledi. Kolon kanserinden şüphelendi. Bunun için 3 gün dışkı biriktirecekmişim. Bugün ikinci gün. Sonra sonuç bekliyeceğim. Bir şey çıkarsa kolonoskopi yapılacakmış. Açıkçası bir tek kansızlık çıktı diye kolon kanserinden şüphelenmesini hiç anlamadım.

  1. sinem dedi ki:

   Ben de kansızlık şikayeti ile gitmiştim ama burda yazan çoğu şikayet mevcuttu. Sonuç olarak kolon kanseri olduğum ortaya çıktı. Yorgunluk ve kansızlık çok fazlaydı. O şekilde doktorum şüphe etti sonra diğer şikayetlerim zamanla arttı. Dışkı düzeniniz iyiyse sıkıntı çıkacağını sanmam ama araştırılması sizin açınızdan her zaman iyidir.

 12. Zhwsbsj dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar. Ben 3 yıldır kabızlık rahatsızlığı yaşıyorum. 3-4 günde bir tuvalete çıkıyorum ve her çıktığımda aynı sorun oluyor. Kan görüyorum ve bugün çok ciddi anlamda fazlalaştı artık çok korkuyorum. Bu kolon kanseri hastalığını öğrendim ve daha fazla gerildim. Doktora hiç çıkmadım çünkü utanıyorum. Lütfen beni bilgilendirin artık dayanılacak gibi değil ağrı. Kaşınma çok fazla ve kilo kaybı yok. İştahım da yerinde ama kan görüyorum sürekli her lavaboya çıktığımda. Lütfen beni aydınlatın.

  1. bir tavsiye dedi ki:

   Sağlık meselesi olduğunda utanmana gerek yok. Gerçeklerle yüzleşmeli ve tedavini olmalısın. Bende de senin yaşadığın gibi bir sorun vardı. Doktora gittim ve telaşlanacak bir şey olmadığını, sadece kılcal damar çatlaması olduğunu ve her tuvaletimi yaptığımda damar zorlandığı için kan gördüğümü söyledi. Fitil ve birkaç ilaçla üstesinden geldim. Şu an hiçbir sıkıntım yok. Hemen telaşa kapılma. Kolon kanseri belirtisi olsa bile başka şeyler çıkabiliyor ve sağlıkta utanılacak hiçbir şey yok. Utanmaya devam edersen ilerde çok pişman olacaksın. Her hastalıkta erken teşhis önemli. Kendini biraz düşünüyorsan hemen sağlık sorununla yüzleşmelisin.

 13. Fatih dandal dedi ki:

  Yemekten sonra bağırsaklarımdan sesler geliyor. Ağrılarım var. 4 aydır büyük abdestim hacmi küçük ve zorluyor. Halsizlik var. Kolonoskopi yapıldı ama uyutulduğum halde 50 cm zor ilerlemiş. Parça almışlar sonucu bekliyorum ama karnımdaki şişlik ve iştahsızlık devam ediyor. Yemek yemesem olacak ama içim kıyılıyor. Şeker de var. Sizce kanser miyim?

 14. Salih dedi ki:

  Nefesim çok kötü kokuyor ve 2-3 günde bir ishal oluyorum. Bazen de midemde aşırı guruldama hareketlilik oluyor. Hangi doktora gitmeliyim acaba?

 15. muhammed eren dedi ki:

  Arkadaşlar ben kaç haftadır ishalim. Ne yapsam geçmiyor. Sizce sebebi nedir?

 16. Murat Kaya dedi ki:

  Büyük tuvaletimi yaptıktan sonra karnımda sağdan sola, soldan sağa bir hançer ile karnım deşiliyormuş gibi ağrılar hissediyorum. O sırada şiddetli acılar çekiyorum. Bazen yine büyük tuvaletimi yaptıktan sonra basurum biber sürmüşler gibi yanıyor. Beni aydınlatırsanız sevinirim.

 17. Serhat dedi ki:

  Öncelikle hastalığı olan herkese Allah’tan şifa yakınlarına sabır diliyorum. Benim 6 ayda bir 2, 3 veya 4’te olabiliyor. Bütün gün süren karın ağrılarım oluyordu bu sekilde 3 defa oldu. 3. sefer doktora gittim. Ağrı olduğu gün idrarda az kan iltihap falan çıktı apandist dediler. Ameliyat olmadım müşahade altında tutuldum. 2 gün yattım hastanede. Daha sonra 1 yıl süren makat ağrım oldu sonra geçti. Şu an yok yani gaz sorunum var. 1 aydır ama onda da azalma var. Bir de karnıma bastırınca ağrı oluyor batma gibi. Dışkıda da arada sıra incelme oluyor. Sadece irritabl kolon olabilir dediler ve bir teşhis koyamadılar. 1 hafta sonra tekrar gideceğim ve gereken her şeyi yaptıracağım. Kolonoskopi, dışkıda kan testi ve diğer gerekli testleri. Korktuğumdan zamanında yaptırmadım bazı testleri ama korkmamak lazım. En ufak bir şikayette filan her şeyi yaptırın bence korkmayın. Allah büyük bunu unutmayın. Tekrardan Allah bütün herkese şifa versin.

  1. Mahmut dedi ki:

   Sonuç ne çıktı? Tahmin ettiğiniz gibi mi?

 18. yağmur dedi ki:

  Önceden bu kadar sık değildi. Kasıklarım şişiyor ve ben bağırsaklarımda ağrı hissediyorum. Oturmakta zorlanıyorum. Ayrıca her gün düzenli bir şekilde tuvaletimi yapıyorum ama sanki günlerdir kabızım gibi basınç hissediyorum bağırsaklarımda. Hocam umarım ciddi bir şey yoktur ama ben korkmaya başladım. Beni aydınlatırsanız sevinirim.

  1. Eda dedi ki:

   Bende aynı durumdayım. Doktora başvurdunuz mu? Ne dedi doktor? Cevaplarsanız sevinirim.

 19. Sinan dedi ki:

  Herkese merhaba. Babam bundan 2 gün önce tahlil yaptırmak üzere hastaneye gitti. Kalın bağırsağında kitle olduğunu biliyorduk fakat son tahlillerde CA 19-9 değerinin yüksek olduğu ortaya çıktı ve doktoru kolonoskopiye görünmesini söyledi. Henüz kanser olup olmadığını bilmiyoruz, ancak şüphelerimiz var ve bu konuda yapılan tedavilerin ne derece başarılı olduğunu öğrenmek istiyorum. Komşularımızdan birkaçının prostat ameliyatı sonrası vefat ettiğini bildiğimiz için ameliyat konusunda çekiniyoruz açıkçası. Kolonoskopi/ışın tedavisi vs. ile bu hastalık önlenebilinir mi? Lütfen cevaplarsanız sevinirim.

  1. Dilek dedi ki:

   Merhaba. Biz de babamın kolon kanseri olduğunu üç ay önce öğrendik. Önce bir hafta boyunca ışın tedavisi aldık. Işın tedavisi hastalığın daha sonra tekrarlama riskini önemli derecede azaltıyor. Bu yüzden ışın tedavisinin ameliyat öncesi yapılması daha iyi oluyor diye biliyorum ama buna doktorunuz hastanızın yaşına ve hastalığın evresine göre karar veriyor. Işın aldıktan kısa bi süre sonra kapalı ameliyat olduk şimdi geçici kolostomi torbası var. 2 aylık bi süre sonunda bu torba da çıkacak ama bazı hastalarda kalıcı olabiliyor bu çok büyük bir sıkıntı değil çünkü alışıyorsunuz. Ameliyattan kısa bir süre sonra da kemoterapi almaya başladık. 2 kemoterapi aldık 4 tane daha var. Yani her şey yolunda ilerliyor siz de moralinizi hep yüksek tutup hastanıza yansıtmayın derim çünkü bu süreçte moral gerçekten çok önemli. Umarım güzel bir cerrahla ameliyatınızı olup iyi bir onkologla kemoterapinize devam edersiniz. Doktor çok önemli doktoru çok iyi seçin derim. Şimdiden çok geçmiş olsun, umarım biraz yardımım olmuştur.

 20. merak dedi ki:

  Merhaba babamın ülseratif kolit hastalığı var. Aslında birkaç ay önce gittiğimizde çok az iltihaplı bölge vardı ama şimdi 30 cm olmuş. Kanser olma riski yüksek midir? Tedaviyle azalır mı iltihaplar? Hepinize geçmiş olsun.

 21. mehmet akif dedi ki:

  Merhabalar. Benim şöyle bir sorunum var. Bende de kabızlık var ve makatımda da yara var. Kanama oluyor ama kanama arada sırada oluyor. Kilo kaybım falan yok. Lütfen bilen biri bana yardım etsin.

 22. serhat dedi ki:

  Ben bu hastalıktan dolayı 75 gün önce babamı kaybettim. Bu hastalığın belirtilerini fark ettiğiniz zaman en erken zamanda doktara başvurun. Babamın durumu geciktiği için hiç bir tedavi çare olamadı. En son ameliyat yapılıp bağırsağın bir bölümü torbaya alındı, ama 1 gün sonra vefat etti. 6 ay gibi bir zamanda babamda çok değişmeler oldu. Hastahaneye yatana kadar herşey için çok geçti. Eğer bu belirtileri kendinizde fark ettiyseniz hemen doktora gidin.

 23. nehir dedi ki:

  Merhaba. Ben de annemi kaybettim 20 gün önce kolon kanserinden. Ailede ilk görülen kanser hastasıydı.

  1. tugba dedi ki:

   Dedem kolon kanseriydi ama atlattı çok şükür. Ben de midemden problem yaşıyordum. Hep midem üstünde duruluyordu ama bağırsaklarımdan da şikayetim var. Ağrılarım, kanamam ve halsizliğim var. Kabızlık çok sık yaşayan biri değildim ama günde 7-8 defa tuvalete çıktığımı ardından da günlerce çıkamadığım oluyor.

 24. burcak dedi ki:

  Merhaba oncelikle hepinize gecmis olsun. Benim babamin yaklasik bir haftadir karninda sislik ve agri var. Gastroenterolog’a gitti o da ilac vermis ama gecmedi cok korkuyorum kotu birsey cikacak diye bu hastaligin olma ihtimali yuksek midir?

 25. mucc dedi ki:

  Merhaba herkese öncelikle geçmiş olsun. Ben üniversiteye hazırlanırken sürekli oturduğum için basur olmuşumdur diye şüpheleniyordum. Son iki yıldır ekmek yesem hemen midem ağrıyor, şişiyor veya yemek yesem midem bulanıyor. Pek yiyemiyorum, her şey dokunuyor. Maalesef makatımda basur memeleri gibi şeyler var. Ne yapayım hangi bölümden randevu alayım bilemiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. tugba dedi ki:

   Arkadaşım aynı şikayetler bende de var. Önemsemen gerek. Ben tedavi için Türkiye’ye gelmeyi düşünüyorum. Burda ne ilaçlar ne de diyetler şikayetlerimi geçirmiyor. 65 kilodan fazlaydım 47 kiloya düştüm. Hiçbir şey yiyemiyorum.

 26. aslıhan dedi ki:

  Merhaba. 6 yıldır süren bir çatlak problemim var ve son 2 aydır ya kabızım ya da ishal. Yani düzenli bir dışkılama durumu yok ve sürekli kanamam oluyor. Ağrıyı sıcak suya oturarak azaltıyorum. Fakat iştah kesilmesi ve karın şişliği hiç geçmedi. Daha 20 yaşındayım. Doktora gittiğimde parça almak istediler ama ben kabul etmedim. Korktuğum için hala doktora gidemiyorum. Bu belirtiler sizce kanser şüphesi taşıyor mu?

 27. umutvar dedi ki:

  Tüm arkadaşlara merhaba. Hepinizin yorumlarını dikkatlice okudum, ilk önce korkanlara sesleniyorum korku geç kalmanın kötü sonucudur. Bunun için erken davranalım. Benim sürekli karnım şişiyordu dahiliye doktoruna gittim. Endoskopi istendi; sonuç reflü. 3 sene süren tedavi sonucu reflü diye birşey kalmadı. Yıl 2006, yaş 48 idi; şimdi yıl 2013 yaş 55. 2011 ara ara şişen karın; ağrı yok, kabızlık kendimi bildim bileli var. Zorlanma sonucu gelen kan. Hemen bir kolonoskopi. Sonuc cerrahi sınırlarda polip lezyon. Bunu açık olarak kolonoskopi yaparak aldılar. Patoloji sonucu cerrahi sınırlarda lezyon. 3 ay sonra kontrol. 07 11 2013 tekrar kolonoskopi ile alınan yer temiz, üreme yok. Bu seferki kontrol 3 sene sonra. Umut var arkadaşlar sağlıklı olmak icin. Sizi üzen ne varsa ondan kaçınız. Hiç kimse sizden üstün değildir. Rabbimden başka dua insanın en büyük ilaçıdır. Sağlıklı günler…

 28. mehmet dedi ki:

  Merhaba benim şöyle bir problemim var. Yaklaşık olarak son iki yıldır gaz sıkışması, idrarımda koyu sarılık ve halsizlik var. 10 kilo verdim. Midemde ya da karnımda herhangi bir ağrı yok fakat son 1 haftadır dilimin orta kısmı siyahlaştı. Şimdi internetten araştırırken kolon kanseri belirtisi diye okudum. Acaba önemsenecek bir durum söz konusu mu?

 29. Hülya dedi ki:

  Merhaba, dışkı yaparken batma hissi oldu ve dışkımda kan fark ettim. Bugün de aynı şey oldu ama batma hissi çok hafifti. Bağırsaklarımı tam olarak boşaltamıyormuşum gibi hissediyorum. Karnımda ağrı yok batma var acaba ne olabilir?

 30. muzaffer mutlu dedi ki:

  Göbeğimin hemen sağ altında ağrı diyemeyeceğim kıpırtılar hissediyorum kimi zaman. Böyle zamanlarda tuvalet alışkanlığım değişiyor. Büyük tuvalet ihtiyacım daha sık oluyor. 2-3 yılda bir ve özellikle yaz aylarında kanama oluyor. Sürekli kabız sayılabilecek bir insanım. Babam kalın bağırsak kanserinden genç yaşta vefat etmiş. Ben 35 yaşındayım. Kilom genellikle 65 civarı ve değişmiyor. Endişelenmeli miyim?

 31. Dursun dedi ki:

  Ramazandan önce abimi kolon kanserinden kaybettim. Ben Amerika’da yaşıyorum. Gel seni burada tedavi ettireyim dedim olmaz son evresiymis dedi.Buradaki doktorumun tavsiyelerini sizinle paylaşmak istedim. Abim için geç olsa da başkasi için değildir. Doktorum ne yediğini araştir aldiğin ürünün içindekiler ne öğren dedi. Mısır şurubu ve glikoz şurubu ve aspartam içeren ürünleri yeme, salata ve yoğurdu (doğal mayalanmış ev yoğurdu) sofrandan eksik etme GDO’lu ürünler ve tahıl ilaçları hakkında bilgilen ve bilgilendir. Kendi ekmeğini kendin yap. Ekmek yapma makinesiyle olabilir. Cola mısır şurubu içerdiğinden içme, rafine edilmemiş sıvı yağ kullan. Himalaya tuzu kullan vücudunu susuz bırakma. Vücudunun yiyecekleri öğütüp dışarı atması için su çok önemli dedi. İşte böyle. Allah hepinize şifa versin, yar ve yardımcısı olsun.

 32. madur dedi ki:

  Gercekten çok sıkıldım bu hastalıktan.

 33. madur dedi ki:

  Merak ettiğim bir husus var. Bu hastalık insanın karnında garip sesler çıkmasına sebep midir?

 34. durali aldemir dedi ki:

  Benim makatımda sürekli yanma ve ağrı var sanki pişikmişim gibi çevre kısmı yanıyor ve uyku bıle uyutmuyor.
  Büyük tuvaletimi yaparken zorlanıyorum ve tam yapamıyorum. Sebebi ne olabilir. Hemen cevaplarsanız sevinirim.

 35. mine oz dedi ki:

  Annem iki sene önce yumurtalık kisti nedeniyle tüm rahmini aldırdı. İncelenen kistler temiz çıktı. O ameliyattan sonra karnı hamile gibi sürekli şiş. O şişlik ağrı yapıyor. Ultrasonlarda ve tahlillerde her şey normal. Şimdi doktoru kolonoskopi yapılacağını söyledi. Kanser olma ihtimali nedir?

 36. eylem dedi ki:

  Herkese geçmiş olsun. Ben de kardeşimi 26 yaşında kaybettim. Kanser kardeşimi bizden ayırdı. 11 doktor gezmemize rağmen çare bulunamadı. Allah herkese şifa versin.

 37. nazlı dedi ki:

  Merhabalar. Annemin babası annem 11 yaşındayken kolon kanserinden vefat etmiş. Bundan 4 yıl önce babaannemin kolon kanseri olduğunu öğrendik ve ameliyat oldu. Fakat doktoru en fazla 3-4 yıl yaşar dedi ve babaannem 3.yılın sonunda vefat etti. Babaannemin ameliyatından sonra büyük amcamın halsizlik ve kilo kaybı şikayetleri vardı Bursa’ ya hastaneye gitti. Biz onu grip olarak biliyorduk çünkü amcam hiçbir derdini anlatmazdı. Fakat 7 gün sonra amcamın cenazesi geldi memleketimize. Şimdi size bir sorum olacak. Anne ve baba tarafından kolon kanseri hastalığı var bizde fakat ailem kontrole gitmeyi kabul etmiyor. Yaşım 20 ve bu kanser türünün genetik olduğunu bildiğim için korkuyorum. Ailem dışında çevremdeki hiç kimse bilmiyor saklıyoruz. Ne yapmam gerekiyor? Yardımcı olabilir misiniz?

 38. zeynep dedi ki:

  bnm şikayetim mide ağrısı bulantı ishal şeklinde her yemekten sonra çıkma iştahsızlık kilo kaybı yorgunluk halsizliz 2 sene öncede kanamalı bağsurum vardı ameliyat oldum şikayetlerimi sebebi sizce ne olabilir

 39. gizem dedi ki:

  Ben yıllardan beridir kabızlık çekiyorum ne yaptıysam geçmek bilmedi ayrıca ne yesem karnım şişiyor ve her yemekten sonra da soda içmek zorunda kalıyorum. Karnımda çok kasılmalarim oluyor, gastiritim var ama ilaçlarım fayda etmiyor. Kolonoskopi yaptırmak istiyorum ama korkuyorum. Sizce kolon kanseri olabilir miyim? Ne olur yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

  1. Sevce dedi ki:

   Sanki beni anlatmışsınız. Şu anda nasılsınız? Tedavi gördünüz mü? Bağırsağa baktırdınız mı?

 40. Kenan dedi ki:

  Herkese merhaba, son 3 ayda tuvaletimi yaparken 3-4 defa kan geldi, aralıklı karın ağrılarım oluyor (bazen çok siddetli, bıçak saplanmis gibi) sık sık tuvalete çıkıyorum. Makatta yanma oluyor. Bazen günde 4-5 defa tuvalete cıkıyorum, bağırsak kanserinden korkuyorum. Hepatit B hastalığı da var zaten. Bıktım birileri birşey söylesin lütfen.

 41. nuray dedi ki:

  Merhaba, bundan 2-3 ay önce eniştem (37 yaşında) aşırı sancı ile acile kaldırıldı. Acildeki doktor görür görmez, kolon kanseri demiş. Birçok doktora götürüldü, hepsi aynısını söyledi. Bir süre sonra ciğerine sıçradı. Yaklaşık 3 hafta önce de aşırı derecede bacağı ağrımaya başladı. Yürümeye çalışırken, otururken, yatarken bile aşırı ağrısı oluyor. Ben fıtığından kas çekilmesi dediler. Yapılmayan masaj kalmadı ve öğrendik ki bacağına da sıçramış. Doktorlar birkaç ayı kaldığını söylemiş. Hayatımız 3 ayda kabusa döndü. Yayıldığı için ameliyat da edemiyorlar. Bunun hiç mi çaresi yok?

 42. buse dedi ki:

  Doğuştan gelen bir kabızlık sorunum var. Bir sene önce apandist ameliyatı oldum ancak ağrılarımın bu yüzden olduğunu düşünürken bir arkadaşımın uyarısı üzerine araştırdım ve bağırsak kanseriyle ilgili çoğu belirtileri yaşadığımı anladım. Yaklaşık 5 aydır karnımda şişlik oluyor ve bastırınca acıyor. Ağrılarım arttı son zamanlarda iştah kaybı, gaz ağrılarım ve tuvalete çıkmama rağmen tuvaletim varmış hissi var. Acaba kanser olma ihtimalim var mı? Ciddi bir durum olabilir mi? Korkuyorum. Bana yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

 43. alican dedi ki:

  Ben 21 yaşındayım. Sürekli halsizlik çekiyorum ve sürekli ishal oluyorum. Karın ağrısı da çekiyorum. Dayım geçtiğimiz sene kolon kanseri atlattı. Acaba mikrobik midir yoksa korktuğum şey mi diye düşünüyorum.

 44. sena dedi ki:

  Kabız oluyorum, karnımda şişlik ve gaz oluşuyor. Bunun sebebi ne olabilir?

 45. Merve dedi ki:

  Merhaba, öncelikle kanser hastalığı ile mücadele eden ve kanser riski yaşayan herkese geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Benim babam da kolon kanseri bu hastalık nedeniyle iki büyük ameliyat geçirdi. Yüce yaradana şükürler olsun ki şu an sevgili babacığım gayet iyi. İnşallah bundan sonra da iyi olur. Şu an büyük tedavilerden geçiyor sonuçlarımız da iyi çıkıyor. Bütün hastaların iyi sonuçlar alması dileğiyle. Acil şifalar dilerim.

  1. Ali dedi ki:

   Merhabalar. Benim kayınpederim de 1 yıl önce kolon kanserinden ameliyat oldu. 1 yıl sonra kanser tekrar üredi ve ikinci ameliyatı oldu. Çevreden duyduğuma göre bu kanser türüne yakalananın yaşama riski düşükmüş. Ameliyatlardan sonra kanserin üreme ihtimali çok yüksekmiş. Ameliyatın iyi geçmesine kanserli parçanın alınmasına aldanmayın dediler. Bunlar doğru olabilir mi?

  2. Meryem dedi ki:

   Babanız şu an nasıl acaba?

 46. katya dedi ki:

  Hiç geç kalmayın. Derhal hemen ilerlemeden doktora gidin. 2.5 sene önce bu hastalığa yakalandım. Kemoterapi ve ışın tedavisi uyguladılar. Onun dışında kolostomi torbası takıyorlar. Bağırsağınız bir süre dışarıda duruyor, sonra tekrar ameliyat ile içeri alıyorlar. Şu an 54 yaşındayım ve gayet sağlıklıyım. Yaşlılarda olma riski daha fazlaymış herkesin bilgisine. Genetik olma durumu ve kızımda da aynı hastalık çıkması size biraz bilgi verir sanırım. Eğer sizde bu hastalık var ise ailenizi de kontrol ettirmenizi tavsiye ediyorum. Çok geçmiş olsun.

  1. yagmur dedi ki:

   Çok geçmiş olsun. Yaklaşık iki üç aydır sabahları karnımın sağ ve sol tarafının ağrıması ile uyanıyorum ve bir kaç saat sonra hareket ettikçe geçiyor. Karnımda çok fazla şişkinlik var. Bu arada sürekli ishalim. Lavaboya gidemessem ağız yolu çıkartıyorum. İştahsızlığım ve kilo kaybım yok ama çok çabuk yoruluyorum. Bugün doktora gittim. Kan tahlili sonucu üre olduğunu söyledi. Bendeki belirtiler kolon kanseri belirtisi olabilir mi? Cevap verirseniz çok sevinirim.

 47. Gizem dedi ki:

  Benim ilk defa bugün büyük tuvaletimde kan geldi. Bazen karnım çok ağrıyor ayrıca tuvalet sonrasında tamamen tuvalet ihtiyacım bitmemiş gibi hissediyorum. Ama bunun dışında bir belirti yok. Ben kolon kanseri olabilir miyim ?

 48. glcty dedi ki:

  mrb bende kabizlik var arada bir buyuk abtestimi yaparken kan geliyor ama bu aralar buyuk abtestim varmis gibi yada gazim varmis gibi hiseddiyorum bir batma olusuyor ve oturamiyorum bu batma yani sanci anusumden karnima ve yumurtaliklarima yayiliyor cok kotu bir agari olusuyor bu belirtiler ne acaba doktora gitmelimiyim yardimci olursaniz sevinirim tesekkurler

 49. mehmet dedi ki:

  Son iki aydır tuvalet yaparken siyah veya yeşil bir dışkı, kana karışık bir şekilde geliyor. Makat bölgesinde ağrı veya kaşıntı oluyor. Acaba ciddi bir sorun mudur? Haftaya doktor randevum var. Çok korkuyorum. Teşekkürler.

 50. nalan dedi ki:

  Çok teşekkürler. Bilgi için.

 51. fırat dedi ki:

  Adım Fırat. 12 yaşındayım. Kolon kanserini araştırıyordum kim yazmışsa sağolsun.

 52. Abdullah dedi ki:

  Merhaba ben de yaklaşık 5 aydır makat ağrısı var. Basur diye gittim ilk önce apse var dediler. İlaç kullandım geçmedi daha sonra tekrar gittim makatında yırtık var dediler. Krem tedavisi ve sıcak su banyosu verdiler. Krem kullanmadığım zaman ağrım geçiyor fakat karnımda karnımda gerilme ve şişkinlik var. İştah kaybı yok, kilo kaybı da yok ama karnımdaki gerilme ve şişkinlik beni çok rahatsız ediyor. Kolon kanseri belirtisi midir bu şişkinlik ve gerilme? Cevaplarsanız çok sevinirim. Çok korkuyorum.

 53. mustafa dedi ki:

  Merhaba. Ben bir hafta önce sulardan mikrop kapıp ishal olmuştum. 4 gün boyunca ağrılardan ve sürekli tuvalete gitmekten bıktığım için doktora başvurdum ve ilaç kullandıktan sonra ishal ve ağrı kesildi. Bu kez dışkı sırasında kanama meydana geliyor. Başdönmesi, mide bulantısı, kilo kaybı gibi belirtiler yok. Sizce bu ne olabilir?

 54. yiğit dedi ki:

  Benim şikayetim hafif mide ağrısı ve acı yediğimden dolayı bağırsakta yanma, kanama, zorlanma oluyor. Bazen acı yemesem de kanıyor midem. İlk ağrında doktor acıyı keseceksin dedi biraz kesince düzeldi ama yine de arada kanıyor. Mideye reflü teşhisi konulmuştu. Kötü bir durum söz konusu mu?

 55. seda dedi ki:

  Bir kaç gün önce bir arkadaşımı kolon kanserinden kaybettim. Arkadaşım hastalığını maalesef geç anladı. Bir gün yemek yerken yutkunamadı. Bu ard arda bu şekilde bir kaç gün böyle devam etti. Karın ağrısı ve şişkinlik vardı. Doktora gittiğinde kanser çok ilerlemişti ve maalesef kaybettik kendisini 26 yaşında. Şikayetleriniz artmadan bir uzmana görünün. Herkese geçmiş olsun.

 56. samet dedi ki:

  Daha bugün kabız oldum makatta bir batma hissi ve bağırsakta gaz atamama problemi var. Ama az bir şey büyük tuvaletimi yapınca biraz rahatlıyorum. Sonra yine gazdan dolayı ağrı ve makatta ağrı çekiyorum. Acaba rahatsızlığım ne olabilir bilgilendirirseniz sevinirim.

 57. özgür dedi ki:

  Merhaba. Benim ağrım sızım yok. Sadece dışkıda incelme var. Kilo kaybı söz konusu değil. İştah yerinde ay içinde 2-3 sefer tekrarlayan kabızlık var. Durum sizce tehlikeli mi?

 58. Said dedi ki:

  İyi günler. Benim yaşım 19 . Bende ara ara kanama oluyor. Doktora gittim bana büyük abdestimin olduğu yerden bi krem ve hap verdi kullandım kanamam durdu. Bir ay önce falan tekrar kanama oldu. Karnımda ara ara ağrılar, baş dönmesi vs. oluyor. Durumum nedir acaba açıklayabilir misiniz?

 59. Ramon dedi ki:

  Ben 2008 yılında mesane tümörünü mesaneyle birlikte aldırdım. Bağırsağımda 70 cm alıp sunni mesane yaptılar. Sadece tuz hapı alıyorum başka terapiye gerek yoktu. Bütün tümörü aldılar. Son aylarda karın ağrılarım var. Siyah çay içince karın ağrısı oluyor. Acaba aynı durumu yaşayan var mı aranızda? Bilgisi olanlardan rica ediyorum ne yapmalıyım? Avusturyada yaşıyorum. Teşekkürler.

 60. humeyra dedi ki:

  Bugün ilginç bir durumla karşılaştım. Tuvaletten sonra kullandığım tuvalet kağıdında dışkımın içinde kan gördüm ama taze bir kan değil kıvamlı zar gibi. Bu olayı öğle saatlerinde yaşadım. Kabızlık problemim yok ama zaman zaman kabızlık ve yumuşak dışkı bazen de ishal yaşıyorum.
  Aksam saatlerinde yemekten sonra midemde bir ağrı oluştu ve taş gibi sertleştiğini hissettim. Biraz ince giyinmiştim üşüttüğümü düşündüm. Eve bisikletle döndüm ama o süreçte karnımın ağrısı şiddetlendi ve hatta kusma hissi oluştu ama çok şiddetli değildi.

  Kilo kaybi problemim yok ama ara sıra karnımda gerginlik hissediyorum ve bunun akabinde aşırı gaz yapıyorum.

  Dedem 70 yaşlarında bağırsaklarında oluşan urdan ameliyat olmuştu hayal meyal hatırlıyorum. Belki diyeceksiniz ki neden doktora gitmiyorsun. Böyle bir gerçekle yüzleşmeye hazır olduğumu sanmıyorum. Sizce bu ne olabilir?

 61. Bünyamin dedi ki:

  Merhabalar. İşim gereği düzenli beslenme alışkanlığım yok. Bu nedenle sürekli mideden ve bağırsaklarımdan rahatsızlık duyuyorum. Karnımda sürekli şişkinlik var ve büyük tuvaletimi yapmakta da zorluk çekiyorum. Kanama yok ama çok az miktarda yapabiliyorum. Bazen midenin üst kısmında aşırı derecede yanma oluyor ve birkaç gün sürüyor. Birkaç doktora gittim strese bağlı olduğunu söylediler. Vermiş oldukları ilaçları kullanmama rağmen bir etkisini görmedim. Ayrıca kilo kaybım yok ve iştahım da normal yalnız pek açlık hissi duymuyorum. Bendeki bu belirtiler kolon kanseri başlangıcı olabilir mi? Yardımlarınız için çok teşekkürler.

 62. eses dedi ki:

  Merhaba bende yaklaşık bir aydır, belirli aralıklarda büyük tuvaletimden sonra tuvalet kağıdında kan oluyor. Son zamanlarda normalden daha az tuvaletimi yapıyorum ve bugün de aşırı halsizlik vardı. Kilo kaybı yok karında şişlik olsa da pek anlayamam. Çünkü bir 10 kilo kadar fazlam var. Danışmak istedim. Yaşım henüz 18.

 63. büşra dedi ki:

  Merhaba. Bir yıldır en az üç hafta süren kabızlığın hemen ardından ishal şikayetim var. İki kez dışkıda kanama oldu, karnımda hafif ağrılar oluyor, kilo kaybım yok, fakat çok halsizlik oluyor. Karnımın şişliği gittikçe artıyor. Ailemde ise kanser hastası olan yok. Bilgilendirirseniz sevinirim.Teşekkürler.

 64. uyku dedi ki:

  Merhabalar ben Utku. Benim sağ kaburgamın ucunun alt girintisinde hiç bitmeyen ve ara ara yükselen bi ağrı var. 5 aydır da ishalim. İlaç da kullandım ama ishalim geçmedi. Bu konuda yardımcı olmanızı istiyorum.

  1. ümit bahçe dedi ki:

   Genelde ciğerlerdeki üşütme iltihabı neden oluyor? Teşekkürler.

 65. hayal dedi ki:

  Yaklaşık 3 aydır ara sıra karın ağrısı çekiyorum. Kabızım, karın ağrılarım çok fazla fakat yorgunluk ve doygunluk hissim yok. Doktora gittim, 2 gün sonra pataloji sonuçlarım gelecek. Sabremedim size sorayım dedim. Sizce ne olabilir?

 66. Burak dedi ki:

  Dışkımdan kan geldi, acaba sebebi nedir? Doktora gidicek önemli bi durum var mıdır?

 67. Burcu dedi ki:

  Merhaba. Benim ilk kanamam 2 ay önce büyük abdestimi yaparken geldi. Karnımda ağrılar vardı. Büyük abdestimi yaparken, kanama miktarı o kadar fazlaydı ki çok korkmuştum. Geçti dedim ama 2 hafta sonra tekrar aynısı oldu fakat bu sefer ağrım yoktu. Annem doktora gitmemi söyledi ve ben de doktora gittim. Doktor hortumla bakılması gerektiğini söyledi, ben de utandım ve sonra yaptırırım dedim. Bir daha kanamam olmadı. Fakat 2 gün önce yine kan geldi ve içinde et parçacıkları vardı. Şimdi hortumla bakılmasından korktuğum için doktora gidemiyorum. Acaba ciddi birşey midir? Bu arada yaşım 17. Şimdiden teşekkürler.

  1. şilan yildiz dedi ki:

   Canım ben kolon kanseriyim ve 24 yaşındayım. 21 yaşında öğrendim hastalığımı. Ben de hemen kolonoskopiye girdim. Bence hiç vakit kaybetme, çok önemli bir hastalık ve tedavisi yok.

   1. yagmur dedi ki:

    Teşhisi nasil koydular? Hangi şikayetle gittiniz? Bilgi verir misiniz?

 68. ahmet gurle dedi ki:

  Yaklaşık 2 ay önce anüs çıkışında kaşıntıyla beraber bir şişlik oldu . Karnımda da bir şişlik oluştu. Şu sıralar çok nadir de olsa gaz sancısı çekiyorum. Her gün düzenli olarak tuvalete çıkıyorum. Fakat lavabodan sonra kendimi rahatlamış hissetmiyorum. Kabız yada ishal değilim. Ancak sürekli seyahat etmem nedeniyle devamlı olarak et ile besleniyorum. Kurufasulye veya turşu suyu gibi ürünleri tükettiğimde ise hemen ishal oluyorum. Bu sırada dışkımda da incelme oldu. Ve anüsdeki şişkinlik kayboldu. Kolon kanserinde bağırsak kapanması ne kadar sürede gerçekleşir? Yardımlarınız için teşekkür ederim.

 69. Berrin dedi ki:

  Benim sürekli karnımda şişlik var. Geceleri tükürüğümü kontrol altında tutamıyorum. Kolonoskopi yaptirmak istedim ama verilen ilacı içemedim o yüzden bağırsaklarıma bakamıyorlar. Karnım sürekli şiş. Bana yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.
  Saygılarımla, işlerinizde başarılar dilerim.

 70. anonymous dedi ki:

  Selam, benim sürekli gaz çıkarma gibi bir sorunum var ve arada sırada karın bölgeme aniden sancı giriyor, bağırsaklarımın sürekli ses çıkardığını hissediyorum. Bazen ağız yoluyla da gaz çıkarıyorum. Acaba problem nedir? Bir iç hastalıkları doktoruna gitsem teşhis koyabilir mi? Teşekkürler.

 71. serhat kus dedi ki:

  Herkese merhaba. Ben yaklaşık 2 haftadır aşırı derecede kabızım ama ne halsizlik ne de karın ağrım var. Sadece kabızlık var ve 19 yaşındayım. Sizce doktora gitmeli miyim? Şimdiden teşekkürler herkese.

 72. tayfun dedi ki:

  Bağırsaklarımda 1 yılı aşkın süredir yanma oluyor. Son zamanlarda kabızlık da başladı. Gazımı zorlukla çıkartıyorum ayrıca gaitada daralma var. Doktora çıktım, irritabl bağırsak sendromu dedi, ilaç verdi geçmedi. En son kolonoskopi önerdi ama kötü bir şey çıkar diye korkuyorum. Napmam lazım?

 73. ayşe dedi ki:

  Merhaba, ben yaklaşık 3 senedir ama sadece sabah yataktan kalktıgımda şiddetli karın ağrısı, gaz sancısı ve ishal problemi yaşıyorum. Karnımda şişkinlik oluyor ve 3 gündür dil uyuşuklugu yaşıyorum. Halsizlik, yorgunluk, kilo kaybı var ve başım çok dönüyor. Doktora gittim, irritabl bağırsak sendromu dedi. Ne yapmam gerekiyor? Çok korkuyorum, 23 yaşındayım.

 74. emine dedi ki:

  Ben 30 yaşındayım, 8 ay önce kolon kanseri teşhisi kondu ve ameliyat oldum. İlk problemlerim başladığında cerraha gittim. Büyük tuvaletimde kan, karın şişliği, kabız gibi şikayetlerim vardı hemoroid teşhisi kondu sonra ben doktorum önermediği halde kolonoskopi çektirdim ve birinci evre kolon kanseri olduğumu öğrendim. Şanslıydım çünkü kolonoskopi çektirdim hemoroid diye önemsemeyebilirdim. Bu tip şikayetleri olan arkadaşlar lütfen gidip kolonoskopi çektirin erken teşhis hayat kurtarır 🙂

  1. datapek dedi ki:

   Geçmiş olsun Emine hanım, karnınızda sürekli bir ağrı var mıydı? Yoksa sadece belirli bir bölgede mi?

 75. N.türkan arı dedi ki:

  Ben 54 yaşında bir bayanım, ablam ve 1.dereceden kuzenlerimden 3 kişi kolon kanserinden ve metaslarından dolayı 1-2 yıl içersinde vefat ettiler. Ben allerjik astımımdan başka bir sorunu olmayan bir insanım.
  Her 2 yılda bir kolonoskopi yaptırmaktayım. Ayrıca meme ve rahimde şimdilik korkulacak bir durum olmayan kistlerim var. Fakat 1,5 yıl içinde ben dışkımı evde değilsem ve biraz ertelemeye kalkarsam ne yaparsam yapayım tutamıyorum. Eğer evde bu sorunumu yapmadan çıktıysam ve o anda tuvalet yoksa kesinlikle tutamıyorum. Onun için mümkün olduğu kadar evden çıkmadan bu problemimi giderip öyle dışarı çıkıyorum. Son günlerde de 1 ay içinde 3-4 kere dışkım hem kanlı geliyor hem de karnıma çok acı veren kıramplar giriyor. Beni en çok tedirgin eden dışkım geldiğinde tutamamak. Diğer bahsettiğim sorunlar da çoğalınca sizlerden bilgi almak istedim.

  3 ay önce nöroloji ve genel cerraha gittiğimde bazı tetkikler yapıldı ama sıkıntılarım geçmediği gibi kanama ve kramplar da başladı. Ayrıca bir önemi var mı bilmiyorum ama ben 2 yıldır yatalak annemle ve brosella hastası olan ablamla da ilgileniyorum. Annemi kaldırıp oturtmak beni çok zorluyor. Ablam için de sürekli hastanelerde geçiyor hayatım. Bu sıkıntılarımı sizinle paylaşmamın sebebi benim gittiğim doktorlar bu sıkıntılarımı gidermedi. Lütfen bu sıkıntılarımla ilgili öneri ve tavsiyelerinizi bekliyorum. İyi çalışmalar dilerim

 76. Emrah dedi ki:

  Merhabalar,
  Benim de bugün dışkımda çok miktarda kan gördüm. Ancak hiçbir ağrım yok. İshal veya kabız da değilim. Sağlığım da gayet yerinde. Birkaç ay önce yine böyle bir durumla karşılaşmıştım ve bundan yaklaşık 3 yıl önce de bir kere başıma geldi. Sizce yediklerimden olabilir mi? Kolon kanseri olmaktan çok korkuyorum. Lütfen yardımcı olun… 🙁

 77. esra cigdem bas dedi ki:

  Benim de karnımda yaklaşık 8 aydır şişkinlik oluyor. Kabızlık sorunum var. Tuvalate çıktığımda da büyük abdestle bereber bir kaç kez kan geldi. Yaşım 31. Acaba sebebi nedir? Yardımcı olursanız sevinirim.

 78. can dedi ki:

  Ben 36 yaşındayım, karnımda şişkinlikle başladı, kaşıntım var. Her tuvalete gitiğimde ağrı ve yanmalar oluyor. Ne yapmalıyım? Yardımcı olun, doktora gitmedim, korkuyorum bu belirtiler bende 7 aydır var.

  1. admin dedi ki:

   Geçmiş olsun, hemen doktora gitmenizi öneriyoruz.

 79. İSMAIL AYDEMİR dedi ki:

  Yaklaşık üç yıl önce kolonoskopi yaptırmıştım. Yarın tekrar yaptıracağım. Benimkisi periyodik kontrol. Dilerim önemli bir şey çıkmaz.

 80. nuri kivanc dedi ki:

  4 yıl önce akciğer kanseri nedeniyle ciğerimin yarısı alındı. Kolon kanserine de yakalanabilir miyim?

 81. UFUK T. dedi ki:

  Merhaba, yemek yer yemez büyük tuvalet ihtiyacı duyuyorum ve ihtiyacımı sulu olarak gideriyorum. Her zaman olmamakla beraber bu durum bazen günde 3’ü geçiyor. Ayrıca midemden sürekli gurultular ve gaz geliyor. Çeşitli tetkikler yaptırdım fakat hiç bir şeyin yok dediler. Bel fıtığım var ayrıca ggt. 225 gibi yüksek bir değer çıktı. İçki ve ilaç kullanmıyorum. Boyum 1.76, kilom 85, yaş 51. Herhangi bir ameliyat geçirmedim. Ailede bu sorunu yaşayan da yok. Bana bilgi bu rahatsızlığım konusunda bilgi verirseniz sevinirim. Saygılarımla.

 82. ebru dedi ki:

  Hala da korkuyorum 24 yaşındayım ve bu ağrı beni cok rahatsz ediyor. Hiç bitmiyor, lütfen bana cevap yazın.

 83. ebru dedi ki:

  Ben ebru, benim sağ kaburgamın ucunun alt girintisinde hiç bitmeyen ve ara ara yükselen bi ağrı var. Bu ağrı yükselince bayılacak gibi oluyorum ve çok aşırı terliyorum. Ağrı midemden geliyor gibi ama makata da vuruyor. Doktora gittim herşey temiz çıktı ama kolonoskobi yapılmasi gerekiyor dedi doktor. Kötü birşey çıkmasından korktuğum için yaptırmadım.Beni aydınlatabilir misiniz?

  1. Dursun dedi ki:

   Kolon kanseri olma ihtimali her zaman vardır kolonoskopi yaptırınız.

 84. hakan dedi ki:

  1 senedir karın ağrısı gibi şikayetlerim var. Usg, Endoskopi, Urodinami ve kan testleri gibi testler yaptırdım sonuçları normal çıktı. Fakat ben bir türlü normale dönemedim. 2-3 ay önce ishal olmuştum ağrılarım yine vardı göğüs bölgelerimde; acile gittim; idrar yollarında enfeksiyon tespit edildi dediler. Antibiyotik verdiler. Biraz iyi geldi ama ağrılar devam ediyor ve katı dışkıda incelme görüyorum; ne yapmalıyım? Ayrıca Wilson hastasıyım; takip ediliyorum ve Wilsona bakan gastroenterologlar bir şey bulamadılar; ne yapmalıyım? Yemeklerden sonra şişkinlik ağrılar başlıyor genelde.teşekkürler.

 85. nejat dedi ki:

  1975 senesinde Küçük amcam mide kanamasından sebep vefat etti. Babam ağır bir kolit evresi geçirdi. 2003 senesinde büyük amcam kolon kanserinden vefat etti. 2006 senesinde ben 8 ay içinde iki kez mide kanaması gecirdim. İki gün önce küçük amcamın oğlu kolon kanserinden vefat etti. Ve ben artık iyice korkmaya başladım. Tavsiyeniz nedir?

 86. herlen dedi ki:

  Yaklasık bir kaç aydır kabızlık problemi yaşıyordum. Şu son bir ayda tuvalete cıktığımda hiç bir şekilde dışkımı yapamadığımı gördüm ve birkaç gün sonra makatımdan kan geldi. Ayrıca makatımda hemoroid memesinin de belirdiğini gördüm. Karnımda hep bir gaz şişkinlik ve zaman zaman da ağrı oluyor ve şu son bir kaç haftadır da iştahım hiç yok (-ki ben normalde doymak bilmeyen bir insanım-). Ayrıca kansızlık problemim de var sizce bunlar benim kanser olduguma mı işaret yoksa sadece basur mu?
  Hocam cevabınızı bekliyorum…

 87. hasdal dedi ki:

  Merhabalar ilk olarak tüm hastalarımıza geçmiş olsun dileklerimi gönderiyorum. Rabbim koruduğu kullarından eylesin cümlemizi. Evet bende de kabızlık problemi sürekli oluyor. İlaç içmediğim zaman sanki karnım balon gibi patlamaya hazır. Aşırı derecede stres ve soluk almamı zorlaştırıyor, mideme bulantı veriyor. Doktora gittiğimde gaz diyor. Benim her yıl tekrar eden şiddetli kasılmam ve çok fazla aralıklarla devam eden karnımda ağrı ve kasılmalar oluyor. Tuvalet ihtiyacım geldiği zaman sanki karnım delinecek gibi şiddetli ağrılarım oluyor. Kilo kaybım yok, iştahım iyi, ama kansızlığım yüksek. Ailemde kanser hastası bildiğim kadarı ile yok. Ama bazen korkmadığım da olmuyor hani, acaba belirtiler neyi gösteriyor?

  1. MUZAFFER AY dedi ki:

   Hocam benim durumum da aynen senin gibi. Senede 1 ay aşırı gaz ve ağrı oluyor. Öyle kanama,iştahsızlık ve kilo kaybı yok. Bu duruma bütün doktorlar stres diyor!

 88. Onurcan dedi ki:

  Arkadaşlar 2 gün boyunca dışkımı her yaptığımda kan geldi ve dışkı yaptığım bölgede kitleye benzer bişe çıktı. Basur olduğum kanısına vardım. Ebeveynlerim ve akrabalarımda aynı şeyi soylediler. 3-4 gündür müthiş bi kabızlık yaşıyorum, iştahsızlık yok günde minimum 2-3 kere yemek yiyorum atıştırmalar haricinde. Normalde sürekli cola içen biriyim 4 gündür colayı kestim, daha sağlıklı gıdalara yöneldim. Sürekli döner yerdim 4 günde 1 defa yemeye başladım. Asıl soruma gelecek olursak ;
  iştahsızlık yok karnımda ağrı da yok, yeni basur oldum ayrıca yeme alışkanlığım da değişti. Kabızlığımın sebebi bu olabilir mi? (3 gündür süren bir kabızlık durumum var)

 89. halit öztürk dedi ki:

  Bende 6 aydır düzensiz tuvalet ihtiyacı var, bütün tahjlillerim normal çıkıyor. Ilaci kesiyorum 2-3 hafta sonra tekrar başlıyor . Bunun belirtileri nelerdir?

 90. Tahsin dedi ki:

  Sayın Dr. Ben 56 yaşında oturarak çalışan biriyim. Yaklaşık 6 yıl önce makatın iç kısmında 5 dakika süren müthiş bir ağrı oldu ve daha sonra aralıklarla devam etti. Yaklaşık iki yıldır olmuyordu ama dün yine oldu ve beş dakika sonra kendiliğinden geçti. Ben her gün büyük tuvaletime sabah düzenli olarak çıkıyorum. Diyabet hastasıyım, şeker hapı aldığımdan bazı yemeklerden sonra bir kez ishal oluyorum, ama aynı gün ishal geçiyor. Dışkının rengi genelde aynı ve kan izine hiç rastlamadım. Pazar günleri bu alışkanlık geç kalktığımda büyük tuvaletime bazen çıkamıyorum ertesi günü çıkıyorum. Bu bende oluşan ağrının nedeni nedir sizce? Cevap verirseniz sevinirim.

 91. b.sayar dedi ki:

  Merhaba ben yaklasık bir bucuk senedir kabızlık problemi yasıyorum. Ilk baslarda 4-5 günde bir gitsem de son 3 aydır bu sorun daha da cok büyüdü. Doktora gittim, 2 defa, ancak bana ilacla değil dogal besinlerle cözüm olacağını söyledi. Dogal besinler tüketsemde bu problemim gecmedi ve su anda kolon kanseri olmaktan korkuyorum. Beni bilgilendirirseniz memnun kalırım.

 92. fatma dedi ki:

  Kuzenimi kaybettik bu hastalıktan daha 28 yaşındaydı.

 93. msümeyye dedi ki:

  Yaklaşık 2 senedir karnımda aktif bir agrı var; butün batında süreklı bir agrım oluyor ve kabızlıgım var. Kolonoskopı önerdiler, yaptıracam. Kilo kaybım yok ama iştahsızlık var, karınımda şişlik var. Sizce bende birsey var mıdır? Cok korkuyorum. Ailede kanser yok ama bilmiyorum yaşım 23.

  1. ferdi dedi ki:

   Merhaba, bundan 2 sene önce annemin de karın ağrıları oluyordu. Acile gidip ağrı kesici iğne vuruyorlardı, iyi geliyor ağrısı geçiyordu fakat ısrar etmemize rağmen doktora gitmedi. Bir gün ikna ettik ama çok geç kalmışız, annem kolon kanserine yakalnmış. Tüm tedavilere rağmen bundan 2 ay önce annemi kaybettim. Siz de vakit kaybetmeden bir an önce doktora gidin, şimdiden geçmiş olsun.

   1. esref dedi ki:

    Çok üzüldüm. Allah rahmet eylesin. Başınız sağ olsun.

    1. volkan dedi ki:

     Başınız saolsun çok üzüldüm… Acaba bir kaç soru sorsam cevaplayabilir misiniz?

   2. Mahir dedi ki:

    Öncelikle başınız sağolsun. Benim babama da aynı tanı kondu. Kalın bağırsaktaki kitle 20 cm olmuş. Bu kitle ameliyatla alındı kemoterapi görüyor. Elimizden bir şey gelmiyor. Doktorlar bir şey söylemiyor, çok korkuyoruz. Allah yardımcımız olsun. Acaba annenizin durumu da aynı mıydı? Selamlar.

   3. Burcu dedi ki:

    Merhabalar. Öncelikle geçmiş olsun herkese hayırlı akşamlar. Benim durumumda bu durumdan farksız değil bende de şişkinlik, ağrılar tuvalete gidememe sorunu yaşıyorum. Kanama oluyor hemoroid de var kendim epilepsi hastasıyım zaten çok hassas bir yapım var ve hangisi için gideceğim bilemiyorum sapıttım utandığım için gidemedim. Bana yardım edin lütfen buraya yazarsanız okurum şimdiden teşekkür. Şişkinlik ağrılar çoğu kez tuvalet sorunu yaşıyorum sürekli rahatsız oluyorum. Bir yardım edin ne olur kanserden de korkuyorum aklıma geldiği kadarını söyledim.

    1. Burcu dedi ki:

     Başınız sağolsun. Çok kötü ve acı verici bir durum.

 94. Muradiye Demir dedi ki:

  Rektum bölgesinde dışkılama sonrasında iki üç santim uzunluğunda solucana benzer bir şey beliriyor. Uzun aralıklarla kan görlüyor. Kan dışkıdan sonra damla şeklinde görülüyor. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Şimdiden teşekkürler.

 95. memox dedi ki:

  Neslihan arkadaşım gibi ben de 1 aydır kabızım ve de hergün tuvalete çıkıp kabız olarak tüm yediklerimi çıkarıyorum. Anüsüm de füsil oluştu, iştahta kayıp yok, halsizlik yok ama karın ağrılarım var. Ve de karnım şişkin duruyor. Tehlike altında mıyımdır?

 96. sevket dedi ki:

  Yaklaşık bir yıldır ishal sorunu yaşıyordum, hastanaye gittim,1 hafta yattım, şikayetimin karın agrısı gaz ve ishal oldugunu söyledim. Ama yaptıkları muayene sonucunda “spastik kolon” dediler. Daha sonra aynı şikayetlerim devam etti. 4 gün önce ishalim ile beraber kanama oldu. Bu kanser belirtileri mi? Yardımcı olur musunuz?

 97. neslihan dedi ki:

  Ben 1 aydır ishalim; yaklasık 3 ayda 10 kilo verdim. Sürekli karın agrım var ve istahım. Hep kapalı bir sey yedigim anda tuvalete gitme ihtiyacı duyuyorum. Hep yorgun ve halsizim. Kanamalı büyük tuvaletim oldu birkac kere ve ailemde kanserli insanlar var. Fakat kolon kanseri yok. Okuduguma göre, 50 yas üstünde görülen bir hastalıkmıs. Ben 18 yasındayım. Ama tüm belirtiler de var. Bilgilendirirseniz cok sevinirim.

  1. ferdi dedi ki:

   Hiç vakit kaybetme, doktora git arkadaşım geçmiş olsun.

  2. sinem dedi ki:

   İshal 1 hafta içinde geçmezse mutlaka doktora gitmek gerekir, 3 ay çok uzatmışsınız, kabız kadar ishal de barsak hastalığıdır ve hafife almamak gerekir. En kısa zamanda Gastroentrolog’a gitmenizi öneririm. Geçmiş olsun

 98. r.isik dedi ki:

  Uzun suredir yurt disinda yasiyorum, benim hemoroid problemim oldu yani basur; iki kere ameliyat oldum. Fakat yirmi sene once. Ama diskimi yaparken genelde zorlama oluyor, bazen asiri kasintilar ve senede bir veya iki kere diskima kan bulasiyor. Son zamanlarda bir kac haftadir diskimi yaparken tamamini disari atamiyorum. Cunku diski cikma aninda anusumun icinde siilik oluyor. Diskim inceliyor ve en az yarim gun sislikden dolayi bir daha tuvalete oturamiyorum. Karnimda sislik hissediyorum, eskiden beri cok gaz yapiyorum. Acaba bendeki kanser belirtileri mi? Yoksa yine basur mu? Beni aydinlatirsaniz cok sevinirim. Saygilarimla.

  1. violetta dedi ki:

   Bence sizde yine de basur olusmus.. Diskinizdaki kan da ondandir. Kanser olamaz bence, cok kabiz oldugunuz icin anusunuzu yaraliyor ve kanatiyor. Bu dediginiz belirtiler bende de var, kasinti falan. Basurdur bence; siz kabiz olmamaya dikkat edin.

  2. ALİ dedi ki:

   Sendeki şikayetlerin aynısı bende de vardı. Basit bir ameliyatla halloluyor ama iyi bir doktara git.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir