Sağlık.net

Çocuk Hastalıkları

Su Çiçeği: Nedenleri, Belirtileri, Tanısı, Tedavisi, Korunma Yolları

 • Delicious

TANIMI ve NEDENİ

Daha çok çocuklarda ortaya çıkan suçiçeği hastalığı; çok sık görülen, ağır belirtilere yol açmayan, virüs kökenli bir bulaşıcı hastalıktır. Bu hastalığı yapan virüs varicella-zoster virüsüdür. Bu virüs suçiçeği ve zona hastalıklarını yapar. Suçiçeği, bu virüsün birinci enfeksiyonu ve çocukluk çağı hastalığıdır. Zona ise daha önce suçiçeği geçirmiş olan çocukların yetişkinlik veya ihtiyarlık çağlarında ortaya çıkabilen bir hastalıktır.

BELİRTİLERİ
Bu enfeksiyonun virüsü aldıktan sonra ortaya çıkış süresi yaklaşık olarak 14 gündür.(10-20 gün) Vücuttaki tipik döküntüleri oluşmadan bir gün önce hafif ateş, halsizlik, iştahsızlık gibi başlangıç belirtileri olabilir. Ama asıl hastalık belirtileri deride oluşan döküntülerdir. Bu döküntüler önce pembe deriden kabarık şekilde başlar. Birkaç saatte kırmızı içi sıvı dolu şekil alır. Bu döküntüler kolayca yırtılabilir. İçindeki berrak sıvı 12-24 saat içinde bulanıklaşır ve üzeri kabuk bağlayarak kahverengi pullar halinde dökülür. Kendiliğinden bu olaylar gelişirse hiçbir zaman iz bırakmaz. Ancak içi sıvı dolu kesecikler patlatılırsa iz kalabilir. İlk çıkan döküntüler 3-4 günde kaybolurken yenileri çıkmaya başlar. Böylece birkaç farklı şekildeki döküntü aynı anda görülür. Bu da bu hastalığın çiçek hastalığından ayrımında önemli bir farktır. Çiçek hastalığında bütün döküntüler aynı zamanda gelişip değişime uğrarlar. Yani döküntüler aynı yaştadır. Gerçi artık çiçek hastalığı dünyadan silinmiş olduğu için bu bilgi eski değerini yitirmiş bulunmaktadır. Bu döküntüler daha çok gövdede ortaya çıkar; yüzde, saçlı deride, kollarda ve bacaklarda daha az görülür. Bu döküntülerde kaşıntı vardır. Döküntüler kaşınırsa buralarda hem iz kalabilir hem de yeni bir bakteriyle enfekte olabilir. Suçiçeği yetişkinlerde çocuklara göre daha ağır seyirlidir. Suçiçeği, gebeliğin ilk 3 ayında geçirilirse; prematüre veya ölü doğum ve doğumsal anomaliler görülebilir.

TANISI

Referanst: Jim Corwin

Suçiçeğinin tanısı döküntülerin dikkatli incelenmesiyle hemen konabilir. Ayrıca yakın zamanda suçiçeği geçiren kişiyle temasta varsa tanı direk konabilir. Arada kalınan olgularda ise döküntülerden alınan laboratuar testleri yapılabilir.

TEDAVİSİ

Bağışıklık sistemi normal olan hastalarda tedavi olarak sadece kaşıntının ve bakteri enfeksiyonun önlenmesi için uygulanır. Kaşıntı için hafif olanlarda losyon tedavisi daha ağır olanlarda ise hap şeklinde tedavi verilir. Bunun yanında çocukların tırnakları kesilmeli ve törpülenmelidir. Bakteri enfeksiyonu gelişmesini önlemek sabunla günlük temizlik yapılmalıdır. Ateşi yüksek olan çocuklara ateş düşürücü şurup verilebilir. Bu çocuklara hiçbir şekilde aspirin verilmemelidir. Çünkü virüs enfeksiyonu geçiren çocuklara aspirin verilirse Reye sendromu ortaya çıkma ihtimali çok yüksektir. Reye sendromu karaciğer yağlanmasına bağlı olarak gelişen ciddi fonksiyon kaybıdır. Bu kayıp sonucunda bilinç değişikleriyle kendini gösteren komaya kadar giden ölümcül bir durum ortaya çıkabilir. Yetişkinlerde ve bağışıklık sistemi sağlam olmayan suçiçeği hastalarında antiviral tedavi uygulanır.

BULAŞMA YOLLARI

Suçiçeği hastalığı çok bulaşıcı bir hastalıktır. Bulaşıcılık süresi döküntüler çıkmadan 1-2 gün önce başlar. Bütün döküntüler kabuklanana kadar devam eder. Bu döküntülerle direk temasla bulaşır. Bunun dışında damlacık yolu da denilen hava yolu ile bulaşır. Yani hasta bir çocukla aynı evde yaşayan kardeşine bulaşma ihtimali çok yüksektir. Suçiçeği hastalığı kış sonu ilkbahar başı dönemde sık görülür.

KORUNMA YOLLARI

Her şeyden önemlisi suçiçeği geçiren hastalarla temas edilmemelidir. Suçiçeği geçiren çocuklar döküntülerdeki kabuklar düşene kadar okula gönderilmemelidir. Bunun dışında aktif olarak korunma için aşı yaptırılması gerekmektedir. Bu aşı şu andaki çocuklara devlet tarafından yapılan aşılar arasında yoktur. Ama önümüzdeki 2-3 sene içinde aşı takvimine girecektir. Uygulama şekli şu anda 12 aylıkken ilk doz ve ilköğretim 1. sınıfta da ikinci dozu olmak üzere 2 doz şeklinde uygulanmaktadır. Eğer 12 yaşından büyük birine aşı yapılacaksa 1 ay ara ile yine 2 doz uygulanması gerekmektedir. Eğer çocuğunuz suçiçeği olan bir çocukla bulaşıcı olduğu bir dönemde temas ettiyse ilk 72 saat içinde aşı yaptırmak onu hastalıktan koruyabilir. Bunların dışında pasif korunma yöntemi olarak Varicella-zoster immun globulin (VZIG) kullanılabilir. Bunun da yine çocuğunuzun hasta biriyle temasından sonraki ilk 96 saatte uygulanması koruyucu olmaktadır.

44 thoughts on “Su Çiçeği: Nedenleri, Belirtileri, Tanısı, Tedavisi, Korunma Yolları”

 1. Duru dedi ki:

  Kabuklanma hangi renk oluyor? Lütfen cevap verin.

 2. Kâmil dedi ki:

  Kızım 6 yaşında. 2 yaş büyük abisinden su çiçeği bulaştı. Her yeri kabarcık dolu. Psikolojik olarak da çok kötü durumda. Herkes bir şeyler yapmamı söylüyor. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Aynı zamanda dışarıya da çıkarmayın diyorlar, Bu yüzden doktora da götürmedim. Lütfen bana acil bir şekilde yardımcı olur musunuz?

 3. Ahmet Akif dedi ki:

  En çok kaç benek çıkar?

 4. Serap dedi ki:

  Kızım 5 aylık. Su çiçeği çıkardı ama henüz kabarcıklar çıkmadı. Kabarcık çıkmazsa bebek için sakıncalı bir durum mudur? Şimdiden teşekkür ederim.

 5. Mehmet dedi ki:

  Çocuğum 20 günlük. Su çiçeği geçiriyor. Aşı olmadı. Nasıl geçer? Yıkanması normal mi? Bebek olduğu için doktora gitmemiz gerekir mi?

 6. Ezgi dedi ki:

  Oğlum su çiçeği oldu. Bir hafta sonra bir yaşına girecek. Ağzının içi yara olduğu için huyusz ve kolunun üstünde süründüğü için yaralar kötü oldu. Canı daha fazla yanmaması için ne yapabilirim?

 7. Nurgül dedi ki:

  Ben 18 yasındayım ve su çiçeği çıkarıyorum şu günlerde. Doktor sadece krem verdi ve 15-20 gün sürer dedi. Şu an bazı yaralarım kabuk bağlamış durumda. Kaç güne geçer acaba?

  1. Ismail aķin tuncay dedi ki:

   Ben de çıkarıyorum. Şimdi çok kötüyüm. Başım ağrıyor ve her tarafımda kabarcıklar var. Boğazım ağrıyor.

  2. zeed dedi ki:

   İz kaldı mı? Ne kadar sürede bitti? Ben de 18 yaşındayım. Yüzümde iz kalmasından korkuyorum.

 8. Sibel dedi ki:

  Su çiçeği için ne yapılabilir?

 9. Azra dedi ki:

  Ben de 14 yaşındayım. 2-3 gün önce oldum su çiçeği. Çok zor cidden. Mezuniyetim var bir hafta sonra. İyileşirim umarım o zamana kadar. Olan herkesin Allah yardımcısı olsun. İlaçlarımdan dolayı ve ateşimden dolayı tutamıyorum oruç.

 10. İlham dedi ki:

  Benim adım İlham 16 yaşındayım. Su çiçeği oldum. Vücudumun her yerinde çıkmış. Doktor rapor vermedi. Okula gidebilir miyim?

  1. Enes dedi ki:

   Bir şey soracağım ben. O yaraları kendim patlatmadım kendiliğinden patlamış. İz kalmaz di mi? Bir de sende kaç gün sürdü bu hastalık?

 11. Leyla dedi ki:

  Liflenebilir mi?

 12. orhan dedi ki:

  Kızım 7 yaşında. Aşıları yapıldı ama yine de su çiçeği çıkarıyor. Aşı olunduğu halde su çiçeği yine de çıkar mı?

 13. musa dedi ki:

  Banyo yapılabilinir mi?

 14. Mario dedi ki:

  Bana babaannem çikolata ye dedi. Ben de su çiçeği çıkarıyorum. Dün tatlı yedim. Bütün hepsi söndü yavaş yavaş.

 15. ali dedi ki:

  Ben de 1-2 gün önce su çiçeği oldun. En kısa zamanda nasıl geçirebilirim?

 16. Cabir dedi ki:

  Arkadaşlar kesinlikle su çiçeği olduğunuz zaman duş almayın. Vücudunuzda kalıcı izler yapıyor. Duş aldıktan sonra yara oluyor vücudunuzdaki su çiçeği lekeleri. Bizzat kendimden örnek veriyorum. Evden 3-4 gün çıkmamaya özen gösterin.

 17. Barbaros dedi ki:

  Şu an su çiçeğiyim. Duş alabilir miyim?

 18. yasemin dedi ki:

  Yukarıda çocuğunuzu günlük sabun ile yıkayın diyor neden bazı arkadaşlar yıkamayın diyor? Yıkanacak tabii. Yıkamazsan terler ve daha çok kaşınır çocuklar.

  1. Dilara dedi ki:

   Bana doktor yıkanma yoksa yayılır dedi. Hatta su ile temas etmememi söyledi. Tabi ben 16 yaşındayım. Yaşa göre değişiklik gösterir mi bilemiyorum.

 19. ahmet karaman dedi ki:

  Çikolota yenilmiyor. Doktorum yumurta, salam ve sucuk ile çikolata yeme dedi.

 20. cüneyt dedi ki:

  Benim adım cüneyt. 12 yaşındayım. Su çiçeği oldum ve 5 mart tarihinde maçım var. Doktora gittim. Bana şurup, krem ve fıs fıs verdi. Maça kadar iyileşebilir miyim?

  1. mehmet dedi ki:

   Evet büyük ihtimal geçer ama kendine iyi bakmalısın.

 21. Serap dedi ki:

  Peki tatlı bir şeyler yenilebilir mi?

 22. mehmet dedi ki:

  İlk defa yorum yazıyorum. Bu yazıyı yazanın ellerinden öperim.

 23. Azel dedi ki:

  Bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz.

 24. Ece dedi ki:

  Oğlumun yüzüne normal krem sürdüm, yara kremi. Çok terleyince yıkadım. Sizce iz kalır mı?

 25. Ece dedi ki:

  Su çiçeği zamanı mı bu aylar?

  1. Nehir dedi ki:

   Ece abla ben 12 yaşındayım ve şu an su çiçeğiyim. Asla kaşımasına izin vermeyin daha çok yayılır ve izi kalır. Sakın su değdirmeyin kendisi geçer. İçiniz rahat etmezse doktora aşı yaptırın.

 26. defne dedi ki:

  Çok teşekkürler. Benim de kardeşim oldu. Ağlıyor artık ne zaman iyileşeceğim diye.

 27. Hatice akyıldız dedi ki:

  Oğlum 5 yaşında önce çok kötü öksürüyordu şimdi bacaklarında ve sırtında kaşıntıyla birlikte yara oluşmaya başladı. Hastaneye götürdüm. Geçici bir şey merak etme dediler. Ne yapmam gerekiyor? Ne olur acil cevap yazarsanız sevinirim.

 28. Gülizar dedi ki:

  Merhaba. Benim oğlum daha 4 aylık ama iki gündür su çiçeği olmuş aşısı yapılmadı. Çok korkuyorum bir şey olur diye. Emziriyorum ama korkuyorum da. Nasıl dikkat etmeliyim? Yardımcı olur musunuz.

 29. Tekin dedi ki:

  Verdiğiniz bilgiler çok faydalı gerçekten güzel.

 30. selin dedi ki:

  Kızım bugün su çiçeği çıkardı yeni fark ettim fakat dün kolu ağrıdığı için bebe aspirini vermiştim. Bir sorun çıkar mı?

 31. Dilem dedi ki:

  13 yaşındaki oğluma 1 yaşında su çiçeği aşısı yaptırmıştım. Ancak yine de ateşli ve çok halsizdi. Lezyonların sayısı da 300’ün üzerindeydi. 9 yaşındaki kızıma da tek doz aşı uygulanmıştı. Bekliyoruz şimdi. Tek doz aşının koruyuculuğu çok az olduğunu düşünüyorum.

 32. murat yılmaz dedi ki:

  Su çiçeği geçiren bir çocuğa kaşıntı çok olursa duş aldırmak suretiyle kaşıntısını azaltabilirsiniz dediler. Bir sakıncası var mıdır? Teşekkürler.

 33. serdal dedi ki:

  Teşekkürler. Bilgi bayağı aydınlatıcı oldu. Hastalık bu mevsimde de var.

 34. safiye dedi ki:

  Bilgi verdiğiniz için teşekkürler, çok yardımcı oldunuz.

 35. ali dedi ki:

  Bizi bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederiz.

 36. ataberk erkan dedi ki:

  Bende su çiçeği gibi bir şey var. Her yerimde kabarık şeyler çıktı. Bazıları patladı ve ucu gitti. Ben gibi şişti.

 37. elif0301 dedi ki:

  Kızım 26 aylık. Su çiçeği aşısı yapilabilir mi? Yaş sınırı var mıdır?

 38. ayla dedi ki:

  Tavuk eti zararlı mıdır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir