Sağlık.net

Yazarlar

Çok Fazla Oturmak Ömrünüzden Yılları Götürebilir

  • Delicious

Yeni bir çalışmaya göre çok fazla oturmak sağlık için büyük bir tehdit. Günde 3 saatten az oturmak ömrünüze 2 yıl katabilir. Hatta TV izlemeyi günde sadece 2 saat azaltırsak -ki genellikle oturarak izleriz- hayatımızı 1.4 yıl uzatabilir.

Bulgular online tıp makaleleri dergisi BMJ Open da yayınlandı. Amerikalı yetişkinler hayatlarının ortalama olarak %55 ini hareketsiz yada durağan olarak geçiriyorlar. Hareketsiz olmanın -ki bu uzun süre oturmayı da içerir-  şeker hastalığı kalp hastalıkleri ve felçle ilişkili ölümlerle bağlantılı olduğu biliniyor. Yeni çalışma bunu bir adım öteye taşıyarak daha az sıklıkta oturursak bundan ne kadar faydalanacağımızı gösteriyor.

“Oturmak bir risk faktörüdür bir hastalık değil” diyor Peter Katzmarzyk, PhD. Louisiana Devlet Üniversite Sisteminde  Pentington Biomedikal Araştırma Merkezinde araştırma yöneticisi olarak çalışan  Katzmarzyk “Bu obesiteyle karşılaştırılabilir ve sigara ile neredeyse aynı derecede zararlı” diye ekliyor. “ Yemek için oturuyoruz ve bir daha da kalkmıyoruz ” “Bunun tersini yapmalıyız ve hayatımızı ayağa kalkmak üzere planlamalıyız”

Sloganımız: Az oturma, Çok hareket, Uzun yaşam

Peki daha az oturulan hayat nasıl birşeye benzerdi?

Referans: floridjohn


“Bazı şirketler normal masalar ve sandalyeleri koşu bantlılar masalarla yada yüksek masalarla değiştiriyorlar” diyor Katzmarzyk. “ İş arkadaşınıza mail atmak yerine gidin ve konuşun” diye ekliyor. “Buluşmalarda bir masa etrafında oturmak yerine yürüyerek konuşun”

Araştırmacılar Amerikalı yetişkinlerin ne kadar vaktini oturarak yada TV karşısında geçirdiklerini öğrenmek için 2005-2006 ve 2009-2010 yıllarına ait   Amerikan Ulusal Sağlık ve Beslenme Tetkik Anketlerini (National Health and Nutrition Examınation Survey –NHANES-) kullanmışlar. Ayrıca 167,000 kişiden oluşan ve oturma zamanları ve bütün sebeplerden dolayı ölümleri inceleyen 5 ayrı çalışmanın verilerini incelemişler.

Oturma gibi bir faktörün teorik olarak topluma etkisini tahmin etmeye çalışmışlar.

Washington DC deki Amerikan Ulusal Kilo ve Sağlık Merkezi yöneticisi Scott Kahan, MD, MPH “Yeni bulgular çok fazla oturmakla başımıza gelebilecek sağlık problemleri ile ilgili büyümekte olan literatüre eklendi. Kilomuzdan, fiziksel aktivitemizden ve uzun süreli sağlığımızı ilgilendiren tüm diğer faktörlerden bağımsız olarak, daha fazla oturduğumuz sürece vücudumuzda daha kötü şeyler olma ihtimali artıyor” diyor.

Loyola Üniversitesi Tıp Merkezi pediatrik obezite programından Garry Sığman, MD, Kahan ı destekliyor. “ Sürekli yürümek zorunda olduğumuz hayatta kalmak için oturmamamız gereken sürekli tetikte bir yaşam tarzından modern topluma yani daha çok oturma imkanı bulduğumuz bir hayat tarzına tekamül ettik ve bu birçok sebepten dolayı sağlıksız. Hareket edersek daha iyi hissedeceğiz ” diyor  ve şöyle bir tavsiyede bulunuyor ”Eğer eğlence için oturuyorsanız,  daha aktif bir eğlence tarzı bulun örneğin yürümek yada bisiklet sürmek gibi”

webmd.com internet sitesinden faydalanılmıştır.

Related Posts

2 thoughts on “Çok Fazla Oturmak Ömrünüzden Yılları Götürebilir”

  1. Ker,m dedi ki:

    Selam. İşim gereği gece nöbetlerinde 13 saat çalışıyorum. Bunun hadi 3 saatini ayakta geçirdim diyelim geri kalan 10 saatini yamuk koltuklarda oturmak zorundayım. Ülkemizin insana verdiği değeri siz de bilin diye yazdım.

  2. Ali dedi ki:

    Demek ki yurumek, ayakta durmak veya kosmak basta olmak uzere daha aktif olmaliyiz. Tesekkurler, Dr. Bey, onemli ve faydali bilgiler icin.
    Ali D.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir