Sağlık.net

Blog

Egzersiz Bizi Daha Akıllı Yapar Mı?

  • Delicious

egzersizin-faydalariHarvard Üniversitesi’nin “Focus On Fitness” isimli yayınınında egzersizin zihinsel fonksiyonlarımıza olan etkisi konusundaki çalışmalara yer verildi. Egzersizin fiziksel etkileri malum. Peki egzersizin, yaparken ve hemen sonrasında zihinsel olarak bize bir katkısı var mıdır?

Bu konuda yapılan  çalışmada reasiyon süresi, görme, gördüğünü kavrama ve planlama, çalışan hafıza ve dikkat toplama gibi karar vermede etkili olan zihinsel melekelerde, egzersiz ve hemen sonrasıdaki 20 dakika içinde ilerlemeler tespit edildi. Bu bulgular orta yoğunlukta bir egzersizin neticesi. Fit olan bireylerde bu sürenin 1 saate kadar çıkabildiği keşfedildi. Yorgunluk bastırdığında ise bu etki azalmaya başlıyor. Bitkinlik sonrası devam edilen egzersiz ise bizi ilk başlanan noktadan daha aşağıda bir noktaya getiriyor zihinsel olarak.

Beyin fonsiyonlarındaki bu performans artışını bilim insanları kan dolaşımının hızlanması ve neticesinde beyne daha fazla glikoz gitmesi, kanda adrenalin oranının yükselmesi gibi faktörlere bağlıyorlar.

Netice itibariyle egzersizin çifte faydası var: Hem fiziksel hem de zihinsel olarak zinde kalmak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir