Sağlık.net

Hastalıklar

Göz Tansiyonu (Glokom): Belirtileri, Risk Faktörleri, Tanısı ve Tedavisi

 • Delicious

GÖZ TANSİYONU (GLOKOM)

Gözün beslenmesi, gözün içinde sürekli bulunan sıvı aracılığıyla gerçekleşir. Bu süreç gerçekleşirken bir yandan da gözün içindeki bu sıvı bazı kanallar yardımıyla dışarı atılır. Eğer bu kanallarda herhangi bir tıkanıklık meydana gelirse, gözün içindeki sıvı dışarıya boşaltılamaz. Bunun sonucunda da göz içindeki basınç artar. Bu basınç artışına göz tansiyonu (glokom) denir.

Göz tansiyonu yükselen basınç nedeniyle göz sinirine zarar verir. Hasar gören sinir hücreleri sonucu yavaş yavaş görme kaybı ortaya çıkar. Eğer tedavi edilmezse en sonunda görme kaybı %100’e ulaşır. Görme kaybı çevreden merkeze doğru gerçekleşir.

Göz tansiyonun bazı tipleri vardır. Hastalık genelde erken dönemde belirti vermez ve hastalar tarafından ancak görme kaybı ortaya çıktıktan sonra farkedilir. Genelde 40-45 yaşlarından sonra ortaya çıkar ve ilk belirtisi göz içi basıncının artmasıdır. Eğer görme kaybı başlamışsa geri dönüşü olmaz. Bu nedenle düzenli göz muayenesi erken tanı açısından çok önemlidir.

GÖZ TANSİYONUNUN BELİRTİLERİ

Göz tansiyonu erken dönemde herhangi bir belirti vermez. Hastalık yavaş ilerlediğinden ve çevreden merkeze doğru bir kayıp olduğundan belirli bir görme alanındaki kayıp farkedilmez. Erken teşhis ile glokomun ilerlemesi durdurulabilir. Fakat bunun için iyi bir göz muayenesi şarttır.

Göz tansiyonunun nadir görülen türünde bulantı, kusma, ağrı, görme bulanıklığı olabilir. Açı kapanması göz tansiyonu dediğimiz bu türü hastaların az bir kısmını oluşturduğu için, diğer göz tansiyonu hastalarında bu tür belirtiler ortaya çıkmayabilir.

GÖZ TANSİYONU RİSKİ TAŞIYANLAR KİMLERDİR?

Birinci derece akrabalarında göz tansiyonu olanlarda göz tansiyonu riski artmıştır. Yani kalıtsal faktörler bu hastalığın ortaya çıkmasında önemli rol oynamaktadır. Ayrıca 40 yaşının üstünde ve göz içi basıncı sürekli yüksek seyreden kişilerde görülme ihtimali artar. Bunların dışında kan basıncının artmış olması, şeker hastalığı, gözde meydana gelen yaralanmalar, kansızlık, şok, bu hastalığın görülmesinde risk faktörleri arasında sayılır. Bu risk faktörlerine sahip olan kişilerin bu konuda dikkatli olmaları ve düzenli göz muayenesi yaptırmaları hastalığın ortaya çıkmasını önlemede yardımcıdır.

GÖZ TANSİYONU TANISI NASIL KONUR?

Genellikle sinsi seyreden bir hastalık olduğundan, göz muayenesi sırasında göz içi basıncının tesadüfen ölçülmesi sonucu farkedilir. Bu yüzden yapılan göz muayenesi sırasında göz içi basıncı da ölçülmelidir. Eğer göz tansiyonundan şüpheleniliyor ise doktorların dikkat ettiği bazı duurmlar vardır. Bunlardan birincisi göz içi basıncının artmış olmasıdır. Diğerleri ise göz sinirinde meydana gelen hasarın gösterilmesi ve bu hasara bağlı görme alanı kaybının doktor tarafından ortaya çıkarılmasıdır. Sinirde ortaya çıkan hasarın derecesi, görme alanı kaybı, hastalığın tedavi şeklinin belirlenmesinde önemlidir.

Bazı hastalarda göz tansiyonu krizi ortaya çıkar. Bu durumda göz içi basıncı ani olarak çok artar ve göz ve baş ağrısı, bulantı, kusma ile birlikte kendini gösterir. Acil tedavi gerektiren bir durumdur.

GÖZ TANSİYONUNDA ERKEN TANI NEDEN ÖNEMLİDİR?

Bu hastalığın sinsi seyreden ve yavaş ilerleyen bir hastalık olduğunu belirtmiştik. Erken dönemde herhangi bir belirti vermediğinden teşhisi zordur. Kronik bir hastalıtkır ve tamamen görme kaybına yol açar. Bu yüzden mutlaka hasta, hastalığının önemini bilmelidir. Çünkü birçok kişi herhangi bir sorun olmadığını düşünerek tedaviye devam etmez ve bunun sonucunda da gözünü kaybeder.

GÖZ TANSİYONU NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Nasıl ki yüksek tansiyonun tedavisi yok ve tansiyon sürekli kontrol altında tutulmak zorunda ise göz tansiyonunun tedavisi de bu şekildedir. Yani hastalığı tamamen ortadan kaldırmak mümkün değildir.

Göz tansiyonu olan birinde uygulanan tedavi şekillerinden birisi göz damlalarının kullanılmasıdır. Göz damlası kullanıldıktan sonra göz bir süre kapalı tutularak ilacın etkisi arttırılır. Mutlaka doktorun önerdiği dozda ve şekilde kullanılmalıdır. Gözde eğer batma ya da yanma meydana geliyorsa korkulacak bir durum yoktur. Kısa süreli bir durumdur. Eğer göz damlaları göz tansiyonu için yeterli değilse hap şeklinde ilaçlar kullanılır. Bu ilaçların oluşturduğu yan etkiler mutlaka doktora bildirilmelidir.

Eğer ilaçlar da yeterli bir tedavi sağlayamıyorsa cerrahi tedavi uygulanır. Yapılan ameliyata trabekülektomi denir. Trabekülün bir kısmı çıkarılınca sıvının dışarı akışı kolaylaşır ve göz içi basıncı düşer. Bu ameliyatın etksini göstermesi 2-3 hafta sürer. Fakat ameliyattan önceki görme gerçekleşmez. Ameliyatlar, gözlerin damlalarla uyuşturulması ile yapılır.

Ancak bu ameliyatın yapılmasından önce öncelikle tercih edilen cerrahi lazer cerrahisidir. Kısa süren ve ağrıya sebep olmayan bir cerrahi şeklidir. Buna trabeküloplasti denir. Kanallara girilerek uygulanan bir tedavi şeklidir. Tedavi sonrası göziçi basınç 10-15 gün içinde düşer. Bu süre içinde ilaç kullanımına devam edilir.

Related Posts

26 thoughts on “Göz Tansiyonu (Glokom): Belirtileri, Risk Faktörleri, Tanısı ve Tedavisi”

 1. Ferman dedi ki:

  Benim de gözlerimde baskı ve baskı esnasında bulanıklık oluyor. Göz tansiyonu mudur?

 2. gizem dedi ki:

  Sabahtan beri sol gözüm çok ağrıyor. Başımın da sol tarafı ağrıyor. Bir yere vurmuşum da şişmiş gibi ağrıyor ama bir yere vurmadım.

 3. Begum dedi ki:

  Merhaba. Ben daha 21 yaşındayım. Senelerdir sağ gözüm 1 derece miyop. Ailemde kimsede göz tansiyonu yok ama bende her iki gözümde de 25 üstü göz tansiyonu çıktı. Bu zamana kadar bana hiçbir doktor böyle bir şey söylememişti. Acaba cihazda herhangi bir yanlışlık olabilir mi?

 4. Mesut dedi ki:

  Selamlar. Benim sağ gözümde küçülme var. Sürekli yorgunmuşum gibi duruyor. Yorulduğu zaman gözüm çift görüyor ve uzağa baktığımda görüntüler karısıyor. Başımın sağ tarafına ağrılar giriyor bıçak batırıyorlar sanki. Acaba göz tansiyonu olabilir mi?

 5. Mustafa dedi ki:

  Sabah kalktım, 1-2 saat yatarak televizyon izledim sonra anidan kalktım ayağa. Kalktıktan 10 saniye sonra bir anda sağ gözüm görmemeye başladı. Bu 30 saniye kadar sürdü sonra yıkadıkça görmeye başladım. Bunun nedeni nedir? Daha önce yaşayan var mı? Daha önceden de gün içinde gözümün önünde uçuşan parlak şeyler oluyordu. Sebebi nedir bilen varsa yardımcı olursa sevinirim.

 6. Ihsan dedi ki:

  Bende yaklaşık 10 senedir göz tansiyonu var ve sürekli kontrol altındayım. İki kere lazer tedavisi oldum ama yine de görme kaybı oluyor. Bu hastalık çok kötü ve sinsi. Çok dikkat etmek gerekiyor. Teşekkürler.

 7. göz tansiyonu dedi ki:

  Benim de gözümde zaman zaman bulanık görme oluyor. Bu göz tansiyonundan mıdır, yoksa başka bir durumla ilgisi olabilir mi?

 8. Damla dedi ki:

  Sol gözümdeki ağrı başıma vuruyor. Yaklaşık 8 seneden beri gözlük kullanıyorum. 3 seneden beri böyle. Acaba bu göz tansiyonu mudur?

 9. furkan dedi ki:

  Herkese merhaba. Ben daha dün göz doktoruna gittim ve göz tansiyonum olduğunu söyledi. Hayatımda ilk defa gözlük takmaya başladım. 1 numara ve bu arada yaşım 16. Bu göz tansiyonu çok mu kötü bir şey? Nasıl önleyebilirim bir bilgisi olan var mı? Bir de gözlük takmaya dün başladım, takınca çok ağrıyor. Bu normal bir şey mi? Uzak gözlüğü 1 numara.

  1. Songül dedi ki:

   Evet Furkan kardeşim. Göz tansiyonu çok kötü. Annemden biliyorum sakın ihmal etme ve doktora düzenli git. İlaçlarını da düzenli kullan. Benim annem bir gözünü kaybetti. Diğer gözü de rahatsız ağrılardan canı çok yanıyor. Rabbim anneme de, sana da bir hasta varsa hepinize şifa versin. Gerçekten ağrısı çok kötü. Allah yar ve yardımcınız olsun hepinizin.

 10. Abdullah dedi ki:

  Benim göz tansiyonum 19,5 – 19 sınırda olduğunu söyledi doktor. Kaç olunca tansiyon oluyor?

  1. burak dedi ki:

   25’de falan görme kaybı oluşuyor.

 11. Cem OZYURT dedi ki:

  2 gündür belirli bir saatte genellikle 11-12 gibi görmemde bulanıklaşma oluyor. Önce baktığım noktada daha sonra etrafında flulaşma ve bulanık görme oluyor sonra aynı tarafımda alın ile gözümün arasında şiddetli bir ağrı hissediyorum bıçağı alıp koparasım geliyor ve hemen midem bulanıyor. Kustuğum zaman rahatlama geliyor ve belirli bir süre sonra ağrı yok oluyor. Sizce bu göz tansiyonuna örnek midir ?

 12. name dedi ki:

  Merhabalar. Benim göz tansiyonum genel olarak yüksek çıkıyor. Sebebi ise doğuştan kornea kalınlığı olduğu ortaya çıktı. Ama şimdi glokom içeren bir migren ilacı da kullanmaktayım. Gözümün ağrısı başıma da vurmakta. Bu göz damlasını kendim reçetesiz kullansam bir sakıncası olur mu acaba?

 13. emel tepedelen dedi ki:

  Akşamları bilgisayar ile 2 saat çalışsam ya da el işi yapsam sabahları baş dönmesiyle uyanıyorum ve bulantı yapıyor. Bu göz tansiyonu mudur?

 14. Sudee xd dedi ki:

  Kısa süre önce gözümde aseton patladı. Hasar kalmadı ama ağrıyor. Göz tansiyonu olabilir mi?

 15. Mustafa Avci dedi ki:

  Merhaba bende göz tansiyonu olduğunu öğrenmiş bulunmaktayım. Sağ ve sol gözler yaklaşık 29 çıkıyor. Doktorum iki farklı damla ve 5 ayrı hapla tedaviye başladı. Yaşım 32. Üç günlük tedaviden sonra geldiğimiz değer 23. Umarım normal değerlere inmesini sağlarlar. Güney Kore’de yaşamam nedeniyle detaylı bir şekilde doktorumla konuşamıyoruz. Ailemde daha önce böyle bir rahatsızlık yoktu. Bir de göz tansiyonu olan birinin hangi sıklıkla kontrolden geçmesi gerekiyor?

 16. serdal dedi ki:

  Merhaba. Gözümde etrafa bakarken bulanıklık oluyor. Bulantı kusma durumuna kadar da geliyor acaba göz tansiyonuyla bir alakası olabilir mi?

 17. zeki dedi ki:

  Sol gözümün alt kısmı ara ara titriyor ve gözlerimde kuruma hissediyorum 2 yıldır. Çapaklanma ise normalden hızlı gelişiyor. Bunun sebebi ne olabilir?

 18. gamze dedi ki:

  Ben göz tansiyon hastası değilim ama geçirdiğim ameliyat dolayısıyla tansiyonum yükseliyor. Tansiyonumun yükselip yükselmediğini nerden anlayabilirim? Sancı ve şişlik tansiyon değişikliği belirtisi midir?

 19. melisa dedi ki:

  Şuan gribim ve gözlerim çok kötü ağrıyor. Daha önce grip olduğumda böyle ağrı olmamıştı. Gözlerimi hareket ettirmem bile acı veriyor ve gözlerimin içi yanıyor ayrıca çok fena baş ağrısı da var. Sizce bunun nedeni ne olabilir?

 20. adnan dedi ki:

  Sol gözümün sol üst tarafında arka arkaya bir titreşim gibi yaklaşık beş saniye kadar bir uyarı hissi oluyor. Titreştiği zaman elim ile üzerine dokunduğumda nabzın saniyede üç sefer atması gibi bir his fark ediyorum. Siz bu göz tansiyonu mudur?

 21. mehmet dedi ki:

  Araç kullanırken bir anda sağ gözümle gördüğüm görüntülerde dalgalanma oldu, (sıcak havalarda yoldan çıkan buhar şeklinde) ve yaklaşık 10 dk. kadar sürdü. Göz tansiyonu belirtisi olabilir mi? Teşekkürler.

 22. Ali İhsan dedi ki:

  Merhaba; bazen gözlerimde birden görme kayıpları oluyor ama tamamen değil. Gözümün bir kısmında hani mikrop şekilleri olur ya kıvrımlı kıvrımlı onlar karıncalı şekilde görme kaybıma neden oluyor. O kıvrımlı şekilleri göremiyorum diğer taraflar net. Acaba bendeki göz tansiyonu mudur? Bu arada 25 yaşındayım ve bu durum 18 yaşından beri var. Arada oluyor bu durum ve sıklığı 3-4 ay bazen 5-6 ayda bir. Acaba gözümü çok yorup uykusuz kaldığımdan mıdır diyerekten iyi düşünmeye çalışıyorum. Bu konudaki bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim. İyi çalışmalar.

 23. Serkan dedi ki:

  Gözümün alt kısmında atardamar atar gibi bir şey oluyor ve bu genellikle yorgun, nefessiz kaldığım zamanlarda oluyor. Sizce bu göz tansiyonu mudur?

  1. emine coşkun dedi ki:

   Tansiyon değildir gözün atması. Vücudun herhangi bir organında oluşan ya da oluşmuş sorunların belirtisidir. Yani göz atmasının gözle bir alakası yoktur, bir iki haftada geçerse mineral eksikliğinden de kaynaklanmış olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir