Sağlık.net

Hastalıklar

Bel fıtığı: Nedenleri, belirtileri, tanısı ve tedavisi

 • Delicious

BEL FITIĞI

Sırtımızda hemen hemen boyun bölgesinden başlayıp kalçamızdan daha aşağıya kadar uzanan ve omurilik kanalını oluşturan 31 adet omur vardır. Bu omurlardan beş tanesi fıtıklaştığı zaman sorunlar yaşanan bel bölgesinde bulunur. Bu omur kemiklerinin arasında hareketi kolaylaştıran, omurganın dayanıklı olmasını sağlayan ve darbelere karşı koruyucu görev yapan disk şeklinde özel bir bağ dokusu bulunur.

Bu disk iç ve dış tabaka olmak üzere iki kısımdan oluşur. Dıştaki tabakanın yapısı bozulunca içte bulunan yumuşak tabaka dışarıya doğru taşar. Bu taşan (fıtıklaşan) kısım omurilik kanalındaki sinirlere baskı yapar ve bu sinirleri sıkıştırır. Bazen de bu fıtıklaşan bölgeden kimyasal maddeler salgılanır ve ağrı hissedilir. Bu şekilde ortaya çıkan hastalığa bel fıtığı denir.

BEL FITIĞI KİMLERDE GÖRÜLÜR? KİMLER RİSK ALTINDA?

Toplumun yüzde 80’inden fazlası en az hayatında bir kere bel ağrısı çekmektedir. Bu sebeple doktora başvuranların sayısı oldukça fazladır. Sıklıkla orta yaşlarda görülür fakat her yaşta ortaya çıkabilir. Oturarak çalışan ve de bunu yanlış bir sandalye üzerinde yapan kişilerde bel fıtığı görülme ihtimali yüksektir. Ağır yük kaldırmak zorunda olanlar, spor yaparken dikkatsiz davrananlar, egzersize ısınmadan başlayanlar, duruş ve oturma bozukluğu olanlar risk altındadır.

Hemen hemen her hastalıkta risk faktörü sayılan sigara ve alkol kullanımı da bel fıtığını tetikleyebilir. Stresli ve huzursuz bir yaşamı olanların da bel fıtığına yakalanması muhtemeldir. Bu risklere ne kadar çok maruz kalıyorsanız bel fıtığı olma ihtimaliniz de o kadar fazladır.

Bu faktörlerin yanında kalıtsal (aileden gelen) faktörleri de unutmamak gerekir. Ailesinde bel fıtığı olanlar risk altındadır.

BEL FITIĞININ NEDENLERİ

Bel fıtığının oluşmasında yapılan bilinçsiz ve düzensiz hareketler ile ağır yük kaldırmak önemli rol oynamaktadır. Çok hafif bir yük kaldırıldığında bile bel fıtığı ortaya çıkabilir. Örneğin; eğilerek bir şey kaldırdığımızda bu yük sırtımızın her bölgesine eşit olarak dağılmaz. Düzensiz dağılan yük de bel fıtığı oluşumuna neden olur.

Bir diğer neden ise bu disklerin beslenmesinin bozulmasıdır. Yaşımız ilerledikçe bu diskleri besleyen damarlar ve diskteki su miktarı azalır. İçindeki su miktarı azalan ve yeterince besin alamayan disk küçülür. Bu yüzden iki omur arasındaki mesafede azalmış olur. Bu olumsuzluklarla beraber beslenmesi azalan dolayısıyla da oksijen miktarı azalan diskte bir de fiziksel hareketlerden kaynaklanan bozulma görülür. Diskteki hücre sayısı da azalır.

Bu etkilerden dolayı kişinin yaptığı yanlış bir hareket sonrasında içteki kısım dışarıya doğru çıkar ve bel fıtığı oluşur.

BEL FITIĞI KENDİNİ NASIL BELLİ EDER?

Bel fıtığının en büyük belirtisi belde ve bacakta oluşan ağrıdır. Hasta doktora gittiğinde belimin ağrısı bacağıma vuruyor der. Ama sadece bel veya sadece bacak ağrısı da olmuş olabilir. Bacakta uyuşma, güç kaybı görülebilir. Ayrıca daha önce yaptığı hareketleri yapmada zorlanma, hareket kabiliyetinin kısıtlanması ve yürürken topallamak görülebilir.

Bel fıtığının daha ilerlemiş ve şiddetli şekillerinde cinsel bozukluklar, idrarını ve büyük abdestini yaparken zorlanmak ya da idrarını tutamamak görülebilir. Bacaklarda felç oluşabilir ya da bacağın hissetmesi azalabilir.

TEŞHİS NASIL KONUR?

Her bel ağrısı bel fıtığı değildir. Kanser, romatizma, bel kayması, spor yaparken belini incitmek gibi bir çok sorun bel fıtığı gibi belirtiler verir. Bu yüzden teşhis koyarken dikkatli olmak gerekir. Bel fıtığı teşhisinde emar önemli bir yer tutmaktadır. Bu yöntemle sorunun nerde ve hangi dokuda olduğu kolaylıkla tespit edilebilir. Ayrıca bilgisayarlı tomografi kemiğin durumunu daha iyi ortaya koyduğu için tercih edilebilir. Bu görüntülerin, yapılan tetkikler ve klinik testler sonucu desteklenmesi gerekir. Çünkü görüntüyü yorumlarken yanlış yapmak tedaviyi de etkiler.

BEL FITIĞI TEDAVİSİ


Tedavide ilk tercih edilen yöntem cerrahi tedavi (ameliyat) olmamalıdır. Konservatif tedavi denen ilaç kullanımı, sert bir yatakta yatmak, fizik tedavi gibi yöntemler uygulanır. Bunlar bir çok bel fıtığı hastalığının düzelmesine yardımcıdır. Kas gevşetici, ağrı kesici ilaçlar tercih edilir. Gerekirse hastaya egzersiz yapması önerilir. Bunlarla düzelme sağlanmıyorsa ameliyat yapmak gerekir. Bunun için yapılan görüntüleme metodları ameliyat kararının verilmesinde çok büyük katkı sağlar. Günümüzde lazerle yapılan ameliyatlar yaygınlaşmaya başlamıştır. Eğer hastalık ilerlemişse vakit kaybetmeden ameliyat yapılmalıdır. Yapılan ameliyatların başarılı olma ihtimali yüzde 90’ın üzerindedir. Fakat hala ameliyat sonrası oluşacak komplikasyonlar (yan etkiler) tamamen ortadan kalkmamıştır. Şunu unutmamak gerekir ki bel fıtığı tedavi edilebilen bir hastalıktır.

BEL FITIĞINDAN KORUNMAK İÇİN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Sağlığımızın kıymetini ancak onu kaybettikten sonra anlıyoruz. Fakat önemli olan hastalığa yakalanmadan önce gerekli olan tedbirleri alarak bel fıtığına yakalanma riskini en aza indirmektir. Bunun için hiç bir zaman ağır yük kaldırmamaya özen göstermek gerekir. Vücudun yapısına ters gelen hareketlerden kaçınmalıyız. Beli kullanarak eğilmek yerine çömelip yani dizlerimizi kırıp eğilmek gerekir. Bir yerden bir şey alırken olabildiğince alacağımız cisme yaklaşmak gerekir. Uzanarak bunu denemek yanlıştır.

Hareketsiz bir yaşam tarzından kaçınmamız lazım. Bel kaslarını güçlendirici egzersizler (sağlıklı iken yapılan) çok faydalıdır. Fakat bunları yapmak bel fıtığı olmayacağımız anlamına gelmez. Genetik faktörler, kişiye ait durumlar da bu hastalığın oluşmasında rol oynar.

Related Posts

46 thoughts on “Bel fıtığı: Nedenleri, belirtileri, tanısı ve tedavisi”

 1. Yilmaz dedi ki:

  Benim kasıklarımın sağ ve sol tarafları ağrıyor. Bazen sağ, bazen sol sonra ağrı belime geçiyor. En ufak bir rüzgar esintisinde belim ağrıyor. Aşağı yukarı eğilirken bir şey yok ama işim bittikten sonra belim kitleniyor ve ağrıyor. Bir müddet sonra geçiyor. Sebebi ne olabilir? Yardımcı olur musunuz?

 2. Bilal dedi ki:

  Merhaba. Bende de bel fıtığı var. Ağrı bacaklarıma da atıyor. Akşamları gözüme uyku girmiyor. Ne yapmam gerekiyor acaba?

 3. Tarık dedi ki:

  Merhaba. Bende 20 gündür şiddetli bel ağrısı var ve bu ağrı bacağıma vuruyor. Geceleri uyuyamıyorum. Henüz doktora gitmedim acaba bel fıtığı mı bu?

 4. Emine esen doyranlı dedi ki:

  Belim aynı çıkık gibi. Eğilince doğrulamıyorum. Doğrulunca eğilemiyorum. Sol ayağımın sol yanı aynı diş ağrısı gibi zonkluyor. Azıcık iş yaptığım zaman karın kısmındaki sanki bir ton ağırlık var gibi hissediyorum. O zaman bacaklarımı kaldıramıyorum küçük çocuğum var bensiz durmuyor. Allah rızası için ne olur bana yardımcı olun. Ağrılardan çok muzdaribim.

 5. MEHMET KÖSE dedi ki:

  Selam. Benim belim ile bacağımda ağrı ve uyuşma var. Doktora gittim. Bel fıtığı dediler ama yürüdükçe rahatlıyorum. Bu ağrıdan uyuyamıyorum ve yatamıyorum. Acaba neden? Çabuk bilgi verebilir misiniz?

 6. yalcin dedi ki:

  Henüz 19 yaşındayım ve 2.5 yıldır bazen şiddetli bazen zayıf da olsa sürekli bel ağrısı çekiyorum. Bel çukurumun iki parmak altında oluşuyor genelde bu ağrılar ve birden bire geliyor. Bu ağrı neredeyse bütün hareketlerimi kısıtlıyor. Bir iki dakika kendime gelemiyorum. Sizce nedir bunların sebebi?

 7. rıfat dedi ki:

  4- 5 aydır devam eden bacak ağrılarımdan dolayı doktora gittim. Mr ve diğer filmler sonucunda çift taraflı yani sağlı sollu belde fıtık var dedi direk ameliyat önerdi. Ne yapmalıyım? Egzersiz ve ilaç tedavileri uygulanmalı mı? Teşekkürler.

 8. Fatih dedi ki:

  Bel ağrısı tümör ve fıtığın habercisi midir?

 9. nazmiye gonul dedi ki:

  Oturup kalkarken belim çok ağrıyordu doktora gittim belde açıklık var dedi. Neden oluyor beni aydınlatırsanız sevinirim.

 10. hamdi dedi ki:

  Selam. Benim belimde bacağımda ağrı ve uyuşma var. Doktora gittim bel fıtığı dediler ama yürüdükçe rahatlıyorum. Bu ağrıdan uyuyamıyorum ve yatamıyorum acaba neden? Çabuk bilgi verebilir misiniz?

 11. tolga dedi ki:

  5 ay önce açık ameliyat oldum. Geçenlerde bisiklete bindim ve zorladım ağrım var. Doktora gittim test etti korkulacak birşey yok dedi. İlaç verdi bitince geçmezse tekrar gel dedi. Bakacağız.

 12. Güzin dedi ki:

  Merhaba. Ben bir buçuk ay önce bel fıtığı ameliyatı oldum. Bir büyük, bir küçük fıtık olduğu söylendi. Ameliyattan çıkınca doktor küçük fıtığı almadığını söyledi nedenini sorsam da tatmin edici bir açıklama alamadım. Ve bende daha bir buçuk ayda aynı fıtık ağrısı sol kalçamda başladı. Doktor bunun ameliyatla ilgisi yok deyip başından savdı. Bir buçuk ayda fıtık tekrarlamayacağına göre bu ağrı acaba normal iyileşme sürecinde olan bir ağrı mı yada alınmayan küçük fıtık mı ağrı yapıyor? Ameliyat olan herkes iyileşirken ben neden hala ağrı çekiyorum? Nedeni ne olabilir? Cevap yazarsanız sevinirim. Teşekkürler, (28 yaşındayım).

 13. kaptanmaldini dedi ki:

  Merhaba. Ben yaklaşık 5 kez doktora gittim. Belimden testisime doğru inen bir ağrı var ve sol testisim de ağrıyor. Sonrasında ağrı aşağıya doğru bacağıma iniyor. Sizce bel fıtığı mıdır? Ne yapabilirim. Doktorlar farkına varamıyor. Sadece ağrı kesici ve kas gevşetici yazıp gönderiyorlar.

 14. Saglik dedi ki:

  Selam. Bende çok eğilmekten kaynaklı bel ağrısı oldu. Aldırmadım; şimdi bacağıma vuruyor bazen. Sürekli olmuyor ama. Bu da bel fıtığı değildir inş. Daha öncede böyle bir ağrı omuştu ama geçmişti.

  1. Ertan ÖZDEMİR dedi ki:

   Bende de senin rahatsızlığına benzer bel ağrısı oldu, bacağımı karnıma doğru çektiğimde aynı tür bir ağrı oluyordu. Arabaya binerken bacağımı elimle çekerek getiriyordum. Müthiş bir ağrı oluyordu. Fizik tedavi uzmanına görünmemi tavsiye ettiler. Fizik tedavi uzmanının tavsiyesiyle 15 gün tedavi gördüm. 10’uncu günden itibaren ağrı geçti. Ben de doktorun yazdığı ağrı kesici ve kas gevşeticileri kullandım. Ayrıca sıcak su torbasını belime yatacağım zaman koydum. Şu an fitness çalışıyorum. Herhangi bir ağrım kalmadı.

 15. cafer dedi ki:

  slm arkadaşlar ben 2004 yılında sag tarafımdan ameliyat oldum şimdi yine saynı yerden ameliyat olacağım doktorlar çaresi yok ameliyat olman lazım diyorlar

 16. fatih dedi ki:

  Selam. 23 yaşındayım. Kaslarda kasılma şikayetiyle doktora gittim. MR sonucunda fıtık başlangıcı teşhisi kondu, kas gevşetici ilaçlar verdi ve iyi geldi. Fakat ilaçlar bitince daha fena oldu. Göğüs kafesi içinde sanki bir kara delik var ve sürekli içeri doğru göğsü çekiyor ve beden kasılıyor…

 17. erhan dedi ki:

  Bende de bel fıtığı görüldü. Bacağımın ağrısından duramıyorum. Doktorun verdiği egzersizlere uyunca rahatlıyorum. Herkese geçmiş olsun.

 18. utku can kaymaz dedi ki:

  Havuzda suya atlarken ayaklarım hızlı bir şekilde havuzun altına vurdu ve belime ağrı girdi. Şimdi koşup oynamakta zorlanıyorum koşamıyorum neredeyse. Bel incinmesi olabilir mi?

 19. murat dedi ki:

  Benim bel fıtığım vardı. Bundan 2-3 sene önce ameliyat teşhisi konuldu. Sonra aşırı yürümekle hastalığımı yendim. Ameliyattan vazgeçildi doktor tarafından. Ancak bugün çok şiddetli bir şekilde belim, kasığım ve bacağımda uyuşma oluştu. Kas gevşetici ve ağrı kesici iğne yapıldı fakat bir gelişme olmadı. Ne yapabilirim?

 20. Sedat Gölemezli dedi ki:

  Yılbaşından beri büyük ağrılar çekiyorum. İlk başladığında çorabımı kendim giyemiyordum. Şu anda yürümekte zorluk çekiyorum. Sol baldırımda ağrı oluyor. Hapşurmaya korkuyorum. Hapşurduğum anda kalçamda bir bıçak hissediyorum. Doktor istirahat almamı istedi ama bende çalışmak zorundayım. Bana lütfen yardımcı olun bu ağrılardan nasıl kurtulacağım? Şimdiden çok teşekkürler.

 21. bahar dedi ki:

  İki gündür bel ağrısı ve bacak ağrısı çekiyorum. Hem de hastayım. Sizce bel fıtığı mıdır? Yoksa hastalıktan mı kaynaklanıyor. Kucağımda da 4 yaşındaki oğlumu taşıyorum.

 22. leyla dedi ki:

  Bel fıtığım sol tarafıma çok vuruyor, idrar kaçırıyorum. Doktora gittim bir çaresi yokmuş. Lütfen bu durum için bana bir yol gösterin.

 23. gülhan dedi ki:

  Selami bey; bu arada ben iki kez ameliyat oldum bel fıtığından ama hiç bel ağrısı yaşamadım. Benim de sizin gibi ağrılarım hep sol bacaktaydı.

 24. gülhan dedi ki:

  Arkadaşlar iki kez bel fıtığı ameliyatı olmuş biriyim. Hiçbirinize bel fıtığı ameliyatını tavsiye etmem. Hayatınız yarım kalıyor sanki. Birer yıl arayla oldum ameliyatları. Soracak olursanız memnun musun diye hiç memnun değilim.Yine bacağım ağrıyor. Sanırım yine bel fıtığım var. Hepinize Allah’tan acil şifalar diliyorum.

 25. emine dedi ki:

  Teşekkürler.

 26. sema nur dedi ki:

  Benim de belimin bir noktası ağrıyor ama bacağımda ağrı yok. Açıkçası korkuyorum. Lütfen cevap yazın, beni aydınlatmış olursunuz.

 27. Elif dedi ki:

  Merhaba. Benim de bel fıtığım var. Ortopedistim beni fizyoterapiye yönlendirdi. Buradaki bayan bana evvela masaj uyguladı daha sonra en son seansda bel çekme işlemini uyguladı. Şimdi de ağrılarım bir iken bine çıktı. Arkadaşlar yine çektirirsem düzelebilir diyorlar ama sanki bir damarım üzerinde yürüyormuşum gibi hissediyorum. Çok da kısıtlandım. Bir çekmeyi daha kaldıramayacağımı düşünüyorum. Hiç bu konuda bilgisi olan var mı acaba?

 28. mehmet dedi ki:

  Detaylar için teşekkürler.

 29. selami dedi ki:

  Ayrıca belimde herhangi bir ağrım yok sadece bacağımda ağrım var. Yani bu bahsettiğim olay sol bacağımla ilgili. Ben şimdi bir işte çalışıyorum ve işim ağır. Devamlı 10 kg indir kaldır yani belimle işim ama sorunum bacağımla ilgili. Ne olur bana yardımcı olun.

 30. selami dedi ki:

  Merhabalar. Benim yıllardır sol bacağımda ağrı var. Kalp damara, fizik tedaviye ve beyin cerrahına gittim ama ne hikmetse buna bir çare bulamadılar. Bulamadıkları gibi adını da koyamadılar. Bir ağrı kesici yanında bir tane de kas gevşetici verip tamam geçer diyorlar. O anlık ağrı ve sızının gittiğini hissediyorum ama daha sonra yine herhangi bir iş yapmaya kalkıştığımda yine ağrım oluyor ve her geçen gün şiddetini arttırıyor. Örneğin şu an yatağıma uzandığımda kesinlikle sağa veya sola dönemiyorum. Hocam bunun sebebi neden kaynaklanabilir. Lütfen yardımcı olun. Teşekkürler.

 31. qemal dedi ki:

  ben 40 yaşındayım ayağımda çok şiddetli bi ağrı var sanki biber serpmişsin gibi yanıyo bu neden kaynaklanıyor olabilir.
  bazı kişiler bel fıtığı olabilir diyo sizce ne olabilir

 32. taşkın dedi ki:

  Ben 23 yaşındayım bel ağrısı çekiyorum. Bu ağrı sağ ayağıma vuruyor ve bu ağrı esnasında sanki belim değilde ayaklarım ağrıyor. Bana bir çare önerir misiniz. Doktor bir takım egzersizler önerdi ama fayda etmedi gibi hissediyorum.

 33. rabia dedi ki:

  Size teşekkür ediyorum.

 34. eren dedi ki:

  Ben 12 yaşındayım, bahsettiğiniz ağrıların hemen hemen aynısı bende de var. Bu yaşımda bu ağrıları çekmem normal midir?

 35. Ali dedi ki:

  Aynı problem bende de var. Ben hatayı nerede yaptığımı biliyorum. Fizik tedavi yöntemini aylardır deniyorum sürekli yüzme bel egzersizleri, fakat kalıcı bir çözüm bulamadım. Tabi kullandığım ilaçlar çözüme yönelik değil ağrıları almaya yönelik olduğunu düşündüğüm için sürekli ilaç kullanmak yerine egzersizlerle devam ederek ağrıları kısmen azalttım. Aynı zamanda 11 saat ayakta çalışmaya devam ettiğim için son günlerde tekrardan başladı ağrılarım, ilaç almaya basladım tekrardan MR çekmek istiyorum bu fizik tedavi ile olacak bir iş değil. Sadece herşeye dikkat etmek gerekiyor düzenli beslenmeden, sigaraya, alkole, yattığın yatağa, egzersizlere, oturduğu koltuğa, giydiğin ayakkabıya kısacası tamamen iyileşene kadar yaşadığın hayata diyebilirim…

 36. abdülrezzak dedi ki:

  Arkadaşlar merhaba. Ben 17 yaşındayım, sol kalçamın üstünü ellediğimde elime fasulyenin 2 katı boyunda bir sert et parçası geliyor ve çok ağrıyor dokunduğumda. Ne yapmam lazım? Bu fıtık olabilir mi? Sebebi ise şınav ve mekik çekmem olabilir mi? Kilom 75, boyum ise 172cm.

 37. ayhan dedi ki:

  Herkese merhaba. Bende 2 aydan beri belimde ağrı vardı. Son 3 gündür sol ayağıma kadar ağrı vuruyor ve belime sanki kızgın bir bıçak saplanıyor. Doktora gittim Mr. istedi. Sonuç yarın çıkacak, haydi hayırlısı. İnşallah iyileşirim. Ayrıca herkese Allah acil şifalar versin.

 38. peter dedi ki:

  Merhabalar, benim sadece belim çok ağrıyor. Özellikle sabah yataktan kalkarken ve yürümekte zorluk çekiyorum. Yüzümü yıkarken, bir yere oturup kalkarken belim ağrı yapıyor.Ancak yürüyünce ağrılarım azalıyor. Bacağımda uyuşma ve ağrı yok. Fakat idrarımı rahatça yaptıkdan sonra 2-3 damla daha idrar geliyor, aynı durum oturacağım zaman da oluyor ve 2-3 damla idrar geliyor. Sizce bende de bel fıtıklığı mı var? Ya da başlangıcı olabilir mi ? Mesajımı dikkate alırsanız sevinirim.
  Saygılar.

 39. serkan seçilgin dedi ki:

  Belimde çok ağrı oluyor, sol kalçama vuruyor ağrısı. Beyin cerrahi uzmanına gittim, MR ve tomografi çektirdim. Küçük bir fıtığın var dedi. Ağrı kesici ve kas gevşetici ilaç verdi ama ağrım çok oluyor. Bana yardımcı olursanız sevinirim.

  1. vermesem dedi ki:

   Anlattıklarının aynısı bende de var, ama daha doktora gitmedim.

 40. uzmanztratejist dedi ki:

  Sadece belim agriyor, acaba soguktan olabilir mi?

 41. Forum dedi ki:

  Belde su an orta düzeyde bel fıtığı var; belden ayak topuğuma kadar ağrı vuruyor. Ameliyat riskli diyorlar; tam olarak ilaç tedavisi de sonuç vermiyor. Ağrı kesiciyle bir yere kadar. Henüz yaşımız genç bakalım nasıl yencez bu hastalığı 🙂

 42. melek dedi ki:

  Bende de bel fıtığı baslangıcı var. Ne yapacağımı bilmiyorum 🙁

 43. uğur dedi ki:

  Beldan aşağı ayak ağrısı var; ameliyat lazım diyorlar. Ama ameliyat yapmak istemiyorum…

 44. ali dedi ki:

  Teşekkür ederim aydınlattığınız için.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir