Sağlık.net

Hastalıklar

Sifiliz (Frengi) Hastalığı: Nasıl bulaşır, belirtileri, tanısı, tedavisi ve korunma yolları

 • Delicious

SİFİLİZ HASTALIĞI (FRENGİ)

Sifiliz ya da frengi; bir bakteri çeşidinin neden olduğu, cinsel yolla bulaşan, kronik bir enfeksiyondur. Her yüz bin kişiden ortalama 2.5 kişide görülen, Afrika kökenli Amerikalılarda, beyazlardan 30 kat daha fazla ortaya çıkan bir hastalıktır. Çok eski zamanlardan beri bilinir ve vücudun bir çok bölgesinde etkili olabilir.

Son yıllarda frengi hastalığına yakalananlarda artış olmaktadır. Bunun sebebi cinsel ilişkide bugün gelinen noktadır. İlişkide serbestliğin ve homoseksüelliğin artması hastalığın yaygınlaşmasında etkili olmuştur. Her yıl yaklaşık 15 milyon kişi bu hastalığa yakalanmaktadır.

FRENGİ NASIL BULAŞIR?

Hastalığın ana bulaşma yolu cinsel ilişkidir. Hasta insandan sağlıklıya geçer. Genital bölgeyle temas sonucu vücuttaki bir yaradan mikrop bulaşır. Anal ve oral seks bu hastalığın bulaşmasında önemli faktörlerdir. Ayrıca öpüşmekle de bu hastalığın bulaştığı görülmüştür.

Yine anneden bebeğe bulaşma ihtimali oldukça yüksektir. Frengi hastası olan hamile bir kadından doğmamış bebeğe geçen mikrop, bebeğin ölü doğmasına neden olabilir. Ayrıca ölü doğmayan bebekler de erken doğum sonucu hayatlarını kaybedebilirler. Çok nadir olsa da hastalığın başka bulaşma yolları da vardır. Frengili bir kişinin kanının başka bir kişinin yarasıyla teması sonucu hastalık bulaşabilir. Fakat bu düşük bir ihtimaldir.

FRENGİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Frenginin (sifiliz) belirtileri, mikrop vücuda girdikten sonra, evreler şeklinde ortaya çıkar.

1. evrede; bakteri kan yoluyla vücuda yayılır. Yaklaşık 20-25 gün sonra mikrop nerde vücuda girdiyse orada ıslak, kırmızı, etrafı belirgin fakat ağrı yapmayan çıban şeklinde yaralar oluşur. Vajinada, genital bölgede, ağız ve dudakta oluşabilen bu yarallar 2-3 hafta sonra geçerler.

2. evrede; hastalık tedavi edilmediği takdirde, mikrop bütün vücuda yayılır. Yaklaşık 3-5 ay sonra hastada yorgunluk, baş ve eklem ağrıları, el ve ayakta, vücudun bazı bölgelerinde döküntü ortaya çıkar. Kilo kaybı ve iştahsızlık vardır. Kaşların ve saçların dökülmesi belirginleşir. Hastalığın bu dönemi uzun (1 yıldan fazla) sürer.

Latent evre dediğimiz dönemde; hastalığın belirtileri olmasa da, yapılan testler sonucu hastalığın pozitif olduğu görülür ve bulaşıcıdır. Bir çok organı etkileyen bu mikrop hala vücutta olduğundan bu dönem 5-10 yıl kadar sürebilir.

Geç sifiliz dediğimiz son evrede ise frengi sonucu oluşan rahatsızlıklar ortaya çıkar. Hastalık bulaşıcı değildir. Ama hastada ölümle dahi sonuçlanabilecek çok ciddi hastalıklara yol açar.

FRENGİ TANISI NASIL KONUR?

Frengi tanısını koymak için bazı kan testleri yapılır ve klinik belirtiler göz önüne alınır. Yukarıda bahsettiğimiz çıban şeklindeki yaradan alınan parçanın mikroskobik incelenmesi sonucu bakterinin varlığı ile tanı konur. Ayrıca kanda antikor araştıran RDR, VDRL, TPHA, PCR gibi testlerle tanı koymak kolaylaşır.

FRENGİ TEDAVİSİ

Sifiliz tedavisinde, bir çok hastalıkta olduğu gibi erken tanı koymak çok önemlidir. Eğer frengi (sifiliz) ilerlemişse, mikrobun etkilediği organlardaki hasarı geri döndürmek imkansızdır. Öncelikle cinsel yolla bulaşan bir hastalıktan şüpheleniyorsanız uzman bir hekime başvurmalısınız. Doktorunuzun size vereceği penisilin, doksisiklin, tetrasiklin türü antibiyotiklerle frengi tedavi edilebilir. Bu ilaçların dozu, uygulama şekli, kullanma süresi doktor tarafından belirlenir. Cinsel organında frengi şankırı olan kişilerin kendi başlarına ilaç kullanmaması gerekir. Tedavi sırasında hastalığı kontrol altında tutmak için testlere devam edilir. Bakterinin miktarı, azalıp azalmadığı bu şekilde gözlenir. Tedavi başladıktan 2 gün sonra bulaşıcılık kaybolur. Hastalığın etkilediği organlara göre tedavi süresi 2 yıla kadar uzayabilir. Tedavisi biten kişilerin 10 gün daha ilişkide bulunmaması gerekir. Tedavi edilen kişinin eşinin de muayene ve gerekirse tedavi edilmesi gerekmektedir.

FRENGİDEN KORUNMAK İÇİN

Prezervatif kullanımı ve tek eşlilik bütün cinsel yola bulaşan hastalıkların önlenmesinde alınacak en önemli tedbirdir. Bu şekilde hastalığa yakalanma riskinizi bir hayli azaltmış olursunuz. İki eşin de tedbir amaçlı incelenmesi hastalığın oluşması ihtimalini ortadan kaldırır. Çok eşli bir cinsel yaşam sürmek, hastalığın bulaşma riskini oldukça arttırır. Tek eşli bir cinsel hayat sürmeniz sağlığınız için gereklidir. Alkol ve madde kullanımı mantıklı düşünmenizi engeller. Cinsel ilişki sırasında olumsuz hareketler yapmanıza neden olur. Bunlardan uzak durulmalıdır. Kan nakli gerekiyorsa, bu kanda gerekli testlerin yapılıp yapılmadığına bakılmalıdır. Ayrıca hamile kişilerin düzenli sağlık kontrollerinden geçmesi gerekmektedir.

Cinsel hastalıklardan korunmayı sağladığı düşünülen bazı yanlış bilgiler vardır. Örneğin prezervatif kullanmanın yüzde yüz koruma sağladığı yanlıştır. Hastalık başka yerden de bulaşabilir. İlişki sonrası yıkanmak ya da tuvalete gitmek de hastalıktan korumaz. Biseksüel ilişkiden kaçınmak gerekir. Ayrıca anal ve oral seks de hastalığın bulaşma riskini çok fazla arttırır.

Related Posts

8 thoughts on “Sifiliz (Frengi) Hastalığı: Nasıl bulaşır, belirtileri, tanısı, tedavisi ve korunma yolları”

 1. Batuhan dedi ki:

  Frengi hastalığı için hangi bölüme gidilmelidir?

 2. eda erdönmez dedi ki:

  Benim frengim tekrardan başlamış. Ne yapabilirim? Evleceneğim, korkuyorum. Bana yardım edin.

 3. akif dedi ki:

  Dün akşam Afrika kökenli bir bayanla öpüştüm. Sabah kalktığımda ellerimde yaralar çıkmıştı ve giderek yayılıyor. Ne yapmam lazım?

 4. Bülent dedi ki:

  2 ay önce hayat kadını ile beraber oldum. Korundum fakat o zamandan beri özellikle akşamları bazı yerlerimde kaşıntı oluyor ve hic geçmiyor. Hastaliktan şüphelendim 2 hafta sonra kan verdim bir şey çıkmadı ama o zamandan beri korkuyorum ve sabahlara kadar yatamıyorum. 3 tane çocuğum var ölmekten korkuyorum. Bana acilen yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden tesekkür ederim.

 5. Lütfen yardımlarınızı bekliyorum.

 6. hakan dedi ki:

  15 yaşındayım ve hiçbir cinsel ilişkiye girmediğim halde erkeklik organımın üstünde sivilceye benzer bişey çıktı ardından geçti ama ben ne yapıcağımı bilmiyorum. Doktora gidip gitmemem gerektiğini de bilemiyorum. Bunlar frenginin belirtileri ama cinsel ilişkiye girmedim ki?

  1. Büşra dedi ki:

   Böyle birşey olmaz. Frengi cinsel yolla bulaşan bir hastalık. Arada böyle sivilceye benzer şeyler çıkabilir. Bu senin hemen hasta olduğunu göstermez. Herkeste olabilecek bir şey bu.

 7. fırat dedi ki:

  Benim sorunum; geçen hafta doktora frengi şüphesi ile gittim. Yapılan idrar tahlilinde kan görüldü. Kan tahlilim ise temiz çıktı. Penisimde çıkan çıban şeklindeki yara için üroloji doktoru beni cildiyeye gönderdi; vermiş oldukları krem sonucu yara ortadan kalktı. Daha sonra doktorum benden ultrasyon istedi; sonuç olarak sağ böbreğimde kiste rastlandı. Doktora kontrol için tekrar gittiğimde kistin çok ufak olduğunu ve herkeste olduğunu söyledi, idrarda görülen kanın bundan dolayı mı olduğunu sorduğumda; ‘hayır’ dedi. Nedenini sorduğumda ise ara sıra olabilir dedi, ve başından savarmış gibi geldi bana. Hala kafamda soru işaretleri var frangi adına?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir