Sağlık.net

Hastalıklar

Aids: nedir, nasıl bulaşır, belirtileri, tanısı, tedavisi, korunma yolları ve bilinmesi gerekenler

 • Delicious

AİDS

Türkçesi edinsel bağışıklık yetmezliği sendromu olan AİDS, HIV adındaki mikrobun neden olduğu, kan yoluyla ve cinsel ilişki sırasında bulaşan bir hastalıktır. Bu virüs, vücuda girdiğinde hastalığa karşı direnç göstermemizi sağlayan bağışıklık sistemimizi yok eder. Böylece başka hastalıklara yakalanmamız çok kolaylaşır ve en basit bir soğuk algınlığına bile direnç gösteremeyiz. Hem kadında hem erkekte görülen AİDS, her yaşta ortaya çıkabilir.

Fakat bu virüs, vücuda girdikten hemen sonra hastalık görülmez. Ayrıca, bu virüsün vücutta bulunduğunu gösteren herhangi bir şikayet ya da bulgu da yoktur. Ancak yapılan kan tetkikleri sonucu farkedilir. Yaklaşık 10-12 yıl sonra belirtiler görülmeye başlar. Bu zamana kadar kişi, mikrobu başkalarına bulaştırabilir. Ayrıca şunu bilmek gerekir ki, AİDS hastaları için “ölüm” kaçınılmaz bir sondur.

İlk olarak ABD’de ortaya çıkan bu hastalık, ülkemizde 1985 yılından itibaren görülmeye başlanmıştır. Ülkemizde, Sağlık Bakanlığının verilerine göre, 1300’e yakın hastanın olduğu saptanmıştır. En çok; İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa gibi büyük ve turistik yerlerde görülmektedir. Bunun en büyük sebebi de korunmasız cinsel ilişkidir. Hastalığa yakalananların yaklaşık üçte biri kadındır. Ülkemizde heteroseksüel erkeklerde çok görülse de homoseksüel ve biseksüel erkekler, madde bağımlısı kişiler ve hemofili hastalarında da bir hayli fazla görülür. Bir grup hastada ise hastalığın nedeni bilinmemektedir.

AİDS NASIL BULAŞIR?

AİDS’in üç tane bulaşma yolu vardır:

 • Kanında bu virüsü taşıyan biriyle normal ya da anal ve oral cinsel ilişkiye girilmesi sonucu, özellikle korunmasız bir şekilde cinsel ilişkinin gerçekleşmesiyle HIV virüsü sağlıklı kişiye bulaşır.
 • Hamile ve HIV virüsünü taşıyan anneden bebeğe, gebelikte veya doğumda bulaşabilmektedir.
 • AİDS’li ya da HIV virüsüne sahip kişilerin kanlarına temas sonucu ya da organ nakliyle hastalık ya da virüs bulaşır.

AİDS’İN BELİRTİLERİ

AİDS’in virüs bulaştıktan yaklaşık 10 yıl sonra ortaya çıktığını söylemiştik. Vücuda giren virüs, kan hücrelerine zarar verir ve yok olmasına neden olur. Bu hücreler yok olmaya başladığında vücudun savunma mekanizması gittikçe azalır ve hastalığa yakalanma ihtimali çok artar.

Ateşin yükselmesi, iştahsızlık ve kilo kaybı, vücudun bazı bölgelerinde oluşan uçuk ya da yaralar, akciğer hastalıkları, geceleri terleme, ishal, öksürük ortaya çıkar. Lenf bezleri büyümüştür. Bunların hepsinin olması gerekmez. Bir kaçının bulunması hastalığın düşünülmesi için yeterlidir.

AİDS TANISI NASIL KONUR?

Eğer vücutta enfeksiyon varsa, ELİSA testi virüsün varlığını tespit etmek için en etkili yöntemdir. Bu testle virüs varlığı saptanmışsa başka testler de yapılması gerekir. Tek başına yeterli değildir. Kesin tanı için anti-hiv testleri yapılır. Ayrıca ELİSA testi negatif çıksa bile 6 ay sona yeniden yapılması gerekir.

AİDS TEDAVİSİ

Her ne kadar tıpta gelişmeler devam da etse, AİDS’in henüz tedavisi yoktur. Ayrıca bu virüsten koruyacak herhangi bir aşı da geliştirilememiştir. Yine de birkaç ilacın bir arada kullanılması hastanın biraz daha uzun ve rahat yaşam sürmesine yardımcı olmaktadır. Hayat boyu tedavi gerektirir ve hastanın dikkatli bir yaşam sürmesi gerekir. Günümüzde AİDS için kullanılan ilaçlar çok pahalıdır.

AİDSTEN KORUNMANIN YOLLARI

Cinsel ilişki sırasında mutlaka korunmak gerekir. Herkes bu hastalığa yakalanabildiğinden, mutlaka koruyucu kılıf kullanılmalıdır. Her ne kadar böyle birşeye ihtimal vermiyor da olsanız prezervatif kullanımı çok önemlidir. Güvenli bir cinsel yaşamın gerektirdiklerine mutlaka uymanız gerekmektedir. Bunun için doktorunuzdan çok daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bir diğer bulaşma yolu, kan nakli olduğundan, AİDS testi yapılmamış kan asla kullanılmamalıdır. Bu durumda sağlık personeline de çok büyük görev düşmektedir. Kullanılmış ve sterilize edilmemiş cerrahi aletler, şırıngalar, jiletler kesinlikle kullanılmamalıdır. Vücudunuzda bir yara oluştuğunda mutlaka koruyucu bir bantla bunu kapatın.

AİDS HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Aynı tabaktan yemek yemekle, aynı yemek aletlerini kullanmakla bu virüs bulaşmamaktadır. Yanaktan öpüşme, öksürük, ter, sarılma HIV bulaşmaz. Ayrıca bir böceğin sokmasıyla bu hastalığın bulaşmadığı ispatlanmıştır. Yine toplumun bir arada olduğu, kalabalık yerlerde bulunmakla bu virüs bulaşmamaktadır.

Bu virüsü taşıyanların ve AİDS hastalarının bunları bilmesi, hastalık hakkında yanlış bilgilerin önlenmesinde ve topluma bu virüsün yayılmasını engellemede yardımcı olacaktır.

Related Posts

31 thoughts on “Aids: nedir, nasıl bulaşır, belirtileri, tanısı, tedavisi, korunma yolları ve bilinmesi gerekenler”

 1. İsmail dedi ki:

  Allah rızası için biri yardım etsin. İki yıl önce bir kızla korunmasız ilişkiye girdim ve iki yıldır dilimde iltihaplanma var ve kaç aydır ciddi anlamda kanama var. Hangi hastaneye ve hangi bölüme gitmem lazım?

 2. Mustafa ceren dedi ki:

  Eşim hamileydi. Bugün çocuğumun kalbi durdu. Şimdi eşimde Aids virüsüne rastlandı. Bu nasıl olur? Yıllardır beraberiz ve asla başka ilişkimiz olmadı. Nasıl olur bu? Birinden bulaşmadan direkt başlayabilir mi bu hastalık?

 3. Seyfi dedi ki:

  Avm’nin su kuyusuna lağım suyu karışmış farketmeden suyu içtik. Tüm çalışanlar olarak çok korkuyoruz. Lütfen cevap yazın.

 4. ahmet dedi ki:

  2-3 dakika süren bir kadın ile korunmasız ilişkim oldu. Ne yapmak lazım? Yol gösterebilecek var mı?

 5. Alper dedi ki:

  Ben 17 yaşındayım. Daha önce birkaç kişiyle birlikte olmuş kızla korunmasız bir şekilde birlikte oldum. Bulaşması mümkün mü?

 6. Mustafa dedi ki:

  Hocam ben çok kısa bir süreliğine korunmasız bir ilişkiye girdim. Ne yapmalıyım?

 7. mehmet dedi ki:

  Hocam hislerimin kurbanı oldum. 2 gün geçti. Tahlil yaptırsam acaba hemen belli olur mu?

 8. Gokhan dedi ki:

  Merhabalar. Ağızda yara olması durumunda öpüşme yoluyla aids olma ihtimali var mıdır?

 9. Brcu dedi ki:

  Merhaba 26 yaşında bir bayanım. 1 senelik bir birlikteliğim var ve korunmuyoruz. 1 ay içerisinde ilk olarak lenf bezim şişti aniden. Doktor bir şey yok stres dedi ve çok sürmeden geçti. 2 hafta önce durup dururken faranjit oldum ve boğazım şişti. O da çok sürmedi. 1-2 günde indi. Şimdi ise diş etlerim kanadı. Doktora gittim 20’lik dişimden dolayı dedi. Dişimi çekti şu an kanama yok ama minicik bir aft çıktı ve şu an o da iniyor. Bir de bağırsak sorunu yapıyorum. Lütfen yardım edin. Çok korkuyorum. Test yaptırmaya da korkuyorum. Ya Aids olmuşsam?

  1. Erdal dedi ki:

   Brc kardeşim. Acilen tedavi ol. Hastaneye git ve hemen test yaptir. İnşallah olmamışsındır ama erken tanı çok önemli.

 10. Yakup dedi ki:

  Hocam ben bir kadınla korunmasız bir şekilde çok kısa bir süreliğine ilişkiye girdim. O esnada bulaşma şansı var mı? Doktora ne zaman gitmem gerekir?

 11. Ilknur dedi ki:

  Hastanın yarasına dokunmakla virüs bulaşır mı?

 12. Serkan dedi ki:

  Hocam ben 7 ay önce korunmasız bir şekilde ilişkiye girdim. Test yaptırdım negatif çıktı. Bir daha yaptırmama gerek var mı hocam?

 13. Lütfü dedi ki:

  Hocam yaklaşık 7 ay önce bir ilişkide bulundum ve 7 aydır hiç bi belirti çıkmadı. Test yaptırmaya da korkar oldum. Sizce ne yapmalıyım?

 14. Tunahan dedi ki:

  Hocam bugün bir hayat kadını ile korunmasız birlikte oldum ve kadının hastalıklı olabileceği ihtimallerini göz önüne aldım ve çok korkuyorum. Lütfen yardım edin.

 15. Selahattin dedi ki:

  Ben korunmasız ilişkiye girdim bir şekilde ve kabızlık başladı. Artık ne doğru düzgün yapabiliyorum ne de ihtiyacım olduğunu anlayabiliyorum. İdrarda da yanma oluyor hocam lütfen yardım edin.

 16. Veli dedi ki:

  Merhaba. Ben ilişkiden 7 hafta sonra elisa testi yaptırdım. Doktor aids değilsin dedi ama 2 ay sonra tekrar yapalım dedi. İlk testte çıkmayan virüsün ikinci testte çıkma ihtimali ne derecedir?

 17. hakan dedi ki:

  Merhaba. Ben birkaç gün önce bir kadınla korunmasız ilişkiye girdim. Sizce hastalık kapar mıyım ve burdaki belirtilerin hiçbiri olmadı. Ne yapmalıyım? Çok pişmanım.

 18. ali dedi ki:

  Kız arkadaşımla öpüştük. Dilimde beyaz noktalar oluştu. Sizce AIDS miyim. Lütfen cevap verin.

 19. cafer dedi ki:

  Korunmasız ilişkiye girdim 4 ay önce. Ağzımda kuruluk ve vücudumun bazı bölgelerinde kıl dökülmesi oluyor. Sizce test yaptırmalı mıyım?

 20. tuğba dedi ki:

  Yaklaşık bir ay önce kan kardeşi olduğum arkadaşım hiv taşıyıcısıymış. Yüzeysel bir kesikle kan kardeş olduk. Bana bulaşır mı?

 21. emre dedi ki:

  Yaklaşık 3 ay kadar önce tanımadığım biriyle korunmalı bir şekilde ilişkiye girdim fakat kondom partnerin içinde kalmış. O günden sonra hayat zehir oldu. Son 1 haftadır belimde ağrı var, 5-6 gündür diyare halimde var. 2 gündür de öksürük başladı. Ateş terleme vs. bir şey yok ama bunların olması korkmama yetti. Sizce hastalık bulaşmış mıdır hocam? Test yaptıracağım nerede yaptırmam gerekiyor onu da bilmiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim.

 22. Tekin dedi ki:

  Merhabalar. İyi akşamlar ben Fransa’da yaşiyorum. Ben bir hafta içinde iki farklı kadınla korunmasız cinsel ilişkiye girdim ve bugün çok şiddetli baş dönmesi mide bulantısı, her iki elimde de çok şiddetli bir şekilde uyuşmalar olması boğazımda kuruluk olması ve de son olarak ağzımda, dudaklarımda ve de damaklarımda çok şiddetli bir şekilde uyuşmalar olduğu için bugün hastaneye gittim doktor beni muayene etti ondan sonra bir tane antibiyotik yazdı ve bana sen artık gidebilirsin dedi. Ama ben çok korkuyorum lütfen sizden rica ediyorum bana cevap yazarsanız size minnettar kalıcam. Sizce bugünkü yaşadığım şeyler AIDS belirtileri midir? Ayrıca yaşım 33 lütfen rica ediyorum sizden bana bir cevap yazın. Çünkü gerçekten çok korkuyorum iyi akşamlar.

 23. SONER DEMİR dedi ki:

  Hocam merhabalar. Korunmasız ilişkiye girdim. Bu durumda ne yapmam gerek? beni ne tür sorunlar bekliyor? Çok pişmanım şimdi.

 24. vedat dedi ki:

  Allah’ ını seven yardım etsin. Yabancı bir bayanla korunmadan ilişkiye girdim. Aids olup olmadığımı nasıl anladım? Belirtileri nedir ve ne zaman ortaya çıkar?

 25. tayfun dedi ki:

  Merhaba. http://i.hizliresim.com/vYmM84.png. Test sonuçlarım bunlar korkmama gerek var mı? 4 ay sonra yaptırdım.

  1. Ahsen dedi ki:

   İyi günler Tayfun bey, testinizde herhangi bi HIV virüsü saptanmamıştır.. 3-4 ay aralıkla rahatsızlık devam eder ise Hepatit B ve A testleri yaptırmanızda fayda var.

 26. ümit dedi ki:

  Merhabalar hocam. Ben 25 yaşlarında bir erkeğim. Ara sıra idrar yaparken yanmalar oluyor. Fakat nadiren 1 kaç gün sürüyor, sonra geri geçiyor. Tekrar olursa 3-4 ay sonra ve yine birkaç gün ve geçiyor. Kilo kaybım, ateşim, herhangi bir hastalık hiç olmuyor. Acaba nedeni ne olabilir? Bel soğukluğunda ve aidste idrarda yanma belirtiler arasında gördüm ve sormak istedim hocam. Sağolun.

 27. usta dedi ki:

  Merhaba 15 yıllık evliyim. Eşim rahatsızlandı ve ana (anti nükler antikor) ELİSA testi yapıldı. Sonuç POZİTİF(40.5) çıktı. Ne yapmalıyım? Saygılarımla…

 28. ali yumuşakdaş dedi ki:

  Yazdıklarınızdan eşinizde aids / hiv belirtisi olabilir. Eşiniz sürekli kilo kaybediyorsa, koltuk altı ve kasıklarda veya vucudun muhtelif yerlerinde kızarmalar, yaralar görülüyorsa şikayetlerden 90 gün sonra hiv testi yapmakta fayda vardır.

 29. ömer dedi ki:

  Merhabalar, ben yaklaşık 4 yıldır evliyim. Eşimin ismini açıklayamayacağım kapalı bölgelerinde yaralar çıkmaya başladı son zamanlarda. Test yaptırdık aids olabilir dediler ve benden bulaşabileceğini söylediler. 1 haftaya kadar sonucu alıcaz fakat ben cok korkuyorum sizce ne olabilir lütfen azda olsa bana birşeyler söyleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir