Sağlık.net

Hastalıklar

Vitiligo nedir?: Kimlerde görülür, belirtileri,seyri, niçin ortaya çıkar,tanısı ve tedavisi

 • Delicious

NEDİR? KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Derimizde pigment üreten, dolayısıyla derimize rengini veren melanosit hücreleri vardır. Çeşitli sebeplerden dolayı, bu melanositlerin hasar görmesi sonucu, pigment üretilemez. Pigment yetersizliği sonucu deride, dağınık ve yama şeklinde sınırları belli olan beyaz alanlar (leke) oluşur. Süt kadar belirgin bir beyazlıktır.Bu lekelerin büyüklükleri değişiktir; nokta kadar ya da 2-3 madeni para büyüklüğünde olabilir. bu şekilde deride ortaya çıkan hastalığa vitiligo denir. Vücutta en çok etkilenen yerler el, kol, bacak, yüzdür. Genital bölgede de görülme sıklığı fazladır.

Toplumda her yüz kişiden ortalama 1.5’inde vitiligo ortaya çıkar. Kalıtsal faktörlerin (ailesinde bu hastalığa yakalanmış olanların olması) bu hastalığın ortaya çıkmasında etkili olduğunu söylemek mümkün. Yapılan araştırmalar, ailesinde bu hastalık görülen kişilerin yüzde 25’inde vitiligonun görüldüğünü göstermiştir. Deride beyazlık şeklinde kendini gösteren bir hastalık olduğundan, koyu renkli kişilerde daha belirgindir. Ortaya çıkma yaşı değişkendir. Hastaların yarısı 20 yaşından önce hastalığa yakalanmıştır.

VİTİLİGO NİÇİN ORTAYA ÇIKAR?

Vitiligonun ortaya çıkış sebebi, deriye rengini veren melanosit hücrelerin azalması sonucu pigment üretilememesidir. Bu hücrelerin niçin azaldığı kesin olarak bilinmese de bazı teoriler üretilmiştir. Genlerde ortaya çıkan bazı bozukluklar, bağışıklık sisteminin bozulması sonucu vücudun melanositleri yıkması, bu hücrelerin kendi kendini yok etmesi gibi nedenler yüzünden melanositlerin azaldığı düşünülmektedir.

Ayrıca hastalığın ortaya çıkmasında ya da daha da şiddetlenmesinde etkili olan bazı faktörler vardır. Güneş yanması, stres, bazı hastalıklar ve çarpma gibi faktörler bu hastalıkta etkin rol oynar. Tabiki kalıtsal faktörleri de unutmamak gerekir. Aile öyküsünde bu hastalığın olması da bir risk faktörüdür.

VİTİLİGONUN BELİRTİLERİ VE SEYRİ

Vitiligonun belirtisi, deride yama şeklinde görülen beyaz lekelerdir. Süt beyazı gibidir. Bazı olgularda, vücudun tamamı beyazlar. Bu beyaz alanlardaki kıllarda da beyazlaşma olabilir. Koyu tenli kişilerin rahatlıkla farkettiği bu durum, açık tenlilerin de güneşte bronzlaşması sonucu dikkat çekecek düzeydedir. Hastalığın şiddeti ve seyri herkeste aynı değildir. Lekelerin olduğu yerde bazı esmerlikler olabilir. Bunun nedeni hala o bölgede bir miktar pigment olmasıdır.

Vitiligolu kişilerde pigment kaybı, hastalık ortaya çıktıktan bir süre sonra durur. Yani pigment miktarı sabit kalır. Sonra tekrar pigment kaybı ortaya çıkabilir ve bu şekilde devam eder. Hastalık ilerler ve hasta eski rengine kavuşamaz. Derinin renginin tamamen değişmesi yani vücudun tek renk olması hastalığın geçtiği anlamına gelmez. Vitiligo devam etmektedir.

VİTİLİGO TANISI NASIL KONUR?


Vitiligonun tanısını koymak zor değildir. Hastadan alınan bilgiler ve yapılan fiziki muayene sonucu vitiligo tanısı konabilir. Bunun için cildiye uzmanına başvurmanız gerekir. Fakat çok açık tenli kişilerde tanı koymak bazen zor olabilir. Bu durumda kullanılan ışıklı bir cihazla tanı konur. Yine bu da kolay ve ucuz bir yöntemdir.

Vitiligo için herhangi bir kan ya da idrar tahlili gerekmez. Fakat vitiligoyla beraber bazı hastalıklar görülebileceğinden bu durumun araştırılması için bazı tetkiklerin yapılmasında fayda vardır.

VİTİLİGO TEDAVİSİ

Vitiligonun tedavisinde doktor tarafından uygulanan tedavi ile hastanın dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. Amaç; melanosit hücrelerinin çalışmasını normale döndürmektir. Bunun için bazı ilaç ve kremler kullanılmaktadır. Fakat son zamanlarda uygulanan en etkili yöntem lokal ultraviyole B (UVB) ışık tedavisidir. Yeni ve gelişmiş bir yöntemdir. B u ışık tedavisi sadece lekelerin olduğu bölgelere uygulanır. Böylece vücudun diğer bölgelerinin oluşacak yan etkilerden korunması amaçlanır. Bu tedavi için bir kaç seans yeterli olmamaktadır. En az 10 seansta hastalığa cevap alınmaktadır. Bu seanslardan sonra hasta normal yaşamını sürdürebilmektedir. Haftada 2-3 seans uygulanır.

Bunun dışında krem tedavisi uygulanmaktadır. Fakat yüze uygulandığında dikkat edilmesi gerekir. Çeşitli yan etkileri olabilir. Ayrıca bazı ilaçlarla hastalığın ilerlediği durumlarda, lekelerin olmadığı bölgelerin de renginin açılarak, hastanın derisinin görünümü normal hale getirilmeye çalışılır.
Vitiligo hastalarının güneşe dikkat etmesi gerekir. Güneşe çıkarken yüksek koruyucu faktörlere ( en az 15 faktör ) sahip krem kullanılmalıdır. Çünkü vitiligolu kişilerde güneşe karşı savunma mekanizması azalmıştır. Sonuçta ortaya çıkacak güneş yanıkları, hastalığın şiddetlenmesine neden olur.

Bu tedavilerin hepsi hastanın yaşı, maddi durumu, hastalığın şiddeti göz önüne alınarak yapılır. Her hastaya aynı tedavi şekli uygulanmaz. Tedavi sonucu elde edilen başarı genellikle yüz bölgesindeki lekeler içindir. Eller ve ayaklar tedaviye geç yanıt vermekte ve düzelmesi gecikmektedir. Zaten hastayı da en çok rahatsız eden yüz bölgesi olduğundan, tedaviyle sevindirici sonuçlar alınmaktadır.

Related Posts

63 thoughts on “Vitiligo nedir?: Kimlerde görülür, belirtileri,seyri, niçin ortaya çıkar,tanısı ve tedavisi”

 1. Ece dedi ki:

  Oğlum 2.5 yaşında. 2 kolunda lekeler minik şekilde vardı. Krem yazdı doktor bugün başladık.

 2. Gulcan dedi ki:

  Merhabalar. Bende de bu hastalık oluştu. Ateşlenme sonucunda ne kullandıysam fayda göremedim. Işın tedavisi uygulayacağım. İnşallah şifayı orda bulurum. Herkese vitiligosuz günler dilerim.

 3. Kadir dedi ki:

  Maalesef bende de olduğunu düşünüyorum ve bulunan kısım cinsel organda. Çok büyük değil ama gözle görülebilecek kadar büyük. Aslında hiç umursamadım ta ki şu bir ay öncesine kadar farklı kısmında nokta halinde bir iki beyazlık nokta şekilde görene kadar geçer diye bekledim ama geçmedi. O çıkan noktada bundan dolayı internetten araştırdım, vitiligo olabileceğini öğrendim. Hastaneye gitmeye çekiniyordum ama gitmeye karar verdim. Üroloji bölümünden randevu aldım yarin gidiyorum. Sizce bu durumda gitmem gereken üroloji mi? Yoksa cildiye mi? Bilgi sahibi arkadaşların önerilerini bekliyorum. Herkese acil şifalar diliyorum.

 4. Öz dedi ki:

  Merhaba. 9 yıldır vitiligoyum. Son 3 yıldır ise anlamsız çoğalan hastalığın adını öğrendim. Aslında anlamsız değilmiş. Ne zaman sıkıntı stres yaşasam bir nokta görüyorum vücudumda. Tek tesellim yüzümdü ama artık orda da var. Krem, hap ve çeşitli bitkisel kürler v.s. hepsini kullandım. Geçmiyor. Alıştım onları artık seviyorum. Stressiz bir yaşam gerekiyor. Mümkünse.

 5. vitiligo dedi ki:

  Ben 13.5 yaşındayım. 11 yaşımda bu hastalık ortaya çıktı. Sağ omzumda sağ kol dirseğimde boynumun sağ tarafında ve karın bölgemde var. Krem denedik fakat bir değişim göremedik. Zaten kremin 1 kutusu 100 tl ve tek çare ışın tedavisi kaldı. Fakat ellerimde ve yüzümde çıkmadığı için seviniyorum. İnşallah ilerlemez güneşten korunmaya çalışacağım.

 6. Seydi Vakkas dedi ki:

  Bende de var vitiligo hastalığı 6 yaşından beri var. 3 tane para büyüklüğünde ama 15 yıldır hala aynı. Ne büyüdü ne de geçti ne de başka taraflarımda çıktı. Öylece duruyor.

 7. Narjemal dedi ki:

  Ben de vitiligo hastalığı ile başa çıkmak istiyorum ama olmuyor. Altı yaşında bu hastalık başladı bende. Şimdi onüç yaşındayım. Lütfen bu hastalığın tedavisi hakkında bilgi verin.

 8. Ayşenur kara dedi ki:

  Benim de 6 yaşındaki kızımın sağ ve sol kollarında 2 tane pirinç tanesi kadar beyazlıklar var. Vitiligo’dan şüpheleniyorum. Işın tedavisi gören arkadaşlar bilgi verebilir mi? Fayda gören Tuba hanım lütfen bilgi verir misiniz?

 9. Esrae dedi ki:

  Bende ilkokul yıllarımda bu hastalıkla tanıştım. Önce sadece dizlerimde vardı ve ben çok üzülüp sürekli saklamaya çalışıyordum. Bundan dolayı şu an tüm bacaklarımda var fakat eskisi gibi umursamıyorum ve gözükürse gözüksün kimseye açıklama yapmak zorunda değilim diyorum. Yani kendimle barıştım ve umursamıyorum ne bakanları ne de soranları. Şu an 25 yaşındayım ve hala sadece bacaklarımda var. Tavsiyem siz de onunla barışın. O sizden korksun siz ondan değil. İnanın hayat o beyazlıkları kafamıza takacağımız kadar uzun değil.

 10. Yasar dedi ki:

  Ben de yurt dışında yaşıyorum. Doktora gittim çaresi yok dedi. En büyük düşmanı stresmiş. Allah herkese yardım etsin.

 11. Gūlçin dedi ki:

  Benim yengem 6 yıldır vitiligo hastası. Kendine artık çok sıkıntı yapıyor. Lütfen çaresini bulan bize de önersin.

 12. Zeliha dedi ki:

  Kızım iki yaşında. Dizlerinde var. Ne yapmam lazım?

 13. Funda Bakir dedi ki:

  Arkadaşlar 7 yaşında bu hastalığa yakalanmış ve 23 yaşında bu hastalığı tamamlamış biriyim. Şu an 34 yaşındayım. Hayatımın her alanında zaman zaman stres yaşadım. Bazen durdu, bazen hızlı yayıldı. Esmer bir kızken tamamladığım süreçte bembeyaz ve çok güzel bir anneydim. Tüm ergenliğim boyunca uzun kollu giyindim ve utandım. Alay konusu da oldum, dalga da geçildim. Şimdi ten rengim aslında buymuş gibi. Cilt doktoruna gittiğimde dahi vitiligoyum dediğimde inanamıyor. Saçlarım ve kaşlarım beyazlamadı ama tüm vücudum beyazladı. Gördüğüm hiçbir tedavi ise sonuç vermedi. Bu tenle güneşte yaşamak çok zor değil ama kısıtlayıcı. Mayo değil de haşema giyiyorsun ya da 50 faktör krem kullanıyorum. Her marka olmuyor tabii ki. İşin en acı tarafıysa 12 yaşındayken kızımda da çıktı bu hastalık ve tüm tedavileri denemiş tecrübeli bir anne olarak size de kızıma da tavsiyem az stres. Vücud direnciniz yüksek olsun ve hep pozitif olun. Söylemesi kolay diye düşünmeyin. İnanın aynı evrelerden geçtim. Resimlerimi koysam inanamazsınız. Eşim ve ailem dışında herkes dış görünüşümle yaklaştı. Bu hastalık nemli ve sıcak havayı çok sevmiyor. Allah hepinize ve yavruma da acil şifalar versin.

 14. Nuray dedi ki:

  47 yaşındayım ve bende 14 yaşımdan itibaren var bu hastalık. Dönem dönem tedavi yoluna girdim ama yarım kaldı. Şimdi hızla büyüyor ve artık yakınlarımın da dikkatini çekmeye başladı. Henüz yüzümde yok ama yine de görüntüsü üzüyor beni. Dileğim hepimizin şifa bulması İnşallah.

 15. Zehra dedi ki:

  Bunin erkeği dişisi oluyor mu arkadaşlar? Benim çene bölgemde çıktı. %50 geçme ihtimalimin olduğunu söyledi doktor. Bakalım bundan sonraki süreçte ne olacak?

  1. mert dedi ki:

   Merhaba. Benim çenemde de var. Sizin şu an nasıl?

 16. mujgan dedi ki:

  Benim küçük kardeşimde de 2-3 senedir var. Krem kullanıyor. Işık tedavisinin yan etkisi var mı?

 17. harun dedi ki:

  Bende de vitiligo denilen o beyaz lekeler çıkmaya başladı. Önceleri cinsel organımda küçük bir bir leke vardı ama şimdi çok büyüdüler ve dağıldılar. Badem kadar oldular ve bacağımda da görmeye başladım henüz çok küçük onlar. Çok araştırdım nasıl geçer diye ancak net bir şey bulamadım. Doktora henüz gitmedim.

 18. Fatma dedi ki:

  Bende de var vitiligo. 9 yıl oldu neredeyse. İlk çıktığında krem kullandım ama işe yaramadı. Sadece ilerlemeyi durdurdu ama stres yapınca çoğaldı. Şu an vücudumun her yerinde mevcut. Benim ten rengimmiş gibi duruyor sadece yüzümde eski ten rengim var. Yüzümde ilerlemesini istemediğim için ışın ile tedavi görüyorum. Aynı zamanda kremlerime devam ediyorum. Hastanede bu tedaviden çok memnun olan var. Tamamen geçiren bile var. Ben de devam edicem. Bakın ilk çıktığında kesinlikle müdahale edilmeli. Hemen bir cilt doktoruna gidin. Ben aynı zamanda vitamin de alıyorum. Zaten yüzümde iyileşme oldu. Tamamen geçmesi için zaman lazım sadece. Allah şifa versin hepiminize, hepimize.

 19. mayatita dedi ki:

  Benim düşüncem vitiligonun stres, kaygı, üzüntü ve hayal kırıklığı ile ilgili olduğudur. Bende 40 yıl önce vitiligo çıktı. Hayatımın sıkıntılar yaşadığım dönemlerinde vitilogo arttı. Bazen kayboldu. Stressiz ve mutlu günler dilerim.

 20. Aysel dedi ki:

  Bende de vitiligo hastalığı var. Eğer bir tedavisi varsa lütfen biri paylaşsın.

 21. Elmas Altıntaş dedi ki:

  Merhabalar. Bende 23 yıldır bu hastalık var. 10 yıl önce ışın tedavisi gördüm. Çok da iyi sonuç aldım. El ayak parmakları hariç tabii ki ama bir günde yaşadığım üzüntü sebebiyle tekrardan yeniledi. Yüzüm hariç her yerden küçük küçük de olsa tekrar çıkmaya başladı ve halen çıkmaya, büyümeye devam ediyor. Tüm doktorların dediği gibi stres ve sıkıntıdan büyüme ve çoğalma oluyor. Bende Antalya’da yaşıyorum. Tahmin edebileceğiniz gibi çok sıcak ve güneş görebilen bir şehir ve bu şekilde yaşamayı öğrenmeye çalışıyorum. Bir arkadaş yorumlarda krem ya da hapları kullanmayın ya da dikkatli olun demiş. Ben o kadar çok tedavi yolu denedim ki yurtdışı olsun haplar kremler olsun, ışın tedavisi olsun, en sonunda ışın ile geçti. Demek istediğim her tedavi her insanda aynı sonucu vermeyebiliyor. İnsan metabolizması ve yapısı. İki yöntem deneyip yine olmadı geçmedi diye başka yöntemleri denemem demeyin sakın. Mutlaka bir tanesinin cevap verebileceği kanaatindeyim. Eğer ki bu vitiligo bizi bırakmak istemiyorsa buyursun gelsin bir ömür yaşasın. O bana geldiyse eğer demek ki bir bildiği vardır. Stres ve sıkıntıdan uzak durmanız dileğiyle. Hoşçakalın.

 22. bahri dedi ki:

  Bende de istenmeyen bölgede çıktı 6 yıl aradan sonra. Birazcık yayıldı ben de doktora gideyim dedim ve gittim. Hap ve krem verdi aradan iki gün geçti ve yüzümde de çıktı bu sefer. Onun için alacağınız hap ve kreme dikkat edin derim.

 23. Havva dedi ki:

  Benim kızım 5 yıldır vitiligo hastası. Işın tedavisi görüyor. Çok faydası oldu. Tavsiye ederim. Kremler sadece o bölgeyi nemlendiriyor.

 24. Nazenin dedi ki:

  Bende de var ama çok belli etmiyor. Dizlerimde belli ediyor ama yüzümde veya elimde çok belli etmiyor.

 25. özlem dedi ki:

  Benim de oğlumun poposunda var. İlerlemedi. İlaç kullanmıyorum. İlerleme durumu olur mu acaba?

 26. banu dedi ki:

  Benim oğlumda var. 6 yaşında ve bu yaz trafik kazası geçirdi ondan sonra korkudan çıkmış. Sinir, stres, üzüntü yapmıyacak dedi doktor. Floryada hastanede bir doktor bulduk oraya gitmeyi düşünüyoruz. İlaçları yurt dışından geliyormuş. Sizlerle paylaşmak istedik. Allah herkese acil şifalar versin, benim oğluma da inşallah.

 27. Ayşegül dedi ki:

  Benim kızım 15 yaşında diğeri 8 ve 4 aylık bebeğimiz dizinde ne olur çare bulan yada iyileşen var sa önerin allah hepinize tez vakitte şifa versin biz ne denedik olmuyor ne nalet hastalık mış. Bu

 28. Ayşegül dedi ki:

  Benim üç kızımda da vitiligo var. Çaresini bulan varsa lütfen bana da önerin.

 29. melike dedi ki:

  Benim de kızımın yüzünde çıktı. Bir çaresi yok mudur? Ne olur bilgi verin.

 30. Ayşe dedi ki:

  Merhaba ben Ayşe. Ben de galiba vitiligo hastasıyım. Henüz doktora başvurmadım. Benim bacağımın bir bölümünde var sadece. Tedavi görürken canınız acıyor mu? İğne gibi can acıtı aletler var mı? Bilgiler için teşekkür ederim.

 31. alexa dedi ki:

  Ben de vitiligo vardı. Işın tedavisi çok iyi sonuç veriyor, öneririm. Eğer olduğunuzu düşünüyorsanız hemen doktora gidin veya kremler kullanın.

  1. Bedirhan dedi ki:

   Merhaba. Bende hastalık iyice ilerledi. Rica etsem ışın tedavisi hakkında biraz daha bilgi verebilir misiniz?

 32. Ali dedi ki:

  Tuğba hanım merhaba. Bende de vitiligo var. Ne tür tedavi gürüyorsunuz? Lütfen yazabilir misiniz. Teşekkürler.

 33. tugba dedi ki:

  Ben de vertigo hastasıyım. Şu an tadavi görüyorum ve çok iyi sonuçlar alıyorum. Tavsiye ederim.

 34. Nalan dedi ki:

  Bende de uzun yıllardan beri vitiligo var. Krem vitamin kullandım ama pek işe yaramadı. Bu sene ışın tedavisine başladım hiç ümidim yokdu ama gözle görülür sonuç aldım. Çalıştığım için devam edemedim. Tedavinin hiçbir zorluğu yok. Bu hastalığı olan herkese tavsiye ederim.

 35. Aylin dedi ki:

  Merhaba. Dudağımın 2 kenarında da beyaz nokta şeklinde hafif sis gibi beyazlıklar çıktı ve bu makyajla bile kapanmıyor. Dermatoloji uzmanına gideceğim ama ya geçmezse diye korkuyorum. Lütfen bilgisi olan varsa paylaşabilir mi?

  1. nalan dedi ki:

   Bende de ilk dudağımın kenarında çıktı umursamadım sonra cildiyeye gittim vitiligo imiş. Sen de hemen git önemli olan ilk çıktığında tedavisinin olması.

   1. ahmet dedi ki:

    Merhaba; benim nişanlımda da dudak kenarında çıktı. Şu an tırnak kadar ve çok ufak. Cildiyeye gitti, vitiligo teşhisi konuldu. İlaç tedavisi ile geçer mi? Veya nasıl bir yol izleyelim?

 36. tulay dedi ki:

  Selam arkadaşlar. Aynı belirtiler bende de vardı oldukça çoğalmıştı bel çevremde. Krem tedavisi faydasızdı. Işın tedavisi uyguladılar. 20 seansta hiçbir şeyim kalmadı. Size tavsiyem ışın tedavisi.

 37. gülden söylemez dedi ki:

  Benim yaklaşım 3 ay önce dudağımın kenarında küçük bir yuvarlak şeklinde çıktı. İlk zamanlar önemsemedim fakat gittikçe çoğalmaya başlayınca doktora gittim. Doktor önce egzama dedi ve ilaç yazdı. Bir ay boyunca ilacı kullandım fakat işe yaramadı sonra tekrar doktora gittim bu sefer vitiligo dedi. Tekrar ilaç yazdı şu an kremi kullanmaktayım. İnşallah geçer ama yüzümde çok kötü gözüküyor. Fondotenle kapatmaya çalışsam da olmuyor. Rabbim hepimizin yardımcısı olsun.

 38. asd dedi ki:

  Benim de kardeşimde çıktı. Sadece dizinde var, daha da artar mı acaba? Cildiyeye gittik ve krem kullanmaya başlayacak.

 39. yunus dedi ki:

  5 senedir ellerimde ve göz çevremde çok büyük lekeler var. Dışarı çıkmak istemiyorum biriyle konuşurken çok çekiniyorum. Hep kaçma isteği var. Allah hepimize acil şifa versin.

 40. Murat dedi ki:

  5 yıldır var. Genellikle elimin dış yüzeyinde var. Beyaz tenli olduğum için kışları belli olmuyor ama genelde kışın alanı artıyor. Yazları da belirginleşiyor. Ayağımda bir nokta var ki hiç değişmedi. Ama ellerim beni rahatsız etmeye başladı. Tedavi olan varsa deneyimlerini, aldığı tedavinin süresini, yan etkilerini burada paylaşabilirlerse makbule geçecek. Çünkü bu şekilde paylaşım olmamış.

 41. Esra dedi ki:

  Ben de vitiligo hastasiyim.

 42. isim vermek istemiyorum dedi ki:

  Bende de var. Gittikçe çoğalıyor bacaklarimda, ellerimde, kollarımda var. Çok rahatsız edici birşey. Allah hepimize şifa versin.

 43. feyza dedi ki:

  Bende de var ve gittikçe ilerliyor.

 44. isil dedi ki:

  Ben cilt doktoruna gittim. Kolumda beyazlıklar oluştu ve pul pul dökülüyordu. Doktor mantar dedi ve sprey krem verdi. Hiç iyileşme olmadı aksine kollarımın altlarına doğru arttı. Vitiligo olabilir mi?

 45. KADİR dedi ki:

  Stres yapmayın. Stres arttırırmış ve yayılırmış. Bulaşıcı değil sıkıntıdan çıkarmış. Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren yiyecekler yiyin.

 46. musafa dedi ki:

  Bu hastalik bulaşıcı mı?

 47. misafir dedi ki:

  Benim yok.

 48. dilek dedi ki:

  Annemin göz önünde ve kolunda beyazlık oluştu korkuyoruz.

 49. demet dedi ki:

  3 yaşındaki kızımın dizlerinde beyaz lekeler oluştu. Devlet hastanesinde cildiye uzmanına götürdük, ne teşhis koydu ne de tatmin edici bilgi alamadım kendisinden. Sadece nemlendirici krem verdi. Ne yapmalıyım? Lütfen yardımcı olun.

  1. Büşra rahova dedi ki:

   Demet hanım merhaba. Benim de oğlumun diz kapağında çıktı ve sonrasında bacak ve ayaklarında da bir iki tane çıktı. Aynı şekilde sizin dediğiniz gibi bir teşhis koyamadılar. Ne yapacağımı bilmiyorum. Siz sonrasında ne yaptınız? Beni bilgilendirirseniz sevinirim.

 50. ömer dedi ki:

  Bende de istenmeyen yerimde çıktı. Ne yapmam lazım?

 51. Eda dedi ki:

  Arkadaşlar, bende de yaklaşık 1 seneden beri küçük bir leke var. İlk başlarda vitiligo hastası olduğumu bilmiyordum. İnternetten araştırmıştım ve böyle bir hastalık çarptı gözüme. Doktora gittim ve bana stresten olduğunu söyledi, bir de krem verdi. Çok üzülmüştüm, üzüldükçe daha çok çoğaldığını farkediyordum. Ancak, üzülmemek elde değildi. İlk başta tek bir tane vardı ve çoğalmıyordu, hastalığıma üzülmeye başlayınca çoğalmaya başladı. Ben de kafaya takmamaya çalışıyorum ve 1 ay önce doktora gittim. İlerleme olmadığını ve belirginsizleştiğini söyledi. Çok mutlu olmuştum. Şimdilik ne belirginleşiyor ne de gidiyor. Ama çoğalmasından iyidir. Doktor bir ihtimal geçer diyor, başka tedavi yöntemleri de var tabi. Ben bu şekilde de mutlu olmaya çalışıyorum, yapıcak başka hiçbir şeyim yok. Tedavi oluyorum, düzeldiği kadar. Umarım herkesin hastalıkları geçer. Allah herkese şifa versin. Size diyeceğim şu ki ne olursa olsun üzülmeyin. Ben, biraz geç oldu ama öğrendim bunu. Üzüldükçe çoğalıyor unutmayın ve kendinizi üzmeyin.

 52. ali ünal krc dedi ki:

  Kolumda ada şeklinde beyaz lekeler oluştu. Çoğalacak diye korkuyorum. Kesinlikle stres, geçim sıkıntısı ve aşırı takıntılı olmaktan kaynaklanıyor.

 53. Burak dedi ki:

  Bende de 5 yıldır var ama bir çözüm yok artık alıştık böyle yaşıyoruz

 54. cizre dedi ki:

  Benim de küçük yaşlarda ortaya çıktı, ne kadar cilt doktorlarına gitmiş olsam da maalesef bir sonuç alamıyorum . Ama bu yaz ayında ellerimde daha çok küçük beyazcıklar ortaya çıkmaya başladı. Allah hepimize yardımcı olsun.

 55. hümeyra dedi ki:

  Evet bende de çıktı. Yaklaşık 4 seneden beri var bende. 80 faktörlük krem kullanıyorum, kullanınca biraz azalıyor ama güneşe çıkınca yine çoğalıyor.

 56. eda dedi ki:

  Bende de var. Tedavisi yok, sadece güneşten uzak durmaya çalışıyorum. 10 yıldır var 5 yaşında ortaya çıkmıştı ve yaşım ilerledikçe artıyor ama şu an durdu ilerlemiyor.

 57. dilan eruğ dedi ki:

  Vitiligo nasıl iyleşir, öğrenmek istiyorum çünkü bende de çıktı.

  1. eda dedi ki:

   Bende vitiligo hastalığı çıktı ve tedavisi yok bu yüzden güneşten uzak durmaya çalışıyorum 5 yaşında ortaya çıktı 10 yıldır hiç geçmedi sadece çoğalmıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir