Sağlık.net

En Çok Paylaşılanlar

Mide Kanseri: Nedenleri, belirtileri, teşhisi, tedavisi, korunma yolları

 • Delicious

MİDE KANSERİ

Karnın sol üst bölgesinde mide bulunur. Nedenlerinde bahsedeceğimiz çeşitli sebeplerden dolayı midenin mukoza zarından tümörler gelişebilir. Bu tümörlerden kötü huylu olanları, kansere neden olur. Mide kanseri sıklıkla midenin küçük kenarında ortaya çıkar.

Mide kanseri, en çok görülen 4. kanser türüdür. Ülkemizde, yaklaşık yılda yirmi bin kişi mide kanserine yakalanmaktadır. Erkeklerde, mide kanserine yakalanma riski daha fazladır. Yaşlılarda, mide kanseri daha fazla görülür.

Dünyada bu hastalığın en çok görlüdüğü yerler, Japonya ve Çin gibi uzakdoğu ülkeleri ile kuzey avrupa ülkeleri ve güney amerikadaki Kolombiya, Kosta Rika gibi ülkelerdir. Bu coğrafi farklılıklar, mide kanserinde genetik faktörlerin rol oynadığını göstermektedir. Ülkemizde, Karadeniz bölgesinde mide kanseri diğer bölgere göre biraz daha fazladır.

MİDE KANSERİNİN NEDENLERİ

Mide kanserinin görülmesinde, beslenme alışkanlığı önemli bir yer tutmaktadır. Tuzlu besinleri aşırı tüketmek, sebze ve meyve beslenmesinde yetersizlik, beslenme ile ilgili, en sık görülen kanser nedenlerindendir. Nitrat ve nitrit tuzları

midede kanserojen maddeye dönüşebilmektedir. Ülkemizde mangal eti önemli bir yer tuttuğundan etin tuzlanması ve pişerken yanması kansere yol açabilir. Çünkü, yanmış et kanserojen madde içerir. Çiğ etle beslenmek de aynı şekilde kanser riskini artırır.

Midede gastrit ya da ülsere neden olan, H.pylori bakterisi kansere neden olabilmektedir. Bu bakteriyi ortadan kaldırmak, kanser riskini azaltır.

Sigara kullanmak, mide kanserine yakalanma ihtimalini 6 kat artırmaktadır. Sigara, midede iltihap oluşmasında rol oynar. Aynı şekilde alkol tüketimi de mide kanserinin nedenlerindendir.

Birinci dereceden akrabalarında mide kanseri görülenlerde, kanser riski artmaktadır. Kalıtsal faktörler, mide kanserinin gelişmesinde etken faktördür.

Beslenme önemli bir faktör olduğundan, sosyoekonomik düzey de kanserin oluşmasında etkilidir. Ayrıca evre şartları, geçirilmiş bazı hastalıklar, mide ameliyatı kanserin sebepleri arasında yer alır.

MİDE KANSERİNİN BELİRTİLERİ

Erken mide kanserinde belirti olmaz. Risk taşıyan kişilere yapılan endoskopik incelemeyle hastalık teşhis edilebilir. Mide tümörü olan kişilerde gıda akışının engellenmesi sonucu ya da tümörün yayılması sonucu belirtiler ortaya çıkar.

 • Hastaların yarısında elle muayenede bir kitle hissedilir.
 • Mide bölgesinde ağrı ve midenin ağırlaştığı hissi
 • İştahsızlık ve bunun sonucunda kilo kaybı görülmesi (şiddetli ve kısa sürede ortaya çıkar)
 • Yemekten sonra rahatsızlık hissi ve mide şişliği,
 • Bulantı, kusma,
 • Mide kanseri olan kişilerin büyük bir kısmında kansızlık da görülür.
 • Yorgunluk,
 • Mide ya da bağırsakta kanama olması (gizli şekilde seyredebilir),

MİDE KANSERİ NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Mide kanserinde en etkili teşhis yöntemi endoskopidir. Ucunda kamera olan bir boruyla mideye girilir. Doktor, midenin her yerini rahatlıkla görebilir. Tümör oluşumu varsa gözlenebilir. Kesin teşhis konması için midenin şüphelenilen yerlerinden parça alınır ve mikroskobik olarak incelenir. Kanser hücreleri mikroskopta rahatlıkla gözlenir.
Baryumlu mide grafisiyle tümörler görülebilir ama kesin teşhis koymak için mikroskobik inceleme gerekir.

MİDE KANSERİ TEDAVİSİ

Mide kanserinin tedavisi ameliyattır. Yapılan ameliyatla mide çıkarılır. Çünkü tümör yayılmıştır. Sadece tümörü almak bir işe yaramaz.

Kanserin şekline göre, bundan sonra ışın tedavisi ve ilaç tedavisi uygulanır. Hastalığın seyrine ve şiddetine göre doktor tarafından hastanın durumu da göz önüne alınarak yapılır.
Tedaviden sonra hastalar tümörden kurtulur. Fakat kanser nüksedebilir. Bundan sonraki amaç hastalığın tekrar ortaya çıkmasını önlemeye çalışmaktır. Tedavide istenmeyen sonuçların oluşumunun önüne geçmek gerekir.

KANSER HASTALARININ YAPMASI GEREKENLER


Düzenli beslenme, kanser hastalığından korunmak için gereklidir. Bazı besinler kanserin oluşma ihtimalini azaltmaktadır.Özellikle nar, kayısı, havuç gibi meyve suları, sarımsak, üzüm, peynir, yoğurt, şalgam, muz, karnıbahar kanseri önlemede faydalıdır. Hastalara domates yemeleri tavsiye edilir. Omega 3, kanserden koruyucu özelliğe sahiptir. Özellikle balık, omega 3 yönünden zengindir.

Şişmanlık, kanser riskini arttırır. İdeal kiloya yakın olmak gerekir. Fazla kırmızı et tüketiminden kaçınmak lazım. C vitamini, birçok meyve ve sebzede bulunur ve vücudun direncini arttırır. Böylece kansere karşı etkili olur. Kansere tedavisinde önemli bir yer tutmaktadır. Havuçun içinde bulunan betakaroten, vücut direncini arttırır ve genlerimizin bulunduğu DNA da hasar oluşumunu engelleyici etkiye sahiptir.

Düzenli bir hayat sürme, bir çok hastalıkta olduğu gibi kanser hastalığında da etkendir.

KANSERDEN KORUNMA YOLLARI

 • Kanserde erken teşhis çok önemlidir. Bunun için düzenli kontrole gitmenizde fayda var.
 • Sigara ve alkol kullanıyorsanız mutlaka bırakmalısınız.
 • Sıcak ve soğuk içecekler, yapay yiyecekler mide kanserine yol açabilir.
 • Hayvansal yağ kullanımı azaltılmalıdır.
 • Düzenli egzersiz yapılmalıdır.
 • Şehir hayatının sebep olduğu yorgunluk, kansere neden olabilir. İstirahat şarttır. Sessiz yerler tercih edilebilir.

Related Posts

95 thoughts on “Mide Kanseri: Nedenleri, belirtileri, teşhisi, tedavisi, korunma yolları”

 1. Nisanur dedi ki:

  Merhaba 6 seneden beri bulimiya hastasıyım. İlk başlarda istemliydi, kendi kendime kusuyordum. Şimdi ise istemsiz oluyor ve midem bir şey almıyor, kusma isteği oluyor. Çıkarmak zorunda kalıyorum. Mide kanseri riski var mı acaba? Bir şey önerir misiniz?

 2. Gurkay dedi ki:

  Yanma, gastrit kansere yol açar mı arkadaşlar? Ben alkol kullanan biriyim.

 3. şirin dedi ki:

  Arkadaşlar benim teyzem mide kanseri. Çok üzülüyorum. ALLAH herkese şifa versin.

 4. melike dedi ki:

  Merhaba ben 22 yaşındayım. 2 yıl önce çok zorlu bir dönemden geçtik psikolojik olarak ve o dönem her gün kusmaya başladım. Midem hiçbir şey almıyordu ve bir gün katran renginde kan kustum. Doktora gittim. Asitli içecekler ve sigaradan uzak durmamı söyledi. 3 kez daha yaşadım bu durumu. Kansızlığım var. Her gün halsizim ve stresli olduğumda, moralimi bozduğumda sürekli kusuyorum. Midem acıyor. Doktora bir kez daha gittim fakat temiz çıktı ama endoskopi istedi. Korkup gitmedim. Kanser olma riskim var mıdır?

  1. buket dedi ki:

   Merhaba Melike. Ben 17 yaşındayım ve yaklaşık 3 ay önce endoskopiye girdim. Ben de senin gibi çok korkuyordum ve sonunda korkmanın gereksiz bir şey olduğunu farkettim. Zaten operasyon sırasında seni uyutuyorlar ki bazı hastaneler yarı narkoz ile yapıyor. Kesinlikle tam narkoz olup olmadığını sor. Ben özel bir hastanede bu işlemi yaptırdım. Tam narkozla ve uyandığımda sadece narkozdan dolayı başım biraz döndü. İşlem 15 dakika sürmüş. Kısacası korkmanı gerektirecek hiçbir şey yok ve doğru teşhis konulması için yaptırmanı tavsiye ederim.

  2. Musab dedi ki:

   Melike hanım öncelikle geçmiş olsun. Rabbim şifa versin inşallah. Nasıl oldunuz? Endoskopi oldunuz mu? Ben de yıllardır mide rahatsızlığı yaşıyorum.

 5. Enes kocak dedi ki:

  Allah herkesin yardımcısı olsun. Benim de kardeşim kadar sevdiğim bir dostum kanser. Onun o halini gördükçe öldüresim geliyor kendimi. 3 sene oldu hala acı çekiyor. O ağlarken dayanamıyorum, duramıyorum yanında. Her gece dua ediyorum. Rabbim tüm hastalarımıza acil şifalar versin.

 6. Keje dedi ki:

  Selam arkadaşlar. Bu belirtiler kaynanamda da var. Bulantı, halsizlik, kilo kaybı, mide ağrısı, baş dönmesi, iştah kaybı. Acaba mide kanseri mi?

 7. sultan dedi ki:

  Benim de halam mide kanseri ve kötü huylusu. Midedeki zar bütün vücuda yayıldığı için ameliyat edemiyorlar. Doktor her şeye hazırlıklı olun dedi.

 8. şeref dedi ki:

  Allah herkese şifa versin. Benim eşimde de mide rahatsızlığı var. Patoloji sonucunu bekliyoruz. Allah herkese şifa versin. Ne gelirse Allah’tan gelir. Allah’a tevekkül edin.

 9. gamze dedi ki:

  Annemde karın ağrısı, şişkinlik, ateşlenme, terleme, kabızlık var ve doktoru tümör olabileceğini söyledi. Çok korkuyorum anneme bir şey olmasından. Benim bu dünyamda ondan başka kimsem yok. Ben onsuz asla yaşayamam. Allah’ım sana yalvarıyorum onu benden alma. Allah benzer bütün hastalara şifa versin. Herkesin yüzünü güldürsün inşallah.

 10. Sule dedi ki:

  Mide kanseri endoskopide mi belli olur? Patolojide mi? Cevap verirseniz sevinirim arkadaşlar.

 11. Dilhe dedi ki:

  Ben de 3 gündür mide ağrısı çekiyorum daha önceden de ağrıyordu ama bu kadar şiddetli değildi. Bu belirtilerin tamamı var. Ben elimle baktım hissedemedim. Sizce mide kanseri olma riskim nedir?

 12. NAZAN dedi ki:

  Annem 50 yaşında olmasına rağmen çivi gibi atik bi bayandı. Şeker hastası olduğu için böbreklerim ağrıyo diyince hastaneye götürdük. İyi bir doktora denk düşmüşüz ki midedede kitle farketti. Hemen emar, tomografi, endoskopi falan yapıldı. Kesin tanı koyuldu. Mide kanseri dediler, bütün tetkikleri bir dosyada toplayıp doktor doktor gittim gösterdim. Hepsi aynısını söyledi ameliyat oldu. Midesinin ve safra kesesinin tamamını aldılar ve pankrasın kenarını kazıdılar. Karaciğer lenf benzlerine sıçrama olduğu söylendi ve şu an kemoterapi görüyor. Kemoterapi alırken 5 kür alıyor ve sanırım ilaçlar çok ağır annemi toparlayamıyoruz. Şu an 3.sü yeni bitti 6 defa alacağını söylüyorlar. Bazen yalandan da olsa birilerinin tamamen iyileşir ve hiç bişey olmaz demesine ihtiyacım var. Bu kadar ilerlemiş ve şifa bulmuş hastalar bana cevap verirse çok mutlu olurum. Allah yeryüzündeki tüm hastalara ve tabi benim anneme şifa verir inşallah. Dualarınızı eksik etmeyin.

  1. Tugral dedi ki:

   Hastanız şu an ne durumda bilmiyorum ama Allah şifa versin. Aynı sorunları yaşıyoruz, Allah bizim gibilerin yardımcısı olsun.

 13. iclal dedi ki:

  Rabbim tüm hastalarımıza şifalar versin. Çok stresli çok zor günler geçiriyoruz.

 14. Melisa dedi ki:

  Merhaba ben Melisa 15 yaşındayım. 2 haftadır mide ağrısı çekiyorum. Sınavlarım yaklaştığı için bu durumu aileme de belirtmiyorum sonra sınavlardan kaytardığımı sanarlar diye. Bu belirtilerin hepsi bende var korkuyorum anneme danışmalı mıyım ?

 15. Ahmet Engin dedi ki:

  Siz daha olmamışsınız ben oldum ama.

 16. Melihcan dedi ki:

  15 yaşındayım. 3-3 bucuk senedir miğde hastasıyım, yani ülser hastası. Hastalığı ilk duyduğumda düzenli gidip gelirdim hastaneye. Bir ara birşey oldu, çok sinirlenmiştim. Onun yüzünden 2 senedir gitmiyorum hastaneye ve ilaçlarımı felan hiç kullanmıyordum. Tabii bir de o miğdemin ağrısına katlanıyordum o zamanlar. Şu geçtiğimiz 3-4 aydır miğdem çok şiddetli ağrımaya başladı. Her ne kadar aileme belli etmemeye çalışsam da acıdan kıvrandığımı anlıyorlar. Ilaçlarımı içmeye başladım ama fayda etmiyor. Günlük en fazla 3 tane içmem lazım ama ben 10 tane içiyorum fayda etmiyor. Sigara ve alkol kullanıyorum malesef ve şimdi hastaneye gitmeye hazırlanıyorum. Bu miğde kanseri belirtilerine baktım da hemen hemen hepsi var. Yani korkuyorum doktora gitmekten. Allah herkese acil şifalar versin…

 17. Melda dedi ki:

  Merhaba. Ben 16 yaşındayım ve sanırım 4-5 gündür midemde ağırlık hissi var. Aynı zamanda hafif bir yanma ve mide bulantım aç olduğum halde yemek yeme düşüncesi bile midemi bulandırıyor. Meyve sebze gibi şeyler yiyip duruyorum. Daha az rahatsız ediyor beni. Kanserden tam olarak şüphe etmesem de neye bağlı olduğunu merak ediyorum. Kötü bir şey çıkması beni korkutuyor. Yardımcı olabilir misiniz?

 18. yeliz dedi ki:

  Ben 17 yaşındayım ve 3 yıldır bulimia hastasıyım. Kusa kusa midemde reflü çıktı. Şu an bu belirtilerin hepsi var. Haftaya endoskopiye gidiyorum. Kanser olma ihtimalim olduğudu söylendi. Hepinize Allah acil şifalar versin.

 19. elçin dedi ki:

  17 yaşındayım ve 1 haftadan beri mide bulantısı, midede yanma ve ağrı şikayetiyle boğuşuyorum. En sonunda doktora gittim ve endoskopi yapmamız gerektiğini söyledi. Ailem kabul etmedi ve onun yerine yararlı olacak ilaç istedi. Doktor 1 aylık kullanmamı söyleyerek mide koruyucu yazmış. Yukarıda yazılan şikayetler bende de var. İhtimal vermesem de korkuyorum. Lütfen yardımcı olur musunuz? Endoskopi yaptırmalıyım? Herkes çok kötü olduğunu söylediğinden cesaret edemiyorum şimdiden teşekkürler.

 20. zehra dedi ki:

  Ben 16 yaşındayım. Mideme ağır kramplar giriyor. Ağzımda yaralar oluştu. Çok iştahsızım bir de bende kansızlık var. Mide kanseri olabilir miyim?

 21. dilek aydoğan dedi ki:

  Merhaba benim anneannem mide kanseri. Ameliyat oldu fakat bir türlü hastalık yakısını bırakmıyor sürekli kanaması oluyor ve doktorlar kanamanın nereden olduğunu bulamıyor. Anneannemin iyileşmesini çok istiyorum onu çok seviyorum Allah herkese acil şifalar versin.

  1. Nazlı Şen dedi ki:

   İnşallah anneannene bir şey olmaz. Onu çok sev çünkü ben de anneannemi mide kanseri yüzünden kaybettim ve onu çok özlüyorum. Geçmiş Olsun

   1. Zafer dedi ki:

    Senin anneannen, benim annem ama çok üzülüyorum.

 22. Gamze dedi ki:

  Merhaba. Sözlüm 2 ay boyunca mide bulantısı, iştahsızlık gibi şikayetlerde bulundu ve en son ağızdan kan geldiğini söyledi ve doktora gitti. Endoskopi yapılacak fakat 1 yıl önce kanserden dolayı babası vefat etti. Mide ülseri mi yoksa kanser mi belli değil ama sözlüm kanser olduğunu düşünüyor ve sonuç belli olmadan ölüme hazırlanıyor. Ama erken teşhis olduğu için kurtulma olasılığı olduğunu düşünüyorum. Bir anda herşey çok değişti ve tedavi gibi şeyleri kabul etmeyeceğini söylüyor. Bu duruma gerçekten üzülüyorum. Ne yapacağımı bilmiyorum. Sonucun kötü olmasından korkuyorum. Allah herkese acil şifalar versin.

 23. Nihan dedi ki:

  Merhaba öncelikle herkese geçmiş olsun. Ben 18 yaşındayım. Reflü hastasıyım ve sigara kullanmaktayım. Son zamanlarda iştahsızlık, mide bulantısı, yorgunluk ve midemde bir ağrı hissediyorum ama bu mide kanserine dönüşebilir mi? Yardımcı olursanız sevinirim.

 24. ismail dedi ki:

  Son 2 haftadır karnım mı yoksa midem mi ağrıyor belli değil. Yemek yedikten sonra 30 dakika sonra karnım acıkıyor. Bu mide kanseri olabilir mi?

 25. Sena dedi ki:

  Merhaba ben Sena. 18 yaşındayım ve midem geçen seneden beri çoğu zaman ağrıyor. Midemin sağ tarafında ele gelen birşey var. Aile doktorum safraya, mideme, akciğere ultrasonla bakılmasını söyledi. Şikayetlerim şunlar; kansızlık, yorgunluk, her yemekten sonra şişkinlik, hazımsızlık, mide ağrısı, iştahsızlık ve bulantı. Kilom ise düşüp çıkabiliyor belli olmuyor. Sizce birşey olabilir mi? Korkuyorum.

 26. YArdım edin lütfen dedi ki:

  Benim şiddetli kusmam var. İki gündür ne yesem çıkarıyorum ve gece uyku uyuyamıyorum. Gecede en az 6-7 defa kusuyorum. Bugün serum verdiler. Serum verdikleri sırada biraz bisküvi yedim. Az da olsa toparladım. Kanım iltihaplanmış bir de karnım iltihaplanmış. İlaç verdiler ama hiçbir faydasını görmedim. Artım midemde çıkaracak bir şey kalmadı afedersiniz sarı su çıkarıyorum. Kusunca ağzım acı bir tat geliyor. Bir tatlı kaşığı su içiyorum onu da çıkarıyorum. Acaba mide kanseri olabilir miyim. Lütfen yardım edim.

  1. Burak dedi ki:

   Benzer şikayetler bende de vardı. Kustuktan sonra çıkan şeyin rengi bile birebir örtüşüyor.. Su dahi kusmama neden oluyor ve serumla sadece bir süreliğine iyi hissediyorsunuz sonrası kusmaya ve ağrı çekmeye devam. Ultrason ve tomografiye girip safra kesenizi kontrol ettirmenizi tavsiye ederim. Büyük ihtimal taşınız olabilir ve aynı zamanda safra kesenizde iltihap olabilir. Ben şahsen 1 hafta hastanede yattım ve o süre boyuncada sadece damardan beslendim. Sadece hastaneden çıkmaya yakın önce su, ertesi gün püre – muhallebi tarzı hafif kıvamlı yiyecekler ve ertesi günde normal yiyeceklere döndüm ki normal yiyeceklerinde hepsini yiyemiyorsunuz. Tuzlu ve yağlı yasak şu anda bana ta ki ameliyat olup keseyi aldırana kadar.

 27. Ceylan dedi ki:

  İyi günler. Benim de annem mide bulantısı nedeniyle hastaneye gitti mide kanaması dediler. Endoskopi yaptırdık. Midesinde yaralar olduğunu söylediler ve parça aldılar. Bize kanser ya da ülser diye birşey söylenmedi. Sizce ne olabilir? Annem sık sık mide bulantısı yaşıyordu baş ağrısı ve iştahsızlık oluyordu. Lütfen bizi bu konuda aydınlatın. Sonuçların gelmesine daha 2 hafta var. Ben ise uyku uyuyamıyorum.

 28. gözde sarper dedi ki:

  Benim de babam mide kanseri ama dördüncü evrede. Sadece karın zarına dağılmış. Bunun için ameliyat yapılamıyor ve kemoterapi tedavisine başlanacak. Sizce bunu yenme ihtimali nedir?

  1. Pınar dedi ki:

   Merhaba. Acaba babanız nasıl şu an? Ne yaptınız? Annemde de aynı şikayetler var ve 1 senedir tedavi görüyor. Şu zamanlar kusuyor ve engelleyemiyorlar.

 29. GamzeDanis dedi ki:

  Annem endoskopi ve patoloji testi oldu. Endoskopiye göre doktor %90 mide kanseri olduğu ve herşeye hazırlıklı olmamızı söyledi. Patolojiden gelen sonuç temiz çıktı ancak doktor ısrarla kanser olabileceğini çünkü parça alırken kanama oluştuğunu söylüyor. Sizce patoloji sonucunun yanlış çıkması mümkün müdür? Yardımcı olursanız sevinirim.

 30. sedat ünal dedi ki:

  İyi günler. Mide rahatsızlıkları için sığla yağı öneririm. Gerçekten çok iyi geliyor. Katkısız olan sığla yağı bularak denemenizi tavsiye ederim. Mutlaka araştırın.

 31. emel dedi ki:

  Allah’ım herkesin hastasına acil şifalar versin. Benim de babam mide kanseri. Daha ilaç tedavisine başlamadık.

 32. Hira Nur dedi ki:

  İyi günler. Kanser hakkında çok az bilgiye sahip bir insanım. Sözlümün mide kanseri olduğunu öğrendim. Dün teşhis konmuş ve hemen haftada 4 gün kemoterapi görmesi gerektiği söylenmiş. Kanser yemek borusuna da sıçramış. Böyle bir durumda ameliyat olamaz mı? Ya da kemoterapi ne kadar faydalı olur? En doğru yol hangisi? Nasıl yenilir bu hastalık? Rabbim herkese şifalar versin.

 33. nurdan dedi ki:

  Ben yumurtalık kanseri evre 1/A’ yı atlattım. Şimdi ise midemden şikayetlerim var. Kabızlık başta olmak üzere şişkinlik ve hazımsızlık şikayetlerim var. Kontrollerimi düzenli yaptırıyorum hiçbirşey çıkmadı. Kan tahlillerinde belli olur mu? Mide kanseri bilen varmı?

 34. Berrak dedi ki:

  Babam geçen ay midesindeki ağrılar, şişkinlik, yemekten sonra halsizlik, yorgunluk ve makattan gelen kan nedeniyle doktora gitti. Midesinde yaralar görüldü, ülser olduğu söylendi. İlaç tedavisine başlandı. Ancak belirtilere bakınca mide kanseri olma ihtimali beni çok korkutuyor. İlaçlar hiçbir işe yaramıyor. Mide bulantısı ve kusmalar sıklaştı. Ayrıca ateş de oluyor. Bunların yanı sıra babamı yeniden doktora gitmesi için ikna edemiyoruz. Çok zor durumdayız. Durumun ciddileşmesinden çok korkuyorum. Neler yapabiliriz? Lütfen yardım edin? Hepinize Yüce Rabbim acil şifa versin. Hayırlı günler.

 35. 61 dedi ki:

  Benim de bir arkadaşıma mide kanseri teşhisi konuldu ve testlerde %42 pozitif çıktı. Bu ne demek oluyor? Ne yapmamız gerekiyor?

  1. Bugün babama mide kanseri teşhisi konuldu. Safra kesesine de sıçradığını söylediler. Babam çok zayıfladı ve rengi çok sarardı. Çok üzülüyorum ne yapacağımızı da bilmiyorum. Ne yapmamız gerektiğini bilen varsa yardımcı olabilir mi? Çok zor bir durum. Allah tüm hastalara acil şifa versin.

 36. Kübra Çelik dedi ki:

  Hayırlı günler. Benim babam 3-4 ay önce midesinden ameliyat oldu. Midede kötü bir oluşum olduğu ve alınınca bütün sıkıntıların biteceği söylendi. Midesinin dörtte biri alındı. Ameliyattan sonra doktorumuz bizi kemoterapi ve radyoterapi için başka bir hastaneye yönlendirdi. Babam ameliyattan sonra kendini toparlamıştı ve hiç bir sıkıntı yoktu. Kemoterapi ve radyoterapinin başlamasıyla babam çok kilo kaybetti. Kemoterapide en düşük doz verildi. Her şey yolundaydı aslında ama şuan babamın mide ağrısı var ve sırtına da ağrı vuruyor. Korkuyoruz. Sıçrama ihtimali var mı? Bu ağrıların sebebi ne olabilir? Babamı böyle görmeye alışkın değilim. Kendisi de çok moralsiz. Babamın ağrılarını görmeye dayanamıyorum. Rabb’im hepimize, yakınlarımıza sağlık sıhhat versin. Bu hastalıktan da kurtulabilmeyi nasip eylesin inşallah. Dualarınızı eksik etmeyin lütfen.

 37. Tuğba dedi ki:

  Yazılarınızı okudum ne olur bana da cevap verin. Sevdiğim adam dün doktora gitti. Yemek yedikten sonra kusuyor. İştahı yok midesi bulanıyor bir de zayıflıyor. Kan almışlar, film çekmişler. Doktor mide kanseri olma riski var dedi. Onu kaybeder miyim ne olur yardım edin.

 38. dılan dedi ki:

  Benim dedem de mide kanseri, ben henüz 13 yaşındayım dedem ise 73 yaşında. Kemoterapi tedavisi görüyor. Ailem ne kadar benden saklamaya çalışsa da bilmemem mümkün değil. Eğer dedem ölürse inanın ben kolay kolay kendime gelemem çünkü onu çok seviyorum. Eminim ki o da beni seviyordur. Bundan 2 gün önce de arkadaşımın dedesi akciğer kanserinden öldü sebebi sigara! Allah’ın cezası sigara! Allah başta benim dedem ve tüm hastalara acil şifalar versin.

 39. levent çetinkaya dedi ki:

  Babam 75 yaşında. Mide kanseri başlangıcı var. Ameliyat gerçekten çözüm oluyor mu?

 40. meral dedi ki:

  Merhaba benim 2 gündür midemde kramp şeklinde ağrılar,bulantı ve gaz rahatsızlığım var. Bu ağrılar sırtıma da vurmaya başladı ve ben çok korkuyorum kanser olmaktan:( Ailemde kanserden kaybettiğim sevdiklerim var ve en son aralık ayında babama beyin tümörü(GBM) teşhisi konuldu 🙁
  Ben de risk altında olmaktan çok korkuyorum. En kısa zamanda doktora gideceğim ama çok korkuyorum çünkü bana ihtiyacı olan bir kızım var ondan ayrılmak istemiyorum 🙁 Allah bütün hastalara şifalarını versin..

 41. hatice dedi ki:

  Merhaba. Annem yıllardır mide hastası. Midesinde reflü vardı. 2010 yılında hastanede 10 gün kaldı ve 10 gün boyunca serumla beslendi. 7. günden sonra sıvı yemeye başladı fakat tedaviden 2 yıl sonra annemin kusmaları gene başladı. Dün doktora gitti tekrardan şikayetlerini söyleyince, doktor mide kanseri olabilir demiş. Benim sorularım ise şunlar; Annemin hipertansiyonu var acaba kusmalarına tansiyonu mu sebep oluyor? Reflü kansere dönüşür mü? Mide kanseri genetik mi? Lütfen bu konuda bilgisi olanlardan cevap bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

 42. özge dedi ki:

  Babam mide kanseri. Ameliyat oldu. Midesinin bir kısmını aldılar. Doktor en fazla 2 yıl yaşar dedi. O da sigara ve alkol kullanmazsa. Ama babam sigarayı ve alkolü bırakmadı. Hala kullanmaya devam ediyor. Ameliyatın üzerinden 7 yıl geçti. Çok zayıflamıştı zaten. Gitgide zayıflıyor. Şuan bi rahatsızlığı yok gibi. İlaç falan da kullanmıyor ama acaba gerçekten iyileşti mi, yoksa hastalık bir anda tekrar nükseder mi bilmiyorum. Onu böyle zayıf, cansız gibi görmek beni çok üzüyor.
  Ben de rahatsızım. Ailemizde hemen hemen hepimizde mide rahatsızlığı var. Çok iştahsızım, son zamanlarda çok fazla kilo verdim. Sürekli midem bulanıyor. Çok az bişey yiyeyim hemen şişkinlik hissediyorum ve daha fazla yiyemiyorum. Doktorlar babamda olduğu için bizde de kalıtsal olabileceğini söylemişti. Bende ülser var. Babam da başta ülser teşhisiyle tedavi görmüştü. Endoskopi istedi doktor benden. Açıkçası bişeylerin çıkmasından korkuyorum. Ona bile cesaret edemiyorum. Bende de aynı hastalığın olma ihtimali ne kadardır acaba?

 43. HATİCE UYSAL dedi ki:

  Merhaba. Annem 3 sene önce sarılık oldu, ercp de koledokta maling kitle tespit edildi ve koledok kanalı karaciğerden parça alındı. Biopsi sonucu adenokarsinom.1 sene sonra karın duvarında kitle tespit edildi doktorumuz ilk ameliyat büyük bir ameliyat olduğu için implantasyon damlama metastazı olduğunu söyledi. Doktorumuz 2.ameliyatını yaptı 8 ay sonra karın zarında kitle tespit edildi ve 3.ameliyatımızı olduk. Doktor tümörün bir tane olmadığını küçük küçük olduğunu söyledi kemoterapi radyoterapi almadık çünkü onkoloklar %10 etki eder hastaya eziyet dediler. Annem 70 yaşında şu anda da onikiparmak bağırsağında yara tespit edidi biopsi alındı sonuç bakliyoruz. Bir tümörde karın zarında var büyümüş adenokarsinom çok korkuyoruz. Allah herkese sağlıklı sıhhatli ömürler versin kimseye acı çektirmesin. Biz ümitliyiz yine de size sormak istediğim cyberknife yöntemi annemi kurtarabilir mi? Şimdiden teşekkürler.

 44. neda dedi ki:

  Merhaba,benim dedem 83 yaşında ve yaklaşık 1 aydan beri kilo kaybı, halsizlik, her yemekten sonra mide ağrısı ve şişkinlik, arada sofrada ani kusmaları vardı. Dün gece sabaha karşı fenalaşmış, dışkısının simsiyah olduğunu fark etmişler. Ambulansla hastaneye götürdüklerinde kanama yok ama gaita testinde mide kanaması olduğu ortaya çıkmış, endoskopi yapılmış. Midede tümör olduğu anlaşılınca başka bir hastaneye sevk edildi, orda tekrar bir endoskopi istendi. Bize eğer iyi huyluysa evinize gidebilirsiniz deniyor, bu ne kadar doğru olur acaba ya da yapılacak bir şey kalmamış mı denilmek isteniyor? Bizi neler bekliyor bilemiyoruz. Bütün bu yaşananlar şu an itibariyle oluyor. Herkez hastanede ben sizden cevap bekliyorum. Çok teşekkür ederim.

 45. AHMET Ç. dedi ki:

  Kanserden korkma, geç kalmaktan kork…
  52 yaşındayım. 2011 Ağustos ayında tesadüfen tetkike gittim endoskopim çekildi. İlk endoskopi çekimimde benden kaynaklanan (Huylanmam)nedenle yeterli başarı sağlanamadı. Sonrasında MR çekildi. Akabinde ikinci kez endoskopim yapıldı ve biopsi alındı. Çıkan sonuç Mide Kanseri Taşlı Yüzük hastalığı…
  Dopktorum vakit geçirmeksizin ameliyat olmam önerildi. Bunun üzerine İnternette yaptığım araştırmada kanserin çok çabuk dağılan tehlikeli bir tipi olduğu bilgisine ulaştım. Değişik hastane ve doktorlarla da fikir alışverişinde bulunduğumda derhal ameliyat olmam söylendi ve derhal ameliyat oldum. Ertesi gün öğlen sularında yürüdüm ve sıkışan gazı atarak rahatladım. 5 gün sonrasında da hastaneden taburcu oldum. Ameliyatta hem midemin tamamı hem de dalağım alındı. Üç ay boyunca ayda bir olmak üzere kontrole gittim. Şu an durumum oldukça iyi Allah’a şükürler olsun. Şimdi kontrollerim üç ayda bir yapılacak.
  Bu hastalığın adı kötü, itici, tiksindirici. Ama önemli olan bu hastalığın teşhisinde geç kalmamak yoksa korkulacak bir hastalık değil. Allah hepimize acil şifalar versin. Sağlıcakla Kalın.

  1. murat dedi ki:

   Maşallah Allah şifa versin. Benim de bir yakınım ameliyat olacak. Sonrasında neler yaşanır neler yapmamız gerekir? Hala testler devam ediyor.Lütfen bize dua edin.

 46. meltem dedi ki:

  Anneannem 77 yaşında iki hafta önce mide kanseri teşhisi konuldu. Üç gün önce Muğla’da hastaneye yattı. Doktorlar midenin dışına sıçrama var demiş. Ameliyat yapamıyorlarmış, bize de tam bilgi verilmiyor. Şimdi tedavi ne yönde olacak yaşından dolayı iyileşme şansı nedir? İstanbul’a mı alsak şansı artar mı? Kararsız kaldık. Herkese acil şifalar diliyorum. Ne yapmamızı tavsiye edersiniz?

 47. Nadir dedi ki:

  Babamda yaklaşık 2-3 aydır midesinde rahatsızlık var. Yemek yedikten 1 saat sonra kusuyor ve geğiriyor. Geceleri uykudan kalkıp durmadan kusuyor ve dışkısı hemen hemen katran gibi siyah ve kan geliyor. Eğer bir bilginiz varsa cevaplarsanız memnun olurum. Hepinize geçmiş olsun Allah şifa versin…

  1. Kaan dedi ki:

   Nadir Bey, dışkısı dediğiniz gibiyse ülser olabilir, mide kanaması da olabilir Allah göstermesin. Zaman kaybetmeden hastaneye gidin lütfen. Şunu da söylemeliyim, mide kanseri yaşayan birinci dereceden akrabalarınız varsa kesinlikle siz de en kötü yılda bir defa check-up yaptırın. Hastalığın ne zaman geleceği hiç belli olmuyor (kontrol edilmediği sürece) illa ki bir belirti beklemek çok da mantıklı değil. Bunu yaşayınca daha iyi anladım. Geçmiş olsun.

 48. aygün atılgan dedi ki:

  Merhaba, babam taşlı yüzük hücreli mide kanserine yakalandı. Kemik metastazi ve karaciğer metastazi var. Teşhis konulalı 2 ay oldu, doktorlar ömrü en fazla 5 ay dedi. Bu konuda bilgisi olan lütfen bilgi verebilir mi?

 49. orhan dedi ki:

  Benim mide ağrım çok şiddetli ve bulantılarım var. Sık sık büyük abdestimi yapmak durumunda kalıyorum neredeyse sayısı günde 6 veya 7′ yi buluyor. Kanser riski var mıdır?

 50. Alperen dedi ki:

  Merhaba, benim babam 52 yaşında. 2 hafta önce dişinde apse oluşmuştu ve doktor beyin verdiği ilacı kullanmasıyla kendisi iyileşti. Fakat son 1 haftadır babam çok iştahsız ve hali yok, ayrıca midesi de ağrıyormuş. Mide kanseri olmasından korkuyorum. Böyle bir ihtimal var mi? Ya da farklı bir hastalığa mı yakalandı acaba,ne dersiniz?

 51. Mta dedi ki:

  Babamı 7 ay önce mide kanserinden kaybettim. Teşhis konduktan sadece 4 ay sonra onsuz kaldık. 4.aşamadaydı ve lenf, karaciğerde, bağırsaklarda metastas vardı. Son aylara kadar hiç belirti vermediği için çok geç öğrenmiştik. Ameliyat için artık çok geçti. Sadece kemoterapi uygulandı. Kemotepi zor bir yöntem, faydası olduğu kadar zararı da oluyor. Şöyle ki; bağışıklık sistemini çökertebiliyor, hastanın iyileşme şansı düşük ise yaşam kalitesini ve kalan ömrünü kısaltabiliyor. Karar verilmeden önce iyice düşünülmeli. Allah herkese şifa versin. Sonuc ne olursa olsun zor bir süreç. İnancınızı kaybetmeyin hiçbir zaman, ayrıca psikolojik destek alınmasını da tavsiye ederim. Size düşen en önemli görev ona sevginizi daha çok göstermek.Allah yardımcınız olsun.

 52. Tanya dedi ki:

  Merhabalar,
  Geçenlerde 1’er hafta arayla ani bulantı sonrasında kustum ve kan geldi. İlkinde çok ciddiye almadım fakat tekrarında doktora gittiğimde sonuçlarda herhangi birşeye rastlanmadı ve gayet iyi olduğum söylendi. 26 yaşındayım ve yazıları okuyunca önce ihtimal vermedim o kadar fakat bende olan belirtilerle eşleşen durumlar sözkonusu (midede şişkinlik, bulantı, kan gelme ve kilo kaybı(daha doğrusu alamıyorum), gibi). Özellikle de bi dönem de aşırı alkol tükettiğimi (ve halen sigara kullanmakta olduğumu) gözönüne alınca paniğe kapıldım çünkü daha az önce tekrar bulantı sonucunda kustum ve yine kan geldi. Doktor boğazımın tahriş olabileceğini söylemişti fakat benim 2003’de başlayıp 2005’de sona eren bi hastalığım oldu. (Bulimia(halk arasında manken hastalığı olarak da bilinmekte)); sınav dönemi stres kaynaklı başlayıp inanılmaz bir alışkanlığa dönmüştü, çok ciddi safhalardan geçtim ve o dönemlerde dahi boğazımdan çok sık kan gelme durumu olmazdı. (Ki hastalığın ciddiyetini düşününce 1-2 defa olması şuanki durumumla karşılaştırılınca pek kayda değer kalmıyor. Sağlık.net ciddi bir sağlık sitesi olduğu için ve bana yardımcı olacağınızı düşündüğüm için danışmak istedim. Elbette en kısa zamanda tekrar doktora gideceğim. Şimdiden çok teşekkür ederim.

  İyi günler

 53. Engin TASCI dedi ki:

  Babamı geçen hafta doktora götürdük. Midede tümöre rastlanmış. Parça aldılar. 8 Aralık’da İyi huylu mu kötü huylu mu olduğu sonucu çıkacak. Her ihtimale karşı kötü senaryoda geçecek aşamalar nedir? Bir de tedavi için nereyi tavsiye edersiniz? Alternatif tıp ilacı var mı?

 54. ömer dedi ki:

  Çok sevdiğim bir arkadaşım sizin yukarıda anlattığınız belirtileri gösteriyordu.Çok sigara içiyor geceleri az uyuyordu. Hayat hikayesi de hiç de iç açıcı değil malesef. Hastalığın adını söylemiyor ama kemoterapi,ışın falan diyor,daha önce endoskopi de yaptırmış,parçada almışlardı midesinden. Şuan birbirimizden çok uzak illerde olduğumuz için sadece onun anlattığı kadarını biliyorum. Üzülmeyeyim diye hastanenin adını falan da gizliyor gelirim ziyaret ederim diye (saçları falan dökülmüş galiba) :(( bir başka arkadaşa bahsettiğine göre nefes borusuna da sıçramış. Kafam çok karışık ben hastanın arkadaşı olarak(hasta 30 yaşında bayan) onun en çok sevdiği arkadaşı olarak ne yapabilirim? Bir de Tümörün nefes borusuna sıçramış olmasıyla ilgili bana ne gibi bilgiler verebilirsiniz? Lütfen sizden ricam anlatırken eksisiyle artısıyla hastalığın bu aşamasını (en azından benim size anlatabildiğim kadarıyla ve benim anlayabileceğim şekilde) değerlendirirseniz sevinirim.. Bu konuda en çok sıkıntı çektiğim husus hastalıkla ilgili bilgilerimin yetersiz olması(gerek hasta tarafından gerek çevremde pek rastlamamış olmaktan).. Doktor arkadaşlarla da görüşeceğim ama bu siteyi görmüşken sormak istedim. Şimdiden teşekkürler.

 55. serap aksoy dedi ki:

  Babamda mide kanseri ve devamında karaciğer metastaz var. İnternette araştırırken cyberknife diye bir tedavi yöntemi gördüm, fikrinizi öğrenebilir miyim?

 56. ali sizgen dedi ki:

  Slm. Benim dayım mide kanserine yakalandı. Hastalığına yeni teşhis kondu. Doktorlar ameliyat olmasını söylüyorlar. Ameliyat ile bu hastalıktan tamamen kurtulur mu acaba? Allah hasta olanlara acil şifa yakınlarına ise sabır versin.

 57. ülkü dedi ki:

  Merhaba; yaklaşık üç ay önce bi tanıdığıma mide kanseri teşhisi konulmuş. Ama yukarıda yapılan yorumlarda yazıldığı gibi hemen midedeki tümör ameliyatla alınmadı, kemoterapi yapılmaya başlandı. Fakat ışınla değil serumla ilaç veriliyormuş. Kanserle ilgili hiç bi bilgim olmadığından anlayamadım hangi aşamada olduğunu. Hocam rica etsem bununla alakalı bilgi verir misiniz.

 58. tülay çıralar dedi ki:

  Merhaba,

  Babama 20 Eylül 2011’de aşırı kilo kaybı, iştahsızlık ve şiddetli ağrı sebebi ile endoskopi yapıldı ve arkasından biopsi alındı. Şikayetleri artınca biopsi sonucunu beklemeden 26 Eylül 2011’de hastaneye yatırmak zorunda kaldık ve mide kanseri olduğunu öğrendik. Arkasından 30 Eylül’de yapılan PED çekimde iskelet sisteminde yoğun bir metestaz görüldü. Hiçbir tedavi yöntemini uygulayamadan 24 Ekim 2011’de hastanede kaybettik. Herşey 35-40 günde oldu ve malesef bitti. Hastalık son evresine kadar hiçbir belirti göstermedi. Son derece sinsice ilerlemiş. Hastane sürecimiz buyunca orada gördik ve öğrendik ki tesadüfen erken evrede bu hastalığın teşhisi konmamış ise tedavisi çok zor. Biz hala çok hızlı bir şekilde gelişen bu durumun şoku içindeyiz. Bu hastalığa yakanlanmış herkese acil şifalar, yakınlarına dayanma gücü ve sabır dilerim.

 59. arzu dedi ki:

  Herkese acil şifalar diliyorum. Benim annem de mide kanseri fakat erken teşhisle hayata tekrar tutundu ve hastalığını tamamen atlattı. Dilerim Allah hepimizin yar ve yardımcısı olur. Koray Kuzucu arkadaşım dilerim babanıza Rabbim acil şifalar verir.

  1. derya dedi ki:

   Merhaba. Benim nişanlım 6 yıldır mide kanseri. Erken teşhis konulduğu için sadece ilaç tedavisi görüyor. Tümörün tamamen kaybolmak üzere olduğu söylendi. Yani mideyi almadan sadece ilaç tedavisi ile atlatılabilinir mi? Tekrarlanması mümkün mü? Allah herkese acil şifalar versin.

 60. a.k. dedi ki:

  Nişanlıma mide kanseri tanısı kondu. 4.evresindeymiş. Hangi tedavinin uygulanması gerekir? Morali inanılmaz bozuk. Ne yapmalıyım?

 61. eylem dedi ki:

  Merhaba, uzun zamandır kansızlık ve demir eksikliği yaşıyorum. Çok uzun dönemdir kan ve demir ilacı kullanmama rağmen hemoglobin 8’in üstüne çıkmıyor, demir 9’a kadar indi, çok hızlı bir düşüş oldu. Hemotoloji vücutta bir kaçak olabileceğini söyledi ve endoskopiye gönderdi ama ben hala korkudan gitmedim. 1977 doğumluyum, çok uzun seneler üniversite dönemimden beri ülser ve reflü sıkıntısı çektim. Sürekli halsizlik, kalp çarpıntım ve bulantım var. Yemek yedikten sonra sürekli bir halsizlik, sancı, bulantı ve hazımsızlık yaşıyorum. Sizce mide kanseri riski altında olabilir miyim? Yaşımın bunun için genç olduğunu düşünmekteydim ama iyice korkmaya başladım. Beni aydınlatır ve yönlendirirseniz sevinirim. Teşekkürler.

  1. Koray Kuzucu dedi ki:

   Yaşınızla bunun alakası var ama genç yaşta olmanız hastalığa yakalanmadığınız anlamına gelmez. İnşallah öyle bir şey yoktur ama endoskopi yaptırmanızı şiddetle tavsiye ederim. Bulantı ve kilo kaybı varsa sakın durmayın ve hemen doktora gidin. Allah göstermesin tabi ki ama korkudan gitmemek çok saçma. Ben ki iğneden korkumdan kan aldıramazdım şimdi çatır çatır gidip ne gerekiyorsa yaptırıyorum. İnsan yanında görünce anlıyor sağlığının değerini. Lütfen hiç vakit kaybetmeden doktora gidin ve testlerinizi yaptırın.

   1. Hilal dedi ki:

    Merhabe Koray bey. Annem 38 yaşında midesinde sürekli aşırı ağrı vardı yemek yiyemiyordu.Endoskopi çektirdik midede tümör var denildi ve midenin tamamı alındı. Lenf bezlerine yapışıkmış temizlendi şu an hastahaneden taburcu olduk çok şükür. Ağızdan beslenmeyede başladık patoloji sonuclarını bekliyoruz ona göre kemoterapi görücekmişiz. Endoskopi sonuçları çıktıktan sonra araştırma yaptım ve sizin yazınızı okumustum bu bizi bilgilendirdi birazda olsa rahatlattı çünkü midesi alınırsa nasıl yaşıcak diye düşünüyoduk. Allah razı olsun.

  2. mustafa dedi ki:

   Viyana’dan kanserle alakali yazismanizi aradim buldum, okudum. Hepinizden Allah razi olsun. Ben de biraz rahatladim 3/11/2011’de mide kanseri olduğumu öğrendim. Hem üzüldüm hem sevindim. Ama yapacak bisey yok amaliyatima gideceğim 12/11/2011’de. Allah ahiretimizi güzel eyler inşallah. Hepinize de gecmiş olsun.
   Yazışmanızı takip edeceğim inşallah.

 62. Abdullah Simsek dedi ki:

  Bundan 6 ay önce babama mide kanseri teşhisi kondu ve ameliyat oldu. Ben de internetten araştırdım, sizin sitenizi buldum ve çok önemli bilgiler edindim. Bundan dolayı size çok teşekkür ederim, başarılarınızın devamını dilerim. Saygılarımla.

 63. mehtap dedi ki:

  Benim teyzeme bugün hastane sonuçlarına göre mide kanseri teşhisi konulmuş. Ölümcül bir kanser midir?

 64. ismail eymir dedi ki:

  Mide kanserinde erken tanı çok önemli. 2005 yılında mide kanseri geçirdim. Midemin 3/4’u alındı ve şu anda sağlıklı şekilde hayatıma devam ediyorum. Elbette kanser tedavisi maliyetli, ancak burada önemli olan kişinin moral olarak en üst seviyede olması. Hastalığa nezle grip gibi bakarak her insanın yakalanabileceği hastalık olarak görmesi önemli ölçüde insanı rahatlatıyor.

  1. hamdi anteplioğlu dedi ki:

   Kardes gecmiş olsun. Bugün babama mide kanseri teşhisi koymuşlar. Babam 77 yaşında ve sigara, alkol hiç kullanmadı. Bolca meyve yer.4-5 yıldır düzenli omega 3 vitamini kullanır. Ne ani kg kaybı, ne aşırı derecede yorgunluk, kanama, aşırı iştahsızlık vs. yaşadı. Tabi biz şimdi korkuyoruz. Ne yapmamız gerekir?

 65. göknur yalçın dedi ki:

  Mide kanserinin tedavisi sonuç gösteriyor mu ve maliyeti tam olarak ne kadar ve mideyi almak gerekli midir kesin sonuç için?

  1. Koray Kuzucu dedi ki:

   Babam Mide kanseri, Midesinin %70lik bölümünü aldılar, tümör çıkarıldı fakat patoloji sonucunda T3 N1 M0 çıktı yani, Midedeki tümör kanserin 3. evresinde, N1 Başlangıç seviyede Lenf bezlerinde tutunma var, M0 ise uzak organlarda virüs yok. Bu göz önüne alındığında Mide temizlendikten sonra geriye Kemoterapi ve Radyoterapi kaldı. İlk etapta 4 Kür Kemoterapi ile birlikte Işın Tedavisi verildi. 28 gün sürecek ışın tedavisinin son 3 günü de Kemoterapi olacak.
   Ben de babam da hiç korkmuyoruz, İşyerinde çalışan bir arkadaşım 2 Defa kanseri yendi, Yine bir müşterim Akciğer Kanserini yendi. Allah’ın izniyle Herkes yenebilir. Biz de kanseri yeneceğimize tüm kalbimizle inanıyoruz ve korkmuyoruz, Her şey güzel olacak, Artık eskisi gibi değil bununla yaşamayı öğrenmek ve her zaman kontrollere gitmek gerekiyor. Bizim tedavimiz yaklaşık 1 ay sonra başlayacak. Kudret Narı diye bir şey var. Bunu bursa ya da izmirde tanıdıklarınız varsa getirtin. Günde 1 kaşık yedirin hastanıza. Balla karıştırın çünkü tadı çok acı. Bununla birlikte Doğal bitkilerle ilgili araştırmalar yapın, İnanın Derdi veren Allah dermanını da veriyor. Eğer bir şey olacaksa önüne geçemeyiz tabi ki ama tek duamız ömrünün uzun olmasını istemek.. Tedavi süreci bayağı sancılı diyorlar onunla ilgili henüz ameliyat dışında bir sıkıntı çekmedik ama ışın ve kemo başladığında sanırım bu sıkıntılar kendini gösterecek. Sadece size bir uyarım var sizde ya da bir yakınınızda kanser olsun olmasın her tanıdığınız insana bunu da iletin, Pankreas en önemli kanser türlerinden bir tanesi, en kötü tarafı da son evreye gelmeden anlayamıyorsunuz. Lütfen devamlı kontrollerinizi yaptırın. Allah kanserle savaşan hastalara acil şifalar versin, yakınlarına da sabır..

   1. ismail ince dedi ki:

    Geçmiş olsun. Allah her hastaya acil şifalar versin.

   2. Nuray dedi ki:

    Benim babamda mide kanseri. Ameliyat olamadı maalesef. Kemoterapiye başlandı ve 3. kürü aldı. Ama ilaç aldığı dönemler biraz daha sıkıntılı geçiyor. Buradaki herkes kadar güçlü olabilmeyi dilerdim. Ama bu çok zor yeneceğimize inanıyorum, güçlü olmaya çalışıyorum fakat yinede birşeyler eksik. Üzülmekten kendimi alamıyorum. Tabii ki babam görmüyo üzüldüğümü. İnşallah biz de bu hastalığı yeneceğiz. Allah herkese şifa versin ve herkesin yardımcısı olsun.

    1. Tülay dedi ki:

     Nuray hanım babanızın sağlığı nasıl?

   3. volkan dedi ki:

    Allah acil şifalar versin. Azminiz bu şekilde iken yenmemeniz mucize olur. Çok içten inanıyorum. Yeneceksiniz.

   4. mehmet dedi ki:

    Allah yardım etsin.

   5. Seda dedi ki:

    Kudret narı bizde de var, çok faydalı. Annem de her gün bi kaşık alıyor. Ayrıca nar suyu da cok faydali.

  2. Koray Kuzucu dedi ki:

   Kanser hastalığı, kalp gibi devletin tamamını karşıladığı bir hastalık. Masrafı çok değil, sadece özel doktorlara giderseniz muayene parası alırlar.. Bununla ilgili doktor tavsiyelerim olabilir çünkü Türkiye’nin alanındaki en iyi doktorlarının hepsini araştırıp hepsiyle görüştüm. Bir sorunuz olursa lütfen çekinmeden sorun. Bunun yanında söylediğim gibi biz de hastalığı henüz yenmiş sayılmayız buradan gelişmeleri paylaşacağım. Sonuçta hastalık bu, herkes yakalanabilir. İnsanlara belki bir faydamız olur buradan.

   1. aziz dedi ki:

    Bizi aydınlattığın için teşekkür ederim ama annem ameliyat falan olmak istemiyor.

   2. Gülay dedi ki:

    Merhaba Koray Bey, geçmiş olsun. Babanız sağlığına kavuşmuştur inşallah. Benim de kardeşimin eşi mide kanseri. Kısa süre önce öğrendik ve malesef kanser ilerlemiş. Bu konuda hastane ve doktorları araştırdığınızı söylemişsiniz. Bilgi alabilir miyim sizden?

  3. Sertac.yildiz@hotmail.com dedi ki:

   Merhaba,
   Kanserin hangi aşamada olduğu önemlidir. İlk oluşma aşamalarında farkedildiyse total gastrektomi( Mide alınması ) ve sonrasında yapılan kemoterapi sonuç verebiliyor ama son evredeyse ve daha önemlisi metaztaz(diğer organlara sıçrama) varsa malesef çözüm olmuyor. Özellikle Karaciğer metaztazı malesef en kötüsü. Hastanıza Allah şifa versin…

   1. Koray Kuzucu dedi ki:

    Allah’tan Metastaz Sadece Lenf bezleri üzerindeki zarda varmış. Omentum (Lenfbezleri içi) Temiz Orada herhangi bir tümör yok. Sadece 1. seviyede lenf bezlerinde sıçrama var, Allah bilir tabi ki ama kurtulma şansının yüksek olduğunu söyledi doktor. Umarım Metastaz tedavi aşamasında yapmaz biz de kurtuluruz. Allah razı olsun.

   2. Mine dedi ki:

    Sanırım doktorsunuz, rahatsız ediyorum sizi. Bir şey danışmak istiyorum sayın doktorum. Annemin 1 yıl önce ağzından kan gelmesiyle hastaneye götürdük, endoskopi yapıldı ve tüm tahliller temiz çıktı. Fakat bu son iki haftada tekrardan geldi, ne yapmamız gerekiyor diye size danışmak istedim.Tabi mutlaka doktora bu hafta gideceğiz ama tekrardan danışmak istedim size. Hayırlı akşamlar diliyorum.

    1. pınar dedi ki:

     Merhaba babamın 5 aydır ağzından kan geliyor. Doktorlar tam olarak kanla ilgili duruma teşhis koyamıyorlar mide kanseri mi veya farklı bir hastalık mı var? Acaba neden olabilir? Şimdiden teşekkürler.

   3. symnr dedi ki:

    Karaciğere bulaşmışsa kurtulma ihtimali yok mu yani?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir