Sağlık.net

Hastalıklar

Prostat İltihabı ( Prostatit ): Nedenleri, belirtileri, tanısı ve tedavisi

 • Delicious

PROSTAT İLTİHABI (PROSTATİT)

Prostat bezinde sperm kanalları bulunur. Bunlar çok uzun kanallardır. Başta E. coli adını verdiğimiz bakteri türü ve diğer bakteriler bu kanallara yerleşerek burada enfeksiyona neden olurlar. Vücut da bu duruma iltihap oluşturarak yanıt verir. Bir de idrar yolunda oluşan iltihap prostat bezine bulaşırsa prostat iltihabı oluşur. Bu hastalığın oluşması için mutlaka bakteri olması gerekmez. Bazı prostat türlerinde bakteri olmadan da prostat iltihabı oluşmaktadır. Prostat iltihabı cinsel yolla bulaşan hastalıklardan biri değildir. Çünkü prostatit bulaşıcı değildir. Ergenlik çağından sonra her yaşta ortaya çıkabilen bir durumdur. Mutlaka tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Sinir hastalıklarına yol açabilir.

PROSTAT İLTİHABININ ÇEŞİTLERİ VE NEDENLERİ

 1. Akut prostatit: Ani gelişir ve şiddetlidir.
 2. Kronik prostatit: Sinsi seyreden bir durumdur ve daha az şiddetlidir.

Prostat bezinin iltihabına sıklıkla bakteriler neden olur. Bir çok mikrop prostat iltihabının oluşmasında etken rol oynar. İdrar yolunda yapılan bazı tıbbi müdahaleler sonucunda da oluşabilir. Prostat bezinin bir diğer nedeni ise kalın bağırsakta oluşan iltihaplar, makat bölgesindeki yaralar ve hatta bademcik iltihabıdır fakat bu çok zayıf bir olasılıktır. Kan dolaşımı sonucunda ortaya çıkan bir durumdur.

PROSTATIN BELİRTİLERİ VE HASTANIN ŞİKAYETLERİ

Akut ve kronik prostat iltihabındaki belirtiler birbirinden çok farklı olmasa da tedavileri ve bazı belirtileri farklı

olduğundan bunları tek tek incelemekte fayda var.

 1. Akut prostat iltihabı: Kronik prostat iltihabına göre çok daha az görülür. Şikayetler aniden ortaya çıkar ve belirtiler şiddetli bir şekilde seyreder. Hasta çok ağrı çeker ve gergin bir haldedir. İdrarını yaparken yanma hisseder ve idrarının tamamını yapmada güçlük çeker (yetersiz idrar kesesi boşaltımı). Vücutta mikrop fazladır. Ateş yükselmiştir ve titreme de görülür.
 2. Kronik prostat iltihabı: Daha sık görülen bir durumdur. Sinsi seyreden bir hastalıktır, yavaş yavaş gelişir ve şiddeti akut prostatite göre daha azdır. Sık idrara çıkma isteği vardır. Yine idrarda yanma ve idrarı yaparken zorlanma görülür. Ateş fazla yükselmez.

  Cinsel isteksizlik görülür. Boşalma sırasında ağrı hissedilir. Bağırsaklarda gerilme hissi vardır. Bunların dışında yine makat bölgesinde, erkeklik hormonu olan testesteronun salgılandığı yer testislerde ağrı duyulur.

Bu prostat iltihaplarının yanında bakterilerin neden olmadığı iltihaplar da vardır. Bu durumda da idrar yaparken ve boşalırken ağrı, sık idrara çıkma peniste, testiste, idrar kesesinde ağrı vardır. Ayrıca bu belirtilerin sadece prostat iltihabında görülmediği bilinmelidir. Prostat bezinin etrafındaki kas ve sinirlerde sorun olduğunda da aynı belirtiler görülebilir.

PROSTAT İLTİHABI TEDAVİSİ NASILDIR?

Kronik prostat iltihabı tedavisinde genelde antibiyotik kullanılır. Ortalama 5 hafta boyunca bu antibiyotik tedavisi uygulanır. Hastalık tekrarlar ya da tedaviden sonuç çıkmazsa bu tedavi süresi uzatılabilir. Bunun yanında şişliği ortadan kaldırmak için ilaçlar verilir. Daha sonraları ise idrarın rahat yapılmasını sağlayacak ilaç tedavisi uygulanabilir. Çok nadir durumlarda ise ameliyat uygulanır. Tedavisi zor bir rahatsızlıktır. Antibiyotikler o bölgeye yeterince etki etmeyebilir.

Akut prostat iltihabı tedavisinde yoğun antibiyotik tedavisi uygulanır. Ölümcül olabilen bir durum olduğundan yoğun bir bakım gerekir. En az iki hafta süreyle uygulanır. İdrar yaparken zorlanan kişilere sonda takılabilir. Damar içi ilaç tedavisi de yapılabilir.

Hastanın hayatını olumsuz etkileyen bir durum olduğundan tedavi mutlaka yapılmalıdır. Çünkü çaresi olan bir hastalıktır. Tedavi sonucunda çok büyük aşamalar kaydedilir. En azından kontrol altında tutulur.

Hastaların şu durumları bilmesinde fayda vardır:

 • Cinsel ilişkiyi bırakmak gerekmez. Hasta ilişkine devam edebilir,
 • Hayatını prostat iltihabı olmadan önceki gibi devam ettirebilir,
 • Prostat kanseri oluşumuna neden olmaz,
 • Tanısı zor konulan bir hastalık olduğundan tanıyı doğru koymak önemlidir,
 • İlaçları belirtiler geçti diye bırakmamak gerekir.

Related Posts

37 thoughts on “Prostat İltihabı ( Prostatit ): Nedenleri, belirtileri, tanısı ve tedavisi”

 1. Murat dedi ki:

  Arkadaşlar bende de aynı sorun var. Çaresini bulan oldu mu?

 2. erdem dedi ki:

  İdrar boşaltımında yanma ve makatta künt bir ağrı bazen var bazen yok bu şikayetler. Bu şikayetlerim prostat hastalığının tanımı içerisinde mi?

 3. dreamer8 dedi ki:

  33 yaşındayım. Bende de yaklaşık 1 yıldır var bu rahatsızlık. 45 günlük antibiyotik tedavisi uygulandı ama şikayetlerim bu ara daha da arttı. İdrarda yanma, renginde koyulaşma, zor ve tıkanık boşalma, kalça, kasık ve bacaklara vuran yoğun ağrı. Kabusta gibiyim. Çok zor bir rahatsızlık. Korunmasız açık ilişki yaşamayın. Evlilik şart.

 4. Ahmet dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar. Bende de var bu rahatsızlık. Lütfen dikkat edin! Zinaya sebebiyet vermeyim. Ancak düzenli bir ilişki ile geçer. Kurur gider. Her gittiğim doktor evliliğe değiniyor, tavsiye ediyor. Psikolojinizi bozmayın. Hayat böyle de devam ediyor. Takıntı yapmayın.

 5. Salih dedi ki:

  Selam ben de bu prostatit hastalığını 5 yıldır çekiyorum. Bir sürü antibiotik kullandım fakat iyileşemedim.

 6. Elmir dedi ki:

  Ben sık-sık idrara gidiyorum ancaq yanma olmuyor. Sol ayağımda ve karın alt tarafında arada bir ağrılar oluyor.Sol testisimde ağırlıq olduğunu hissediyorum. Hastalık bir ay önce sık sık idrara getmekle başladı, sonra ağrılar başladı. Yardım etmenizi xahiş edirem.

 7. Ali dedi ki:

  Merhaba. Bu hastalık bende 2 yıldır var. Zaman zaman antibiyotik kullandım. İdrarınızı ayakta yapmayın. Zamanla idrar akışında normal seviyeye ulaşırsınız. Prostat tarafında yanma bazen oluyor. Yürüyüş yapınca geçiyor. Hareket etmek faydalı gibi. Geçmiş olsun.

 8. ismail dedi ki:

  Arkadaşlar; prostatit hiç bir şekilde çaresi yok. 13 yıldır çekiyorum. Bununla yaşamasını öğrenmek gerekiyor. Bildiğim kadarıyla tek çaresi yumurtaların ikisini de aldırmak. Onu da yaşlanmadan kesinlikle yapmıyorlar.

 9. hüseyin dedi ki:

  Çok sık idrara çıkıyorum. İdrarımı yaptığımda rahatlama hissi olmuyor yanma oluyor. Testislerimde ağrı var. İdrarımı yaparken akıntı oluşuyor. 3 yıldır da çekiyorum bu hastalığı. Kullanmadığım antibiyotik kalmadı. Sizin tavsiyelerinizi bekliyorum.

 10. hakan dedi ki:

  Arkadaşlar herkeze geçmiş olsun. Ben yaklaşık 10 yıldır çekiyorum çok sayıda antibiyotik kulandım. Sonuç olarak iyileşemedim ve ameliyata kadar gitti hastalığımın tedavisi. Prostatik kist ameliyatı oldum ve hala devam ediyor sıkıntılarım. Yani zor bi hastalık.

 11. Hakan dedi ki:

  Bende bu olay 15 senedir var. Korktuğumdan dolayı doktora gidemiyorum. 8 yıl once gittiğimde sende prostat olmaz dediler. Son 1 yıldır boşalma anında yanma acıma oluyor. Şu ara iyice arttı. Çocuğum da olmuyor bununla alakalı olabilir mı? 33 yaşındayım. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. hakan dedi ki:

   Geçmiş olsun ben de uzun yıllar hastane hastane dolaştım. Birşey yok piskolojik bile dendi ve en sonunda ameliyata kadar gitti durumum.

   1. murat dedi ki:

    Çok antibiyotik kullandım ama geçmiyor. Ne yapmam lazım bilmiyorum. Lütfen yardım edin.

 12. tugi dedi ki:

  Merhaba. Ben hastalığımın ne olduğunu bilemiyorum ve çok utanıyorum. Sık sık tuvalete çıkamıyorum ama çıktığımda yanma hissi çok fazla oluyor. Erkeklik organımın alt kısmında sürekli kaşınma oluyor. Ayrıca erkeklik organımda et benlerinin sayısı arttı. Ne yapmam gerekiyor? Öyle şişkinlik durumu da yok. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Utangaç bir insanım doktora gidemiyorum. Şimdiden herkese acil şifalar dilerim.

 13. ahmet dedi ki:

  çocuk olmasına engel değil..bu hastalığın 2. yılında çocuğum oldu.prostatit hastalığında üşütmemeye dikkat edin.ağır kaldırmayın.stresten ve baharattan uzak durun.

 14. baba dedi ki:

  Son bir aydır bende de bu tür şikayetler mevcut. İdrara çok sık çıkıyorum ve idrarımı yapmakta zorlanıyorum. Aşırı derecede yanma hissediyorum. Bu durumda ne yapmalıyım? Lütfen yardımcı olun.

 15. earth dedi ki:

  10 gündür bu hastalıktan muzdaribim. İlk başlarda idrar yollarımda sorun var diye doktor tavsiyesi farklı ilaçlar kullandım. Daha yeni başladım. Ayrıca makatta problemim de var ve uzun süredir devam ediyor. Bu hastalığım mı prostatit olayını ortaya çıkardı onu da merak ediyorum. Ve yeni evliyim çocuk olmaması gibi bir durum olabilir mi? Teşekkürler…

  1. Vahap dedi ki:

   13 yıldır bende de bu rahatsızlık var. Tedavisi yok. Yeni olarak internette duyduğum ve bana mantıklı gelen “prostata enjeksiyon” tarzı bir tedavi yönteminden bahsediliyor. Bir araştırın derim. Ben de araştırıyorum. Acil şifalar.

   1. Hakan dedi ki:

    Abi araştırdın mı enjeksiyon tedavisini? Doktora gittin mi? Cevap verirsen çok mutlu olurum.

 16. ferit dedi ki:

  55 yaşındayım ve on yıldır prostatla ilgili sıkıntılar çekmekteyim. Üroloji doktorları 65 yaşında ameliyat olacaksın diyorlar. 4 mg’lık tablet veriyorlar. O da baş ağrısı yapıyor. Gecede bazen 3 defa tuvalete çıkmak zorunda kalıyorum. Bazı zamanlarda ise lavaboya hiç çıkmıyorum. Bana neler önerirsiniz? Yardımcı olursanız sevinirim.

 17. kadir dedi ki:

  Bu hastalık bende de çıktı maalesef. Peniste yanma, uyuşukluk, makat bölgesinde yanma, idrarı yaparken yanma gibi şikayetlerim vardı. Doktor prostat iltihabı dedi ve 3 ay antibiyotik verdi. 1 kutuyu bitirdim ama henüz bir sonuç alamadım, bakalım antibiyotikler ne zaman işe yarayacak.

 18. pascal dedi ki:

  Selam. Galiba kronik prostatit bende de var. 6 aydır sürmekte belirtiler. Kaç farklı doktora gittim hepsi farklı birşey söyledi. Bu sene hiç ayaklarım ısınmıyor bundan dolayı da olabilir mi arkadaşlar? Cevap bekliyorum.

 19. ismail dedi ki:

  Bende prostat iltihabı çıktı, doktor uzun süre antibiyotik kullanmam gerektiğini söyledi. İdrarda yanma, yoğun ağrı ve ayaklarım da aşırı üşüme durumu var. Şikayetlerim ilaç kullanınca azaldı. Hepinizin söylediği gibi uzun tedavi önerildi, gerisi Rabbimize kaldı.Şifa ondan.

 20. ferdi yas 26 dedi ki:

  Evet arkadaşlar maalesef bu hastalik bende de oldu. Anladığım kadarıyla bendeki kronik prostat ve bu sadece yaz mevsiminden kış mevsimine geçerken oluyor. Yaklaşık 1-2 ay kadar sürüyor. Soğuk havalarda ise sık idrar yapma gereği duyuyorum. Şimdilik tek sorunum bu. Hocam bunun çaresi ne olabilir?

 21. ahmet dedi ki:

  Selamlar;
  Bende de bu hastalık var. Zannedersem non bakteriyel. İki defa rektal muayene oldum,(4’er yıl arayla) alınan sıvı örneğinde herhangi bir bakteriye rastlanmadı ama belirtiler prostatit gibi duruyor. Antibiyotik fayda etmedi.Üşüttüğümde makat bölgesinde(prostatın olduğu yere denk geliyor) ağrı ve yanma meydana geliyor. Ayrıca karın yan boşluklarında da ağrı oluşuyor.Yaklaşık 5 yıldır bu şekilde hastalıkla yaşayıp gidiyorum.35 yaşındayım. Kesin tedavi olan arkadaşlar tecrübelerini bizlerle paylaşırlarsa sevinirim.

 22. Muzaffer dedi ki:

  Bende 1 ay önce sürekli idrar isteği ile başlayan bir idrar bozukluğu nüksetti. Doktora gittim prostat iltihabı dedi ve antibiyotik verdi. Bir kutu kullandım herhangibir düzelme olmadı.Sonra tekrar doktora gittim ultrason falan hiç birşey çıkmadı ne böbrekde ne prostatta ne de mesanede. Doktar aktif mesane problemi dedi tekrar ilaç verdi yine çözüm olmadı. Şeker olabilir dedi testlere başladık dahiliyede oda yok.Bu arada hepatit b çıktı. Şimdi ilaç kullanmıyorum karaciğerime zarar verir diye, sanki biraz azaldı.Ancak idrar problemim halen var. Yaklaşık saatte bir tuvaletteyim. Ne yapacağımı bilmiyorum.Galiba bendede prostat iltihabı var ve uzun süre antibiyotik kullanmam gerekiyor ancak hepatit b yüzünden karaciğerim zarar görür diye doktora gitmek istemiyorum.Hocam lütfen bir çözüm yolu gösterin.Teşekkürler.

 23. abdullah dedi ki:

  Bende prostat büyümesi vardı. PSA da 7.2 çıkınca biopsi alındı, çok şükür temiz çıktı. 4 kutu taveenic isimli ilacı kullandım, şimdilik görünür sorunum yok.

 24. cemal dedi ki:

  Ben bir yıldır antibiyotik kullaniyorum ama hala hastalığım geçmedi. Sizce ne yapmalıyım?

 25. şükrü eryılmaz dedi ki:

  Ben gerekli tetkikleri yaptırdım. Prostatit iltihap teşhisi kondu. Bununla ilgili olarak doktorumun vermiş oldugu antibiyotik ilaçları muntazaman kullandım. İlaçları kullandığım sürece rahatlama hissettim. Üşütmelerim olduğu zaman rahatsızlığım tekrarlıyor. Bir de benim ayaklarım sürekli buz gibi oluyor. Bunun önlemini alamıyorum. Ne yapmam gerekli?

  1. wayt dedi ki:

   Ben de şu an seninle aynı durumdayım kardeş. Sana tavsiyem hiç çorabını çıkarma
   ya da yatmadan ısıt giy. Üşütmeler böbreğe zarar verebilir dikkatli ol.

  2. şahin dedi ki:

   Arkadaşım brokoli kürü uygulayınız, çok faydasını görürsünüz. Geşmiş olsun.

 26. Salih dedi ki:

  Nonbakteriyel Prostattit hastalığında hangi ilaçlar kulanılır, kullanan var ise herhangi bir rahatlama söz konusu olduğu mu? Hangi hastanede hangi doktorlmara gidildi. Kesin tedavisi var mı? Bu konuda yardım ve önerisi bulunanları bekliyorum.

  1. north dedi ki:

   Üroloji dalı bakar genelde ama normal doktor da teşhis koyabilir.

 27. alettin aydın dedi ki:

  Bende bu hastalık var. Bunun çaresi nedir? Bilen varsa Allah rızası için bana göndersin.

  1. north dedi ki:

   Antibiyotik tedavisi görmen lazım. Ben görüyorum şu an.

 28. halil.adam dedi ki:

  Sperm rengi değisik; sarımtırak renkte. Ne olabilir?

  1. north dedi ki:

   Selam arkadaş. Bu hastalık bende de var. Birden çıktı. Çaresi şu; doktora gideceksin, antibiyotik kullanacaksın geçene kadar, ben 4 hafta kulandım doktor 3 hafta daha verdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir