Sağlık.net

Yazarlar

Epilepsi Teşhisi İçin Ne Tür Testler Kullanılır?

 • Delicious

Epilepsi Teşhisi Gereken Belli Bir Test Tipi Var mıdır?

Epilepsi teşhisi klinik bir teşhistir. Dokturunuz epilepsiyi hikaye, fiziksel muayene, EEG ve beyin görüntüleme çalışmalarına bağlı olarak teşhis edecektir.

EEG ve beyin görüntüleme gibi epilepsi teşhisini destekleyen belli testler vardır. EEG beyindeki elektriksel aktiviteyi büyütür, kaydeder ve bilgisayar ekranında gösterir. Geçmişte EEG görüntüleri kağıt üzerinde yapılırdı. Nöbetler esnasında dik, keskin ya da yavaş dalgalanma gibi anormallikler ortaya çıkar. Nöbetler arasında EEG anormallik göstermeyebilir, yani nöbetler arasındaki EEGler normal olabilir. EEG testlerinin çok kez tekrarlanması epilepsi teşhisini destekleyen anormallikleri yakalama şansını arttırır. Epilepsi için uygulanan bir kan testi yoktur.

Beyin MRI’I ve kafa aksiyal bilgisayarlı tomografisi gibi görüntülemeler beynin yapısı hakkında detaylı bilgi sağlamaktadır. Doğum kusurları, tümor, hasar ve felci ortaya çıkarabilirler ki bunların tümü epilepsiye neden olmaktadır.

Neden EEG? Amaç nedir?

EEG beyin aktivitelerini kaydeden bir testtir. Beyin aktivitelerini büyütür ve dalgalar olarak gösterir. EEG makineleri beyin aktivitelerini elektrotlar yoluyla kaydederler. Elektrotlar kafatasına yapıştırılır. Makinedeki amplifikatörler beyin sinyallerini büyütürler. Kayıtlar kağıda yazılır ya da sayısallaştırılır ve bilgisayar ekranında görüntülenir. Dik çizgi ve

dalga ayırdedici bir örüntüdür ve epilepsi hastalarında ortaya çıkar.

EEGler teşhisi desteklemek ve sonucunda onaylamak için kullanılır ve epilepsi sendromunun türünü sınıflandırılmasında yardımcı olur. Örneğin, tipikal örüntü 3 Hz dik çizgi ve dalga idyopatik jeneralize epilepsi hastalarında görülür. Epilepsinin türüne karar vermek tedavi seçeneklerinin belirlenmesinde oldukça önemlidir çünkü bazı anti epileptikler belli türdeki nöbetleri kontrol altında tutmayabilirler.

EEG testinden önce uykusuz kalmanız istenebilir. Uykusuzluğun nöbeti tetiklediği oldukça iyi bilinir. Ayrıca bu EEG testi esnasında uyumanıza yardımcı olacaktır, bu da EEG testinde anomalilerin tespit edilmesi şansını arttıracaktır.

EEG testi sırasında yanıp sönen ışıklar ve hiperventilasyon (aşırı hızlı soluk alıp verme) ile nöbetiniz tetiklenmeye çalışılabilir. Bu tetikleyici teknikler bazı hastalarda nöbetlere neden olabilir. Yanıp sönen ışıklar, ışığa karşı duyarlı epilepsisi olan hastalarda nöbetleri tetikler. Aşırı hızlı soluk alıp verme nöbet eşiğini düşürür ve nöbetlere sebep olabilir.

CAT Tarama mı MRI mı? Farkı nedir?

Cat görüntüleme beyin görüntülemede bilgisayara dayalı ilk Xray cihazıdır. X ışınlarını beynin resmini çekmek için kullanır. Beyin kanaması veya kafatası çatlakları gibi şiddetli değişikliklerin belirlenmesinde oldukça hassas bir testtir.  Diğer yandan, MRI beynin görüntüsünü ortaya koymak için manyetik alanı kullanır. MRI’da radyasyon riski yoktur. Merkezi sinir sistemindeki hasar, iltihaplanma, enfeksiyon, felç ve tümör gibi yapısal  anomalilerin tanımlanmasında MRI, CAT taramadan daha üstündür. Epilepsi başlangıcı olan neredeyse tüm hastaların MRI’a yönlendirilmeleri gerekir.

Tek Işın Emisyon Bilgisayarlı Tomografi (SPECT)

SPECT bir diğer nükleer tıp görüntüleme çalışmasıdır. Hastalar için epilepsi ameliyatı düşünüldüğünde kullanılır. Değişen fokal kan akışını belirleyerek nöbet odak noktasını tanımlar. Nöbet başladığında epileptik dokuda artan kan akışı görülür.

Bu testin dezavantajı hastanın test yapılmadan birkaç dakika önce geçirmiş olmak zorunda olmasıdır. Nöbet başladığında hastaya bir radyoaktif madde enjekte edilir. SPECT epileptik dokuyu belirlemek için beyinde bu radyoaktif maddenin alınımını takip eder. SPECT, PET gibi rutin bir çalışma değildir, hastalar için epilepsi ameliyatı düşünüldüğünde yararlanılır. Hastane ortamında, yatan hastalar için gerçekleştirilir.

Pozitron Emisyon Tomografi (PET)

PET nöbetlere neden olan anormalinin görüldüğü bölgenin yerini tespit etmek için kullanılan bir nükleer tıp görüntüleme testidir. Nöbetin odak noktasının yerini belirlemede beyin MRI’ı ve EEG’yi destekleyen ek bir çalışmadır. Bu test rutin bir test değildir ve nöbetleri kontrol altına alınamayan hastalarda  nöbet kontrolünün sağlanması için epilepsi ameliyatı düşünüldüğünde gerçekleştirilir.

Related Posts

4 thoughts on “Epilepsi Teşhisi İçin Ne Tür Testler Kullanılır?”

 1. Bahar dedi ki:

  Benim eşimde de epilepsi var. Testler temiz çıkıyor. Epilepsi testlerinde görülmeyen tümör olabilir mi?

 2. zafer dedi ki:

  Merhaba. Benim oğlum 6 aylık EEG çektirdik temiz çıktı ama belirtileri bizi çok üzüyor. EEG kesin sonuç mudur?

 3. Banu dedi ki:

  Epilepsi baş ağrısı yapar mı?

 4. canan dedi ki:

  Merhaba benim oğlum 11 aylık. 2 defa nöbet geçirdi ama eeg test sonuçları temiz çıkıyor. Neden olabilir? Testte epilepsi çıkmayabilir mi?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir