Sağlık.net

Hastalıklar

Zatürre: Hastanın görünümü, bulaşma yolları, belirtileri, tanısı, tedavisi ve aşısı

 • Delicious

ZATÜRRE

Zatürre, bakterilerin yol açtığı, yüksek ateş, öksürük ve koyu balgamla kendini belli eden bir hastalıktır. Bu bakterilerin neden olduğu her 100 zatürreden 5’i ölümle sonuçlanır. Ayrıca bu bakterilerin kanda görülmesi ve bütün vücuda yayılması ciddi rahatsızlıklara yol açar. Bunların başında menenjit gelir. Belirtileri aniden ortaya çıkabileceği gibi, kronik ve uzun süreli bir seyir de gösterebilir. Küçük çocuklarda ve yaşlılarda şiddetli seyreder ve ölüme yol açabilir.

A.B.D’de yaklaşık 200 bin kişi pnömokokların neden olduğu zatürreye yakalanmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre dünyada her sene 100 kişiden 1-2’si zatürre olmaktadır. Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre her yıl yaklaşık 90 bin zatürre vakası görülmektedir. Bu hastalardan 2-3 bini hayatını kaybetmektedir. Zatürre mikrobunun antibiyotiklere karşı direnç kazanması da bu hastalığın ciddiyetini arttırmaktadır.

ZATÜRRE HASTASININ GÖRÜNÜMÜ NASILDIR?

Zatürre hastasının ateşi 39-40 dereceye kadar yükselmiştir. Bu ateş, şiddetli bir titremeden sonra yükselebilir. Hastanın rengi solmuştur ve sık sık hırıltılı bir şekilde öksürür. Hastada yorgunluk, halsizlik vardır ve vücut direnci zayıf düşmüştür. Endişeli bir ruh hali görülür. Ayrıca hastanın dudakları morumsu bir renktedir ve dili kurumuştur.

Yaşlılarda zatürreyle birlikte vücut ısısı düşebilir. Sonuçta şok denen durum ortaya çıkar. Öksürük ve ateş yükselmesi olmayabilir.

ZATÜRRENİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Zatürreli hastalarda 40 dereceye varan ateş, koyu balgam çıkarma, titreme, öksürük ve yorgunluk görüldüğünü belirtmiştik. Bunların dışında da düzeltilmesi gereken, dikkat çekici bazı bulgular vardır. Göğüs ağrısı artar ve sırta, kürek kemiğine doğru yayılır. Nefes alıp verirken ve öksürürken bel ağrısı çok sık karşılaşılan bir bulgudur. Bunların dışında şu belirtileri sıralayabiliriz:

 • Şiddetli baş ağrısı ile baş dönmesi
 • Hızlı solunum, endişelenme ve bayılacağını hissetme
 • Boğazda, kaslarda ağrı olması
 • Nefes alıp verirken sırtta batma tarzında bir ağrı
 • Dudakların morarması ve dudaklarda uçuk tarzı yaralar meydana gelmesi
 • Dalgın ve yorgun bir halde olma, söylenenleri algılamada zorluk çekme
 • Çok fazla su içme isteği ve idrar miktarının azalması
 • Çok şiddetli ve ilerlemiş vakalarda koma hali görülür.

Bu belirtilerin hepsinin birarada olması gerekmez. Bunlardan bir kaçının olması, zatürre olma ihtimalini gösterir. Vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

ZATÜRRE NASIL BULAŞIR?

Zatürreye neden olan bakteriler, yakın temas sonucu, solunumla beraber vücuda alınır. Üst solunum yollarında, burun ve ağzın birleştiği yerde yerleşip çoğalırlar. Burada gruplar halinde yer alırlar. Kalabalık yerler, kapalı alanlar, insanların toplu halde yaşadığı okullar, askeriye ve yurtlar zatürrenin bulaşma ihtimalinin fazla olduğu yerlerdir. Salgın şeklinde ortaya çıkabilir fakat soğuk algınlığı kadar bulaşıcı değildir. Bulaşması için en uygun ortam bir arada yaşayan ailedir. Özellikle küçük çocuklar arasında yaygındır.

ZATÜRRE TANISI VE TEDAVİSİ


Hastanın şikayetleri ve yapılacak fiziki muayene sonrası büyük ölçüde tanı konur. Doktor, akciğerleri dinlediğinde, solunumun anormal olduğunu anlar. Solunum sırasındaki ses değişmiştir. Bunun dışında akciğerin filminin çekilmesi tanı için önemlidir. Ayrıca, yapılacak kan sayımı, kanda bakterinin araştırılması, bazı testler kesin tanı konmasını sağlar.

Zatürrenin tedavisi hastalığın şiddetine göre değişmektedir. Hastalığın hafif seyrettiği hastalarda antibiyotik kullanımı ve balgam yumuşatıcılarla hem hastalık tedavi edilir, hem de hasta rahatlar. İlaçlar, enjeksiyon yoluyla ya da ağızdan verilerek uygulanır. 2-3 gün sonra yapılacak kontrollerle hastalığın seyri hakkında bilgi elde edilir.

Hastalığın ağır seyrettiği durumlarda, kişinin hastaneye yatırılması gerekir. Yaklaşık 10 gün süren bir tedavi uygulanır. Hastanın durumuna göre bu tedavinin süresi uzatılır ya da kısaltılır. Gerekirse oksijen desteği ile hastanın solunumu kolaylaştırılır. Damardan antibiyotik ya da sıvı verilir.

ZATÜRRE AŞISI

Zatüre hastalığı ölüme yol açan tehlike bir hastalık olduğundan bu hastalığın tedavisi kadar zatürreden korunmak da çok önemlidir. Yapılan aşıyla hastalığa, neden olan mikroplara karşı bağışıklık kazanılır. Bu bağışıklı yıllar sürebilir. 5-6 yıl sonra aşının tekrarlanmasında fayda vardır. Bebek doğduktan iki ay sonra uygulanabilir.

Özellikle risk grubundaki kalp hastaları, alkol ve sigara kullananlar, şeker hastaları, bazı kalp hastalıkları olanlar, 60 yaşın üzerindeki kişiler için uygulanmalıdır. Bağışıklık sistemi zayıf olan hastalarda da mutlaka uygulanmalıdır. Bu kişilerin hastalığa yakalanması kolaydır. Özellikle HIV virüsünü taşıyanlar ve AİDS‘li kişilerin aşı olması gerekir.

Yukarıda belirttiğimiz risk faktörlerine sahip olan kişilerin aşı olması, hastalığa yakalanma ihtimalini oldukça azaltır. Aşıdan başka, bu risk faktörlerinin de ortadan kaldırılması koruyucu bir tedbir olarak düşünülebilir.

Related Posts

25 thoughts on “Zatürre: Hastanın görünümü, bulaşma yolları, belirtileri, tanısı, tedavisi ve aşısı”

 1. Hanife dedi ki:

  Merhaba. Ben 17 yaşındayım. İki haftadır grip sonrası balgamlı öksürüğüm var. Öksürürken göğsümde acı hissediyorum ve bir kere baş dönmesi yaşadım. Baş ağrım var. Konuşurken sesimin çok hırıltılı gelmesi ve çok sık öksürme nedeni zatürre midir?

 2. Dila dedi ki:

  Merhabalar. Ben 19 yaşındayım 1 aya yakın belki de daha fazla oldu. Bilmiyorum ne kadar olduğunu bile takip edemiyorum soğuk algınlığı grip gibiydim sesim kısılmıştı daha sonra şiddetli öksürük ve balgam oldu, kuru öksürük değil. Öksürdüğümde balgam oluyor ve midem bulanıyor. İki gündür her yerim çok kırgın, halsizim ve çok zayıfım. Zaten kronik bir alerjim var. O alerji yüzünden glutensiz besleniyorum. Bu hastalık bağışıklık sistemimi çökertiyor. En ufak şeyde hasta oluyorum. Nefes alırken de hırıltım var. Acaba zatürre olabilir miyim?

 3. İzel dedi ki:

  Merhabalar. Benim babama yaklaşık 2 hafta önce zatürre teşhisi konuldu. 1 hafta yoğun bakımda kaldı. Bütün belirtileri var. 3 haftadır hiçbir şey yemedi. Ağzına ne alsa geri çıkartıyor ve midesi bulanıyor. Bu bizi çok endişelendiriyor. Bulantısının ve iştahsızlığının sebebi ne olabilir acaba? Teşekkürler şimdiden.

 4. İsmail Hakkı dedi ki:

  Merhaba. Ben 18 yaşında bir gencim. Yaklaşık 2 ay önce zatürre atlattım. Doktor o zaman sigara kullanmamalısın demişti. Şimdi kullansam tekrar eder mi?

 5. ULAŞ dedi ki:

  Merhaba ben 18 yaşındayım. Şiddetli derecede zatürre oldum. İlaçlar, iğneler derken iyileştim. Doktor zatürre olmuşsun dediğinde asla sigara içmeyeceksin demişti. Zor da olsa içmedim. Şimdi yeni geçti. Tekrar sigaraya başlasam bu hastalığın tekrar vücuduma nüksetme durumu var mıdır? Olasılığı nedir?

  1. Nuket dedi ki:

   Aklınızı yitirmiş olmalısınız. Eğer gerçekten yaşamak istiyorsanız bir daha asla sigarayı elinize almazsınız. Hatta sigara içilen yerlerden uzaklaşırsınız.

 6. Buket melisa yurt dedi ki:

  Merhaba ben 11 yaşındayım. Dün okulda dersimiz boştu dışarıya çıkarttılar okulun bahçesine ve ben dondum titredim. Eve gelince ellerim demir gibi oldu ve öksürürken boğazımda bir acı hissediyorum. Bunlar zatürre nedenleri olabilir mi?

 7. gül dedi ki:

  Merhaba. Ben de 2 kere 2014’ün ortasında ve daha yeni geçirdim. Kararsızım mikroptan mı acaba, terli halde cereyanda kalmaktan mı oluşuyor? Bir uzmanımız cevap verirse sevinirim. Bütün kardeşlerime geçmiş olsun. Unutmayalım ki herşeyin başı sağlık.

 8. Enes dedi ki:

  Başka bir siteden de bilgi aldım,sinsi bir türü varmış bu zatürenin sanırsam ona yakalandım. Çünkü benim ciğerlerimde herhangi bir ağrı batma olmadı, önce basit bir kuru öksürüktü birkaç gün sonra iç organlarımı dışarı kusturacak kadar şiddetlendi, 1 hafta hastalık süreci yaşadım. 5 günü işkence anlayacağınız ne uyku ne yemek yatıp kalkıp sağlık ocağı doktoruna sövüyorum. En son kalktım gittim uzman doktara muayene etti beni. Yanımda kardeşim de vardı. Bak sana da bulaşacak hastalık; kalk yanından dedi. Bir de film istedi ve filmi çekdirdim. Direk “sen zatüre olmuşsun” dedi, ama iyileşmeye yüz tutmuş seninki dedi. Doktora gitmeden bol acılı çorba pekmezli ballı kaynar süt falan içmiştim. Belki onların yararı olmuştur, şimdi 5 tane ilaç 10 tane iğne verdi. 1 haftaya toparlarım herhalde kendimi. Sizlere de geçmiş olsun arkadaşlar. Sağlığınıza dikkat edin bol bol spor yapın. Rüzgarda soğukta kalmayın bırakın terleyin ama şu balkon kapısını aman ha açık bırakıpta yatmayın!

 9. Ozlem dedi ki:

  2009 yılında geçirdiğim şiddetli soğuk algınlığının zatürre olduğunu 2013 yılında göğüs ve sırtımdaki daha çok öksürük ve ani hareketlerde zaman zaman görülen batma şeklindeki ağrılardan dolayı gittiğim kalp muayenesinde öğrendim. 6 yıldır bu sıkıntıları çoğunlukla soğuk havalarda yaşamaktayım. Bulunduğum ülkede teşhisi costochondritis koydular ama ben halen ciğerlerimde bir sorun olabileceği endişesindeyim. Teşekkür ederim.

 10. beyza dedi ki:

  Bende sadece ikisi yok. Dudak ile ilgili ve arada sırada astım hastalığından dolayı çıkan koma gibi rahatsızlık da yok ama doktor bana zatürresin dedi.

 11. Furkan dedi ki:

  Merhaba ben 12 yaşındayım. 1 hafta önce hırıltılı öksürmeler koyu balgam ve halsizlik oluşmaya başladı. Bugün hastaneye gittim ve akciğer filmi çektiler. Doktor zatürre olmuşsun dedi. Bende fazla belirtiler yok. Hastalığım ilerler mi?

 12. pelin ozdemir dedi ki:

  Merhabalar. Ben 18 yaşındayım. Doktorum aynı hastalıkla ilgili yazdığınız gibi antibiyotiklere karşı vücudumun direnç kazandığını ve işe yaramayacağını söyledi. Zatürrenin belirtilerinden hepsi diyemem ama çoğu var. Geçtiğimiz günlerde hastaneye kaldırıldım. Verdikleri iğne ve daha sonrasında kullandığım antibiyotik balgam sökücü ve ağrı kesici bana biraz iyi gelmeye başladı. 1-2 gün kendime geliyorsam diğer günler kötüyüm. Doktorum bana dikkat etmezsen zatüreye döner demişti. Neyse zatüreyle ilgili bu kadar çok bilgiyi sayfalarınızda bulduğuma sevindim. Teşekkürler.

 13. Cadance dedi ki:

  Anneme bugün zatürre teşhisi konuldu. Sizce ölür mü?

  1. Sonya Solid dedi ki:

   Hayır o kadar kolay ölmüyoruz canım.:) Ben 50 yaşında ilk zatürremi geçirdim. İkincisinde 56 yaşındaydım, üçüncüsünde ise (ki çok geç teşhis konabildi) 60 yaşındaydım. İtiraf edeyim ki üçüncü beni epey sarstı, 3-4 ay kendimi toparlayamadım ama sonra aşı oldum, şimdi turp gibiyim. Merak etme, biz artık acı patlıcan olduk. Geçmiş olsun. Sevgiler.

   1. Elifnur dedi ki:

    Merhaba. Benim babama 1 hafta önce zatürre teşhisi konuldu. Babam 5 gündür yoğun bakımda. Doktorlar antibiyotik tedavisi uyguluyorlar ve uyutuyorlar. Durumun ciddi olduğunu söylüyorlar. Siz de bu evreleri yaşadınız mı? Yoksa babamın durumu çok mu ciddi?

    1. saadet dedi ki:

     Benim annem yoğun bakımda değil ama annem de çok ağır geçiriyor bu hastalığı. Rabbim herkese şifa versin.

    2. Ferhat dedi ki:

     Elifnur hanım, benim de annem şu anda zatürre teşhisi ile yatıyor. İkinci haftası babanızın son durumu nedir?

 14. filiz dedi ki:

  Cok şiddetli bir boğaz ağrısı hissediyorum. Halsizlik, uykusuzluk ve iştahsızlık var. Öksürük yok fakat zatürre teşhisi konuldu. Sizce bu doğru mudur?

 15. muge dedi ki:

  Yaklaşık bir haftadır ağır grip enfeksiyonu geçiriyorum. Dünden itibren inanılmaz şiddetli ve hırıltılı öksürüklerim olmaya başladı, ve arttı da. Bugün ise göğüs kafesimin altında batmalar oluştu ve çok rahatsız edici. Küçük nefes ekzersizleri ile sorunsuz soluklanabiliyorum. Ama onun dışında öksürürken, otururken sürekli batmallar var. Zatüre olma ihtimalim yüksek olabilir mi merak ediyorum. Teşekkürler şimdiden.

 16. banu dedi ki:

  Merhaba, site icin tesekkurler. Ben zatürreyi yeni atlattim. Doktorlarin once soguk alginligi diyerek tahlil veya rontgen cektirmeden beni ufak tefek ilaclarla eve gondermeleri hastaligimi siddetlendirdi. 15 gun boyunca bu hastaligi cektim ve daha yeni iyilesiyorum. Inanilmaz bir agri saplaniyor, ne nefes alabiliyorsunuz, ne yatabiliyor, ne oturabiliyorsunuz ben aglayarak hastaneye gittim ve sonunda rontgen cekerek sen agir zaturre geciriyorsun dedikten sonra tedavi basladi. Cok sukur atlattim. Fakat cok korkuyorum tekrarlar mi diye dikkat ediyorum. Ama tekrarlarsa ayni yontemlemi devam edilmeli. Olumcul bir hastalik oldugu yaziyor her yerde. Direncimde zayif. Kansizligim cok fazla. Korunmak icin daha neler yapilabilir? Allah kimsenin basina vermesin. Bende burada sayilan butun belirtiler vardi. Hicbirini atlayamam. En kotusu de 39 derece ates ve sanki cigerin sismis o gogus kafesinden cikmak istiyor ve batiyor. Iyi koruyun kendinizi diyorum. Tesekkurler tekrardan.

 17. camisab dedi ki:

  Teşekkürler siteyi gayet faydalı buldum. Allah her derde deva vermiş. Zatürreden korunma yollarını da yazarsanız iyi olur.

 18. ayşegül dedi ki:

  Benim bildiğim kadarıyla zatürre soğuk algınlığının ilerlemiş hali. Dikkat edilmesse ölüme kadar gidebilirmiş. Zatürreden korunmak için çocukluk aşılarının tam ve zamanında yapılması, dengeli beslenmeye özen gösterilmesi ve çocukların ilk altı ay ise sadece anne sütü ile beslenmeleri gerekir.

 19. Pasin Kadıoğlu dedi ki:

  Çok teşekkür ederiz, çok işe yaradı. Sonuçta Allah’ın verdiği bir hastalık ne olacak doktora gideriz. Tekrar teşekkürler.

 20. Nuri DİLLİ dedi ki:

  Sitenizdeki zatürre hastalığı ile ilgili yazıları okudum gerçekten rahatladım. Ben bundan onbeş sen kadar önce krnik bronşit hastası idim 2002 yılına kadar ilaç kullandım.Tamamen hastalığım geçmemiş olsa da ilaç kullanmayı durdurdum ve 01.10.2011 yılına kadar da kullanmadım.Ekim ayı başında akşam eve geldiğimde çok üşüyordum kaloriferleri yaktım yine üşüyordum sonra ağrı kesici ve bazı ilaçlar aldım, biraz rahatlar gibi oldum fakat gittikçe nefesimde hırıltılar oluşmaya ve sesimde kısılmalar meydana gelmeye başladı. En sonunda çalıştığım işyerinin hemşiresine gittim şikayetim anlattım ve benimle ilgilenecek bir doktor tavsiye etmesini istedim, beni araştırma hastanelerinin hepsi ilgilenir dedi bende okmeydanı araştırma hastanesine gittim acilde bana oksijen verdiler yaklaşık 2,5 saat sonra akciğer filmimi çektiler sen zatüresin dediler, moralim bozuldu sizin sitenizdeki zatüre ile ilgili yazıları okuduğumda beni hastalığımla zatürenin yakınlığı yok gibi görünüyor. Saygılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir