Sağlık.net

Hastalıklar

Aşırı Terleme (Hiperhidroz): Nedenleri, Yol Açtığı Sorunlar, Tedavisi

 • Delicious

AŞIRI TERLEME (HİPERHİDROZ)

Aşırı terlemeden anlatmadan önce terlemenin nasıl oluştuğunu ve niçin terlemeye ihtiyaç olduğundan bahsedelim. Terleme, vücudun sıcak ve soğuk karşısında dengesini korumasını sağlayan, yani vücut ısısını ayarlayan bir mekanizmadır. Bu mekanizma isteğimiz dışında çalışır. Ter vücuttan atılırken, bu terin içinde bazı zararlı maddeler ve tuz da atılır. Bu görevi gerçekleştiren yapılar ter bezleridir. Ter bezleri ekrin ve apokrin olmak üzere iki çeşittir. Ekrin ter bezleri vücudun her yerinde yaygın bir şekilde bulunurken, apokrin ter bezleri genelde göğüs, koltuk altı, ense gibi yerlerde bulunmaktadır.

Özellikle sıcak havalarda sık karşılaşılan terleme, aşırı olduğunda kişiyi ve çevresindekileri rahatsız etmektedir. Normalde bir metrekareye karşılık dakikada bir mililitre ter salgılanır. Bu düzey 30-40 katına kadar çıkabilir. Normalin üstünde terlemeye hiperhidroz (aşırı terleme) denir. Aşırı terleme kişinin bakımıyla biraz azaltılsa da tamamen önlemez. Sıklıkla el, ayak, koltuk altı ve yüzde görülen aşırı terleme kişinin sosyal yaşantısını olumsuz etkilemektedir. Bu sorunun hekimler tarafından çözülmesi gerekir.

Aşırı terleme herhangi bir hastalığın nedeni olabileceği gibi tamamen psikolojik de olabilir. Korku, stres gibi durumlarda ter salgısı artabilir. Bu yüzden aşırı terlemenin nedenleri mutlaka araştırılmalıdır.

AŞIRI TERLEMENİN NEDENLERİ

Aşırı terleme herhangi bir hastalıkta artabilir. Bir çok hastalığın nedenleri arasında aşırı terleme vardır. Tiroid bezinin fazla çalışması, obezite (şişmanlık), böbrek üstü bezi hastalıkları, şeker hastalığı, kalp krizi, kanserler, stres, psikiyatrik hastalıklar gibi birçok hastalık aşırı terlemeye yol açabilir. Ayrıca bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaç ya da hormonlar da aşırı terlemeye yol açabilir.

Bunların dışında toplumun az bir kısmında görülen sempatik sistemin aşırı aktivitesi bu probleme yol açar. Bu durum doğuştan gelen bir sorundur ve nedeni henüz bilinmemektedir. Sıkıntı, stres, korku, heyecan gibi durumlarda aşırı aktivite gösterir.

AŞIRI TERLEME PSİKOLOJİK SORUNLARA YOL AÇAR

Aşırı terleme psikolojik bir hastalığın belirtisi olabileceği gibi, psikolojik bir hastalığın sonucu da olabilir. Kişinin günlük ve sosyal aktivitelerini olumsuz etkileyen bir problemdir ve hayatı zorlaştırabilir. Terleyen bir kişi, bu durumdan rahatsız olduğunda, sürekli terleyeceğini düşünüp, bu endişe içinde daha fazla terler.

Terleyen kişilerin en çok rahatsız olduğu konulardan birisi terin kokmasıdır. Sosyal hayatı oldukça zorlaştıran bir durumdur. Kişiyi, toplum içinde sıkıntılı bir ruh haline sokar. Bu ruhsal bozukluğun yanında, bakterilerin üremesi de kolaylaşır.

Kişiyi rahatsız eden diğer durum ise ellerde olan aşırı terlemedir. Birinin elini sıkmadan önce sürekli elini silme ihtiyacı hissedilir. Kişi tokalaşırken, eli terli olsa da olmasa da acaba elim terli mi diye endişe içinde olur. Yapılan araştırmalara göre terleyen kişilerin önemli bir kısmı bu sorunun, duygusal yaşantılarını ve iş yaşamlarını, diğer insanlarla tanışmalarını olumsuz etkilediğinden şikayetçidir.

AŞIRI TERLEMENİN TEDAVİSİ

Tedaviye başlamadan önce terlemeye yol açan problemin ne olduğu saptanmalıdır. Böylece, eğer altta yatan bir hastalığa bağlı olarak gelişiyorsa, bu hastalık tedavi edilir. Eğer aşırı terlemenin nedeni saptanamıyorsa doğuştan kaynaklanan bir problem olduğu düşünülür ve buna yönelik tedavi yapılır.

Tedavide ilk önce, hastanın kıyafet seçimine dikkat etmesi gerekir. Hafif giysiler tercih edilmelidir. Daha sonra ilaç tedavisi ve psikoterapi aşırı terlemede oldukça etkili yöntemlerdir. Ayrıca iyontoforez denilen oldukça başarılı bir tedavi şekli vardır. Küçük bir su banyosunda hastanın el ve ayaklarına elektrik akımı verilir. Tabi bu akım oldukça düşük düzeydedir. Bir defa uygulamakla terlemeye cevap vermese de seans sayısı arttıkça hastalığın düzelmesinde oldukça etkili olduğu farkedilir.

Cerrahi tedavi ise ellerde ve yüzdeki aşırı terleme için tercih edilen bir yöntemdir. Bu tedavide, hastanın koltuk altından girilir ve ellere ve yüze giden sinirlerin başlangıcı kesilir. Eller için oldukça etkili bir tedavidir. Koltuk altı terliyorsa, buradaki ter bezleri alınır. Cerrahi tedavinin seçilmesi için diğer yöntemlerin uygulanmış olması ve başarı sağlanamaması gerekir. Tedavide ilk tercih edilen yöntem değildir.

AŞIRI TERLEMEDE BOTOKS TEDAVİSİ

Artık günümüzde botoks tedavisi aşırı terlemeli hastalara da uygulanmaktadır. Botoks uygulamasında, botulinum denilen bir zehir kullanılır. Sıklıkla koltuk altı bölgesindeki aşırı terlemeler için tercih edilir. Fakat avuç içi ve ayaklarda da tercih edilen bir yöntemdir.

Botoks uygulaması deriye injeksiyonla yapılır. Bu işlem 15-20 dakika kadar sürer. Tedavi sırasında hasta biraz ağrı hisseder. Öncelikle ter bezlerinin fazla bulunduğu yerleri anlamak için küçük bir test yapılır. Hastanın şikayet ettiği, terleyen bölgelere iyot solüsyonu sürülür. Bir müddet bekledikten sonra nişasta sürülür. Eğer koyu mor bir renk alıyorsa o bölgede ter bezleri fazladır. Buralara daha çok botoks uygulanır. Herhangi bir sağlık problemine yol açan bir uygulama değildir. Yine de gebelerde kullanılması tavsiye edilmez.

Related Posts

14 thoughts on “Aşırı Terleme (Hiperhidroz): Nedenleri, Yol Açtığı Sorunlar, Tedavisi”

 1. Güneş dedi ki:

  Merhaba. Ben iki çocuk annesiyim. İlk çocuğumu 17 sene önce doğurdum. İkinci çocuğumu ocak 2017’de doğum yaptım. Daha önce fazla terleme olmamasına rağmen ikinci doğumdan sonra aşırı terleme meydana gelmeye başladı. Özellikle geceleri aşırı terliyorum. Kızım 9 aylık olmasına rağmen hala bu durum geçmedi. Emzirmeden kaynaklı olabileceğini söyledi doğum doktorum ancak bebeğim eskisi kadar anne sütü almıyor. Buna rağmen geçmedi. Öneriniz nedir ya da sebebi ne olabilir? Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla.

 2. Nuh dedi ki:

  Benim yüzüm çok terliyor. Nasıl yardımcı olabilirsiniz?

 3. Tuncay dedi ki:

  Selam. Benim abim aşırı terliyor. Bu özellikle yattığı zamanlarda oluyor. Şu son 1 ayda her gün üstünü değiştirmeyi, her gün yorganı ve battaniyeyi kurutmak zorunda kalıyoruz. Bunun önlemini nasıl alacağımızı bilmiyorum.

 4. Nadire dedi ki:

  Merhaba. Ben kışın çok az hareket ettiğimde bile çok terliyorum. Mont giymesem üşüyorum. Giyince de ter içinde kalıyorum. Yazın zaten sürekli terliyim. Vücudumun üst kısmında yüz ve üst gövdemde daha çok terleme oluyor. Hangi bölüme muayene olmam gerekiyor? Hangi tedavi bana daha uygun? Bilgi verirseniz sevinirim.

  1. Htc dedi ki:

   Sorununuza çözüm buldunuz mu acaba?

 5. Cihat dedi ki:

  Hareket halinde çok çabuk terliyorum. Bu ter yüzünden ayaklarım da çok kokuyor. Bir çözümü var mı?

 6. Murat dedi ki:

  Her zamanki gibi terliyorum. Malum yaz aylarındayız ve terleme normal ama benim sorunum geceleri uyuduktan sonra çok terliyorum ve sabah kalkdığımda atletim sararıyor. Bir gecede oluyor bu. Acaba benim sorunum nedir? Teşekkür ederim.

 7. Ferit dedi ki:

  Bu ter yüzünden bir yere gidemiyorum. Yapış yapış oluyorum sanki. Yardımcı olmanızı rica ediyorum. Saygılarımla.

 8. Esin dedi ki:

  Benin annemde de terleme sorunu var ve bunun sonucunda tüm vücudu isilik döküyor. Kış aylarında dahi bu rahatsızlığı oluyor. Cildiye bölümüne defalarca gittik bu sorunu çözemedik. Psikolojik olarak çok etkileniyor. Ne yapmalı? Hangi bölüme gitmeliyiz? Lütfen bilgisi olan varsa bize yardım edebilir mi?

 9. muharrem aramacı dedi ki:

  Aşırı terlemem var. Yüzümde özellikle de vücudumda. Kışın bile terlemekteyim. Bunun için iç hastalıklarına mı? Dahiliye bölümüne müracaat etmem gerekir? Yoksa başka bir kliniğe mi? Teşekkürler.

 10. Muharrem dedi ki:

  Ben kendimi bildim bileli anormal bir terleme sorunum var. Sevdiğim gömlek tişört ve yazlık montumu giyemiyorum. Terlemeden kaynaklı beyazlama ve renk atması sebebi ile kıyamıyorum. Bu sıkıntımın bir tedavisi var mı?

 11. Berke dedi ki:

  Ellerim çok terliyor. Bunun için ilaç var mı?

 12. Emre dedi ki:

  Aşırı terlemem oluyor. Bunun ilaç yoluyla tedavisi var mıdır?

 13. serpil dedi ki:

  Kış günü bile aşırı terlemem oluyor. Normalde astık hastasıyım. Ayrıca kan seviyem çok düşük bunun yanında demir folik asit değerlerim de düşük. Ama kış günü bile bu aşırı terleme beni çok rahatsız ediyor. Yaşam kalitemi düşürdü. Arada soğuk buz gibi terlemem de oluyor. Vücudum buz gibi ama terliyorum. Kış günü yazlık giyiyorum. Ne yapacağımı şaşırdım. Sağlıksız bir hayat zor zaten aşırı terlemek de daha da zorlaştırıyor. Ne yapmam lazım?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir