Sağlık.net

Hastalıklar

Basur (Hemoroid): Nedenleri, belirtileri, tanısı ve tedavisi

 • Delicious

BASUR (HEMOROİD)

Basur ya da mayasıl; hemoroidin halk arasında kullanılan diğer adlarıdır. Anüs içinde toplardamarlar bulunur ve çeşitli sebeplerden dolayı bu damarların içindeki basınç artar. Damarın yapısı genişlemeye müsaittir. Bu yüzden damarlar artmış basıncı dengelemek için genişlerler ve makat bölgesinden dışarı çıkarlar. Dışarı sarkmış bu damar yumakları kırmızı-mor renktedir. Sık sık kanamaya sebep olur. Kanamanın sebebi bu damarların tahrip olması sonucu delinmesidir. Basur toplumda yaygın görülmekle birlikte çoğunlukla 50 yaşından sonra ortaya çıkar. Tedavi bölümünde bahsedeceğimiz alınacak çeşitli önlemlerle hastalık kontrol altına alınabilir fakat genelde, yapılan cerrahi yöntemlerle başarılı bir sonuç elde edilir.

BASUR NİÇİN ORTAYA ÇIKAR?

Hemoroid dediğimiz yapı vücutta normalde bulunan bir oluşumdur. Bunlar anal kanaldaki damarsal yapılardır. Bunun hastalığı da hemoroid (basur) olarak adlandırılır. Toplardamarların bozukluğu basurun ana nedenidir. Basurun başlıca sebepleri kronik kabızlık ve bu yüzden ıkınmak ve de hamilelik sonucu oluşan damar genişlemeleridir. Hamilelikte hormon miktarının da değişmesiyle damarlar genişler. Ikınınca ise basınç artar. Bu da damarlarda genişlemeye neden olur. Doğuştan gelen sebepler de basura yol açabilir. Örneğin damar duvarının doğuştan zayıf olması basurun kalıtsal yönünü ortaya koyar.

Bu nedenlerden başka;

 • Hareketsiz bir yaşam tarzı sürmek, şişmanlık,
 • Alkol kullanmak,
 • Makat bölgesine zarar verecek sporlar yapmak (bisiklet sürmek, vb.),
 • Mesleği gereği sürekli oturarak çalışmak,
 • Lifli gıdalarla yeterince beslenmemek, ishal,
 • Bağırsak bölgesinde oluşan tümörler basur oluşumunda etken faktörlerdir.

BASUR’UN TİPLERİ VE HASTANIN ŞİKAYETLERİ NELERDİR?

İki tip basur vardır.

 • İç basur: Makatın kapanmasını sağlayan bir kas vardır. Bu kasın üstündeki toplardamarların genişlemesi sonucu iç basur oluşur. İç basur dışarıya sarkar ve elle basınç uygulandığında içi boşalır. Bu yapılar damar yumakları şeklindedir. Sonuçta kanama ve iltihaplanma meydana gelir.
 • Dış basur: Makatın kapanmasını sağlayan kasın altındaki toplardamarların genişlemesi sonucu oluşur. Genelde iç basurla birlikte görülür.
  Kişi basur olduğunda görülen en belirgin durum kanamadır. Çoğunlukla doktora başvurma nedenleri arasında ilk sıradadır. Hastalar dışkı sırasında kan geldiğini söylerler. Kansızlığa yol açabilir. Makat bölgesinden dışarı sarkmış yumaklar, iltihap oluşması nedeniyle makatı kapatan kasın aşırı kasılmasıyla sarılırlar. Basur boğulması denen durum ortaya çıkar. Bu boğulan yumaklarda ağrı ve şişlik sonucu kopma meydana gelir. Kopan yerde ülser yaraları oluşur.

Hastanın çoğu zaman makat bölgesinde kaşıntı ve yanma gibi şikayetleri vardır. Dışkılama hissi uyanır ve dışkılama sonucu ağrı artar. Hekim muayene sırasında makat bölgesinde çatlakların olduğunu görebilir. Ayrıca basur sonucu oluşan damar yumaklarının (torbalarının) içindeki kan pıhtılaşabilir. Ardından bu bölgede farklı bir doku oluşur. Bu doku bazen iyileşmeyi sağlasa da genelde iyi bir sonuç alınmaz.

BASUR TANISI NASIL KONUR?

Basur olduğunuzdan şüpheleniyor ya da yukarıdaki şikayetleriniz varsa genel cerraha muayene olmanız gerekir. Sizin şikayetleriniz, doktorunuzun yaptığı muayene sonucu basur tanısı konur.

Basur 4 dereceye kadar sınıflandırılabilir. 1. derecede görülen en önemli bulgu kanamadır ve hafif ağrı vardır. 4.dereceye kadar bu şikayetler artarak gider. 4.derecede basur geriye itilemez. Bulgular daha şiddetlidir. Ayrıca herhangi bir tümör (kanser) oluşup oluşmadığını anlamak için makatın içi (anal bölge) retroskopi yöntemiyle incelenmelidir. Çünkü basur, kalın bağırsak kanserine tek başına yol açabilen bir sorundur. Fakat utanılacak bir şey olduğu düşünülür ve hekime başvurmak istenmez. Bu da diğer hastalıklar gibi bir hastalıktır ve utanılacak bir şey olmadığının bilinmesi gerekir.

BASUR TEDAVİSİ


Basuru kontrol altına almak ve hastanın şikayetlerini azaltmak için doktorun uyguladığı tıbbi tedavi ve hastanın yapması gerekenler vardır. Amaç bağırsağın düzenli çalışmasını sağlamak ve kabızlığı ortadan kaldırmaktır. Günlük su alımı en az 2 litre olmalıdır. Alkol, kahve, kola gibi sindirim sistemine zarar verecek içeceklerden uzak durulmalıdır. Beslenirken lifli gıdalara ağırlık verilebilir fakat beslenmeyi çok fazla kısıtlamaya ve diyete gerek yoktur. Yalnız fazla yemek yemekten kaçınmak gerekir. Şişliği önlemek için sıcak suyla yapılan pansumanlar tavsiye edilir. Kabızlık için kremler önerilir.

İkinci bir tedavi ise hastalığın kontrol edilemediği, şikayetlerin ortadan kaldırılamadığı durumlarda uygulanan cerrahi tedavidir. Bu cerrahi tedavilerden ilki basur torbalarını çıkarmak için yapılan bir ameliyattır. Ağrı yapmaz ve hastalar tarafından sık tercih edilir. İki hafta sonra basur torbaları düşer. Ayrıca hastanede yatmaya gerek yoktur. Fakat her hastaya uygulanabilen bir yöntem değildir. Küçük ve iltihap kapmamış basurlar için uygulanır. Kullanım alanı geniş değildir.

Hastanın durumu bu yönteme uygun değilse hemoroidektomi adı verilen yöntemle basur çıkarılır. Hastanede yatma süresi ortalama bir gündür. Genel anestezi (hastanın tüm vücudu uyutulur) uygulanarak yapılır. En etkili yöntem olmasına rağman ameliyattan sonra hasta bir süre bazı zorluklar yaşar. Ağrı çeker.

Related Posts

99 thoughts on “Basur (Hemoroid): Nedenleri, belirtileri, tanısı ve tedavisi”

 1. ATT Onur dedi ki:

  Hangi doktora gideceğini bilmeyenler var sanırım. Yorumlarda yazıldı mı bilmiyorum. Hepsini okumadım. Böyle veya buna benzer hastalığı olduğunu düşünenler ‘genel cerrahi’ bölümüne gidebilirler.

 2. YUSuf dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar. Bir kaç aydır kaşıntı ve yanma hissettim. Birkaç meme gibi fazlalığı farkedince bugün doktora muayneye gittim ve basur olduğumu söyledi. Yazdığı ilaçlara göre şimdi krem kullanıyorum. Bakalım ne olacak? Bu arada 19 yaşındayım.

 3. Meryem dedi ki:

  Bende bundan yaklaşık 8 ay kadar önce şiddetli kaşınma, ishal şikayetiyle doktora gittim. Kaşıntı krem verdi ara ara kaşıntı yanma oldu. Bu sıralar sürekli kaşıntı oluyor, geriliyor ve yanıyor. Ne yapmalıyım? Hangi doktora gitmeliyim?

 4. eyup dedi ki:

  Arkadaşlar ben 1 ay önce basur ameliyatı oldum. Şu an çok iyiyim. Kesinlikle geciktirmeyin. Ameliyat sonrası 1 hafta çok sıkıntı yaşadım ama şu an iyi durumdayım. Bence imkanınız varsa lazerli tedaviyi tavsiye ederim. Daha ağrısız ve rahat olduğu söyleniyor. Ben klasik yöntemle ameliyat oldum. Pişman da değilim. Hepinize geçmiş olsun, sağlıklı günler dilerim.

 5. Gülsüm dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar. Ben bir sağlık çalışanıyım. Çekinmeden utanmadan gidin doktora. Hasta mahremiyeti çok önemlidir ve hiçbir sağlık çalışanı farklı gözle bakıp yorum yapmaz. Bizim için gayet normal bir durumdur, işimizdir çünkü. Jiletle kesmek kesinlikle çok yanlış.

 6. gürkan dedi ki:

  Selam arkadaşlar. Ben 40 yaşındayım. Benim çok kaşıntım vardı ve aynı zamanda soğuk su vuramıyordum. Bir ay kanama falan olmadı. Sonradan da dedikleri gibi pembemsi lekeler oluştu iç çamaşırda. Krem kullanınca kaşıntı kesildi ama şimdi de kanama çoğaldı. Ne yapmalıyım. Lütfen cevap verin.

 7. Pınar dedi ki:

  5 yaşında bir oğlum var. Bundan 7 ay önce başladı kanama. Doktorlara götürdüm ama kimse bir şey bulamadı. En son kolonoskopi yaptırdım. Bir şey çıkmadı. Kolonoskopiden sonra 1 ay süreyle kan gelmedi. Son 1 aydır ise kan geliyor yine. Ne yapmam lazım?

 8. Melih dedi ki:

  Allah hepimize şifa versin inşallah.

 9. Ümit dedi ki:

  Bu hastalık için üroloji doktoruna mı gitmek lazım? Bilen var mı arkadaşlar?

  1. Gülşah dedi ki:

   Genel cerrahi.

 10. Nur dedi ki:

  Ben 15 yaşındayım. Makatımdan kan geliyor. Yaklaşık bir sene öncesinde başladı. Epeydir kan gelmiyordu ama yine geldi ve anneme söyledim. Doktora gidelim diyor ama ben gitmek istemiyorum. Ne yapmam lazım?

 11. ege deniz dedi ki:

  Arkadaşlar doktora gidin. Ben 13 sene evvel basur ameliyatı oldum. Çok şükür rahatlamıştım ama yanlış beslenme sonucu tekrarladı galiba. Tekrar doktora gideceğim. Neden utanıyorsunuz ki korkunun ecele faydası yok. Hiçbir şey sağlığımızdan önemli değil. Lütfen geç kalmayın. Allah göstermesin dönüşü olmayan yollara girersiniz. Yukardaki bir yorumda arkadaşın birisi “jiletle keseyim mi” demiş. Aman ha. Canınıza kastınız mı var? Kardeşim kesmek ne demek. Kendi doktorunuz olmaktan vazgeçin. Doktora gidin. Sağlıklı günler dilerim hepinize.

 12. esra dedi ki:

  Çok aşırı şekilde kaşınma var ve kanama da oluyor. Sizce basur mu?

 13. Hasan dedi ki:

  Saygılar hocam. Bunu kesinlikle belirtmek istiyorum. Bende aşırı şişmesine rağmen hiçbir şekilde kanamaya rastlamadım şimdiye kadar. 5 yıl önce aşırı acımayla başlayan ve son bir aya kadar şişme belirtisi hiç olmadı. Son iki aydır iki defa dönemsel şişme ve ağrı oldu ama kanamaya hiç rastlamadım. Neden acaba?

 14. Burak dedi ki:

  Arkadaşlar herkese geçmiş olsun. En kısa sürede bu acıdan nasıl kurtulurum. Alkolü çok aldığım zamanlarda genelde çıkıyor. Lütfen bu acıdan nasıl kurtulacağım?

 15. rıdvan dedi ki:

  Merak etmeyin arkadaşlar. 1 hafta sonra filan düzelir ama biraz ağrılı günler geçirirsiniz. Bende 3 ayda bir mutlaka çıkıyor. Çok acılı baharatlı ve asitli şeylerden uzak durun. Sıvı tüketmeye çalışın. Tabi doktorunuza gidin bu konuda utanılacak bir şey yok. Ben kaç kere gösterdim. Doktora gidin ki krem ve ağrı kesici versin. Rahatlatıyor bir nebze de olsa.

 16. Kutay dedi ki:

  Arkadaşlar bende de basur var. Ilık suya tuttum biraz ağrısı hafifledi ve rahatladım. Daha sonra krem sürdüm. Şimdi çok daha iyiyim ama yine de orada olduğunu biliyorum. Nasıl geçer bu basur?

 17. SERHAT dedi ki:

  Hocam merhaba. Bende aniden inanılmaz kanama oldu ama ne ağrı ne kaşıntım var ve defalarca bölgeyi temizledikten sonra kontrol ettim kanamam durmuştu. Şu anda da hiç bir ağrım yok. Neden böyle oldu?

 18. ilyas dedi ki:

  Merhaba. Ben 3 gün önce kabızdım çok ıkındım. Ertesi günlerde makatımda ağrılar hissettim. Büyük abdestimi yaptıktan sonra orada bir şişkinlik farkettim ve farkettiğim günden beri tuvalete gidemiyorum. Sanki orası tıkandı. Kabız olduğumu düşünüyorum. Bu geçer mi? 14 yaşındayım.

 19. acı içinde dedi ki:

  Arkadaşlar bu basur denilen illet bende 3-4 senedir var. Ufak memeler halinde içten dışarı zaman zaman çıkıyordur. İshal ya da kabızlık durumunda doktora gitmeye utanırken kimseye anlatamazken bugün hayatım tersine döndü. Gece yatarken bir şeyim yoktu. Sabah kalktım bir tanesi resmen 4 cm çapında dışarıda. İlk işim doktora gitmek oldu. Krem verdi. Şu an yataktayım ama yatması bile ölüm. Oturamıyor, öksüremiyor, kalkamıyor ve yürüyemiyorum. Aklınız varsa beklemeyin gidin tedavi olun. Şu an ne yapacağımı bilemiyorum. Pazartesi randevum var. Yakacaklar ya da kesecekler bilmiyorum. Umarım bundan sonrası iyi olur. Hepinize geçmiş olsun. Allah yar ve yardımcınız olsun.

 20. Metin dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar. Ben tam 3 yıl çektim. Bendeki iç basurdu. Kanama yumurta büyüklüğünde şişme, kaşıntı. Çok çektim ama Allah’tan ameliyat ile kurtuldum çok şükür. Aklı olan hemen bir doktora gider ve kurtulur. Kendinize eziyet etmeyin. Çaresi var. Herkese geçmiş olsun.

 21. samed dedi ki:

  Hocam merhabalar, Yaklaşık üç gündür makatımda bir ağrı var. Bugün kontrol ettiğimde fındık büyüklüğünde bir şişkinlik gördüm, baloncuk gibi. Ne yapmalıyım? Şu an yurt dışında eğitim aldığım için tam tedavi nasıl olurum onu da bilmiyorum. Beklesem kendiliğinden gider mi, yoksa doktora gitmeli miyim?

 22. Elvan dedi ki:

  Ben de 1 seneye yakın süredir her kabızlık yaşadığımda kanamam oluyor ve 1 seneye yakın süredir de elime birşey değiyor. Hamilelikten sonra ise aşırı şiddetlendi her tuvalette kanamam ve kabızlığım oluyor ve geceleri karnımın ağrısı ile uyanıyorum. Aşırı yanma hissi de var. Ne yapacağımı şaşırdım. Yakın zamanda doktora gideceğim. İnşallah çok ciddi değildir ve düzelir. Çok korkuyorum.

 23. faruk dedi ki:

  19 Yaşındayim. Önceden 16 yaşındayken oldu ve sonrasında 3-4 milim kadar bir meme ucu bıraktı ve tekrarladı. Büyüyen meme ucu 2.seferde patlama yaptı ve ameliyatla düzeldi. Sizlere tavsiyem ilk olarak doktora başvurun ve kendi çabanızla kurtulmayı denemeden önce doktora gidin.

 24. selin dedi ki:

  Merhaba benim yaklaşık 2 aydır böyle bir sorunum var. Başta tuvaletimi yapmaya çıkamadım. Kabız olduğumu düşündüm fakat aradan zaman geçince tuvaletimi yapmaya çalıştığımda az kanamam olduğunu farkettim. Bir gün çok ağrım olunca ishal yapıcı bir ilaç içtim ve rahatlıkla 15-20 gün tuvalete çıktım. Fakat şimdi tuvaletimi yaparken tekrar kanamam olduğunu gördüm ve yaparken acıma hissi var. Sitede okuduğuma göre meme ucu oluşabiliyormuş bende o yok. Ayrıca kaşıntım da yok. Yediklerime dikkat etsem düzelir mi?

 25. Adem dedi ki:

  Merhaba hocam bende de basur var. Jilet veya usturayla o bölgeyi kessem kesin düzelir mi?

 26. Mr dedi ki:

  Merhaba. Kanama ve yaram var. Tuvaletimi yaptığım zaman kanıyor. Çok hareketli değilim. 15 yaşındayım ve bayanım. Doktora gitmekten çok utanıyorum. Ne yapabilirim?

 27. yunus dedi ki:

  Merhaba benim yanma ağrı gibi şikayetim yok fakat dışkı anında kan oluyor. Bu uzun süredir var. Bazen kesiliyor bazen oluyor ve her dışkı sırasında oluyor. Sebebi nedir?

 28. leyla dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar. Benim sorunum bu sabah başladı. Sabah uyandığımda iç çamaşırımda çok hafif pembemsi bi kan gördüm. İlk başta fazla önemsemedim ama bi süre sonra büyük tuvaletimi yapınca kan geldiğini fark ettim. internetten bakınca kimisinin mide kanseri, kimisinin basur olduğunu öğrendim. Lütfen cevap yazın. (15 yaşındayım.)

 29. nur dedi ki:

  İki üç gündür makatta bir acı hissediyorum. WC’ ye girdiğimde elimle baktım. Minik sivilce gibi iç kısımda bir şey var. Çok korkuyorum, nasıl geçer?

 30. Mehmet dedi ki:

  Bende de basur var. Bu durumu zaman yaşıyorum. İyileşince rahatlıyorum ve bunu sürekli yaşamaktan rahatsız oluyorum. Bir daha çıkmasın istiyorum. Bunun için ne yapılması gerekiyor?

 31. muhammed dedi ki:

  Arkadaşlar bende de yaklaşık 2 hafta önce hafif ağrı ile birlikte makatımın içinde elime değen bir şey hissettim. Ancak 1 hafta geçmesine rağmen şişkinlik hala var. Kan ve iltihap yok ve henüz doktora gitmedim sivilce olabilir düşüncesiyle. Bu durum basuru gösteriyor olabilir mi?

 32. Elif dedi ki:

  Merhaba ben acıyı çok seven biriyim. Acı yediğimde çok fazla yanma oluyordu. Bu hafta da çok yedim. Büyük abdest sırasında yanma ve az da olsa kanadı. Bunun nedeni zorlama mı yoksa basur mu? Acil cevap lütfen.

 33. ultraslan dedi ki:

  Hocam iki hafta önce kıl dönmesi ameliyatı oldum. Tuvaletimi yaparken zorlanıyorum ve hafif kanama oluyor. Basur olabilir mi yoksa ameliyattan mı kaynaklanıyordur?

 34. caner dedi ki:

  Selam sayın hocam. Geçen akşam tuvalete ihtiyaç gidermek için gittim ve dışkıdan sonra biraz kanama oldu. Acaba bu basur olabilir mi? Bir hafta kadar öncesinde o bölgede bir kaşıntı vardı. Bana tavsiyeniz ne olur? Nasıl bir yol izlemeliyim?

 35. mahmut dedi ki:

  Arkadaşlar yorumlarınızı okudum. Basur bir gerçek ve çoğu insanda var. Öncelikle doktora başvurun, utanmayın. Korkunun ve utancın hastalığın önüne geçmesine izin vermeyin. Verilen ilaçları aksatmadan kullanın. Daha sonra hastalığı oluşturan sebeplere dikkat edin. Öncelikle üşütmeyin, makat bölgesini ıslak bırakmayın, size dokunan şeyler vardır. Baharatlar gibi dokunanlar yiyeceklerden yemeyin. Tuvalette fazla ıkınmayın. Doktor ilacı verir ancak daha sonrası size kalmış. Kendinizi siz koruyacaksınız. Ben 15 yıldır böyle yapıyorum. Kendi doktorum oldum. İdari edip gidiyoruz.

 36. esra dedi ki:

  18 yaşındayım tuvalete gitmeye korkar oldum. Tuvalet sonrası büyük bir acı çekiyorum ayrıca meme gibi birşey çıkmış. Ne yapmam gerek? Lütfen yardım edin.

 37. lucifer dedi ki:

  Arkadaşlar ben bir sporcuyum. Beslenmeme ve diyetlerime çok dikkat eder haftanın 4 günü fitness yaparım. Kilo, kabızlık vs.re kesinlikle bu tarz bir rahatsızlığım olmadı hayatım boyunca. Ancak son 3 haftadır makatımı temizlerken elime makatın içinden bir memecik geliyor sanki. Ne olduğu hakkında bir fikrim yok. Hiç ağrı kanama acı gibi durumlar söz konusu olmadı. Sadece bir çıkıntı var gibi acaba basur mu? Eğer öyle ise erken tedavi ve teşhis ile tamamen iyileşme şansı nedir?

 38. Kerim dedi ki:

  Merhaba, bende 1 keresinde makattan kan geldi daha sonrasında gelmedi. Ama kaşıntı oluyor
  bir de genelde fazla yol yürüyünce oluyor. Basur mu oldum acaba?

  1. ali dedi ki:

   Arkadaşım aynısı bende de vardi. Acaba ne olabilir öğrendin mi?

 39. ünal dedi ki:

  Merhaba. Bende de makatta bir şişlik oluştu. Acıyı çok yiyorum ve suyu çok az tüketiyorum. Biraz ağrı var bu düzelir mi? Doktora gitmeli miyim? Ne önerirsiniz?

 40. serdar dedi ki:

  Makat bölgesinde meme ucu gibi birşey var ama kanama falan olmadı. Yalnız yürürken ve otururken canım çok kötü acıyor. Doktora gitmeye de çekiniyorum aslında çekinilecek birşey yok ama acaba bu basur mudur?

 41. erdal dedi ki:

  Makatımda beze gibi bir şey var. Tuvaletten sonra yanma oluyor. Makatın civarında bir bakıyorum hiç temizlenmemiş gibi bir sıvı var. Acaba ne olabilir? Şimdiden teşekkür ederim.

 42. keykey dedi ki:

  Tuvalete çıktığımda bazen tuvalet kağıdında 1 damla falan kan oluyor ama korktum açıkcası. Sizce birşey olur mu?

 43. boşver dedi ki:

  Büyük abdestimin olduğu yerde küçük bir baloncuk çıkmış ve beni çok rahatsız ediyor. Kafam kopsa bunun için doktora gitmem. Kabızlıkla ilgili sıkıntım yok. Biri bana yardımcı olabilir mi?

 44. abdullah dedi ki:

  Selamlar 3 gündür içimde misket büyüklüğünde bir şişkinlik var. Bu durum birden bire oldu. Eczaneden arkadaşıma sordum ve arkadaşım bana bir ilaç verdi ancak hiçbir işe yaramadı. Ağrı, sızlama ve yanma hissediyorum. Doktora ise gitmekten çekiniyorum. Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz? Çabucak kurtulmak istiyorum bu durumdan.

 45. Hakan dedi ki:

  Selamlar. Birkaç gündür makat bölgemde kaşıntı hissediyorum. Acı ya da kanama yok ama kaşıntı var. Sürekli ve yoğun bir kaşıntı da değil bu, ama kaşıntı işte. Sanki giderek artıyor gibi hissediyorum. Aynada görmeye çalıştım ve sanki iltihap şeklinde bir beyazlık var. Sizce basur mu olmuşum ya da basur belirtileri mi göstermekteyim? Bu gibi kaşıntı durumlarında illa basur mu olmuş oluyoruz? Yani vücudun vermiş olduğu öylesine ve geçici bi reaksiyon da olmuş olamaz mı? Teşekkürler.

 46. usman dedi ki:

  Arkadaşlar öncelikle ve kesinlikle doktora gidin. Ardından şunlar faydalı olur; ilaçları düzenli kullanın, bol su için, düzenli olarak tuvalete çıkın. Kayısı ve kuru incir kabızlığı önler. Öncelikle kabız olmamanız gerekiyor, kabızlık zaten ana nedenlerinden biri dikkatli olun. Alkol, sigara, kola uzak durun bunlardan sağlıklı beslenin. Spor yapabilirseniz yapın. Ben de bunları uygulamaya çalışıyorum. Allah herkese sağlık ve şifa versin inşallah.

 47. berbatbişeybubasur dedi ki:

  Bende 5-6 yaşımdan beri meme var. 2-3 haftada bir meme çıkıyor. Hayatımı mahvediyor diyebilirim. Doktora gidip operasyon geçirdim. 2 gün ağrı sızı olmadı sonra tekrar başladı. Ne yapabilirim?

 48. long dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar. Bende de bazı sorunlar var. Sanırım bende de basur var ama emin değilim. İlk başlarda tuvaleti yaptığımda sadece makatımda yanma oluyordu. Bir aydır da tuvaletimle birlikte bazı zamanlar kan geliyor. Öğrenci olduğumdan pek doktora gitmeye vakit bulamıyorum ve çok fazla alkol tüketen bir insanım. Eğer doktora gidersem kesin iyileşir miyim? Yoksa tekrarlama şansı var mı? Ya da ilaçla tedavi edilebilir bir durum mu? Şimdiden teşekkürler.

 49. serkn dedi ki:

  Merhaba benim de makat bölgesinin hafif yan tarafında yuvarlak bir et parçası belirdi acaba basur olabilir mi? Herhangi bir kanama ya da kabızlık şikayetim yok sadece hafif bir ağrı var. Şimdiden teşekkürler.

 50. alican dedi ki:

  Merhabalar. Peki hastanelerin hangi bölümünde muayene edilebiliriz? Hangi alana giriyor?

 51. cevher dedi ki:

  Herkese öncelikle geçmiş olsun. Benim şikayetim şu; 1-2 gün makatımda ağrı vardı, baktım ki bir meme çıkmış fazla da ağrısı olmadığı için sivilce sanıp sıktım. Lakin bir gelişme olmadı. Birkaç gün böyle idare ettim tam olarak basurun ne olduğunu bilemediğim için doktora gitmedim geçer düşüncesiyle. Ağrılarım ise artmaya başladı ve makatımdaki memede ise bir inme sözkonusu değil. Bunun tedavisi için hangi bölümden randevu almam gerekiyor? Yardımlarınız için teşekkür ederim.

 52. mücahid dedi ki:

  Selamun Aleykum. Benim makat kenarında yıllardır meme var. 2 ay önce birtane daha çıktı. Ağrı sızı yok, bazen kaşıntı oluyor. Kalın bağırsakta ülser var nedeni nedir? acaba bu tip memeler tehlikeli midir? Ülserle beraber tehlike arz eder mi? teşekürler.

 53. pikacu dedi ki:

  Merhaba; doktor bey ben 16 yaşındayım. Tuvalete çıktığımda peçeteye nokta büyüklüğünde 1-2 damlacık kan geliyor ama kaşıntım ağrım ve meme gibi şikayetlerim yok bu nedir veya ne olabilir?

 54. ateş dedi ki:

  Arkadaşlar size kuşburnu çayını öneriyorum. Deneyenler kesinlikle pişman olmayacaktır. Daha dün gece kullandım. 1 fincan içtim ayrıca kuşburnunu ezip marmelat haline getirdim ve onu basurun üstüne sürdüm. Tabi ılık haldeyken. 20 dk kadar orda durdu. Sonra ılık su ile yıkadım. Şu anda sadece biraz kaşıntı var. Ama basur küçüldü nerdeyse geçti diyebilirim. Çok ufak kaldı gözle zor görülüyor. Ve bu 1 kullanımda oldu. Denemenizi öneriyorum. Ablamda da olmuştu doğumdan sonra o da kuşburnu çayını kullandı ve hemen geçti. Gerçekten çok etkili ve en önemlisi doğal. Bir yan etkisi yok. Herkese geçmiş olsun.

 55. kenan dedi ki:

  Bence geçmez gibi geliyor kardeş.

 56. cepherkülü dedi ki:

  Merhaba. Bu hastalık bende 2 yıldır var. Fakat çok utandığım için arkadaşlar, doktora gidemiyorum. Gece gitmeye niyetlenip sabaha vazgeçiyorum. Şimdi ise kanama, ağrı, acı hepsi var, ne yapacağımı bilemiyorum. Yardımcı olur musunuz?

  1. fatih dedi ki:

   Merhaba kardeşim; öncelikle geçmiş olsun. Bende sendeki gibi basur yoktu ama kıl dönmesi vardı. Yani makatın girişinde değil de biraz üstünde içirisi kılla dolu olan bir oluşum. Senin yaşadığın utanma ve sıkılma hissini ben de yaşadım ve doktora gitmeyi erteledikçe erteledim, fakat zararını gören yine ben oldum. Zamanında gitseydim ufak bir operasyonla kurtulma şansım vardı, ama ben 3-4 sene erteleyince kalçamdan yumruk büyüklüğünde bir parça çıkarmak zorunda kaldılar. Sonrası daha fena, 2 hafta boyunca yaşadığım her saniye ihmalkarlığım yüzünden kendimi nasıl böyle bir durumun içirisine düşürdüğü sorguladım. Uzun lafın kısası demek istediğim şu; bugün utanıyorsun ve gitmek istemiyorsun fakat en son ağrıların dayanılmaz hale gelip doktorluk olunca mecburen gidiyorsun.Tavsiyem en kısa süre içerisinde gidip bir doktora görünmen. Zaman aleyhine işliyor unutma. Şu an senin yaşadıklarını çok iyi anlayabiliyorum buna emin olabilirsin. Daha da kötü olmak istemiyorsan utanma hissini üzerinden at. Sonuçta bu bir sağlık problemi.Herkese yeniden geçmiş olsun arkadaşlar. Sağlıklı günler diliyorum.

 57. hayati dedi ki:

  Cümleten geçmiş olsun arkadaşlar. Basur değil de mayasıl(makat yırtığı) hakkında bir kaç bilgi vermek istiyorum. Yaklaşık 14-15 senedir bunun sıkıntısını çektim. Geçen hafta ameliyat oldum tam olarak geçmedi kaşıntı hissi var, doktor ve bu sorunu yaşayan tanıdıklarım hastalığın aşamasına göre iyileşme süresi 3 hafta kadar olabileceği söylediler. Eğer ilk aşamada iseniz aşağıda tavsiyelerimi uygulamanız yararınıza olacaktır. Yemek yerken midenizi tamamen doldurmayın, bol su için, bol sulu ve sebzeli yemekler yiyin, kabız önleyici şuruplar ya da bal yiyin(aç karnına), göbekli iseniz göbeğe baskı yapacak dar elbiseler giymeyin(mideye baskı oluşur ve mide yediklerinizi hazmetmeden vücuttan atılması için boşaltım sistemine baskı yapar), alafranga(oturmalı) tuvalet kullanın, boşaltım esnasında fazla çömelmeyin arkanıza yaslanın fazla ıkınmayın, büyük abdestiniz geldiğinde geciktirmeyin bağırsakta kalan dışkı sertleşir ve boşaltım esnasında makatı zorlar. Geçmiş olsun.

 58. enes dedi ki:

  Yaklaşık 1 haftadır bende de bu sorun var. Yaşım 16, genellikle akşamları oluyor ve büyük tuvaletimi yapmaktan korkuyorum. Doktora gitmekten ise utanıyorum. Acaba doktara gitmeden sulu yemek yesem ve bol su içsem geçer mi rahatsızlığım?

 59. murat3438 dedi ki:

  Admin kardeş cevabını hızla almak ümidiyle birşey sormak istiyorum, tehlikesi en fazla ne olabilir? Bilmek istiyorum.

 60. emre dedi ki:

  Arkadaslar bende 3 gündür makat bölgesinde hafif ağrı var ama meme falan çıkmadı. Bunu daha önce yaşayan varsa bana yardımcı olsun lütfen.

 61. emre dedi ki:

  Aylin sendeki makatın bitiminde beline yakınsa ve arada bi iltihap gelip koku yapıyosa kıl dönmesidir. Eğer öyleyse korkulacak birşey yok o zamanla daha fazla büyür, yani ufalır mı diye bekleme bi doktora git derim. Bence büyük ihtimalle ameliyat olursun ama merak etme hiçbir sorun olmuyor. Ben 3 hafta önce ameliyat oldum, 2 yıldır vardı keşke daha önce doktora gitseymişim diyorum kendi kendime. Geçmiş olsun.

 62. erkan dedi ki:

  Ben şunu sormak istiyorum; basur hastalığının daha hızlı iyileşmesini sağlamak için ne yapmak gerekir.

 63. Can dedi ki:

  Öncelikle herkese merhaba. Maalesef Basur hastalığı var bende.:( Normalde hareketsiz biriyim kilom 77 boyum 169 cm. Çok oturduğumdan dolayı olduğunu öğrendim fakat makatımda 2. bir delik gibi birşey var. Azcık zorladığımda kan fena geliyor. Normal boşaltım yaptığımda 5-10 damla gibi kan çıkıyor. Korkmaya basladım ve çok utanıyorum doktora gitmeye:( Ne yapabilirim ?

 64. bablekan dedi ki:

  Arkadaşlar öncelikle herkese geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Bende de makatta şişlik var ama hiç kanama ve yırtılma yok. Anüs kanseri diye birşey var mı? Korkuyorum acaba ne olabilir. Saygılar

 65. ümit dedi ki:

  Arkadaşlar bende öyle meme falan yok ama bazen ağrıyor. Bir de ishal kabız, tekrar ishal kabız oluyorum acaba neden? Lütfen biri cevap versin. Herkese geçmiş olsun.

 66. lntcpcr dedi ki:

  Bende ara sira kabızlık oluyor. (Sıvı yemekler yemediğimde) suyu çok içmeme rağmen bu kabızlık oluyor. Dün WC kağıdında kan gördüm ve korktum. İnternette araştırdım basur mudur diye korktum. Bazi sitelerde resmedilmiş memecik halindeki cikintilari gördüm daha da korktum. Bende memecik felan yok sükür. Acaba basura meyilli bir vücudum mu var da bu oluşuyor? İşim gereği çok oturuyorum, kilo sorunum yok. Hocam sıvı tüketimi ve lifli yiyecek yemekler ile bu şikayetlerimden erkenden kurtulabilr miyim? Teşekkürler.

  1. keko dedi ki:

   Kardeşim bende de öyle başladı. Hiçbir şey yoktu fakat bende küçük memecik var. Ağrısı kanaması yok bilemiyorum artık ne olacak.

 67. afsen dedi ki:

  Selam. Hemoroid mağduru arkadaslarım. Herkese çok geçmiş olsun. Benim merak ettiğim bu rahatsızlığa ameliyat çözüm değil mi acaba? Ameliyat olsam tekrar bu rahatsızlığımı yaşar mıyım?

 68. durmus dedi ki:

  Herkese selam. Hocam ben bir kaç gündür makat bölgemde aşırı sertleşme ve ağrılar oluşmakta. Hatta gece uyurken ağrılar içerisinde uyanmaktayım. Fakat sizin bahsettiğiniz gibi bende ne bir kanama ne de meme oluşma durumu var. Büyük tuvaletimi yaparken makat bölgemin bıçakla kesildiği hissine kapılıyorum. Birkaç gün öncesine kadar başka bir rahatsızlığımdan dolayı antibiyotik kullanıyordum. Acaba bu ilacın vücuttan atılışından dolayı oluşan bir durum olabilir mi? Lütfen bu konuda bana yardımcı olun. Teşekkürler, herkese geçmiş olsun.

 69. kbr dedi ki:

  Yaklaşık 5 aydır bu sorun bende de var. Lavaboya çıkınca ağrıdan sabahlara kadar uyuyamıyorum. Artık lavaboya gitmeye korkuyorum. Daha önce bu sıkıntıdan dolayı 1 tane meme vardı şimdi zorlamayla 5-6 tane oldu. Doktora göründüm ilaç verdi fakat faydasını göremedim. Ne tavsiye edersiniz hocam?

 70. aylin dedi ki:

  Bende makatın çevresinde değil de, az üst kısmında bir şişlik var. Küçücük birşey ama içi sert ve acıyor. Oturduğumda çok sıkıntı vermiyor. Makatın tam üstü basur mu? Bu nedir anlayamadım. Kıl dönmesi diye çok korkuyorum. Hocam nedir bu?

  1. kekeme dedi ki:

   Aylin aynısı bana da oldu. Çok oturmaktan belin zorlanmasından dolayı bi kemik çıkıntı yapıyor. Kuyruk sokumunda değil mi? Aynısı oldu. Fazla oturmamaya ve hareket etmemeye özen göster. Ayrıca belli bi süre sırtüstü yatma. İnan geçecektir. Geçmiş olsun.

  2. ali dedi ki:

   Aylin maalesef seninki kıl dönmesi. %90 çünkü aynısı bende de olmuştur. Akma ve kötü bir koku da oluyorsa kıl dönmesidir.

 71. yunus emre dedi ki:

  Merhaba Hocam. Öncelikle bütün hasta arkadaşlara geçmiş olsun. Bende de 2 yıl önce ortaya çıkan basur sorunu var ve halen devam ediyor. Doktora gittim ilaç yazdı ve ilaçlar fayda etmezse gel küçük bir operasyon yaparız dedi. Bizim komşunun oğlu da aynı dertten muzdaripti. Kendisi ameliyat oldu ve durumu daha kötü oldu. Şimdi tuvalete bile gitmekten korkuyorum acaba ne yapmalıyım?

 72. cecilia dedi ki:

  Buradaki bilgiler ve yorumlar için teşekkür ediyorum. Ben de bu sağlık sorununu yaşıyorum. Kanamam fazla oluyor(kabızlık,su tüketmeme) gibi durum olmadığı halde. Anemi hastası olduğum için de kendimi daha çok halsiz ve güçsüz hissediyorum, sararıyorum. Tüm arkadaşlara geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.
  Sevgiler…

 73. joss dedi ki:

  sağlık.net’e hastalıkla ilgili verdiği bilgiler ve bu sayfa icin teşekkür ediyorum.

 74. sinyor dedi ki:

  Hocam benim bir sualim olacak. şimdi ortada bir basur gerçeği var. Lakin benim sormak istediğim ise o bölgede hissedilen şey gerçekten basur mudur? Kanama yoksa, hissedilen şey ise varsa o nedir?

 75. serap dedi ki:

  Selamlar. Bende de makatın yanında bi memecik var, kırmızı mor karışımı. Kaşıntı yok kanama yok ama bazen ağrı oluyor. İşim gereği çok oturuyorum bu yüzden mi bilmiyorum ama doktora gitmek korkutuyor beni. Yardımcı olursanız sevinirim.

 76. ahmet dedi ki:

  Merhabalar, ben henüz 19 yaşındayım. Bu yaşıma kadar böyle birşey yaşamadim,ne kabızlık ne de farklı bir rahatsızlık. Bir gece dışarıda ayaklarımı çok üşüttüm, sabah kalktığımda meme çıkmıştı ve 3. günde kanamaya başladı. Bu meme hiç gitmeyecek mi? Ne yapabilirim? Alkolden de uzak duramıyorum. İyileştikten sonra içersem tekrar çıkar mı?

 77. halit dedi ki:

  Selam Aslıhan, acaba aldığın ilacın adı ne veya arkadaşlar fayda veren ilacın adı ne? Bilen varsa paylaşsın.

 78. sencer dedi ki:

  Basur hastaları ile son zamanlarda çok sık iletişim kurdum ve hepsinin ortak sorunları kanama, acı hissi ve çıkan memecikler. Öncelikle semptomlardan tam olarak kurtarılıp hasta bir feraha kavuşturulmalı. Daha sonra tedavi seçenekleri derinlemesine araştırılmalı. At kestanesi toplardamarları büzen bir yapıya sahip olduğundan literatürde bu etkisi kanıtlanmış bir bitki. Bu bitki içerikli ürünler kullanılabilir.

 79. sihrengiz dedi ki:

  Arkadaşlar bende de basur dediğimiz hemorit meydana geldi. Bendeki başlangıç durumunda daha patlamadı ama oluştuğunda canım çok yanıyor. Yapılacak çok kolay şey var doktoruma gittim, bir krem verdi. Makat içine ve hemoroitin üzerine sürülüyor günde iki kere olmak üzere… Ayrıca hergün gün içinde yapabildiğiniz kadar sıcak suyun içine oturup 5-10 dak. beklemek. Suyun sıcaklığını ne kadar çok olursa o kadar iyidir. Canınız biraz yansın ama dikkat edin de haşlanmayın o kadar da sıcak demedik yani!!! Doktorumun tavsiyesidir bu… Sürekli uygularsanız güzel sonuçlar alırsınız ama tekrar oluşmuyor diye bişey yok tabiii. Alkol ve acıdan uzak durun….

 80. oskar dedi ki:

  Merhaba; Yaklaşık bir haftadır makatımda ağrı vardı sürekli tuvalete gitme ihtiyacı duyuyor fakat bişey olmuyordu. Dün akşam ağrılarım çoğaldı, yürümemde oturmamda zorluk çektim. Sabah kalktığımda iç çamaşırım intihap ve kan içindeydi. Ne oldugunu anlamadım; eşime bakmasını söyledim. O da büyük bir çıban gibi ağzının geniş ve kanama yaptıgını söyledi. Gerçi şu an agrım kesildi; oturabiliyor ve yürüyebiliyorum. Ama söylemesi ayıptır; bayan pediyle duruyorum, sürekli geliyor intihap ve kan. Daha önceleri küçük iki operasyon geçirmiştim doktorum; ıslatma bezlerinde intihap oluşmuş idrarımı dahi yapamıyordum. Acaba bunla alakalı birşey midir yoksa bu yaşadıgım yeni bir hastalık mı? Doktora gitmem gerekiyor mu? Doktordan da hiç çekinmiyorum; daha önceden ağrılarım dinsin diye yapacak hiçbir çarem kalmadığından (düşünün; oturamıyor yürüyemiyor oksüremiyor yatamıyor tuvalete hiç çıkamıyordum) doktora gittim. Allah razı olsun diyorum: insanın tuvaletini yapabilmesi kadar güzel birşey yok. Arkadaşlar da çekinmesinler; ayıp birşey değil, gerçekten söylüyorum doktor arkadaşlarımız afedersiniz makatımıza bakmak için can atmıyorlar, tedavi etmek için uğraşıyorlar. Unutmayın saglık herşeyden önce gelir….

  1. Admin dedi ki:

   Zaman geçirmeden mutlaka doktora gidin!!!!

 81. aslıhan dedi ki:

  Benim yaklaşık 2 senedir basur sorunum var. Doktora gitmeye utandım. En sonunda 1 ay önce sağlık ocağına gittim. Muayene olmadım, sadece nasıl olduğunu tarif ettim. Verdiği ilaçlar ilk günden etkisini gösterdi; ilaçları 10 gün kullandım, tamamen geçti. Benden basur sorunu olanlara tavsiye: doktora gitmeye çekinmesinler. Cok şiddetli ağrım ve kanamam vard, ilaçların bu kadar çabuk etkisini göstereceğini sanmazdım. Vakit kaybetmeden bir an önce gitmeye bakın.

  1. gönül dedi ki:

   Aslıhan arkadaşım sana birşey sormak istiyorum. O bölgede eline gelen birşey çıkıntı falan var mıydı, yoksa sadece kanama şikayetinmi vardı? Teşekkürler

   1. aslıhan dedi ki:

    Evet Gönül vardı. 2 sene öncesine kadar basurun ne olduğunu bilmiyordum. İlk aylar bu kadar şiddetli değildi. Sonradan şiddetini arttırdı ve tuvalete gitmeye korkar oldum. Doktorum kabızlık için şurup,krem ve fitil verdi. Şimdi dünya varmış diyorum. Size tavsiyem; beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmek kullanın. Lifli gıdalarla beslenin. Katı yiyecekleri fazla tüketmeyin. Günde 1.5-2 litre kadar su tüketin. Sihrengizin dediği gibi sıcak suda bir süre oturun. Geçmiş olsun.

    1. ebru dedi ki:

     Selam Aslıhan, size hangi ilaçları verdiler?

     1. aslıhan dedi ki:

      Aleykum Selam ebru.arkadaşlar benim annemin anneannesi doktordu.basurunuz olduğu için utanmayın.utanılacak birşey yok.hayvanlarda dahi varmış basur.doktorunuz şikayetleriniz doğrultusunda sizler gerekli ilacı yazıyorlar.sadece ilaçlara bakmayın.yediklerinize dikkat edin derim.az ama sık doyana kadar yemeyin.mesela ben tadımlık yemeye dikkat edip bütün vitaminlerden alıyorum.beslenmenize dikkat ederseniz ilaca gerek kalmaz.ilaçlara bağımlı kalmayın.ilacın ismini vermem doğru olmaz doktorlar kendi alanlarında uzman kişiler.doktora gitmenizi mutlaka tavsiye ederim.tekrar geçmiş olsun herkese…

 82. lolipta dedi ki:

  Bende iki seneden beri var. 1.5 sene önce doktora gittim, makat çatlaması dedi, krem verdi. Kullan geçmesse ameliyat ederiz dedi. Kullandım geçmedi ve ameliyat olmaya da korktum. Sonra askere gittim geldim ama hiç kanama olmadı. Sonradan birşey çıkar mı acaba?

  1. sinema dedi ki:

   Bende de çatlama var dedi doktor ve krem verdi. Fakat bir türlü geçmedi rahatsızlığım.
   Ayrıca şimdilerde meme oluşmaya başladı.
   Doktor basur değil dedi ama o zaman nedir bu hastalığım?

 83. muammer eren dedi ki:

  Basurun ne olduğunu pek anlamamıştım. 6 ay öncesine kadar bir kanama oldu makatta, ilgilenmedim ama internetten araştırıp baktıgımda meme biçimi olan basursa bende de bu şekil var. 1.5 ay önce yine kanama olmuştu; bu sefer emin oldum bu hastalık var bende de galiba. Ama insan utanınca gelemiyor. Sitede de okuyunca oluşan hastalıkla baya kötü sonuçlar doğurabiliyor. Ne tavsiye edersiniz? Nasıl davranayım? Bunun doktoru hangi bölümde? Yardımcı olursanız sevinirim, saygılarımla…

  1. MUSTAFA dedi ki:

   Değerli kardeşim bende de aynı sorun yıllardır var ve ne yaptıysam inanki olmadı ilaç ilaç sonuç vermiyor. Hatta bende bir tane meme oluşmuştu her defasısında şişiyor ve dışarda kaldığı için bağırsağın dışarı çekilmesine yardımcı oluyor; kanamalar dışa gelmeye başlıyordu. Neyse sorun basur; utanılacak birşey yok ben 2 gün evvelsine kadar ilaç kullanıyordum, ama etkisini görmedim. Memeyi bir gece banyoda iyi kesen makasla kestim. Korkulacak birşey yok; inan ki kanamdan ölürüm dersen onun içi boş. Sadece 15/20 damla kan damlıyor, o da deride olan kan. Bünyesi sağlam kişi etkilenmez yani. nNeyse içerden kan gelmesi ve dışarı kanama olmasınında çözümü bir enjektör al ince olanlardan ve her gün yaklaşık bir ölçek bazında tentürdiyot içine al ve makattan içeri ver. Göreceksinki ilk günden itibaren etkisini göreceksin kanama kesilecek, ve kötü olan bölge bir günde düzelecektir. Fazla çömelmemeye bak, ve acı biberlerden uzak dur, o yeter. Geçmiş olsun…

   1. admin dedi ki:

    Mustafa Bey tavsiye icin tesekkur ederiz, ama degerli okurlarimizi lutfen yanlis yonlendirmeyiniz. Sozunu ettiginiz gibi kesme islemi cok kotu enfeksiyonlara yol acabilir. Basur, evet cogu hastanin utanacagi bir rahatsizlik; ama, uzmanina danismadan, bu tipte hele de kesmeli/kanamali yontemler sadece ve sadece sagliginizi tehlikeye atacak ve daha uzun sureli ve daha utanc verici bir sekilde hastaneye belki de acile gitmenize sebep olacaktir. Bu tip sorulara konusunda gercekten bilgisi olan uzman doktorlarimizin cevap yazmasini ya da doktor kontrolunde tedavi olanlarin tecubelerini paylasmalarini site yonetimi olarak rica ediyoruz.

   2. Haldun dedi ki:

    Mustafa hocam hiç olur mu öyle şey. Herkez kendini kesmeye başlarsa ne olacak!!!

   3. Sessiz Şeytan.... dedi ki:

    Böyle birşey yapmaya kalkmayın benim bir yakınımında böyle bir sorunu olmuş ve kerpetenle kesmiş az daha ölecekmiş hastaneye gitmeseydi kan kaybından ölecekti. Aklınız varsa doktora başvurun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir