Sağlık.net

Hastalıklar

Apandisit: Nedenleri, tipleri, görülme sıklığı, seyri, tanısı, tedavisi

 • Delicious

APANDİSİT

Karnın sağ alt bölümünde apandis (apendiks) denen kalın bağırsağın uzantısı bulunur. Solucan şeklinde ve hareket kabiliyeti olan apandisin içinden herhangi bir besin geçmez. Uzunluğu çocuklarda biraz daha fazladır. Yaklaşık 9-10 cm uzunluğundadır fakat bundan daha az ya da daha fazla olabilir. Yerleştiği yer bazı kişilerde farklılık gösterebilir. Bu durum apandis rahatsızlığı olanlarda tanı koymayı zorlaştırır.

Apendiksin (apandisin) çoğunlukla dışkı veya daha az bir ihtimalle safra taşı, tümör ya da bağırsak kurduyla tıkanması sonucu iltihaplanmasına apandisit denir. Apandisin vücuttaki fonksiyonu henüz bilinmemektedir. Sadece lenf dokusu bakımdan zengin bir yapıdır. Yine de apandisin iltihaplanması sonucu yırtılıp karın bölgesinde yayılmasıyla, ciddi problemler ortaya çıkar. Tedavi edilmediğinde tehlikeli bir hastalık olan apandisit, karın zarının iltihaplanmasına yol açabilir.

KİMLERDE GÖRÜLÜR? GÖRÜLME SIKLIĞI NE KADARDIR?

Yapılan araştırmalara göre A.B.D’de ve diğer batı ülkelerindeki insanların yaklaşık %10’unun hayatının bir döneminde apandisite yakalandığını göstermiştir. Bu hastalığın ortaya çıkmadığı yaş yoktur. 2 yaşından küçük çocuklarda görülme ihtimali nadirdir. Bu yaştan sonra görülme sıklığı artar ve en çok genç yetişkinlerde, 20 yaşından sonra görülmeye başlar. Bu dönemden sonra en sık yaşlılık döneminde ortaya çıkar.

Erkekler, apandisite, kadınlara oranla daha fazla yakalanır. Bu oran 1.5/1′ dir. Fakat çocukluk döneminde, hem kızlarda hem de erkeklerde görülme ihtimali eşittir.

APANDİSİTİN NEDENLERİ VE ORTAYA ÇIKIŞI

Apandis; içi boş, kanal şeklinde dar bir yapıdır. Burada bir çok mikroorganizma yaşar. Bu mikroorganizmalar, bağırsakta da yaşayan mikroplardır. Apandisin içi, dışkı ya da safra taşı gibi nedenlerle tıkandığında, kalın bağırsakla bağlantısı zayıflar. Böylece mikroplar hastalık yapıcı özellik kazanırlar. Böylece burada iltihap oluşmaya başlar. Hem mikropların birikmesi, hem de iltihap oluşması apandiste basıncın artmasına yol açar ve çürüme başlar. En sonunda apandis patlar.

Apandisin tıkanmasının nedenlerinden biride, aynı bademcikte olduğu gibi lenf dokularının şişmesidir. Fakat iltihaplı apandislerin çok az bir kısmında apandis kanalının tıkanmasının nedeni açıklanamamaktadır.

APANDİSİTİN BELİRTİLERİ VE TİPLERİ

İki tip apandisit vardır. Bunlardan birincisi akut apandisittir. Belirtileri şiddetli seyreder ve ameliyat olmayı gerektirir. Mukuslu, irinli ve kangrenli olmak üzere üç tipi vardır. Mukuslu apandisitte iltihap artmıştır ve apandis büyümüştür. En çok karşılaşılan tiptir. Tedavi edilmezse irinli apandisit oluşur. İrinli apandisit, apseye neden olur ve bağırsağın diğer bölümlerine yayılabilir. Ülserleşmesi sonucunda karın zarı iltihabı meydana gelir. Kangrenli akut apandisitte, kanın pıhtılaşması sonucu, apandise gelen kan miktarında azalma vardır. Sonuçta doku ölümü gerçekleşir ve apandis kopar. Yayılması sonucu daha ağır bir karın zarı iltihabı gerçekleşir.

Akut apandisitin en önemli belirtisi, karın ağrısıdır. Bu ağrı göbek çevresinde, yavaş yavaş artan bir şiddette karnın sağ alt tarafına yayılan künt tarzda bir ağrıdır. Yaklaşık 4-5 saat sürer ve bu süre içinde şiddeti azalır ya da artar. Bu ağrı, kasık bölgesinde, sırtta ya da genital bölgede hissedilebilir.

Ayrıca bir çok olguda iştahsızlık, bulantı, kusma meydana gelebilir. Ateş hafif yükselmiştir. İshal ya da kabızlık bazı çocuklarda görülebilir. Hastanın rengi solmuştur ve nabız yükselmiştir.

Kronik apandisit, akut apandisite göre daha hafif seyreder. En çok görülen belirtisi sık sık fakat daha hafif şiddette karın ağrısıdır. Hemen ameliyat edilmesi gerekmez. Bulantı ve kusma yoktur. Kronik apandisitte ateş yüksekliği saptanmamıştır.

APANDİSİT NASIL SEYREDER?

Hastalığın tedavi edilmediği durumlarda, belirtiler genelde şiddetlenmekle beraber az bir hastada ise şikayetler azalır. Şiddetlendiği durumlarda, karnın sağ alt bölümünde dokunulduğunda hissedilebilen bir şişlik, kütle vardır. Dinlenmeyle ve ilaç tedavisiyle bu şişlik azalabilir. Ayrıca apandisitin şiddetlendiği durumda ortaya çıkabilecek bir diğer tehlike karın zarının iltihaplanmasıdır. (Peritonit) Acil tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Ateş çok yükselmiştir ve karın ağrısı çok şiddetlidir. Hastanın rengi sararmıştır ve kusma görülür. Ölüme yol açar.

APANDİSİT TANISI

Apandisitin tanısını koymak zor olabilir. Çünkü hastalığın belirtileri bir çok hastalıkta da vardır. Özellikle apandisitin yerinin değişken olması tanıyı iyice güçleştirir. Doktor muayenesinde hastanın hareket etmekten çekinmesi, hareket sırasında ağrının artması apandisit şüphesini arttırır. Yapılan ultrasonografi ve bilgisayarlı tomografi ile apandisin yapısı hakkında bilgi elde edilir. Ayırıcı tanı için, diğer çevre organların da incelenmesi gereklidir. Ayrıca karnın sağ alt tarafına bastırılınca ağrının artması önemli bir bulgudur.

APANDİSİT TEDAVİSİ

Apandisit, tedavisi kolay bir hastalıktır. İlaçla yapılan tedavi, antibiyotiklerin kullanılması, hastalığın iyileşmesini sağlamaz. Apandis, antibiyotiğin zor ulaşabileceği bir yerdedir. Kesin tedavi için ameliyat şarttır. Kolay bir ameliyattır. Bu ameliyat sırasında apandisit alınır. Yaklaşık 30-40 dakika sürer ve 1 gün hastanede yatma süresi vardır.

Apandisit, tehlikeli bir hastalık olduğundan ve ölüme yol açtığından, hasta hemen ameliyat edilmelidir. Hastalığın belirtilerinin ağırlaşmasını beklemeden yapılan bu uygulama, tanının yanlış konmasına neden olabilir. Ameliyat sırasında apandis sağlam dahi olsa, çıkarılmasında fayda vardır.

Hastalığın şiddetlendiği ve karın zarı iltihabına neden olduğu durumlarda ise öncelikle hastanın genel sağlık durumu kontrol altına alınmalıdır. Fakat çocuklarda böyle bir durum söz konusu ise ameliyat edilmesi gerekir.

Bazen apandis bir zarla çevrilir ve iltihap karın içine yayılmaz. Bu durumda hemen ameliyat yapılmaz. Hastanede gözetim altında tutulan hastaya antibiyotik tedavisi uygulanır. Durum düzeltilemezse hasta, ameliyata alınır. Apandisiti olan kişilerin kendi başlarına ağrı kesici kullanmamaları gerekir. Tedavi sonucunda ağrıları geçmeyen kişilerin doktora tekrar başvurmaları gerekir. Çünkü başka hastalıklar da varolabilir.

Related Posts

12 thoughts on “Apandisit: Nedenleri, tipleri, görülme sıklığı, seyri, tanısı, tedavisi”

 1. Akın dedi ki:

  Merhabalar. Karnımın sağ üzerinde iki gündür çok şiddetli olmayan bir ağrı var. Bugün her ihtimale karşı acile gittim. Apandistiniz çok şişmiş. Normal değerin iki katı dediler. Şu an ameliyat sırası bekliyorum. Herkese acil şifalar. Sağlıkla ilgili hiçbir konuyu hafife almayın. Selamlar.

 2. Okan dedi ki:

  Selam. Bence her karın ağrısı dikkate alınmalı. Sakın es geçmeyin. Hafife alınan ağrılar sonrasında kötü sonuçlar olabiliyor. Her yaşta çok itinalı davranın. Her ne olursa olsun rahatsızlığınız hasta kendini bilir. Şikayetlerinizi güzelce tarif edin ve gittiğiniz doktorlara ısrarcı olun. Geçmeyen ağrının sebebini öğrenin. Sonrasında keşkelerin bize faydası olmuyor.

 3. Selçuk eren dedi ki:

  Sabah karnımda yanma başladı. Geceye doğru ağrı sağ tarafta yoğunlaştı. Uykuma engel oldu. Hastaneye gittim. Kan tahlili falan derken enfeksiyon rastlandı. Ultrasonu bekledim ultrasonda apandisit çıktı. Akşam 10’da ameliyat oldum. Şimdi sancım var. 4-5 gün sancı olacakmış. Doktor bol bol yürümemi istedi. Şu 4-5 günü atlatsak da sancıdan kurtulsak. Herkese Allah şifa versin.

 4. Derya dedi ki:

  Ben daha dün ameliyat oldum. İyi ki hastaneye gitmişim. Patlamış çünkü hayatı tehlike yaratabilirmiş. Şimdi daha iyi gibiyim. Allah herkesin yardımcısı olsun şimdiden.

 5. Neslihan dedi ki:

  Ben yaklaşık iki haftadır sancı çekiyorum bugün sancım giderek arttı. Göbeğimin sağ tarafı aşırı sancı yapıyor ve sırtımda da çok kötü ağrı var. Doktora gittim. Gaz olabilir dediler ama sancım hiç kesilmedi. Korkuyorum apandisit olabilir mi?

 6. Ridvan dedi ki:

  Selam benim ağrım sağımda kasığımın üstünde. Yürüdüm mü ağrı yapıyor. Otururken ve uyurken bir şey yok. Ağrı testise vuruyor. Varsa bilginiz yazar mısınız?

 7. namo dedi ki:

  Merhaba benim birkaç gün önce göbeğimin sağ ve sol tarafında şiddetli ağrı oldu sonra sağ tarafa yoğunlaştı ama şiddeti azaldı sol tarafıma yattım biraz rahatladım. Şu an ise hafif ağrı devam ediyor. Ne yapmalıyım?

 8. mb dedi ki:

  Selamun Aleykum. Ben de apandist ameliyatı oldum. Doktorlar ilk başta teşhis koyamadılar. Yok gaz var, yok şu var, yok iltihap var derken patlamış en sonunda. Apandist şüphesiyle ameliyata aldılar patlamış iltihap da varmış. Temizlediler sonra 14 günlük antibiyotik tedavisine karar verdiler. Şimdi iyiyim Allah’a şükür. Erken teşhis gerçekten önemli. Sağlıkla kalmanız dileğiyle.

  1. Selin dedi ki:

   Merhaba. Patladıktan sonra biraz bağırsaklara yayılmış ve yeğenim ameliyattan sonra hala ağrıları çıkınca bağırıyormuş. Nasıl problemlerle karşılaşacağız? Daha 5 yaşında.

 9. ferdi kurşun dedi ki:

  Selam, ben de 2 hafta önce apandisit ameliyatı oldum. Benimki akut apandist idi ve abze yapmışdı. 6 gün hastahanede kaldım ve bağırsaklarımın üstünde 2 tane de yağ bezesi varmış, ameliyat sırasında onları da almışlar. Hastahanede o yüzden fazla kaldım sanırım, bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim.

 10. meryemnur dedi ki:

  Bende de aynı belirtiler vardı. Uzman doktara gittik, ilk başta fmf dedi. Sonra tahliler negatif çıktı. Şimdi o uzman doktor parazit testi istedi, sizce rahatsızlığım apandist mi değil mi? Bu ağrı 2-3 yıldır şiddetli bir şekilde var.
  Teşekkürler.

 11. volkan reyveci dedi ki:

  İyi günler, ben apandisit oldum. Apandis zar ile çevrilmiş olduğu için hemen ameliyata alamıyorlar. 4 gün hastanede antibiyotik tedavisi gördüm. Şu an ağrım yok ama mide bulantım var. Yorumunuz için teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir