Sağlık.net

Hastalıklar

İrritabl Bağırsak Sendromu: Nedenleri, Belirtileri, Risk faktörleri, Teşhisi ve Tedavisi

 • Delicious

İRRİTABL BAĞIRSAK SENDROMU

Bağırsaklarda veya başka organlarda herhangi bir organik bozukluk yoktur. Yapılan tahlil ve tetkiklerde bir anormallik saptanmaz. Hastalarda dışkılama ve gaz çıkarma ile geçen karın ağrısı, ishal ya da kabızlık gibi bağırsak alışkanlıklarının değişmesi ve karında şişlik ve rahatsızlık hissi vardır. İşte bu şekilde ortaya çıkan ve seyreden hastalığa irritabl bağırsak sendromu denir. Gastroenteroloji kliniğine başvurma nedenleri arasında 1. sıradadır.

Bazı hastalarda çok sulu ishal ya da kabızlık görülür. Hastaların bir kısmında ise hem kabızlık hem ishal görülür. Bu hastalıkta inflamasyon olmaz. Önceleri kolit gibi inflamasyonla seyreden hastalık olarak adlandırılmıştır. Fakat bugün bunun yanlış olduğu anlaşılmıştır. Çünkü bu hastalık tehlikeli değildir ve tehlikeli komplikasyonlara yol açmaz. Ama, yaşam kalitesini olumsuz etkiler. İşyeri, okul gibi yerlerde oldukça rahatsız edicidir.

İRRİTABL BAĞIRSAK SENDROMUNUN NEDENLERİ


Sindirim ağızdan başlar ve dışkılama ile sonlanır. İnce bağırsaktan, kolon dediğimiz kalın bağırsağa gelen sindirilmiş besinlerin sıvı ve mineralleri buradan emilir ve dolaşıma katılır. Emilmeyen katı kısım ise kalın bağırsakta birikir. Biriktikten sonra bağırsak duvarı kasları, sinirler ve hormonlar aracılığıyla kasılmaya başar ve dışkılama işlemi gerçekleşir.

İrritabl bağırsak sendromunun nedeni, bağırsak duvarındaki kasların en küçük etkideki ya da etkisiz uyaranlarda bile kasılmasıdır. Yemek yeme ve gaz oluşumu sonucu bağırsaklarda aşırı cevaplar gelişir. Bu duruma yol açan neden bilinmiyor. Fakat bu hastalığın ortaya çıkmasında bazı risk faktörlerinin etkili olduğu gösterilmiştir.

İRRİTABL BAĞIRSAK SENDROMUNDA RİSK FAKTÖRLERİ

İrritabl bağırsak sendromu sıklıkla 15-50 yaş arasında görülür. Diğer yaşlarda da görülür fakat daha azdır. Bu yüzden risk faktörlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Ayrıca kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülmektedir. Bazı besinler bağırsak hareketlerinde değişmelere yol açar. Kahve, çay, kola, alkol, baharatlı yiyecekler, süt gibi besinler bu soruna yol açabilir. Bazı insanların sindirim sistemi bazı yiyeceklere karşı hassastır. Doktora başvuran kişiler özellikle bir besini yedikten sonra başladığını belirtebilir. Süt, kahve, yağlı yiyecekler, alkol bu besinler arasında sayılabilir. Hastalığa neden olmasalar da şikayetlerin artmasına yol açabilirler.

Bazı enfeksiyonlar sırasında hastalığın şikayetleri artabilir. İlaçlar, kadınlarda adet dönemi, psikolojik sorunlar belirtilerin artmasına neden olabilir. Stres, bu hastalarda bağırsak kasılmalarını arttırır ve belirtilerin artmasına neden olur.

İRRİTABL BAĞIRSAK SENDROMUNUN BELİRTİLERİ

Haftada en az üç kere ya da bir günde üç defadan fazla dışkılama şeklindedir. Dışkılama çok sert, pelte şeklinde ve keçi pisliği görünümünde olabilir. Hastalarda kramp şeklinde karın ağrısı görülür. Acil şekilde dışkılama hissi vardır. Dışkılama ya da gaz çıkarma ile rahatlama vardır. Kabızlık veya ishal olabilir. Bazen kabızlık ve ishal birbirini birbirini takip eder. Hastalar şikayetlerinin yemekten sonra veya stres durumunda arttığını belirtir.

Dışkılama zamanı ve sıklığı değişmiştir. Dışkılama ile birlikte sümük şeklinde salgı olabilir. Bu hastalıkta kilo kaybı görülmez. Ateş yükselmesi ya da kanama olması bu hastalıkta görülmez. Diğer hastalıklar yönünden araştırılması gerekir.

İRRİTABL BAĞIRSAK SENDROMUNUN TEŞHİSİ VE TEDAVİSİ

Hastalığı teşhis etmek için diğer hastalıkların olmadığı kesinleştirilmelidir. Çünkü bu hastalığın tanısı; hastanın şikayetleri, hastalığın bulguları ve hastadan alınan öykü çok önemlidir. İrritabl bağırsak sendromunda tanı için uygulanacak herhangi bir tetkik yoktur. Yapılan testlerle, endoskopiyle ve röntgenle altta yatan organik bir hastalığın olup olmadığı araştırılır.

Hastalığın tedavisi belirtileri ortadan kaldırmaya yöneliktir. İshali ve kabızlığı ortadan kaldırmak için beslenmede değişiklikler yapılır. İshal tedavisinde lifli yiyecekler tercih edilir. Çünkü bunlar kalın bağırsakta uzun süre kalan besinlerdir. Tahıllar, meyve ve sebzeler, bakliyatlar oldukça etkilidir. Uygun beslenme şekliyle belirtiler oldukça hafifletilir. Kabızlık için ilaç tedavisi uygulanır ve sulu besinlerle beslenmek gerekir.

Ağır yemekler ve çok fazla yemek karın ağrısına yol açabilir. Daha sık fakat her öğünde daha az yemek yemek bunu önleyebilir. Stresi azaltarak ve gevşeme yöntemlerini öğrenerek bağırsak kasılmaları azaltılabilir.

Related Posts

19 thoughts on “İrritabl Bağırsak Sendromu: Nedenleri, Belirtileri, Risk faktörleri, Teşhisi ve Tedavisi”

 1. Aslı dedi ki:

  Ben 19 yaşındayım. Yemek yedikten sonra hemen ishal oluyorum. Nedeni ne olabilir?

 2. Zeynep dedi ki:

  Ben 20 yaşındayım ve zayıf bir vücudum var. Yemek çok yersen kilo alırsın dediler. Yaptım. Çok yemek yediğimde ise ishal oluyorum yani yediğim yemeği vücudum almıyor ve hemen de tuvalet ihtiyacı duyuyorum. Nedeni ne olabilir?

 3. Nermin dedi ki:

  Bana da irritabl bağırsak sendromu teşhisi konulmuştu. Yediklerime içtiklerime dikkat ettim. Düzenli olarak ilaçları kullandım. İki yıl sonra geçti şükür. Baharatlı, acı, asitli içecekler ve stresten uzak durmak gerek. Kalıcı rahatsızlık demişti doktor ama şükür eser bile kalmadı. Takıntı yapmayın. Hastalığınızı kabullenip tedavi görün. Geçmez demeyin.

 4. Merve Günay dedi ki:

  Bende de aynı rahatsızlık var. İyileşen varsa ne olur yardımcı olsun.

 5. Merve dedi ki:

  Artık benim de iyice psikolojim bozuldu. Karın ağrısı pek çekmiyorum ama bağırsak hareketlerim aşırı düzensiz. Karnımda bebek tekme atıyor gibi hisler geliyor ama hamile değilim bunu da biliyorum. Çok berbat bir hastalık. Acaba bu hareketler neden bu kadar düzensiz? Herkese geçmiş olsun.

 6. kjgedtjng dedi ki:

  Ben 11 yaşındayım. Karnımdan hep gürültüler geliyor. Tuvaletimi yapamıyorum. Tuvalete oturunca sadece gaz çıkartıyorum. Dışkı falan yapmıyorum. Geceleri ishal oluyorum. Tabi uyuyorum. Lütfen yardım edin ne yapmam gerekiyor?

 7. Zeynep dedi ki:

  Merhaba. Ben de yaklaşık 5 aydır bu rahatsızlıkla mücadele ediyorum. Yalnız bu hastalık kilo kaybına da yol açar mı? Lütfen cevap verin.

  1. Aykutkocaali dedi ki:

   Doktora başvurdunuz mu? Teşhis konuldu mu acaba? Bende de aynı durum 10 gündür söz konusu.

 8. aykut dedi ki:

  Ben 3 senedir çekiyorum. Tanıyı koysalar da insanın kafası rahat etmiyor.

 9. ayşegül dedi ki:

  Ben de 3 haftadır bağırsaklarımda ağrı var ve mideme vuruyor ağrı. Hareket edince daha çok ağrıyor. Dışkımda incelme oldu. Kan falan yok. Çok tedirgin oldum. Acaba bu hastalıktan olabilir mi?

 10. Şevval dedi ki:

  Bu ağrı bacaklara da vurabilir mi?

 11. melis dedi ki:

  Merhaba. Bende 3 haftadır devamlı karın ağrısı ve tuvalete çıkma hissi var. Yemek yesem de yemesem de karın ağrısı geçmiyor. Devamlı tuvalete çıkıyorum. Bir ay öncesi endoskopide ince bağırsakta tahriş ve iltihap çıktı. İlaç kullanıyorum. Acaba bağırsak iltihabından mı yoksa huzursuz bağırsak sendromundan bu?

 12. Hatice dedi ki:

  Merhabalar. Ben de yaklaşık 6 aydır çekiyorum. İçmediğim ilaç, gitmediğim doktor kalmadı. Psikolojim çok bozuldu. Önerisi olan var mı?

 13. Hasan dedi ki:

  Kolonoskopi ile kolon kanseri olup olmadığınız teşhis edilir. Kesin tanı bu şekilde konur.

 14. Koray dedi ki:

  Irritable bağırsak sendromu teşhisi koyuldu. Öncesinde dışkıda gizli kan testi yapıldı ve kan bulunamadı. İdrar ve kan tahlilleri yapıldı ancak bir şey çıkmadı. İlk zamanlarda çok fazla ishal vardı ve karnımdaki gürültü felaketti. Yaklaşık 2 ay oldu. Bu şikayetler ilk bir ayda vardı. Şu an sadece sabahları ishal oluyorum ve sonra geçiyor. Aman her günde değil. İki gün ishal birkaç gün normal şekilde. Acaba teşhis doğru mu? Irritable bağırsak sendromu mu rahatsızlığım? Yoksa kolon kanseri mi başlangıcı mı?

  1. Mithat dedi ki:

   Koray bey aynı sorun bende de var. Ben bir türlü düzelemedim. Öneriniz var mı?

   1. derya dedi ki:

    Mithat bey; ben de aynısını yaşıyorum. Tedavi oldunuz mu? Tanı konuldu mu? Ben korkuyorum kolon kanseriyim diye.

 15. serkan dedi ki:

  Tanı koydular fakat neden olduğunu henüz bilmiyorlar. Bu tez veya araştırma konusu olabilir.

 16. Halil Ok dedi ki:

  Belirtilerin bir çoğu bende var. Fakat bende basur var. Bundan olabilir mi ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir