Sağlık.net

Hastalıklar

Bronşit: Akut ve kronik bronşitin nedenleri, belirtileri, tanısı ve tadavisi

 • Delicious

BRONŞİT

Nefes aldığımızda, hava; burundan soluk borusuna oradan da akciğerlere geçer. Soluk borusu, akciğerlere giden iki kola ayrılır. Bu kolların her birine bronş denir. Bu bronşların, çeşitli sebeplere bağlı olarak iltihaplanmasına bronşit denir. Bronşit, akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrılır. Şimdi bunları ayrı ayrı inceleyelim.

AKUT BRONŞİT

Soğuk algınlığından sonra görülen, yaygın ve bulaşıcı bir hastalık olup, bronşlarda şişme ve balgam artışı şeklinde kendini belli eder. Sebebi, sıklıkla solunum yollarının üst bölgesine yerleşen bakteri ya da virüstür. Çocuklarda görülme ihitmali fazladır.

AKUT BRONŞİTİN NEDENLERİ

Akut bronşitin en büyük nedeni virüslerdir. Vücut direnci düşerse bu virüsler iltihaba neden olurlar. Bronşlara zarar verirler. Bronşlar da bu duruma tepki vererek ,şişer ve balgam üretirler.

Grip ve nezle gibi soğuk algınlığından sonra da bu durumla karşılaşılabilir. Soğuk havalar, bu hastalıkların ortaya çıkmasında en önemli faktördür. Buna bir de ağızdan nefes almak eklenirse hava yeterince ısıtılamaz ve bronşit riskini arttırır. Sigara kullanmak ya da dumanına maruz kalmak, iltihaba neden olur ve bronşit gelişebilir.Çevresel faktörler de

önemli bir etkendir. Fabrika dumanları, ani ısı değişiklikleri, çok kuru ya da çok nemli havalar bronşiti tetikleyebilir.

AKUT BRONŞİTİN BELİRTİLERİ

Hastalığın belirtisi öksürük ve öksürük sonrası gelen balgamdır. Şiddetli ve inatçı bir öksürük vardır. Öksürükle birlikte, iltihabın neden olduğu ağrı, göğüs bölgesinde daha şiddetli bir şekilde hissedilir. Ayrıca öksürük, hastalığın bulaşmasına neden olur. Havadan, hastalığın bulaşması gerçekleşir.

Balgam ise hastalık ilerledikçe, daha da fazlalaşır. Ayrıca hafif ateş, titreme, boğaz ve kaslarda ağrı hastalığın diğer belirtilerindendir. Hastalık ilerledikçe zatürreye yol açabilir.

BRONŞİT TANISI NASIL KONUR? (KRONİK VE AKUT)

Yapılan fizik muayene ve tetkiklerle bronşit tanısı konur. Diğer solunum yolu hastalıklarından ayırt etmek ve kesin tanı koymak için, akciğer filmi çekilir. Hastanın boğazından kültür alınır ve gerekli kan tahlilleri yapılır.

AKUT BRONŞİT TEDAVİSİ

Tedavide kullanılan ilaçlar, hastalığın belirtilerini ortadan kaldırmaya yöneliktir. Ateş düşürücüler, öksürük şurupları, ağrı kesiciler kullanılır. Balgamı kolay bir şekilde çıkarmak için, buna yönelik ilaçlar hastaya önerilir. Tedavinin fayda sağlaması için, sigarayı mutlaka bırakmak gerekir.

Antibiyotik tedavisi virüslere etki etmez. Dolayısıyla bronşit tedavisinde kullanılmaz. Fakat virüs yanında, bakteri de boğazda hastalığa neden olduğundan, antibiyotik kimi doktorlar tarafından hastalara önerilir.

KRONİK BRONŞİT

Hava kirliliği olan şehirlerde oturanlarda ve sigara içenlerde, kronik bronşit sık görülür. Yapılan çalışmalar,40-60 yaş arasındaki erkeklerin dörtte birinden fazlasında bu hastalığın görüldüğünü göstermektedir. Birbirini izleyen en az iki yıl içinde, en az birbirini takip eden üç ay süren ve balgam çıkarmayla birlikte görülen öksürük, kronik bronşit olarak tanımlanmaktadır.

KRONİK BRONŞİTE NEDEN OLAN FAKTÖRLER

 1. Sigara ; Kronik bronşit oluşumunun en büyük sebebidir. Günde 20 sigaradan fazla içenlerde, bu hastalığın gelişme ihtimali çok fazladır. Bronşlarda, mukus yapımını arttırır.
 2. Hava kirliliği ; Sigara gibi, havanın kirli olması da bronşlarda mukus salgısını arttırır. Dumanlı havalarda, kükürtdioksitin fazla olduğu bölgelerde, bronşit riski artmaktadır.
 3. Bunların dışında nemli yerler, tozlu ortamlar, kötü hava koşulları, solunum yollarında ortaya çıkan hastalıklar kronik bronşite neden olmaktadır.

KRONİK BRONŞİTİN BELİRTİLERİ

Hastalığın en çok görülen ve en önemli belirtisi uzun süren öksürük ve balgam çıkarmadır. Geceleri çok rahatsız edici bir öksürük vardır. Hastayı uykusundan uyandırır. Bronşlar daralmıştır. Hafif bir fiziksel aktivite sırasında bile, nefes almada güçlük çekilir. Hasta, çabuk yorulur. Nefes alıp verirken, kişinin solunumu hırıltılıdır. Yani sesli soluk alıp verir. Kronik bronşitte, ateş yükselmesine pek rastlanmaz.

KRONİK BRONŞİTİN TEDAVİSİ


Tedavinin ilk şartı sigaranın bırakılmasıdır. Sigarayı bırakınca, hastanın öksürmesinde ve balgam çıkarmasında azalma görülür. Hastanın, nefes alıp vermesinde belirgin bir değişiklik vardır. Kişi, çok daha rahat bir yaşam sürer.

Solunum yollarına yerleşen bakteri ve virüsleri yok etmek için ilaç tedavisi uygulanır. Bu tedavinin doğru uygulanması için, hastanın boğaz ya da balgam kültürü yapılır ve o mikroba uygun ilaç verilir.

Kirli havayı solumanın, bronşite neden olan bir faktör olduğunu belirtmiştik. Bronşiti olan kişilerin, imkanı varsa kışın, dumanın fazla olduğu zamanlarda, daha ılık ve temiz ortamlarda yaşamaları hastanın şikayetlerini azaltır.

Yapılan solunum egzersizleri ile hastanın daha rahat nefes alıp vermesi amaçlanır. Bu yöntem, fizyoterapistler tarafından kullanılır.Gerekirse hastaya oksijen tedavisi uygulanır.

Hastayı eğitmek, hastalığı hakkında bilgilendirmek de tedavinin bir parçasıdır. Bu şekilde hasta nasıl davranacağını bilir ve bronşitle yaşamaya alışır. Hastanın psikolojisini olumlu yönde etkiler.

Related Posts

23 thoughts on “Bronşit: Akut ve kronik bronşitin nedenleri, belirtileri, tanısı ve tadavisi”

 1. Huseyin tatli dedi ki:

  Bende uzun zamandır bronşit var. Korkmayın yeter ki üşütmeyin ve sürekli temiz havada gezin. Rahatlarsınız. Ben Almanya’da yaşıyorum. Buradaki tedavi yöntemi bile yetersiz. Hepinize şifalar dilerim. Hoşçakalın.

 2. Birsen dedi ki:

  Öncelikle herkese geçmiş olsun. Allah şifa versin. Benim ciğerlerim hırıl hırıl ediyor ve kusma noktasına gelene kadar öksürüyorum. Balgam çıkarıyorum. Durmaksızın öksürüyorum, boğazım mahvoldu tahriş oldu. Öksürürken ağlayacak duruma geldim artık. Sizce ben bronşit miyim? Doktor bir şey yok grip diyor. Ağrı kesici, iğne verip duruyor. Sizce ne yapmalıyım?

  1. Fatma dedi ki:

   Ben bronşitim yıllardır ve yazdığınız tüm belirtiler bende var. Bence daha iyi bir yere ya da farklı bir doktora görünün.

 3. Sena dedi ki:

  Bende de şiddetli öksürük var. Balgam da atıyorum. Yaklaşık bir iki haftadır bu haldeyim. Hastaneye gittim ama doktor boğazımda bir şey yok dedi. Soğuk algınlığı ilacı verdi. Bende bronşit olmuş olabilir miyim? Eğer olmuşsam ne yapmam gerekiyor? Tedavisi var mi?

  1. Hira dedi ki:

   Çok geçmiş olsun en kısa zamanda hastaneye gitsen çok iyi edersin.

 4. Emin dedi ki:

  Bende de küçük yaşta başladı. Ömür boyu çekilen bir hastalık. Allah beterini vermesin ama çok illet bir şey.

 5. Yaman dedi ki:

  Arkadaşlar sabah motorla soğukta işe gittim ve sıcak soğuk hava değişimine maruz kaldım. Birden halsizlik sonra ateş sonra soğuğa çıkamama gibi korkunç bir hastalık başladı. 4 gündür çekiyorum. Allah sabır versin. Bu hastalığın tek düşmanı sigara, iyileştim diye içmeyin ben içtim tekrar etti pişman olursunuz.

 6. inci dedi ki:

  Hastalıktan ölüyorum daha doğrusu bronşitten.

 7. halime dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar. Benim kızım da daha yeni bronşit oldu ve 4 aydır hastanelerde salgın var diye götürmek istemedim. Dün özel hastaneye gittik. Buhar makinesi ve antibiyotik verdi. Bugün çok şükür iyi. Evde kendiniz bir şeyler yapmayın. Size tavsiyem götürün hastaneye. Özellikle bebeği olanlar.

 8. zeynep.... dedi ki:

  Ben de bronşitim.

 9. rhrgvjl dedi ki:

  Benim kardesim de bronşit olmuş. Bronşit geçici mi kalıcı mıdır?

  1. melek dedi ki:

   Bazen kronik olup tekrarlayabiliyor. Anneme doktor bronşit geçmez sadece uyur demişti.

 10. Buse dedi ki:

  Merhaba ben Buse. Bende 2 yaşımdan beri bronşit var. Asla engin yerde ve sırt üstü yatamam. Geceleri çok öksürürdüm önceden ama doktorum seyrekleşti dedi o yüden ilacı kesti ve geceleri ara sıra öksürüyorum. Bu aralar normalde de çok zor nefes almaya başladım. Bir de hiç koşamam. Koştuğum an öksürürüm. Öyle inatçı öksürürüm ki tüm gün sürer asla geçmez. Çok kötü bir durum.

 11. a.ali çorak dedi ki:

  Site çok güzel hazırlanmış, bundan sonra takipçinizim.

 12. Batuhan Temizer dedi ki:

  Bende öyle bir şey çıkmadı ama çıkanın da Allah yardımcısı olsun. Bu arada ödevden 100 aldım.

 13. özgür dedi ki:

  Merhaba, iki gün önce şiddetli öksürük ve halsizlik nedeniyle doktora gittim ve akut bronşit teşhisi konuldu. Halsizlik ve titreme yoğun olduğu için yerinde müdahale ile serum bağlandı. Halsizliğim biraz daha dindi. Doktorum 10 adet iğne öksürük şurubu balgam sökücü vitamin ve antibiyotik verdi. Ancak iş yerimdeki yoğunluktan dolayı iğneleri olamayacağımı belirttim ve yerine tablet türü bir şey yazdı. Bu durum iyileşme sürecimi çok fazla olumsuz etkiler mi ya da dikkat etmem gereken ekstra bir durum var mıdır? Yardımcı olursanız sevinirim.

 14. TURAN dedi ki:

  Arkadaşlar ben de oğlumda aynı süreci yaşadım. Aynı tedavileri uyguladım fakat çözüm olmadı. İlaçları da kullandıktan sonra balla zencefilli karışımı deneyin, bir de yazın bol güneş ve denizden faydalanın.

 15. alirıza ilbaşı dedi ki:

  2 yıldır bende de bronşit var. 15 gün iğne yaptırıyorum, sorun kalmıyor. Deneyin bence.

 16. EDİP dedi ki:

  Merhaba ben 24 yaşındayım. Dün aile hekimim akut bronşit tanısı koydu. Yalnız ben de kronik bronşit de mevcut. Doktorum 10 adet iğne novalcin ve balgam sökücü yazdı. Ancak muayene esnasında boğazımın ve ciğerlerimin de temiz olduğunu söyledi. Ancak afedersiniz o kadar çok balgam atıyorum ki artık göğsüm ağrılara dayanmıyor. Sigara da içmiyorum. Bu bronşitin kesin bir tedavisi yok mu?

 17. Serkan dedi ki:

  Ben 14 yaşında 8. sınıf öğrencisiyim. Buradaki belirtilerin çoğu bende var. Evde hemen hemen herkes sigara içiyor, benim de öksürüklerim başladı. Bundan önce grip olmuştum. Gribim geçince öksürmeye başladım ve göğüs kafesimde öksürdüğüm an çekilmez bir ağrı oluyor fakat uzun sürmüyor. Sizce hastaneye gitmeli miyim? Geçenlerde bi haber izledim gribin belirtileri ile aynı olan bir kanser hastalığı varmış. Gerçekten çok korktum. Ne yapmalıyım? Bir de eğer akut bronşit olmuşsam nasıl iyileşirim?
  Sizden öneri bekliyorum.

 18. esat dedi ki:

  Ben 14 yaşındayım, ilköğretim 7. sınıfa gidiyorum. Bende akut bronşit hastalığı başladı. Bunun için aile hekimimize başvurduk. Bana bir kaç iğne, 2 adet tablet hap verildi. Hastalığımı araştırdığımda hep sigara gibi faktörler vardı. Hastalığımın geçmesi için ne yapmalıyım? Sizlerden önerilerinizi bekliyorum.

 19. mete dedi ki:

  Benim babaanneme de kronik bronşit teşhisi kondu. Zaten fazla sigara tüketen bir kişi olduğu için hastalık belirtilerinin neredeyse hepsi gözüktü. Ama bu hastalığa yakalanan bir kişi sigarayı bırakırsa belirtiler yavaşça geçecektir demiş doktoru. Zaten burada da aynı şey belirtilmiş.

 20. arzu dedi ki:

  Merhaba, benim 5.5 yaşında bir kızım var. Adı Sudenaz. Yaklaşık bir hafta önce doktorumuza gittiğimizde kronik bronşit teşhisi konuldu. Bu doktorumuz bebekliğinden bu zamana kadar bizi takip eden doktorumuzdur. Önce boğaz kulak kontrolü yapıldı, arkasından film çekildi. Bunun yanında kronik bronşit teşhisi konuldu. 3 hafta anaokuluna gitmemesinin faydalı olacağını söyledi. Verdiği ilaçların (duocıd 250mg antibiyotik,muconex,bricanyl,onceair ve ilk hafta 2.5mg dan oluşan ventolin hava cihazıyla 6 kez, ikinci hafta 5 kez, üçüncü hafta 4 kez hava) verilmesini belirtti. Omron cihazı aldık. Çevremden duyduklarımdan sonra şüphede kaldım. Alerji tahlilleri yapılması gerektiği ve kimi sitelerde kan tahlili yapılması gerektiği yazılmaktadır. Bana fikirlerinizi ve doktorumuzun bize verdiği tedavi şeklinin olumlu olumsuz yanlarını yazarsanız memnun olurum. Teşekürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir