Sağlık.net

Hastalıklar

Kalp Yetmezliği: Nedenleri, belirtileri, tanısı ve tedavisi

 • Delicious

KALP YETMEZLİĞİ

Vücudumuz için gerekli oksijeni ve besini taşıyan kan, kalp sayesinde vücuda dağılır ve dokulara ulaşır. Bunu da bir pompa vazifesi görerek yapar. Kalp yetmezliğinde ise kalp çalışmaya devam eder, ama yeterli miktarda kanı dokulara ulaştıramaz. Tedavi edilmesi gereken çok önemli bir hastalıktır. Kan akımının azalması sonucu kalbin kasılma yeteneği kaybolur. Kasılamayan kalp, kanı pompayalamaz. Kalbin, vücudun ihtiyacını karşılayacak düzeyde kanı pompalayamamasına kalp yetmezliği denir. Bu sorun başka ciddi hastalıklara yol açabilir. Dokulara yeterli kan ulaşmadığı için oksijen de ulaştırılamaz. Kan akımındaki yetersizlik sonucu kan damarlarda birikir. Kalp kası zayıflamaya başlar ve böbrek su ve tuz tutulumunu artırır. Kol, bacak ve akciğer gibi organlarda sıvı birikimi sonucu kalp yetmezliği ortaya çıkar.

KALP YETMEZLİĞİNİN NEDENLERİ

Kalp yetmezliği kalbi etkileyen çeşitli hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkar. Kalp kasında meydana gelen rahatsızlıklar, kalbin kanı pompalama güçlüğü, kalp damar hastalıkları, tansiyon yüksekliği (hipertansiyon), kalbin kapaklarında sorun olması, alkol kullanımı, kalp yetmezliğine neden olurlar.

Damar sertleşmesi sonucu damarın esnekliği kaybolur. Sertleşmiş bir damara da kan pompalamak güçtür. Bu da kalbin yetersiz çalışması demektir. Damar sertliğinin bir başka etkisi de kalbe gelen kanın ve oksijenin azalmasına neden olmasıdır.

Kalp kasında iltihap oluşması ve tiroid bezinde fazla miktarda hormon salgılanması(hipertiroidi) kalp yetmezliğine yol açabilir. Kalp kasında hasar çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkar (kardiyomiyopati).

Kalp krizinde kalp damarının tıkanıklığı söz konusudur. Sonuçta o damarın beslediği kas tabakası ölür. Kalp krizi sonucu hasta yaşayabilirse o yerde kasılmayan kas tabakası meydana gelir. Bu da kalp yetmezliğine yol açar.

KALP YETMEZLİĞİ BELİRTİLERİ

Hastalığın belirtilerini bilmek hastalığın ağırlaşmadan düzeltilmesi bakımından çok önemlidir. Bazı bulgular bize kalbin yetersiz kalmaya başladığını söyler. Bu bulgular:

 • Göğüste ağrı,
 • Kesik kesik nefes almak,
 • Halsizlik, yorgunluk, çabuk yorulma,
 • Basit hastalıklara (nezle, soğuk algınlığı gibi) direnç gösterememek,
 • Ayak bileklerinin şişmesi,
 • İştah azalması nedeni ile kilo kaybı,
 • Sık sık idrara çıkmak,
 • Kalbin ritminin bozulması ve hızlı kalp atışı,
 • Akciğerlerde kan birikmesi

Bu bulgular başta hiçbir belirti olmadan aniden şiddetli bir güç harcandıktan sonra ortaya çıkmaya başlar. Hasta (hasta olduğunun hala farkında değilken) yokuş ya da merdiven çıkarken zorlanır. Sağlıklı gibi görünse de sık sık dinlenmek zorunda hisseder. Çok yorulduğu bir günden sonra ayak bileklerinde şişlik(ödem) oluşur. Bu şişlik sabah saatlerinde iner, ve ilk başlarda hafif seyreder. Sonraları şiddetlenmeye başlar, ve hastanın el, ayak, ve yüzünde morarmalar meydana gelir. Çok basit hareketlerde bile nefes almada güçlük çeker. Kan dokulara yeterince ulaşmadığından morarma da gittikçe artar. Bununla beraber akciğerde kan birikimi oluşabilir. Kalp yetmezliği nefes darlığı ya da yatarken nefes almada güçlükle kendini belli eder. Gıcık tarzında öksürüğe yol açar. Ancak kalp yetmezliği muayene ve yapılan testler sonucu anlaşılabilir. Bazen kalp yetmezliği olduğu halde hiçbir belirti olmayabilir.

KALP YETMEZLİĞİ TANISI NASIL KONUR?

Öncelikle hastanın sigara, alkol, ilaç kullanıp kullanmadığı hakkında bilgi alınır ve daha sonra kalp yetmezliğini belirlemede bazı testler yapılır. Bu testler sonucunda kalbin bir kasılmada pompaladığı kan miktarı ve kalple akciğerin vücuda nasıl oksijen sağladığına bakılır. Ayrıca hastaların egzersiz sırasında sarfettiği oksijen miktarını öğrenmek için efor kapasitesine bakılır. Bu da kalp -akciger egzersiz testleri ile sağlanır.

Kişinin günlük yaşam şartlarına göre kalp hastaları şu şekilde sınıflandırılır:

 • Sınıf 1’deki kalp hastaları için hiç bir sınırlama yoktur. Fiziksel bir aktivite sonrasında herhangi bir kalp rahatsızlığı belirtisi (çarpıntı, nefes almada güçlük gibi) görülmez.
 • Sınıf 2’dekiler için az miktarda kısıtlama vardır. Göğüste ağrı, çarpıntı, nefes darlığı görülebilir. Fakat hasta istirahat halinde hiç bir sorun yaşamaz,
 • Sınıf 3 kalp hastalarında belirgin bir sınırlama vardır. Hafif bir fiziksel aktivite sırasında bile belirtiler ortaya çıkar,
 • Sınıf 4 hareketi rahat bir şekilde yapamaz. Çok az bir fiziksel aktivite sırasında veya istirahat halinde de belirtiler görülür.

KALP YETMEZLİĞİ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Kalp hastalarında doğru beslenme çok önemlidir. Bunun için yemek miktarını azaltmak gerekir. Hastaya sulu besinler önerilir. Çünkü katı besinlerin sindirimi daha uzun sürer ve bu besinler kalbin yükünü artırır. Bu nedenle besinler iyi çiğnenmeli ve gerekenden fazla yemek yemekten kaçınılmalıdır. Yağ ve tuz alımını da önemli miktarda azaltmak gerekir. Tuz, vücutta su tutumunu arttırdığı için vücuttaki şişliğin azalmasını engeller. Eğer tuz az alınırsa idrarla su atımı artar ve böylece şişlik (ödem) azalır. Böylece kalbin yükü azalır.

Tedavinin başarılı olması için hasta mutlaka sigarayı bırakmalıdır. Çünkü sigara kalp kasına oksijen gitmesini engeller ve kas dokusu beslenemez. Kalp yetmezliği olan hastalar dinlenmek zorundadır ve ağır güç gerektiren yorucu işlerden uzak durmaları gerekir. Ama nasıl ki hareketsiz yaşam süren bir insan güç ve kondisyon kaybı yaşıyorsa kalp kası da güç kaybeder. Bunu önlemek için doktor kontrolünde egzersiz programı uygulanmalıdır.

Bir diğer tedavi de ilaçla yapılır. Genellikle digoxin, diüretikler ve ACE inhibitörleri kullanılır. Digoxin sayesinde kalbin kanı pompalama gücü arttırılır. Digoxin kalbin atım düzenine de katkı sağlar. Diüretikler su ve tuzun vücuttan idrar yoluyla atılmasını sağlar ve böylece şişlikler azalır. ACE inhibitörleri damarları gevşetir ve kan akımını sağlar. Böylece fazla kan etkili şekilde pompalanır.

KALP YETMEZLİĞİ OLAN HASTALAR NELER YAPMALIDIR?

 • Derhal sigara, alkol, madde kullanımını bırakın,
 • İdeal kilonuzda olmaya çalışın fazla yemekten kaçının,
 • Şekerinizi ve koleserolünüzü düzenli olarak ölçtürün ve kontrol altında tutmaya çalışın,
 • Tuz alımını azaltın,
 • Gerekirse çok yorulmayacak şekilde doktorunuz öneriyorsa spor yapın,
 • İlaçlarınızı aksatmayın, düzenli olarak kontrole gidin,
 • Ağrı kesicilerden uzak durun,
 • Diyetinize dikkat edin,
 • Kendinizi aşırı yormayın.

Unutmayın ki yaptığınız ve yapacağınız herşey sizin ömrünüzü belirlemede önemlidir. Herşey sizi biraz daha fazla ve kaliteli yaşatabilmek için….

Related Posts

49 thoughts on “Kalp Yetmezliği: Nedenleri, belirtileri, tanısı ve tedavisi”

 1. mehmet dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar. Ben kalp yetmezliği hastasıyım. 24 yaşındayım. Sol kolumda uyuşma var. 1 senedir düzelmedi kolum. Ne yapmalıyım? Bilgi verirseniz çok teşekkür ederim.

 2. Mehmet dedi ki:

  1.derece aort kapak yetmezliğim var. 6 yıldır kontrol ettiriyorum, 28 yaşındayım. Doktor bundan bir şey olmaz diyor ama kendimi çok güçsüz hissediyorum. Reflüm de var boynum sağa zor dönüyor. Sinir, stres desen gırla. Allah’ım gene bu hallerimize şükür.

 3. Kübra dedi ki:

  Kuzenimin oğlu 8 yaşında. Geçen hafta kalp yetmezliği teşhisi konulmuş. Sizce erken teşhisin faydası olur mu? Allah’ım hepimize acil şifalar versin. Cidden çok zor.

 4. Yakup dedi ki:

  Merhaba. Benim yaşım 27 ve 7 yıldır kalp yetmezliği var. İlk teşhis konulduğunda %15 kadarı çalışıyordu daha sonralarda daha da düştü. Doktorların umutsuz konuşmalarına rağmen 7 yıldır yaşıyorum. Demem o ki ALLAH cümlemizin yar ve yardımcısı olsun. Hiçbir şeyi kafaya takmayın sonuçta ölüm hak ve zamanı daha biz doğmadan ALLAH belirlemiş. Umutlarınızı yitirmeyin yaşamaktan korkmayan ölmekten de korkmaz. Umutlarınız göz bebeğiniz kadar yakın ALLAH yar ve yardımcınız olsun.

 5. Aykut dedi ki:

  Babamin kalp damarlarinda bi sorun cikmadi sadece kalbi %25 calisiyormus bu herhangi bi sorun dogurur mu ?

 6. Tayfun dedi ki:

  Kalp % 25 çalışıyor ise ne gibi durum oluşabilir? Cevap verirseniz sevinirim.

 7. Tarık dedi ki:

  Selamun Aleykum herkese. Aslında benim sorunum Allah’a şükürler olsun ki dakka saniye değil kimi zamanlarda kalbim de teklemeler hissediyorum ansızın. Bu haftada 1 veya 2-3 günde 1 değişiyor çabuk yoruluyorum. Bu arada yaşım 21 ama evime çıkarken gayet sorunsuz tıkanmadan 5.kata kadar makine gibiyim anlayamadım yani cins bir kalbim var desem yeridir. Teklemeler ne zaman arttı o zaman koşu yapıyorum tepeye karşı koşu yapıyorum dağ ortamında koşuyorum vb. Bu kalbimi olağanüstü bir şekilde güçlendiriyor diyebilirim yiyeceklere gelince soğanlı yemekler sarımsaklı yoğurt turp tere vb yeşillik tüketmeyi ön planda tutuyorum Allah’ın izniyle ilerde böyle birşey kalmayacak inş. Herkese söyleyeceğim şudurki bol bol hareket edin soğan gillerden tüketin koşun vücudunuz dur diyene kadar koşun a-b-c-d tüketmeye çalışın bu savaşın sonunda çelik gibi bir kalbiniz olacaktır inanın Allah hepinizin hepimizin yardımcısı olsun ağır hastalarımızda acil şifalar versin inşallah.

 8. ipek dedi ki:

  Ben de annemi 19 Kasım 2016 tarihinde kalp yetmezliğinden kaybettim. Kalbi yüzde 15 çalışıyordu. Gerçekten çok ani ve acı durum. Ölmüş olan yakınlarımıza Allah rahmet eylesin. Mekanları cennet olsun, geride kalanlara Rabbim sağlıklı uzun ömürler versin.

  1. Hasan dedi ki:

   İpek hanım başınız sağolsun. Allah mekanını cennet olsun. Anneniz kaç yaşındaydı. Kalp rahatsızlığı ortaya çıktıktan sonra kaç yıl yaşadı ve hastaneye yatma süreci vs.re oldu mu? Kısaca anlatırsanız sevinirim.

  2. Rana dedi ki:

   İpek hanım annenize pil takılmış mıydı? Diyeceğim o ki benim de annemin kalp yetmezliği var. Pil takılı ilk takıldığı zamanlar bayağı rahatlamıştı ama şu an yine öksürük ve nefes darlığı başladı. Şu an beni annemin durumu çok endişelendiriyor.

 9. Meryem dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar. Benim anneme de 2016 ekim ayında teşhis konuldu. Anjiyo olduk çok şükür damarları temiz çıktı. Şeker hastalığı yok, tansiyon hastalığı yok fakat tansiyonu çok düşük çıkıyor. Kalbi %25 çalışıyor. Allah hepinize şifa versin inşallah.

 10. Hasan dedi ki:

  Benim babama 2013 Mayıs ayında zatürre teşhisi konuldu ama geçmeyen kuru öksürüğü vardı. Nerdeyse 2 ay sürekli yanlış antibiyotik kullanımı oldu. Halbuki ileri derecede kalp yetmezliği varmış. Kalbi %15 çalışıyor dedi doktorlar. 1 yıl ömür biçtiler. O gün bugündür korkuyla yaşıyorum. 4 yıl olacak. Bu arada şükür şimdilik babam iyi. Düzenli kontrollere gidiyoruz. Babam 61 yaşında. Allah kimsenin başına vermesin. Bu şekilde hastası olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

  1. Gonca dedi ki:

   Hasan bey merhaba.Benim babamda da aynı rahatsızlık var. Kalp performansı % 15 dediler. Bir yıl ancak dayanır dediler tam bir yıl oldu.Bu korku ile yaşamak anlatılabilecek bir şey değil. Son bir aydır ayaklarında inanılmaz bir şişlik var. Bu durum daha da korkutuyor. Allah herkesin yardımcısı olsun. Bizlere de güç versin. Durumunu ve hastalığını bilmediği için biz sürekli oyalıyoruz bu daha da zor inanın.

 11. osman kasal dedi ki:

  Buşra kardeşim sol koldaki ağrı ve uyuşukluğu hafife almayın. Aynı durum bende de oldu. Beş damar değiştirdiler. Bir an evvel en yakın doktora başvurun. 9 ay olduğu halde hala rahatsızım ve kalp yetmezliği çekiyorum. Acil şifalar diliyorum.

 12. busra dedi ki:

  Bende de bu şikayetlerden bazıları var. Özellikle yorulduğumda kalp bölgesinde ve sol kolumda da genel bir ağrı oluyor. Kontrole gitmeyi düşünüyorum.

 13. Fatma dedi ki:

  Merhaba. Bende ayak bileklerinin şişmesi ve akciğerlerde kan birikmesi yok. Diğer her madde var. Ne yapabilirim? Bu arada bu hastalığa yakalananlara Allah yardımcı olsun.

 14. İkm_27 dedi ki:

  Benim annemin kalp yetmezliği var. Kalbi %20 çalışıyor. Ne yapmamız gerek? Son çaresi nedir?

  1. buket dedi ki:

   Merhaba. Benim babamında 20 çalışıyor. Kalp nakli diyorlar. Çok zor bir durum. Allah şifa versin.

 15. dilara dedi ki:

  Sadece ayak şişkinliğim yok. Diğer hepsi var. 18 yaşındayım 2 veya 3 adım atınca yığılacak gibi oluyorum.

  1. Mustafa dedi ki:

   Peki ne yaptınız? Aynı şeyler bende de var.

 16. Merve dedi ki:

  Bu ayın 25’inde babamı kalp yetmezliğinden kaybettim. Gerekli bütün ilgi ve bakımını yaptık. Kontrollerini takip ettirdik. Bakım hastası olarak geçiyor denildiği gibi tek çaresi kalp nakli. Kısa ömre hizmet edecekmiş ama gerçekten zor bir hastalık. Rabbim hasta kullarına acil şifalar versin. Geçmişlerimizin ruhlarına da rahmet etsin.

 17. İsimsiz dedi ki:

  Dün gece yeğenimi hastaneye götürürken birden olduğum yerde kaldım. Kalbim sıkıştı ve hareket edemedim. İnsan aldığı nefesi geri veremeyeceğim sanıyor bu durumlarda. Doktor kalp kaslarının kasılması ya da fazla rüzgarda kalma sonucu oluşabileceğini söyledi fakat bu benim ilk defa yaşadığım bir şey değil arada bir başıma geliyor. Belirtileri okudum ve endişelendim. 19 yaşındayım iki merdiven çıksam hemen yoruluyorum bazen durduk yere heyecanlanmışım gibi kalbimin ritmi değişiyor ve sanki dışarı çıkacakmış gibi atıyor. Sürekli uyumak istiyorum yorgun düşüyorum. Ayaklarımın şişmesi dışında belirtilerin çoğunu yaşıyorum. Ölümün genci yaşlısı yok ve insan ne oldum değil ne olacağım demeli. Rabbim herkese şifasını versin.

 18. elvin babayev dedi ki:

  Selam. Babam 7 ay önce ameliyat oldu kalp damarlarından. Bacaklarında şişlik oluyor. Bu normal midir?

 19. ahmet özpınar dedi ki:

  35 yaşındayım. Kalp büyümesi rahatsızlığım var. Son dönemlerde yaşadığımı öğrendim. Allah herkese şifa versin. Çok zor bir durum.

  1. yunus dedi ki:

   Korkma bir şey olmaz, doktorun dediğini yap yeter.

 20. Dilruba dedi ki:

  Benim babam 4.Sınıf düzeyinde hasta. 24 saat ayaktayım birşey olmasın diye. ALLAH herkesin yardımcısı olsun, şifa versin.

 21. isak dedi ki:

  Benim babam da kalp yetmezliğinden vefat etti ama biz aile olarak anlamadık ve ilgilenmedik krizden önce. Allah kimsenin başına göstermesin. Bu can bize emanet tedbirimizi alalım. Son noktaya gelince hastaneye gidiyoruz.

 22. Beyza Deniz dedi ki:

  Bende de bu belirtilerden bazıları mevcut. Doktora gittim birşey demiyorlar. Ama sık sık bunları yaşıyorum artık kalbimde sık sık çarpıntılar olmaya başladı . Çok korkuyorum, ne yapmalıyım?

  1. KÜBRA dedi ki:

   Kesinlikle doktora gitmelisiniz. Çok geçmiş olsun.

 23. can dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar. Bütün belirtiler bende mevcut ve daha 15 yaşındayım. Doktora gittim sevk ettiler ama sevk yerine gitmedim. Birşey olmaz deyip geçtim ama şimdi daha kötüyüm. Nefes alamıyorum ve kalbim tıkanıyor gibi oluyor. Kalbim ağrıyor bu yaşta. Allah herkeze sifa versin.

  1. mehmet baydar dedi ki:

   Kardeşim geçmiş olsun yol yakınken hemen doktora git. Çok geçmiş olsun.

 24. Mesut dedi ki:

  Bu hastalığın belirtilerinden 7 tanesi annemde de mevcut durumda.Ne yapacağımı bilmiyorum doktora gitmeli miyiz?

 25. arda dedi ki:

  Ben kalbimin atışını genelde hissederim. Geceleyin yatarken mesela kulakta hissederim veya ayakta hissederim. Bunun nedeni nedir sizce?

 26. zehra dedi ki:

  Çok sevdiğim hocama geçmiş olsun. İnşallah bir an önce iyileşir Soner hocam. Siz çok güçlü bir insansınız. Bu hastalığı yeneceğinize tüm kalbimle inanıyorum.

 27. ece dedi ki:

  Bu hastalık öldürüyor mu? Yoksa kurtulma şansı var mı?

  1. berat dedi ki:

   öldürüyorda kurtulma şansı da %75 ama benim arkadaşım daha 17 yaşında iken vefatetti kalp yetmezliginden inşallah bir daha olmaz böyle şeyler gerisi Allahın takdiri

 28. Tarık dedi ki:

  17 yaşındayım ve çok berbat bir durumdayım. ALLAH yardımcımız olsun. İlaç tedavisi ve moral hastalığın kaybolmasında büyük bir etken . Bence moralinizi yüksek tutun. Ben öyle yapıyorum, inşallah iyileşirim. Herkese geçmiş olsun.

 29. Hasan dedi ki:

  Allah tüm hastalara şifa versin. 15 yaşındayım bir ara nefes darlığı cektim ama Allah’a şükür şimdi çok iyiyim. Moral çok büyük bir destek oluyor. Umarım bu hastalığa yakalananlar iyileşirler. Dedikleri gibi “Mutlu ol mutlu yaşa”.

 30. hüseyin tunç dedi ki:

  Yaşam içinde ben bu hastalığa yakalanmadım deyip mücadeleye devam etmemiz lazım. 49 yaşındayım 40 yıldır bu şekilde yaşamaya devam ediyorum. Neşeli ol ki genç kalasın…

  1. soner dedi ki:

   Merhaba Hüseyin bey, seni tam olarak anlayamadım galiba. Kalp yetmezliği hastasısın ve 40 yıldır bu hastalıkla yaşadığını mı söylüyorsun?
   Ben bir sene önce by pass oldum ve bende %40 kalp yetmezliği var, moral olarak çökmüş durumdayım. Elbette ölümden kaçış yok ama kısa da olsa ne kadar zamanının kaldığını bilmek istiyor insan…

  2. deniz gücüyener dedi ki:

   Öncelikle çok geçmiş olsun, ALLAH yardımcınız olsun ve ALLAH tüm hastalara şifa versin inşallah. Bu hastalığın hangi evresindesiniz? Şu anki şikayetleriniz nelerdir? Benim bir yakınım 31 yaşında erkek ve tip-1 diyabeti var. 1 yıl önce geçirdiği kalp krizi nedeniyle kalbine pil takıldı. Kalp yetmezliği yaşıyor. Şu anda kalbi %20 oranında çalışıyor. Ayaklarında şişlikler oluşmaya başladı ve çok çabuk yoruluyor. Siz 40 yıl bu şekilde mi yaşadınız? Kusura bakmayın bu soruları soruyorum fakat sizi en iyi ben, beni en iyi siz anlarsınız. Bilgi verirseniz çok sevinirim. Sağlıklı günler dilerim. Saygılarımla.

 31. seylan dedi ki:

  Bugün doktora gittim. Bütün belirtiler bende mevcut. Kızım ve oğlum çok üzülüyorlar, dayanamıyorum. Allah bana ve diğer hastalara şifa versin…

 32. mervee dedi ki:

  Allah kimsenın başına vermesin. Her şey kendine dikkat etmekte bitiyor.

  1. soner dedi ki:

   Nasıl dikkat edeceğiz? Ne yapsak? Ne etsek? Ne içsek? Herşeyde kalbe zarar veren birşey var.

 33. sevim dedi ki:

  Annemin bu hastalığa daha yeni yakalandığını öğrendim ve ne yapacağımı bilmiyorum. Araştırıyorum sürekli ama bu hastalığın sonunda öldürdüğünü söylüyorlar. Peki iyileşme ve bu hastalıktan kurtulma yolu yok mu?

 34. Onur dedi ki:

  Bu belirtilerden 5 tanesi mevcut; doktora gitmeli miyim?

 35. merve dedi ki:

  Çok zor bir hastalık.

  1. murat dedi ki:

   Evet gerçekten çok zor bir hastalık Merve Hanım, tüm hastalara ve özellikle de kalp hastalarına şifalar dileyelim.

   1. ela dedi ki:

    Merhaba. Ben de ara ara öksürükle uyanıyorum. Kalbim çok hızlı atıyor, hissediyorum atışını. Ne olabilir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir