Sağlık.net

Hastalıklar

Koroner Arter Hastalığı: Nedenleri, belirtileri, tanısı ve tedavisi

 • Delicious

KORONER ARTER HASTALIĞI

Koroner arterler kalbin etrafını çevreleyerek kalbin beslenmesini sağlayan atardamarlardır. Beslenme bozukluğu, aşırı yemek yeme, yağlı beslenme, hareketsiz bir yaşam sürme gibi nedenlerden dolayı yediğimiz yiyeceklerin yan maddeleri damarlarda birikir. Damar duvarı elastik yani genişleyebilen bir yapıdadır. Bazen damardaki kan miktarı artar fakat bu bize basınç artışı olarak dönmez. Örneğin, tuzlu bir şeyler yediğimizde dengeyi sağlamak için vücudumuz su tutar. Fakat kan basıncı (tansiyon) hemen artmaz. Çünkü damar esnemiştir ve artmış kan miktarını dengelemiştir.

Öyleyse sorun nedir ve nerdedir? Sorun bu damarların yapısının bozulmasıdır. Yani beslenme alışkanlığının bozuk olmasıdır. Belli bir yaşa gelince bu biriken yan maddelerden dolayı damar duvarındaki kaslar görevlerini yerine getiremez. Yani esneyemez. Zamanla damar tıkanır ya da daralır. Kalbe yeterince kan ve oksijen gitmez. Bu durumda koroner arter hastalığı dediğimiz sorun ortaya çıkar. Nedeni damar sertliğidir (ateroskleroz).

KİMLERDE GÖRÜLÜR? KİMLER RİSK ALTINDA? NEDENLERİ?

Bu hastalığa ait bulgular her yaşta görülebilir. Fakat yaşlılarda, özellikle erkeklerde 60, kadınlarda 70 yaşından sonra en fazla görülür. Yaş, bu hastalığın ortaya çıkmasında önemli bir faktördür. Genelde 50 yaşından sonra ortaya çıkan bu hastalık erkeklerde kadınlara nazaran biraz daha fazla görülür. Kadınlarda salgılanan östrojen hormonu bu

hastalıktan koruyan önemli bir faktördür. Ama menopoz döneminden sonra bu hormonun miktarı azalacağı için koroner arter hastalığı riski artmaktadır.

Sigara bir çok hastalıkta olduğu gibi bu hastalığın oluşmasında da etken bir faktördür. Kalbin beslenmesini bozar. Düzensiz ve aşırı yağlı beslenen kişilerde kolesterol seviyesi yükselir. Tansiyon (kan basıncı) artar. Şeker hastası olanlar dikkat etmelidir. Alkol kullanımı da yakalanma riskini arttırır. Ayrıca stresli bir yaşam sürenler, spor yapmayanlar, hareketsiz bir yaşam tarzı seçenler risk altındadır.

Şüphesiz genetik faktörler koroner damar sertliğinin oluşmasında önemli bir etkendir. Bu hastalığa ait risk faktörleri (kolesterol yüksekliği, şeker hastalığı) kalıtsal olarak diğer aile bireylerine geçmektedir.

KORONER ARTER HASTALIĞININ BELİRTİLERİ

Koroner arter hastalığı hiç bir belirti vermeyebilir. Hastalığın şiddeti ve bulguları değişiklik gösterir. Hastalık ilerledikçe kalbin beslenmesi yetersizleşir. Kalbe yeterince kan gitmez ve göğüs ağrısı ortaya çıkar. Bu ağrı sol kola ve çeneye yayılır. Bazen kolda uyuşma hissi görülür. Koroner arter hastalığı olanların şikayetlerinden biri de hareket ederken özellikle egzersiz sırasında zorlanmalarıdır. Sıkıştırıcı bir ağrı olduğunu söylerler ve hareketi tamamlayamazlar. Dinlenme ihtiyacı hissederler. Dinlenmeden sonra bu ağrı geçebilir. Bunların dışında nefes almada güçlük çekme, göğüste basınç hissi ve yanma, yorgunluk kalp hastalığının belirtisi olabilir.

Stres durumunda bu şikayetlerin arttığı gözlenebilir. Çünkü damarlar daralmıştır ve kan ihtiyacı karşılanamamaktadır. Koroner arter hastalığının ilk belirtisi kalp krizi olabilir. Damar tıkanırsa doku beslenemez. O damarın tıkandığı yerdeki kalp dokusunda ölüm olur. İşte bu durum kalp krizidir. Kendiliğinden geçmez. Ağrı uzun sürelidir ve şiddetlidir. Hastanın hayatını tehlikeye atan bir durumdur. Acile başvurmak gerekir.

KORONER ARTER HASTALIĞI TANISI

Hastalığın tanısı için kardiyoloji uzmanına başvurarak gerekli yardımı alabilirsiniz. Doktorunuz sizin şikayetleriniz doğrultusunda şüphelendiği hastalık için bazı tetkikler isteyecektir.

 • EKG: Elektrokardiyografi adı verilen bu yöntemle kalbin atım düzeni, koroner arter hastalığı ve geçirilmiş kalp krizi hakkında bilgi elde edilir.
 • Eforlu EKG: Doktorun gerekli gördüğü durumda istenir. Hasta koşu bandı üzerinde koşarken kalp elektrosu kaydedilir. Damarların kalbi ne kadar oranda beslediğine bakılır.
 • Talyum miyokard sintigrafisi: Talyum nükleer bir maddedir. Bu madde damardan verilerek kalp kasının beslenmesine bakılır. Bu yöntemle kalbin yeteri kadar beslenmeyen yerleri tespit edilir.
 • Ekokardiyografik inceleme: Kalp kasının kasılması ve kalp kapakçıları hakkına bilgi elde edilir. Kalp ultrasonla incelenir.
 • Koroner anjiografi: Damarların net bir şekilde görülmesi için damar yapısını inceleyen bir yöntemdir. Genelde tanı koymanın zor olduğu durumlarda uygulanır.

KORONER ARTER HASTALIĞININ TEDAVİSİ

Kardiyoloji uzmanları tarafında yapılan muayene sonrasında gerekli tetkikler sonucu hastaya en uygun tedavi yöntemi seçilir. Her hastaya aynı yöntem uygulanmaz. Hastanın şartları göz önünde tutularak kemoterapi (ilaç tedavisi) ya da cerrahi tedavi seçilir.

Genelde ilk tercih edilen yöntem ilaç tedavisidir. Hastalık kronik bir seyir gösterdiğinde tedavisi uzun sürer. İlaçla yapılan tedavinin amacı göğüs ağrısını önlemek, damarları genişletmek ve kalbin oksijen ihtiyacını azaltmaktır. Bu hastalığın oluşmasına neden olan faktörleri de ortadan kaldırmak amacıyla ilaçlar kullanılır. Şeker hastalığı, kolesterol yüksekliği gibi durumlarda bunları önlemek için de ilaçlar kullanılır. Ayrıca aspirin gibi kanın akışkanlığını arttıran ve damarda pıhtı oluşumunu engelleyen ilaçlarla olası kalp krizi riski azaltılır.

Hastalığın ilerlediği durumlarda kalp damarlarını açmak için ameliyat uygulanır. Bu ameliyatlar koroner arter bypass ve anjiyoplastidir. Tedavi uygulanırken şunlar göz önünde tutulur: Kişinin yaşı, kaç tane damarda daralma olduğu, daralmanın yeri, kalp kasının durumu.

Related Posts

12 thoughts on “Koroner Arter Hastalığı: Nedenleri, belirtileri, tanısı ve tedavisi”

 1. Ali Dönmez dedi ki:

  Merhaba.6 aylık oğlumu yüksek ateşten dolayı hastaneye götürdük. Doktorlar Kawasaki sendromu teşhisi koydular. 2 haftalık tedavi sürecinin ardından sağlığına kavuştu oğlum ama doktorlar kalbi için ultrason yapılması lazım dediler. Maalesef hastalığa bağlı kalp damarı genişlemesi olmuş. Yarin acilen çocuk kalp doktoruna götüreceğiz ama internetten ön bilgi edineyim dedim. Acaba çok mu tehlikeli bir durum? Tedavi süreci nedir? Şimdiden çok teşekkürler.

 2. Muhammet dedi ki:

  Selamun aleyküm. 2011’de ayağımın üzerine inşaat demiri düştü bağ halinde ve ezdi. Hastahane süreçleri falan geçti. Neyse şimdiye gelelim. 1 saat ayakta dursam hemen bacağım ağrıyor. Mesela bugün ayakta durdum bayağı ve internetten araştırdım bacağın bölgelerini. Artel diye bir şey çıktı karşıma ve baktım bacağımdaki tüm artel bölgeleri ağrıyor. Lütfen yardımcı olun. Şimdiden teşekkürler.

 3. mustafa dedi ki:

  Gerçekten çok faydalı bir site. Öncelikle teşekkür ederim. Ben yeni anjiyo oldum. Efor raporunda doktorumuz bu kararı verdi ve ailemin çoğunda bu rahatsızlık var. Onun için iyikide olmuşum. Benim sorum şöyle olacak. Efendim sağ burun deliğinden yeterince nefes alamıyorum. Ameliyat olanlarda tekrar kemiğin büyüdüğü ifade ediliyor. Bu durum kalbimize zarar verir mi? Ameliyatsız açma imkanı var mı? Saygılarımla.

 4. Mehmet Halil KANGAL dedi ki:

  Öncelikle bilgilendirmeleriniz teşekkürler. Bana da anjiyo sonucuna göre ana damarımdan birisinin %100 ve kılcal damarımdan birisinin %100 tıkalı olduğu söylendi. İlaç ve diyet tedavisine başlandı. 1 ay sonra tekrar gelin dedi doktor. Bakalım nasıl bir yol bekliyor beni.

 5. Melisa Öz dedi ki:

  Kızımda doğuştan koroner arter hastalığı var. En son 7 yaşında küçülme görülmüştü ama tehlike sınırına girmediği için 6 ay sonra yeniden gelmemiz söylendi. Sonra bir dahaki gittiğimizde de durduğunu söylediler. Senelerdir böyle gidip geliyoruz kızım şu an 16 yaşında ve son zamanlarda göğsünde ağrılar oluyor spor yaparken de tıkanıyor. Doktora şikayetlerini belirttiğimizde büyüme çağında olduğunu ve normal olduğunu söyledi. Kızımın şikayetleri hala devam ediyor. Sizce ne yapmalıyım?

 6. elif dedi ki:

  Kalbimde sıkışma oluyor. Doktora gittim EKG çektirdim. Hiçbir sorun çıkmadı. Ultrasonda kalbimi incelemesine rağmen bir sorun olmadığını söyledi doktor ama kalp sıkışması devam ediyor ve bazen nefesim kesiliyor. Sizce neden?

  1. Myself dedi ki:

   Panik atak olabilir mi?

 7. yalcin Türkileri dedi ki:

  2013 yılında kalp krizi geçirdim. Sonra kroner kalp damar teşhisi koydular. Dört damar yüzde 65 derece değerinde tıkanmış. Bu damarlara 4 adet stent taktılar. Benim öğrenmek istediğim şey ileriki yıllarda baypass olma riskim var mıdır? Bunu öğrenmek istedim. Vereceğiniz bilgiye şimdiden teşekkür ederim.

 8. Mustafa dedi ki:

  Anneme anjiografi sonrası koroner arter hastalığı teşhisi konuldu. İlaçla tedavi yapılacak. Ama nefes darlığı, çabuk yorulma, baş ağrısı şikayetleri devam ediyor. Nasıl izah etmek gerekir?

 9. şükü tor dedi ki:

  Bana koroner arter hastalığı teşhisi kondu. Sitenizde bu konuda çok güzel bir açıklama buldum. Herkesin anlayacağı bir dilde ifade edilmiş. Teşekkürler.

 10. nazike dedi ki:

  Güzel bir site. Her şey sağlık için ne de olsa 😀

  1. ali doğan dedi ki:

   Sitenizden çok faydalandım. Keşke daha önce sizinle tanışmış olsaydım. Belki enfarktüs geçirmeyecek ve bypass ameliyatı olmayacaktım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir